Αποψη για αγορά χειροκινητου μυλου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
naxos21
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2018 9:52 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Graef CM 702

Re: Αποψη για αγορά χειροκινητου μυλου

Δημοσίευση από naxos21 » Πέμ Ιαν 12, 2023 12:35 pm

Τελικα μετα και τις αποψεις σας παρηγγειλα τον exagrind που ειναι της ιδιας εταιρειας για να ειμαι σιγουρος οτι θα κανει για την δουλεια που το θελω. Το μονο κακο ειναι οτι υπαρχει μονο στο σαιτ της εταιρειας και θα ερθει απο Κινα οποτε το πιθανοτερο ειναι οτι θα φαω και τελωνειο.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αποψη για αγορά χειροκινητου μυλου

Δημοσίευση από PaNoSS » Πέμ Ιαν 12, 2023 3:02 pm

αν κ δεν μου μοιάζει σωστή κίνηση, από την άποψη να φας τελωνείο, όχι απ το αν είναι καλός ο μύλος τελικά, πες μας πόσο πήγε το μαλλί αγορά..
εν τω μεταξύ με μια πολύ πρόχειρη αναζήτηση τον βρήκα Ευρώπη παντού διαθέσιμο.

thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Re: Αποψη για αγορά χειροκινητου μυλου

Δημοσίευση από thlap » Πέμ Ιαν 12, 2023 6:23 pm

naxos21 έγραψε:
Πέμ Ιαν 12, 2023 12:35 pm
Τελικα μετα και τις αποψεις σας παρηγγειλα τον exagrind που ειναι της ιδιας εταιρειας για να ειμαι σιγουρος οτι θα κανει για την δουλεια που το θελω. Το μονο κακο ειναι οτι υπαρχει μονο στο σαιτ της εταιρειας και θα ερθει απο Κινα οποτε το πιθανοτερο ειναι οτι θα φαω και τελωνειο.
Ερχεται από Ευρωπαϊκή αποθήκη οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Εμένα μου ήρθε από Ολλανδία αν δεν κανω λάθος

nikosdeb
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 8:57 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Lelit PL41tem PID
2η Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Timemore c2 chestnut

Re: Αποψη για αγορά χειροκινητου μυλου

Δημοσίευση από nikosdeb » Σάβ Ιαν 14, 2023 11:17 am

Μιας και το συζητουσαμε το γραφω και εδω για να το δουνε περισσοτεροι μηπως επωφεληθουνε της ευκαιριας. Ολοι οι μυλοι 1zpresso me 20% εκπτωση στο γερμανικο amazon. Μαλιστα διαθεσιμος ο q2 κατω απο 100 ευρω και εχουν φερει τον jx-pro ο οποιος δεν πωλουνταν ευρωπη μεχρι προτινος και λαμβανει εξαιρετικες κριτικες για την ποιοτητα αλεσης του.

Ozymandias
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 2:46 pm

Re: Αποψη για αγορά χειροκινητου μυλου

Δημοσίευση από Ozymandias » Κυρ Ιαν 15, 2023 10:44 am

O Timemore C2 max που βρισκω στην Ελλαδα (Handpickers) εχει ρυθμιση για espresso?

nikosdeb
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 8:57 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Lelit PL41tem PID
2η Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Timemore c2 chestnut

Re: Αποψη για αγορά χειροκινητου μυλου

Δημοσίευση από nikosdeb » Δευ Ιαν 16, 2023 1:25 am

Ο c2 max ειναι στην ουσια ενας ελαφρως μεγαλύτερος σε χωρητικότητα c2. Επειδη εχω τον c2 σε καμια περιπτωση δεν συνίσταται για εσπρεσσο.
Εαν παρ ολα αυτα καποιος θελει να τον αγορασει το kawacom.gr το εχει 20 ευρω φθηνοτερα απο handpickers

naxos21
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2018 9:52 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Graef CM 702

Re: Αποψη για αγορά χειροκινητου μυλου

Δημοσίευση από naxos21 » Τετ Ιαν 18, 2023 11:39 am

thlap έγραψε:
Πέμ Ιαν 12, 2023 6:23 pm
naxos21 έγραψε:
Πέμ Ιαν 12, 2023 12:35 pm
Τελικα μετα και τις αποψεις σας παρηγγειλα τον exagrind που ειναι της ιδιας εταιρειας για να ειμαι σιγουρος οτι θα κανει για την δουλεια που το θελω. Το μονο κακο ειναι οτι υπαρχει μονο στο σαιτ της εταιρειας και θα ερθει απο Κινα οποτε το πιθανοτερο ειναι οτι θα φαω και τελωνειο.
Ερχεται από Ευρωπαϊκή αποθήκη οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Εμένα μου ήρθε από Ολλανδία αν δεν κανω λάθος
Αυτο ειδα και εγω. Ενω στο mail που τους ρωτησα μου εγραψαν οτι θα ερθει απο Κινα, τελικα στο tracking number οταν το εστειλαν φαινεται οτι ερχεται απο Ολλανδια, οποτε το γλιτωνω λογικα το τελωνειο. Θυμασαι ποσο καιρο εκανε να σου ερθει? Επισης εδω σου ηρθε στα ΕΛΤΑ ή σε καποιο κουριερ?

naxos21
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2018 9:52 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Graef CM 702

Re: Αποψη για αγορά χειροκινητου μυλου

Δημοσίευση από naxos21 » Τετ Ιαν 18, 2023 11:41 am

PaNoSS έγραψε:
Πέμ Ιαν 12, 2023 3:02 pm
αν κ δεν μου μοιάζει σωστή κίνηση, από την άποψη να φας τελωνείο, όχι απ το αν είναι καλός ο μύλος τελικά, πες μας πόσο πήγε το μαλλί αγορά..
εν τω μεταξύ με μια πολύ πρόχειρη αναζήτηση τον βρήκα Ευρώπη παντού διαθέσιμο.
Με τα μεταφορικα μου βγηκε γυρω στα 140. Ξεφυγα λιγο απ το αρχικο οριο των 100 που ειχα θεσει αλλα ειπα να παω σε κατι που θα κανω τη δουλεια μου σιγουρα. Δεν πηγα σε 1zpresso κυριως λογω φορητοτητας. Ειδα οτι ειναι αρκετα μικροτερος και βολευει για ταξιδια ο exagrind

thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Re: Αποψη για αγορά χειροκινητου μυλου

Δημοσίευση από thlap » Τετ Ιαν 18, 2023 2:57 pm

naxos21 έγραψε:
Τετ Ιαν 18, 2023 11:39 am
thlap έγραψε:
Πέμ Ιαν 12, 2023 6:23 pm
naxos21 έγραψε:
Πέμ Ιαν 12, 2023 12:35 pm
Τελικα μετα και τις αποψεις σας παρηγγειλα τον exagrind που ειναι της ιδιας εταιρειας για να ειμαι σιγουρος οτι θα κανει για την δουλεια που το θελω. Το μονο κακο ειναι οτι υπαρχει μονο στο σαιτ της εταιρειας και θα ερθει απο Κινα οποτε το πιθανοτερο ειναι οτι θα φαω και τελωνειο.
Ερχεται από Ευρωπαϊκή αποθήκη οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Εμένα μου ήρθε από Ολλανδία αν δεν κανω λάθος
Αυτο ειδα και εγω. Ενω στο mail που τους ρωτησα μου εγραψαν οτι θα ερθει απο Κινα, τελικα στο tracking number οταν το εστειλαν φαινεται οτι ερχεται απο Ολλανδια, οποτε το γλιτωνω λογικα το τελωνειο. Θυμασαι ποσο καιρο εκανε να σου ερθει? Επισης εδω σου ηρθε στα ΕΛΤΑ ή σε καποιο κουριερ?
Εχω κάνει κι αλλες παραγγελίες από wacaco και τα περισσότερα ήρθαν με ΕΛΤΑ κούριερ κι ένα νομίζω με UPS. Αν σου δίνει tracking από Ολλανδία δεν θα έχεις φόρο

Απάντηση