Αγορά μύλου - επιλογή καφέ

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Leo
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Δεκ 14, 2020 2:58 pm

Αγορά μύλου - επιλογή καφέ

Δημοσίευση από Leo » Δευ Δεκ 19, 2022 3:45 pm

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Έχω Gaggia classic με non pressurized και χρησιμοποιούσα για αλεση τον Graef 702. Χθες όμως ο graef μας άφησε χρόνους (είχε και μια πτώση σε μετακόμιση). Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα.
1) Ποιον μύλο μου προτείνετε VFM.
Περίπου στα λεφτά του Graef και λίγο παραπάνω, μιας και δεν ήμουν πολύ ευχαριστημένος.
2) Επειδή η αγορά θα γίνει σε κάνα δίμηνο και αναγκαστικά θα αγοράζω έτοιμο αλεσμένο καφέ, έχετε να μου προτείνετε κάτι για non pressurized? Δηλαδή κάποιον καφέ η κάποιον βαθμό άλεσης πχ στα coffee island. Μένω επαρχία και εκτός από τυποποιημενους Σουπερμάρκετ, έχουμε καφεκοπτειο της illy, hausbrandt και coffee island.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μύλου - επιλογή καφέ

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Δεκ 20, 2022 12:31 pm

Για το 2) η πρότασή μου είναι να βρεις έναν συγκεκριμένο καφέ σε συγκεκριμένο κεφοπτείο και κυρίως, να το επισκέπτεσαι όσο πιο συχνά μπορείς - κάθε 3 μέρες ας πούμε. Θα πήγαινα σε coffee island αν είχα εύκολη πρόσβαση, και θα ζητούσα από το βασικό τους χαρμάνι καφέ για τρεις μέρες. Την πρώτη φορά θα ζητούσα σε μικρές ποσότητες 3 διαφορετικά κοψίματα κατά την πρότασή τους, για να βρω συνταγή (δόση και κόψιμο) και μετά θα ζητούσα το συγκεκριμένο κόψιμο.

Leo
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Δεκ 14, 2020 2:58 pm

Re: Αγορά μύλου - επιλογή καφέ

Δημοσίευση από Leo » Τρί Δεκ 20, 2022 3:49 pm

Ναι καλή πρόταση. Θα πάρω 4 διαφορετικές αλέσεις από λίγο.

Απάντηση