Αναβάθμιση Μύλου απο ASCASO I2

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Giannakis833
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 23, 2021 11:53 am

Αναβάθμιση Μύλου απο ASCASO I2

Δημοσίευση από Giannakis833 » Κυρ Νοέμ 20, 2022 1:50 pm

Καλησπέρα σε όλους,

έχω μπει σε διαδικασία να αναβαθμίσω το μύλο μου για πρακτικούς λόγους και επι τη ευκαιρία να πάω και σε κάτι ποιοτικότερο στο φλυτζάνι. Για άλλη μια φορά θέλω τη γνώμη σας και την εμπειρία σας. Ψάχνω κάτι που να μην χρειάζεται να καθαρίζω τη κουζίνα, να μην το βαράω για να πέφτει ο αλεσμενος καφές που έχει μείνει και ιδανικά να μην το ζυγίζω στη ζυγαριά. Έχω δει και ζαχαρώνω τον sette 270wi αλλά είδα σχόλια περι ποιότητας κατασκευής και βλαβών σε άλλα site και με προβλημάτισε λίγο. Θα ήθελα την άποψη σας , την εμπειρία σας και φυσικά είμαι ανοιχτός σε καλές εναλλακτικές στο ίδιο budget.

Ευχαριστω!

efib
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2017 10:07 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: nespresso
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i1 mini
Οι καφέδες μου:: Taf, cup10

Re: Αναβάθμιση Μύλου απο ASCASO I2

Δημοσίευση από efib » Κυρ Νοέμ 20, 2022 3:14 pm

Μπορείς να δεις και τον eureka mignon zero που είναι στα 339€. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και δες στο YouTube την χαμηλή κατακράτηση. Μπορείς να δεις και τον specialita που είναι το ίδιο μηχάνημα αλλά χωρίς single dosing (αν και έχει και αυτό χαμηλή κατακράτηση) με ηλεκτρονικά. Δεν θα έπαιρνα μηχάνημα με πρόσθετα ηλεκτρονικα αν δεν τα χρειαζομουν, καθαρά και και μόνο από για να μην βάλω "άχρηστη" πολυπλοκότητα.

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Αναβάθμιση Μύλου απο ASCASO I2

Δημοσίευση από madnifestah » Κυρ Νοέμ 20, 2022 6:44 pm

https://30.coffee/eureka-mignon-libra-g ... e-by-weigh
(απο πολωνία το μαγαζί,χωρίς τελωνείο και δοκιμασμένο)

όλα τα καλά τον eureka mignon αλλά με ζυγαριά και σε εξαιρετική τιμή..

η τον https://30.coffee/eureka-oro-mignon-xl-domestic-grinder
χωρίς ζυγαριά, με το χρονόμετρο να είναι ακριβείας όμως και 65αρια μαχαίρια

Giannakis833
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 23, 2021 11:53 am

Re: Αναβάθμιση Μύλου απο ASCASO I2

Δημοσίευση από Giannakis833 » Τρί Νοέμ 22, 2022 9:03 am

madnifestah έγραψε:
Κυρ Νοέμ 20, 2022 6:44 pm
https://30.coffee/eureka-mignon-libra-g ... e-by-weigh
(απο πολωνία το μαγαζί,χωρίς τελωνείο και δοκιμασμένο)

όλα τα καλά τον eureka mignon αλλά με ζυγαριά και σε εξαιρετική τιμή..

η τον https://30.coffee/eureka-oro-mignon-xl-domestic-grinder
χωρίς ζυγαριά, με το χρονόμετρο να είναι ακριβείας όμως και 65αρια μαχαίρια
Η τιμ'η και ο μύλος είναι φανταστικά. Αξίζει άραγε αγορά απο εξωτερικό σε ένα προιόν που δεν έχει δοκιμαστεί; είναι ένας προβληματισμός μου.

Δεν το ήξερα το site αλλά όντως διάβασα πως είναι αξιόπιστο. Με έβαλες σε σκέψεις..

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Αναβάθμιση Μύλου απο ASCASO I2

Δημοσίευση από madnifestah » Τρί Νοέμ 22, 2022 12:34 pm

αυτό έγινε και με άλλους μύλους, βλέπε Niche που αγοράστηκαν χωρίς δοκίμη σε βάθος χρόνου,χωρίς τοπική τεχνική υποστήριξη, και χωρίς να είναι απο κάποια εταιρία με το όνομα της eureka.
και όταν πέρασε ένας χρόνος ανέβηκε και 250+ ευρό στην τιμή. (σε έκπτωση κάποιοι πήραν τον Niche με 370 ευρό :o )

σε αντίθεση, αντιπρόσωπος και service της eureka υπάρχει στην Ελλάδα όποτε σε περίπτωση βλάβης εκτώς εγγυησης θα μπορέσεις να τον στείλεις εδώ.
άν είναι εντώς εγγυησης,το προϊόν έχει 2 χρόνια απο την eureka (εγγύηση εντός της ΕΕ) και όχι απο το κατάστημα
οπότε σε συνεννόηση και με το κατάστημα και με την eureka, μπορεί να βγεί άκρη χωρίς να σταλθει πολονία ο μύλος όπως είχε γίνει με μέλος εδώ (αλλά σε ιταλία)
viewtopic.php?f=6&t=8112&hilit=%CE%B9%C ... E%AF%CE%B1

Δημοσίευση από NikosAr » Τρί 05 Απρ 2022, 15:15
Όπως υποσχέθηκα θα ενημερώσω όλους που μπήκαν στον κόπο είτε να διαβάσουν το πρόβλημα που αντιμετώπισα είτε να σχολιάσουν...
1. Επικοινώνησα με το Ιταλικό e-shop να μου δώσει στοιχεία για επισκευή εδώ στην Ελλάδα. Απάντησαν ότι μπορώ να τους στείλω την μηχανή και να την επισκευάσουν χωρίς χρέωση ή να βρώ εγώ εδώ στην Ελλάδα κάποιο τοπικό σέρβις και να καλύψουν αυτοί τα έξοδα.
2. Βρήκα 2 μεταπωλητές OXI αντιπροσωπεία, με την βοήθεια του @slaughter & @argi (ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ)
3. Μίλησα και με τους 2 και η SoLino με εξυπηρέτησε τελικά χρεώνοντας μου μόνο 20€ για την "εύρεση της βλάβης" η οποία ήταν η πλακέτα. Μίλησε η So&Lino με το κατάστημα στην Ιταλία, έστειλαν το ανταλλακτικό κι έγινε επιτυχώς η επισκευή χωρίς κάποιο άλλο έξοδο.

Giannakis833
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 23, 2021 11:53 am

Re: Αναβάθμιση Μύλου απο ASCASO I2

Δημοσίευση από Giannakis833 » Τρί Νοέμ 22, 2022 4:17 pm

madnifestah έγραψε:
Τρί Νοέμ 22, 2022 12:34 pm
αυτό έγινε και με άλλους μύλους, βλέπε Niche που αγοράστηκαν χωρίς δοκίμη σε βάθος χρόνου,χωρίς τοπική τεχνική υποστήριξη, και χωρίς να είναι απο κάποια εταιρία με το όνομα της eureka.
και όταν πέρασε ένας χρόνος ανέβηκε και 250+ ευρό στην τιμή. (σε έκπτωση κάποιοι πήραν τον Niche με 370 ευρό :o )

σε αντίθεση, αντιπρόσωπος και service της eureka υπάρχει στην Ελλάδα όποτε σε περίπτωση βλάβης εκτώς εγγυησης θα μπορέσεις να τον στείλεις εδώ.
άν είναι εντώς εγγυησης,το προϊόν έχει 2 χρόνια απο την eureka (εγγύηση εντός της ΕΕ) και όχι απο το κατάστημα
οπότε σε συνεννόηση και με το κατάστημα και με την eureka, μπορεί να βγεί άκρη χωρίς να σταλθει πολονία ο μύλος όπως είχε γίνει με μέλος εδώ (αλλά σε ιταλία)
viewtopic.php?f=6&t=8112&hilit=%CE%B9%C ... E%AF%CE%B1

Δημοσίευση από NikosAr » Τρί 05 Απρ 2022, 15:15
Όπως υποσχέθηκα θα ενημερώσω όλους που μπήκαν στον κόπο είτε να διαβάσουν το πρόβλημα που αντιμετώπισα είτε να σχολιάσουν...
1. Επικοινώνησα με το Ιταλικό e-shop να μου δώσει στοιχεία για επισκευή εδώ στην Ελλάδα. Απάντησαν ότι μπορώ να τους στείλω την μηχανή και να την επισκευάσουν χωρίς χρέωση ή να βρώ εγώ εδώ στην Ελλάδα κάποιο τοπικό σέρβις και να καλύψουν αυτοί τα έξοδα.
2. Βρήκα 2 μεταπωλητές OXI αντιπροσωπεία, με την βοήθεια του @slaughter & @argi (ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ)
3. Μίλησα και με τους 2 και η SoLino με εξυπηρέτησε τελικά χρεώνοντας μου μόνο 20€ για την "εύρεση της βλάβης" η οποία ήταν η πλακέτα. Μίλησε η So&Lino με το κατάστημα στην Ιταλία, έστειλαν το ανταλλακτικό κι έγινε επιτυχώς η επισκευή χωρίς κάποιο άλλο έξοδο.
Σε ευχαριστώ πολύ, με βοηθάς, ελπίζω να είναι μύλος που κάνει για espresso και να μην το συζητάμε τζάμπα, σκέφτομαι να το επιβεβαιώσω και να τον χτυπήσω, ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Αναβάθμιση Μύλου απο ASCASO I2

Δημοσίευση από madnifestah » Τρί Νοέμ 22, 2022 5:30 pm

ένας specialita είναι με ζυγαριά... ίδια μαχαίρια, ίδιο μοτερ,ίδιο μικρομετρικό. Είναι καθαρά για espresso αφου και δεν μπορείς να αλλάζεις κοπή με 1 κλικ και να ξαναβρίσκεις την ρυθμηση εκέι που την άφησες, όπως κάνω στον vario.

βρίσκεις μια φορά την ρύθμιση και μετά παίζεις με 1/4 στροφής δεξιά, 1/4 στροφής αριστερά... \

https://www.eureka.co.it/en/catalogo/pr ... /1/80.aspx
https://www.eureka.co.it/en/catalogo/pr ... /1/20.aspx

Απάντηση