Αναβάθμιση Μύλου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από Trade52 » Σάβ Δεκ 03, 2022 9:18 am

Ο df64 θα έχει ένα μικρό θέμα με το declumper μόνο στη περίπτωση που χρησιμοποιείς κάποιο μόνιμο antipopcorning γιατί μειώνει τη δύναμη του αέρα από το blower. Το να αντικατασταθεί ή να αφαιρεθεί το declumper όμως είναι απλούστατο και θέμα 5 λεπτών.
Δεν γνωρίζω τι declumper έχουν τα καινούργια πάντως το δικό μου είχε ένα διπλό φύλλο σιλικόνης, αφαίρεσα το ένα φύλλο και δουλεύει τέλεια με ένα τυπωμένο 3d antipopcorning. Η κατακράτηση είναι της τάξης του 0,05-0,08 gr
Για single dosing είναι αρκετά καλός, παίρνει και τα 65ρια μαχαίρια του mazzer. (Στην πράξη αυτό είναι, ένας oem mazzer S. J τροποποιημένος σε μονοδοσικό).
Αυτά που γράφω δεν αποτελούν προτροπή γιατί δεν έχω συγκρίνει τον Df64 με κάποιον από τους eureka απλά επειδή αναφέρθηκε το θέμα του declumper.

athkatla
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Ιαν 04, 2021 1:28 pm
Μηχανή:: Lelit Grace
2η Μηχανή:: Dedica Pump
Μύλος:: Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef 802
Οι καφέδες μου:: Espresso, freddo, marocchino, bombon

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από athkatla » Σάβ Δεκ 03, 2022 11:13 am

Αν αφαιρέσεις τελείως το declumper μετα έχεις θέματα με στατικο ηλεκτρισμο, επίσης στην V4 κατι πρέπει να βάλεις στη θέση του γιατί το πάχος του χρειάζεται για να σφιξουν οι βίδες. Διάβασε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες:

https://youtu.be/xJVJFIQozxQ

Όντως ο DF64 είναι πολύ καλή επιλογή αν θες να βάλεις αργότερα SSP μαχαίρια κατι το οποίο όμως προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.

Ιδανικά θα ήθελα εναν Νiche με επίπεδα μαχαίρια δηλαδή να δουλεύει απροβλημάτιστα out of the box ώστε να είναι ευχάριστη η προετοιμασία των καφέδων μου.

Αυτος που καλύπτει περισσότερο τις απαιτήσεις μου νομίζω είναι ο Zero Mignon.

Φοβάμαι ότι με τον DF64 εκτός του οτι θέλει 100€ παραπάνω θα μπλέξω με πατέντες και επιπλέον χρήματα για αξεσουάρ (σίγουρα το πλαστικο ποτηράκι) ή στη χειρότερη με επιπλέον διαδικασίες στην προετοιμασία μου καφέ μου πχ RDT λόγω στατικού ηλ.

Άβαταρ μέλους
tparlos
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2019 11:59 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41EM
2η Μηχανή:: Krups XP4020
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από tparlos » Πέμ Ιαν 05, 2023 4:40 pm

athkatla έγραψε:
Σάβ Νοέμ 19, 2022 2:43 pm
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για μύλο μονής άλεσης. Αυτή τη στιγμή έχω τον Graef 802.

Μετά από αρκετό ψάξιμο έχω καταλήξει στους παρακάτω 3:

1) Eureka mignon zero
2) DF64
3) DF64P

Η παρακράτηση του Graef είναι μικρή, περισσότερο με νοιάζει η αναβάθμιση να δώσει καλύτερη ποιότητα άλεσης.
Η άλεση θα γίνεται μόνο για espresso.
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Αν δεν αποφάσισες ακόμα, το Mokka έχει τον Eureka Mignon στα 295 ευρώ + 5,80 ευρώ μεταφορικά (τον 15BL).
https://mokka.coffee/p/eureca-mingo-zero-matt-black/

athkatla
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Ιαν 04, 2021 1:28 pm
Μηχανή:: Lelit Grace
2η Μηχανή:: Dedica Pump
Μύλος:: Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef 802
Οι καφέδες μου:: Espresso, freddo, marocchino, bombon

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από athkatla » Παρ Ιαν 06, 2023 10:05 am

Πολύ καλή τιμή!

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από PaNoSS » Παρ Ιαν 06, 2023 11:56 am

athkatla έγραψε:
Σάβ Δεκ 03, 2022 11:13 am
Αν αφαιρέσεις τελείως το declumper μετα έχεις θέματα με στατικο ηλεκτρισμο, επίσης στην V4 κατι πρέπει να βάλεις στη θέση του γιατί το πάχος του χρειάζεται για να σφιξουν οι βίδες. Διάβασε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες:

https://youtu.be/xJVJFIQozxQ

Όντως ο DF64 είναι πολύ καλή επιλογή αν θες να βάλεις αργότερα SSP μαχαίρια κατι το οποίο όμως προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.

Ιδανικά θα ήθελα εναν Νiche με επίπεδα μαχαίρια δηλαδή να δουλεύει απροβλημάτιστα out of the box ώστε να είναι ευχάριστη η προετοιμασία των καφέδων μου.

Αυτος που καλύπτει περισσότερο τις απαιτήσεις μου νομίζω είναι ο Zero Mignon.

Φοβάμαι ότι με τον DF64 εκτός του οτι θέλει 100€ παραπάνω θα μπλέξω με πατέντες και επιπλέον χρήματα για αξεσουάρ (σίγουρα το πλαστικο ποτηράκι) ή στη χειρότερη με επιπλέον διαδικασίες στην προετοιμασία μου καφέ μου πχ RDT λόγω στατικού ηλ.
Είχα τους ίδιους ακριβώς ενδοιασμούς..
Χθες παρέλαβα τον df64 με SSP HU.
Δουλεύει τέλεια out of the box χωρίς να χρειάζεται τπτ έξτρα.
Ίσως ένα antipopcorning να είναι το πιο απαραίτητο..
Τα άλλα όλα είναι τι ταιριαζει στου καθενός τις ανάγκες..
Πάντως θα πιεις καλύτερο καφέ με SSP μαχαίρια από έναν niche..ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, επειδή τυχαίνει να έχω μυλο με τα κωνικά του Niche.
Κ έπειτα η επιλογή μαχαιριών είναι μεγάλη ...πάρε SSP MP, πάρε Sweet lab..
Ζύγισε καλα που θες να δώσεις προτεραιότητα...

johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από johnnypirea » Τετ Ιαν 11, 2023 3:27 pm

Καλησπέρα και χρόνια πολλά έχει αγοράσει κάποιος από εσάς τον eureka zero από το mokka το καφεκοπτειο στην Αθηνάς? Αν και μόνο τον ματ έχει στα 295 με το ΦΠΑ τεράστια διαφορά 83€ κάτω από την τιμή που κυκλοφορεί αυτόν τον καιρό!

MENELAOSN
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2020 12:11 pm
Όνομα: Menelaos
Μηχανή:: Rancilio Silvia ProX
Μύλος:: Eureka Mignon Zero

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από MENELAOSN » Τετ Ιαν 11, 2023 4:10 pm

johnnypirea έγραψε:
Τετ Ιαν 11, 2023 3:27 pm
Καλησπέρα και χρόνια πολλά έχει αγοράσει κάποιος από εσάς τον eureka zero από το mokka το καφεκοπτειο στην Αθηνάς? Αν και μόνο τον ματ έχει στα 295 με το ΦΠΑ τεράστια διαφορά 83€ κάτω από την τιμή που κυκλοφορεί αυτόν τον καιρό!
Εγώ τον έχω αγοράσει αρκετά ακριβότερα, αν όντως παίζει σε αυτή την τιμή από mokka πάρε τον χθές!

johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από johnnypirea » Τετ Ιαν 11, 2023 4:15 pm

Τους πήρα τηλ διότι μπερδεύει η φωτό που είναι του χρωμίου στην πρόσοψη όντως υπάρχει διαθεσιμότητα στα 295 κομπλέ απλά μόνο άσπρο και μαύρο δική του εισαγωγή..

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από dasimo » Τετ Ιαν 11, 2023 10:09 pm

Μόλις παρήγγειλα και εγώ έναν. 55 έναντι 50 mm μαχαίρια απο τον πιστό μου manuale, δεν θα πάει χαμένο και το mat της Eureka που το έχω legacy και μου αρέσει πολύ αλλα μειώνει και κραδασμούς και θόρυβο, silence technology, single dose hopper και blower, αναβαθμισμένη εμφάνιση. Επι της ουσίας ενας single dose specialita.....300.98 ευρω με παράδοση. Είδωμεν !!!

johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από johnnypirea » Πέμ Ιαν 12, 2023 6:34 pm

Τελικά σε σύγκριση με την απλή αυτή με το χρώμιο είναι πανέμορφο μηχάνημα νομίζω πως άξιζε τα παραπάνω 90€ λίγο με χάλασε ότι λειτουργεί μόνο με το κουμπί on off ελπίζω να μην κρασαρει κάποια στιγμή όσο αφορά τα γραμμάρια στα πρώτα 17gr κράτησε τα 5 στις υπόλοιπες 3 προσπάθειες 0.0-0.2

Απάντηση