Αναβάθμιση Μύλου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Ozymandias
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 2:46 pm

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από Ozymandias » Παρ Ιαν 13, 2023 5:26 pm

Γραφω εδω επειδη θελω κι εγω να αναβαθμισω τον Gaef CM802.

Μεχρι στιγμης πινω V60 και Aeropress. Ηθελα ομως κατι το οποιο θα νου δινει δυνατοτητα να κοβω και για εσπρεσο. Στο προσεχες μελλον θα με ενδιεφερε η αγορα μιας μηχανης espresso (Gaggia/Lelit?)

Yπαρχει μυλος που να κοβει και για εσπρεσο, αλλα και πιο χοντρα πχ για v60 και να ειναι βολικη η εναλλαγη απο ψιλο σε πιο χοντρο κοψιμο, ή πρεπει να σκεφτομαι να εχω δυο μυλους, εναν για εσπρεσσο και εναν για πιο χοντρο αλεσμα;

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από NiPi » Παρ Ιαν 13, 2023 6:32 pm

Πάρε ένα χειροκίνητο. Ένας Comadante,αν τον βρεις σε αξιοπρεπή τιμή, αξίζει το κάθε ευρώ του. (είναι λίγο κουραστικός για εσπρέσσο).

nikosdeb
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 8:57 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Lelit PL41tem PID
2η Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Timemore c2 chestnut

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από nikosdeb » Σάβ Ιαν 14, 2023 11:00 am

Στην θεση σου θα αγοραζα 1 καλο χειροκινητο μυλο για v60 και αεροπρεςς και μετα εναν καλο ηλεκτρικό για εσπρεσσο οταν με το καλο μπεις στην διαδικασια να ασχοληθεις με εσπρεσσο. Θεωρω οτι ειναι και η πιο οικονομικη εκδοχη σε σχεση με την ποιοτητα αλεσης και την ευκολια. Πχ 1zpresso jx-pro και eureka mignon zero 450 euro συνολο.
Με αφορμη την ανάρτηση σου μπηκα να δω τι παιζει με μυλους 1zpresso και εχουν φερει στο αμαζον γερμανιας, πρώτη φορα αν δεν κανω λαθος στην ευρωπη, τον jx-pro ο οποιος παιρνει διθυραμβικές κριτικες απο του reviewers του εξωτερικου. Και μαλιστα συνιστάται και για εσπρεσσο και εχει και 20% εκπτωση.
Τι μου εκανες τωρα, ειμαι ετοιμος να τον χτυπησω :waf:

Ozymandias
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 2:46 pm

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από Ozymandias » Κυρ Ιαν 15, 2023 10:16 am

O CM802 δεν ειναι καλος για φιλτρου/Aeropress?

johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από johnnypirea » Κυρ Ιαν 15, 2023 11:13 am

Καλημέρα μια χαρά είναι πλέον τον έχω για φίλτρου μετά την αγορά του eureka zero και δεν μπορώ να σκεφτώ στον συγκεκριμένο να άλλαζα την διαβάθμιση κάθε φορά από φίλτρου σε εσπρέσσο

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από NiPi » Κυρ Ιαν 15, 2023 9:12 pm

Ozymandias έγραψε:
Κυρ Ιαν 15, 2023 10:16 am
O CM802 δεν ειναι καλος για φιλτρου/Aeropress?
Δε θα τον πρότεινα. Αυτοί οι μύλοι δεν τα πάνε και πολύ καλά με τις χοντρές αλέσεις. Ειδικά για Aeropress v60 θα πάρεις καλύτερο φλυτζάνι από ένα χειροκίνητο αντίστοιχης αξίας.

Ozymandias
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 2:46 pm

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από Ozymandias » Τρί Ιαν 17, 2023 6:09 pm

NiPi έγραψε:
Κυρ Ιαν 15, 2023 9:12 pm
Δε θα τον πρότεινα. Αυτοί οι μύλοι δεν τα πάνε και πολύ καλά με τις χοντρές αλέσεις. Ειδικά για Aeropress v60 θα πάρεις καλύτερο φλυτζάνι από ένα χειροκίνητο αντίστοιχης αξίας.
Ο 802 τελικα για τι αλεση κανει αν δεν κανει για χοντρη αλεση και προφανως δεν ειναι ιδανικος για εσπρεσσο;

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από NiPi » Τρί Ιαν 17, 2023 9:19 pm

Ποιος είπε ότι δεν είναι ιδανικός για εσπρέσσο; Μαζί με τον cm702 είναι οι φτηνότερος ηλεκτρικός μύλος που μπορεί να πάρει κανείς αυτή τη στιγμή προκειμένου να φτιάξει έναν στοιχειωδώς αξιοπρεπή εσπρέσσο. Με τις χοντρες αλέσεις δεν τα πάνε καλά αυτοί οι μύλοι, γιατί, εκτός των άλλων παράγουνε αρκετά fines.

johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από johnnypirea » Τετ Ιαν 18, 2023 12:06 pm

Καλημέρα δεν νομίζω ότι ο 802 δεν κάνει για εσπρέσσο η για φίλτρου τον έχω 3 χρόνια απλά δεν έχει σταθερότητα στην άλεση δλδ άλλο αποτέλεσμα μπορείς να πάρεις μια μερα και άλλο την άλλη σαν να μετακινούνται τα μαχαίρια μόνα τους για αυτό τον λόγο προχώρησα στην αγορά του eureka zero ο οποίος είναι και σχετικά αθόρυβος και πολύ στιβαρός διπλάσιο βάρος από τον graef

Άβαταρ μέλους
tparlos
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2019 11:59 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41EM
2η Μηχανή:: Krups XP4020
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Αναβάθμιση Μύλου

Δημοσίευση από tparlos » Τετ Ιαν 18, 2023 3:50 pm

johnnypirea έγραψε:
Τετ Ιαν 18, 2023 12:06 pm
Καλημέρα δεν νομίζω ότι ο 802 δεν κάνει για εσπρέσσο η για φίλτρου τον έχω 3 χρόνια απλά δεν έχει σταθερότητα στην άλεση δλδ άλλο αποτέλεσμα μπορείς να πάρεις μια μερα και άλλο την άλλη σαν να μετακινούνται τα μαχαίρια μόνα τους για αυτό τον λόγο προχώρησα στην αγορά του eureka zero ο οποίος είναι και σχετικά αθόρυβος και πολύ στιβαρός διπλάσιο βάρος από τον graef
Και εγώ έκανα το ίδιο για τον ίδιο ακριβώς λόγο (από τον 702 στον zero).

Απάντηση