Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
KostasMD
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 4:22 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Ascaso Uno PID
2η Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Mazzer SJ
2ος Μύλος:: Cunill Tauro
Οι καφέδες μου:: Taf, Valcafe
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από KostasMD » Παρ Νοέμ 13, 2015 12:25 pm

Επειδή απο τον Δοϊκα περιμένω τα ανταλλακτικά που χρειάζομαι σχεδόν δύο μήνες,
υπάρχει άλλος εισαγωγέας για να ρωτήσω;

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από manyjobs23 » Παρ Νοέμ 13, 2015 12:57 pm

Η Kafea στην παιανια, Kafea.gr
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από mplevris » Τρί Νοέμ 19, 2019 9:02 am

nefilim έγραψε:
Τρί Ιαν 18, 2011 12:15 am
Και εγώ το αυτοκόλλητο velcro από είδη ραπτικής το είχα αγοράσει. Πωλείται με το μέτρο, και ζητάτε αυτοκόλλητο ' ή παίρνετε το απλό και το κολλάτε με κόλλα στιγμής. Εγώ έβαλα και τις 2 πλευρές -κόλλησα το αυτοκόλλητο χνουδωτό με επάνω του το "χρατς"-, και έβαλα σε όλα τα αστέρια αν και δεν είναι απαραίτητο. Πλέον καθαρίζει τέλεια και δεν έχει πάθει τπτ, αν πάθει σκέφτομαι να το αλλάξω με χρατς της 3M dual lock. Από θέμα θορύβου ούτε σε εμένα κάνει πολύ, προς το τέλος της άλεσης κάνει λίγο περισσότερο μάλλον επειδή αλέθω ανά δόση. To elvinator δείτε πως μπαίνει εδώ http://www.espressoparts.com/ELVINATOR_V1 http://www.toomuchcoffee.com/index.php? ... pic&t=8225
Το template του elvinator με τι ρυθμίσεις χαρτιού το εκτυπώνει κανείς στον εκτυπωτή;

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από mplevris » Τετ Ιαν 22, 2020 10:52 pm

Κόβει κάνεις από τους κατόχους καφέ φίλτρου για γαλλική πρέσα για να μου πει που περίπου τον κόβει σε σχέση με τον εσπρέσσο
Ευχαριστώ

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από alex2468 » Κυρ Μαρ 07, 2021 7:33 pm

Για μεταχειρισμένο super jolly από τους γνωστούς coffeeline η από έναν άλλο που ήταν στο Κερατσινι και πήγε στον Πειραιά coffee support νομίζω και γενικά κάποιος αξιόπιστος τεχνίτης ξέρουμε που μπορώ να απευθυνθώ;

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από alex2468 » Τρί Απρ 13, 2021 7:47 pm

Καλησπέρα παιδιά να ρωτήσω κάτι ακόμα; Επειδή τον δικό μου τον SJ τον χρησιμοποιώ ως single dose μύλο υπάρχει κάποιο εξάρτημα σαν φυσούνα τύπου ούτως ώστε να μπορώ όταν τελειώνει το άλεσμα να το πιέζω-φυσάω με κάποιο τρόπο ώστε να φεύγουν τα 1-2 γρ που μένουν στον θάλαμο λίγο πριν πέσουν στο καλάθι του;

Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ πινέλο για να τα σπρώχνω έξω αλλά έχω δει σε mods κτλ κάτι φυσούνες και έλεγα μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην ελληνική αγορά.

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από Batman » Τρί Απρ 13, 2021 10:57 pm

alex2468 έγραψε:
Τρί Απρ 13, 2021 7:47 pm
Καλησπέρα παιδιά να ρωτήσω κάτι ακόμα; Επειδή τον δικό μου τον SJ τον χρησιμοποιώ ως single dose μύλο υπάρχει κάποιο εξάρτημα σαν φυσούνα τύπου ούτως ώστε να μπορώ όταν τελειώνει το άλεσμα να το πιέζω-φυσάω με κάποιο τρόπο ώστε να φεύγουν τα 1-2 γρ που μένουν στον θάλαμο λίγο πριν πέσουν στο καλάθι του;

Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ πινέλο για να τα σπρώχνω έξω αλλά έχω δει σε mods κτλ κάτι φυσούνες και έλεγα μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην ελληνική αγορά.
Σαν αυτο που περιγραφεις στο παρελθον ειχα βρει αυτα σε Ελλαδα απο ειδη ζαχαροπλαστικης..
19546A45-72B5-4F8E-AB80-1DEAF2E894B8.jpeg

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από alex2468 » Τρί Απρ 13, 2021 11:05 pm

Ναι μπράβο κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου αλλά αν κάποιος ιδιοκτήτης έχει κάνει κάτι άλλο για αυτό το mod στον Mazzer είμαι ανοιχτός στις προτάσεις :a048: :a048: :a048:

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από Cmour » Τρί Απρ 13, 2021 11:49 pm

alex2468 έγραψε:
Τρί Απρ 13, 2021 7:47 pm
Καλησπέρα παιδιά να ρωτήσω κάτι ακόμα; Επειδή τον δικό μου τον SJ τον χρησιμοποιώ ως single dose μύλο υπάρχει κάποιο εξάρτημα σαν φυσούνα τύπου ούτως ώστε να μπορώ όταν τελειώνει το άλεσμα να το πιέζω-φυσάω με κάποιο τρόπο ώστε να φεύγουν τα 1-2 γρ που μένουν στον θάλαμο λίγο πριν πέσουν στο καλάθι του;

Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ πινέλο για να τα σπρώχνω έξω αλλά έχω δει σε mods κτλ κάτι φυσούνες και έλεγα μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην ελληνική αγορά.
Alex καλησπέρα,

εγω δοκίμασα τη λύση του Foldable Lens Hood όπου για τον SJ θα χρειαστείς των 58mm, εφαρμόζει στο λαιμό της εισόδου του καφέ και με ένα καπάκι απο caprice :inlove: -το μεγάλο κουτί :a048: πρόσεχε!- πιέζω και καθαρίζει. Ομολογώ ότι είναι αποτελεσματικό και με εξέπληξε πολύ θετικά το αποτέλεσμα.

Η ιδανική λύση θα ήταν αυτό αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω αυτό το ποσό για αυτό που προσφέρει, αλλά σίγουρα θα είναι πιο καλόγουστο. εαν το βρώ σε λογική τιμή και απο ευρωπαϊκή αποθήκη σίγουρα θα το τιμήσω.

Να ρωτήσω με τη σειρά μου, για την έξοδο του καφέ τί μετατροπή έχετε κάνει ή προτείνεται για χρήση χωρίς doser πάντα. Αυτή τη στιγμή είμαι με ένα hand made κατασκεύασμα και περιμένω να κάνω μοντα με αυτό. Εαν δεν με βολέψει αισθητικά ή πρακτικά μάλλον θα καταλήξω σε εκτύπωση

ΥΓ: τα link είναι τυχαία

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από alex2468 » Τρί Απρ 13, 2021 11:57 pm

Έχεις δίκιο αυτό θα κάνω με το κάλυμμα για φακό μηχανής και καπάκι από πουρακια είναι φοβερή λύση μπράβο ρε σύ.

Εγώ τον έχω ακόμα με τον δοσομετεητη αλλά θα με ενδιέφερε αν βρω κάτι οικονομικό να τον κάνω doserless. Αυτό που έστειλες με την εκτύπωση γίνεται ενδιαφέρον

Απάντηση