Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
faasf
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:12 pm
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Rancilio Silvia pid
Μύλος:: Mazzer SJ Grocery
2ος Μύλος:: Ascaso Mini i2
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από faasf » Πέμ Απρ 29, 2021 8:25 pm

Cmour έγραψε:
Τρί Απρ 13, 2021 11:49 pm
εγω δοκίμασα τη λύση του Foldable Lens Hood όπου για τον SJ θα χρειαστείς των 58mm, εφαρμόζει στο λαιμό της εισόδου του καφέ και με ένα καπάκι απο caprice :inlove: -το μεγάλο κουτί :a048: πρόσεχε!- πιέζω και καθαρίζει. Ομολογώ ότι είναι αποτελεσματικό και με εξέπληξε πολύ θετικά το αποτέλεσμα.

Η ιδανική λύση θα ήταν αυτό αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω αυτό το ποσό για αυτό που προσφέρει, αλλά σίγουρα θα είναι πιο καλόγουστο. εαν το βρώ σε λογική τιμή και απο ευρωπαϊκή αποθήκη σίγουρα θα το τιμήσω.
Ωραίος Κώστα. Εύγε και από 'μένα. Σύντομα θα έχω ένα Super Jolly και μόλις έψαχνα αντικατάσταση του hopper με κάτι μικρότερο. Είχα δει ένα mini hopper με το πλαστικό από πάνω (γύρω στα 30 με μεταφορικά), αλλά μια χαρά είναι η λύση με τo lens hood και το καπάκι από caprice και λειτουργεί και ως φυσητήρας. Άψογα.

Η ιδανική λύση που έχεις παραθέσει απ' ό,τι βλέπω είναι η φυσούνα που έρχεται με τον G-Iota, μόνο που στον mazzer δεν μπαίνει μέσα, αλλά έξω.
giota.jpg
Γύρω στα 45 το βλέπω στο aliexpress. Στα 25-30 θα το έπαιρνα. Δεν ξέρω τι γίνεται με τελωνεία. Έχω 3-4 χρόνια να παραγγείλω από Κίνα. Αν το δεις πουθενά αλλού ρίξε μια ενημέρωση.

hackertom
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 10:37 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Gaggia Classic 41/11
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από hackertom » Δευ Αύγ 09, 2021 10:52 pm

Cmour έγραψε:
Τρί Απρ 13, 2021 11:49 pm
alex2468 έγραψε:
Τρί Απρ 13, 2021 7:47 pm
Καλησπέρα παιδιά να ρωτήσω κάτι ακόμα; Επειδή τον δικό μου τον SJ τον χρησιμοποιώ ως single dose μύλο υπάρχει κάποιο εξάρτημα σαν φυσούνα τύπου ούτως ώστε να μπορώ όταν τελειώνει το άλεσμα να το πιέζω-φυσάω με κάποιο τρόπο ώστε να φεύγουν τα 1-2 γρ που μένουν στον θάλαμο λίγο πριν πέσουν στο καλάθι του;

Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ πινέλο για να τα σπρώχνω έξω αλλά έχω δει σε mods κτλ κάτι φυσούνες και έλεγα μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην ελληνική αγορά.
Alex καλησπέρα,

εγω δοκίμασα τη λύση του Foldable Lens Hood όπου για τον SJ θα χρειαστείς των 58mm, εφαρμόζει στο λαιμό της εισόδου του καφέ και με ένα καπάκι απο caprice :inlove: -το μεγάλο κουτί :a048: πρόσεχε!- πιέζω και καθαρίζει. Ομολογώ ότι είναι αποτελεσματικό και με εξέπληξε πολύ θετικά το αποτέλεσμα.

Η ιδανική λύση θα ήταν αυτό αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω αυτό το ποσό για αυτό που προσφέρει, αλλά σίγουρα θα είναι πιο καλόγουστο. εαν το βρώ σε λογική τιμή και απο ευρωπαϊκή αποθήκη σίγουρα θα το τιμήσω.

Να ρωτήσω με τη σειρά μου, για την έξοδο του καφέ τί μετατροπή έχετε κάνει ή προτείνεται για χρήση χωρίς doser πάντα. Αυτή τη στιγμή είμαι με ένα hand made κατασκεύασμα και περιμένω να κάνω μοντα με αυτό. Εαν δεν με βολέψει αισθητικά ή πρακτικά μάλλον θα καταλήξω σε εκτύπωση

ΥΓ: τα link είναι τυχαία
Φιλε έχεις κάνει το mod με το :

€ 3,55 33%OFF | Stainless Steel Plunger Funnel With Funnel Drip Cream Sauce Stand Small Octopus Balls Tool With Rack Baking Cupcake Baking Tools

να μας πεις αποτέλεσμα;

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από Cmour » Τρί Αύγ 10, 2021 10:04 pm

hackertom έγραψε:
Δευ Αύγ 09, 2021 10:52 pm
Cmour έγραψε:
Τρί Απρ 13, 2021 11:49 pm
alex2468 έγραψε:
Τρί Απρ 13, 2021 7:47 pm
Καλησπέρα παιδιά να ρωτήσω κάτι ακόμα; Επειδή τον δικό μου τον SJ τον χρησιμοποιώ ως single dose μύλο υπάρχει κάποιο εξάρτημα σαν φυσούνα τύπου ούτως ώστε να μπορώ όταν τελειώνει το άλεσμα να το πιέζω-φυσάω με κάποιο τρόπο ώστε να φεύγουν τα 1-2 γρ που μένουν στον θάλαμο λίγο πριν πέσουν στο καλάθι του;

Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ πινέλο για να τα σπρώχνω έξω αλλά έχω δει σε mods κτλ κάτι φυσούνες και έλεγα μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην ελληνική αγορά.
Alex καλησπέρα,

εγω δοκίμασα τη λύση του Foldable Lens Hood όπου για τον SJ θα χρειαστείς των 58mm, εφαρμόζει στο λαιμό της εισόδου του καφέ και με ένα καπάκι απο caprice :inlove: -το μεγάλο κουτί :a048: πρόσεχε!- πιέζω και καθαρίζει. Ομολογώ ότι είναι αποτελεσματικό και με εξέπληξε πολύ θετικά το αποτέλεσμα.

Η ιδανική λύση θα ήταν αυτό αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω αυτό το ποσό για αυτό που προσφέρει, αλλά σίγουρα θα είναι πιο καλόγουστο. εαν το βρώ σε λογική τιμή και απο ευρωπαϊκή αποθήκη σίγουρα θα το τιμήσω.

Να ρωτήσω με τη σειρά μου, για την έξοδο του καφέ τί μετατροπή έχετε κάνει ή προτείνεται για χρήση χωρίς doser πάντα. Αυτή τη στιγμή είμαι με ένα hand made κατασκεύασμα και περιμένω να κάνω μοντα με αυτό. Εαν δεν με βολέψει αισθητικά ή πρακτικά μάλλον θα καταλήξω σε εκτύπωση

ΥΓ: τα link είναι τυχαία
Φιλε έχεις κάνει το mod με το :

€ 3,55 33%OFF | Stainless Steel Plunger Funnel With Funnel Drip Cream Sauce Stand Small Octopus Balls Tool With Rack Baking Cupcake Baking Tools

να μας πεις αποτέλεσμα;
Καλησπέρα αγαπητέ,

Όχι τελικά δεν προχώρησα σε εγκατάσταση του διότι δεν με κάλυπτε αισθητικά. Το βρήκα μεγάλο σε μέγεθος σε σχέση με αυτό που περίμενα..

Κατέληξα σε εκτύπωση 3d ενός Funnel και πλέον ασχολούμαι με mods της gaggiaς μου.. :coffee:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από After » Τετ Οκτ 06, 2021 5:32 pm

Ενημέρωση

Ο νέος v pro έχει καινούργια μαχαίρια 😉
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από After » Παρ Οκτ 08, 2021 2:35 pm

Ξεκινήσαμε τις μοντες με την βοήθεια ενός 3D εκτυπωτή

Το σχέδιο υπήρχε ήδη στο ίντερνετ και θα φτιαχτεί και καπάκι που θα πιέζει ελαφρά τους κόκκους, διότι αυτό που υπήρχε στο σχέδιο ήταν από λάθος του σχεδιαστή, λίγο πιο φαρδύ και δεν χωράει στην εσοχή
IMG_20211008_143230.jpg
IMG_20211008_143201.jpg
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από After » Σάβ Οκτ 09, 2021 11:45 am

Έτοιμο και το καπάκι
Έχει και βύθιση στο κάτω μέρος για να χωράει το παξιμάδι
Ανέβασε όχι μόνο τη χρηστικότητα του μύλου αλλά και την ταχύτητα και την ποιότητα άλεσης
IMG_20211009_114255.jpg
IMG_20211009_114156.jpg
IMG_20211009_114103.jpg
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από thanasis00 » Δευ Οκτ 11, 2021 11:36 am

Ίσως είναι λίγο χαζή η ερώτησή μου, αλλά πρέπει να είναι food safe το τυπωμένο εξάρτημα που μπορεί να έρθει σε επαφή με τους κόκκους καφέ; Γενικά σκέφτομαι για κάποιο 3d printed part όσον αφορά την αντικατάσταση του doser με κάποιο funnel, αλλά διαβάζω διάφορα online και δε ξέρω αν αξίζει ή αν πρέπει να ψάξω να βρω κάποια μόντα από αλουμίνιο ή άλλο safe μέταλλο.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από After » Δευ Οκτ 11, 2021 7:14 pm

PLA είναι το υλικό που τα έφτιαξα και από ότι ξέρω είναι food safe, αλλά μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί;
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από thanasis00 » Δευ Οκτ 11, 2021 8:44 pm

Η αλήθεια είναι ότι από τη πάνω μεριά είναι λίγο πιο safe, καθώς δε θα υπάρχουν μικροί κόκκοι που μπορούν να χωθούν στις εσοχές του 3d printed funnel. Αλλά γενικά λένε ότι μαζεύει βακτήρια το 3d printed αντικείμενο, καθώς η εκτύπωση δεν είναι τέλεια, οπότε μένουν μικρά κενά και εσωχές όπου δε καθαρίζονται εύκολα, οπότε αρχίζει να γίνεται επικίνδυνο με τον καιρό. Υπάρχει η επιλογή να περαστεί το αντικείμενο μετά με κάποια ρητίνη, για να το σφραγίσει, οπότε θα είναι πιο ασφαλές μετά σίγουρα. Όπως και να χει, σίγουρα για κάποιες βδομάδες δε θα έχει θέμα, αλλά εγώ δε θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω για πολύ καιρό, σίγουρα θα έψαχνα τρόπο να το μονώσω για μακροχρόνια χρήση. Αλλά αυτή είναι η γνώμη μου μόνο :a048:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly

Δημοσίευση από After » Δευ Οκτ 11, 2021 10:15 pm

Καλή ιδέα αυτό με την ρητίνη

Ή με κάποιο σπρέι βερνικι(?)

Πάντως όντως, έρχεται σε επαφή μόνο με ακοπο κόκκο
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Απάντηση