Σκεψη Αλλαγης Μυλου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
digibill
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Μαρ 06, 2019 10:42 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: EurekaMignon Manuale
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Kudu, Ipanema, Utopia
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σκεψη Αλλαγης Μυλου

Δημοσίευση από digibill » Τετ Οκτ 12, 2022 4:23 pm

Spira έγραψε:
Τρί Οκτ 11, 2022 11:26 am
Πάντως μεταξύ classico/manualle και silenzio ψηφίζω τον silenzio. Εκτός αν δεν έχεις κανένα θέμα με το θόρυβο.
Ο Silenzio είναι αρκετά αθόρυβος αλλά διαβάζοντας είδα αναφορές ότι ο classico ειναι αρκετά πιο θορυβώδης.
Eχω τον manuale. Δεν έχω τον silenzio. Για μένα ήταν μεγάλο ζήτημα ο θόρυβος (θέλω να φτιάχνω καφέ πριν φύγω το πρωι για δουλειά, όπου στο δίπλα δωμάτιο κοιμούνται τα παιδιά). Πρακτικά ο θόρυβος του manuale δεν δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν ξέρω τι παραπάνω καταφέρνει ο silenzio (σε βίντεο που τους άκουσα και τους δυο, παρόμοιοι μου φάνηκαν) όμως πρακτικά ο manuale είναι 100% εύχρηστος στο ζήτημα αυτό.

Δεν λέω ότι ο silenzio είναι θορυβώδης. Λέω ότι ίσως και να μην αξίζει η διαφορά τιμής για 4-5 db που μπορεί να διαφέρουν, αφού κι ο manuale/classico είναι πολύ ήσυχοι (και σίγουρα δραματικά πιο ήσυχοι από όλους τους μύλους της κατηγορίας με κωνικά μαχαίρια). Για μένα καταλυτικό ήταν αυτό το review https://www.reddit.com/r/espresso/comme ... _a_review/ όπου μου διέλυσε κάθε επιφύλαξη για το ζήτημα του θορύβου. Επίσης, επιβεβαιώνω όλα τα γραφόμενα του τύπου.

vlaxos80
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 06, 2014 4:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic pro
Μύλος:: Eurogat K3

Re: Σκεψη Αλλαγης Μυλου

Δημοσίευση από vlaxos80 » Τετ Οκτ 12, 2022 5:50 pm

digibill έγραψε:
Τετ Οκτ 12, 2022 4:23 pm
Spira έγραψε:
Τρί Οκτ 11, 2022 11:26 am
Πάντως μεταξύ classico/manualle και silenzio ψηφίζω τον silenzio. Εκτός αν δεν έχεις κανένα θέμα με το θόρυβο.
Ο Silenzio είναι αρκετά αθόρυβος αλλά διαβάζοντας είδα αναφορές ότι ο classico ειναι αρκετά πιο θορυβώδης.
Eχω τον manuale. Δεν έχω τον silenzio. Για μένα ήταν μεγάλο ζήτημα ο θόρυβος (θέλω να φτιάχνω καφέ πριν φύγω το πρωι για δουλειά, όπου στο δίπλα δωμάτιο κοιμούνται τα παιδιά). Πρακτικά ο θόρυβος του manuale δεν δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν ξέρω τι παραπάνω καταφέρνει ο silenzio (σε βίντεο που τους άκουσα και τους δυο, παρόμοιοι μου φάνηκαν) όμως πρακτικά ο manuale είναι 100% εύχρηστος στο ζήτημα αυτό.

Δεν λέω ότι ο silenzio είναι θορυβώδης. Λέω ότι ίσως και να μην αξίζει η διαφορά τιμής για 4-5 db που μπορεί να διαφέρουν, αφού κι ο manuale/classico είναι πολύ ήσυχοι (και σίγουρα δραματικά πιο ήσυχοι από όλους τους μύλους της κατηγορίας με κωνικά μαχαίρια). Για μένα καταλυτικό ήταν αυτό το review https://www.reddit.com/r/espresso/comme ... _a_review/ όπου μου διέλυσε κάθε επιφύλαξη για το ζήτημα του θορύβου. Επίσης, επιβεβαιώνω όλα τα γραφόμενα του τύπου.
Ναι στην ουσία οι διαφορές τους ειναι οτι ο Silenzio ειναι λίγο πιο αθορυβος και ότι εχει το timer για την άλεση και διαφορετικη βαση για το portafilter για να το ακουμπας..κατα τα αλλα ειναι ιδιος ο μυλος και ιδια μαχαίρια φοραει..

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Σκεψη Αλλαγης Μυλου

Δημοσίευση από madnifestah » Παρ Οκτ 14, 2022 12:36 pm

με τα 58αρια μαχαίρια που έχει ο κ3, όποιον και να διαλέξεις απο αυτούς θα κάνεις ένα βήμα στο πλαί και όχι μπροστά..
οπότε το να δώσεις 300-400 ευρώ για λίγο μικρότερο μέγεθος δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει. πόσο μάλλον όταν δεν σου "περισσεύουν"
θα ήταν αναβάθμηση ένας df64 ( στα 439 απο Homebarista ) η ο mignon turbo (στα 508 απο 30.coffee)

vlaxos80
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 06, 2014 4:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic pro
Μύλος:: Eurogat K3

Re: Σκεψη Αλλαγης Μυλου

Δημοσίευση από vlaxos80 » Παρ Οκτ 14, 2022 5:34 pm

madnifestah έγραψε:
Παρ Οκτ 14, 2022 12:36 pm
με τα 58αρια μαχαίρια που έχει ο κ3, όποιον και να διαλέξεις απο αυτούς θα κάνεις ένα βήμα στο πλαί και όχι μπροστά..
οπότε το να δώσεις 300-400 ευρώ για λίγο μικρότερο μέγεθος δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει. πόσο μάλλον όταν δεν σου "περισσεύουν"
θα ήταν αναβάθμηση ένας df64 ( στα 439 απο Homebarista ) η ο mignon turbo (στα 508 απο 30.coffee)
Σε αυτό εχεις ενα δικιο για τα μαχαιρια..απλα μου καθεται λίγο μεγαλος ο Κ3 για τον πάγκο μου.. περισσότερο θορυβος οχ απο τον Eureka Silenzio η Specialita..ειδικα το πρωί ειναι θεμα και δεν κανω καφε για να μη ξυπνάω τα μωρά..αλλα επειδη ειναι ο μυλος με Dose και τον εκανα πατεντα..δλδ εβγαλα το Dose και έκοψα ενα μπουκαλι και το εκανα για χωνι ωστε να πέφτει ο καφες απευθειας στο Γκρουπ..και ψιλο βαριεμαι να σου πω να βγαζω με ενα τσιγκελι τον καφε που μενει στην εξοδο για να πέφτει το επολειμα του καφε στο γκρουπ..ειναι λιγο σπαστικό αυτο..να βαλω το Dose δεν με βολευει-συμφερει γιατι γενικα πετάς καφε..γι αυτο κοιταω κατι πιο αθόρυβο και πιο μικρο σε αυτα τα λεφτα .

vlaxos80
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 06, 2014 4:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic pro
Μύλος:: Eurogat K3

Re: Σκεψη Αλλαγης Μυλου

Δημοσίευση από vlaxos80 » Παρ Οκτ 14, 2022 5:47 pm

Απο εξωτερικό δυσκολα να πάρω γιατι θελω να το κανω με δόσεις με την πιστωτική κάρτα..γι αυτο κοιταω απο Ελλαδα..και το μπάτζετ κυμαίνεται περιπου μεχρι τα 400€..λιγο δυσκολο να ξεφυγω παραπανω..υπαρχει προϋπόθεση με λιγο ζορι να φτασω μεχρι τα 500€..κοιταω και τον Mahlkoening X54 ειναι η αληθεια αλλα κι αυτος μαχαιρια 54αρια εχει..και τον βρισκω σε καλη προσφορα απο το so&lino..

vlaxos80
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 06, 2014 4:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic pro
Μύλος:: Eurogat K3

Re: Σκεψη Αλλαγης Μυλου

Δημοσίευση από vlaxos80 » Παρ Οκτ 14, 2022 6:21 pm

Αν κοιταξω για τους Eureka mignon Zero single dose η τον Specialita που εχουν και οι δυο 55αρια μαχαιρια δεν θα ειναι καλύτερα??γιατι πλησιαζεις τα 58αρια μαχαιρια του Κ3..τωρα αν θα δω καμια διαφορα δεν το ξερω αυτο..παντως ο Zero ειναι και σε καλη προσφορά στα 340-360€ αλλα δεν εχει πολλα χρωματα..παιζει μονο σε πρασινο και σε με χρωμα..ειναι ενα θεμα κι αυτο ομως..ηθελα σε μαυρο η γκρι η ασημι..

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Σκεψη Αλλαγης Μυλου

Δημοσίευση από christos.k » Παρ Οκτ 14, 2022 10:02 pm

Προσωπικά είδα βελτίωση από τον Κ3 στον Specialita.
Τους έχω ακόμα και τους 2 όποτε είμαι σίγουρος.

Ειδικότερα αν κανεις single dosing o K3 παράγει κακό εν συγκρίσει αποτέλεσμα.

vlaxos80
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 06, 2014 4:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic pro
Μύλος:: Eurogat K3

Re: Σκεψη Αλλαγης Μυλου

Δημοσίευση από vlaxos80 » Δευ Οκτ 24, 2022 2:42 pm

Η απόφαση πάρθηκε και μόλις ολοκληρώθηκε η παραγγελία του Mignon Specialita σε μαυρο ματ χρωμα..μονο σε αυτο το χρωμα και σε κόκκινο ειχε το Solino ..η τιμη του στα 439€..καλα καφεδακια να εχουμε.. :coffee:

vlaxos80
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 06, 2014 4:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic pro
Μύλος:: Eurogat K3

Re: Σκεψη Αλλαγης Μυλου

Δημοσίευση από vlaxos80 » Δευ Οκτ 24, 2022 2:47 pm

christos.k έγραψε:
Παρ Οκτ 14, 2022 10:02 pm
Προσωπικά είδα βελτίωση από τον Κ3 στον Specialita.
Τους έχω ακόμα και τους 2 όποτε είμαι σίγουρος.

Ειδικότερα αν κανεις single dosing o K3 παράγει κακό εν συγκρίσει αποτέλεσμα.
Ναι φιλε Χρηστο το εχω διαπιστωσει αυτο με τον Κ3 γιατι ως συνηθως δεν βαζω πολυ φρεσκο καφε μεσα στο Hoper και δεν εχω παντα στανταρ κοψιμο και αναγκαζομαι να πετάω καφεδες και να ρυθμίζω..αν βαλω ομως αρκετο καφε μεσα το κοψιμο του ειναι στάνταρ..απο την αλλη μετα ειναι κριμα να γεμιζω το Hoper με τον φρεσκο καφε αφου αν μεινει για 2-3 μερες μέσα θα αρχισει να μπαγιατευει..οποτε η αλλαγή μυλου ηταν μονοδρομος για μενα.. πιστεύω οτι εκανα την καλύτερη επιλογη με τον Mignon Specialita..

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Σκεψη Αλλαγης Μυλου

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Οκτ 24, 2022 3:21 pm

Καλορίζικος!
Καλά καφεδάκια να έχεις Βλαχό/Δημήτρη 80 :D
..Για πάντα και μια μέρα.

Απάντηση