Eureka Atom 65

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από Hatori » Παρ Ιούλ 08, 2022 9:13 pm

laonikos78 έγραψε:
Παρ Ιούλ 08, 2022 8:39 pm
Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά κάπου διάβασα πως αν τα μαχαίρια δεν έχουν diamond επίστρωση ίσως δημιουργήσει περισσότερο πρόβλημα από καλό αλλά δεν το γνωρίζω. :?
Συμφωνώ, δεν θα το πρότεινα κι εγώ! Από γεύση τι λέει???
Ικανοποιημένος????

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Ιούλ 08, 2022 10:01 pm

Ο καφές που έχω αυτή την στιγμή βγάζει μια απίστευτη γλυκάδα και ισορροπία που οφείλεται στην ποιότητα κοπής του μύλου καθώς και από την σίτα που τοποθέτησα, τουλάχιστον αυτό αντιλαμβάνομαι όμως είναι ένας καφές έξω από τα νερά μου και έχω ακόμα μισό κιλό στη διάθεσή μου.

Ήταν σωστή επένδυση ο μύλος μιας και αναβάθμισε το τελικό αποτέλεσμα κάτι που δύσκολα μπορώ να εκφράσω αλλά εύκολα μου γίνεται αντιληπτό από την γεύση καθως και την οπτική επαφή.

Ο καφές που έχω Catucai ποικιλία δεν έχει οξύτητα η κάποια ιδιαιτερότητα για να κρίνω κάτι περισσότερο.
Ο Batman μου πρότεινε κάτι καλό από Taf Κολομβία και λέω να ακολουθήσω την πρόταση του, την εμπιστεύομαι.
Θα δω ταυτόχρονα και τον μύλο σε σχέση με Taf γιατί βγάζει δύσκολες εκχύλισης η Taf είναι η αλήθεια και εκεί θα μιλήσει ο μύλος.
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Σάβ Ιούλ 09, 2022 12:15 pm

laonikos78 έγραψε:
Παρ Ιούλ 08, 2022 10:01 pm
Ο καφές που έχω αυτή την στιγμή βγάζει μια απίστευτη γλυκάδα και ισορροπία που οφείλεται στην ποιότητα κοπής του μύλου καθώς και από την σίτα που τοποθέτησα, τουλάχιστον αυτό αντιλαμβάνομαι όμως είναι ένας καφές έξω από τα νερά μου και έχω ακόμα μισό κιλό στη διάθεσή μου.

Ήταν σωστή επένδυση ο μύλος μιας και αναβάθμισε το τελικό αποτέλεσμα κάτι που δύσκολα μπορώ να εκφράσω αλλά εύκολα μου γίνεται αντιληπτό από την γεύση καθως και την οπτική επαφή.

Ο καφές που έχω Catucai ποικιλία δεν έχει οξύτητα η κάποια ιδιαιτερότητα για να κρίνω κάτι περισσότερο.
Ο Batman μου πρότεινε κάτι καλό από Taf Κολομβία και λέω να ακολουθήσω την πρόταση του, την εμπιστεύομαι.
Θα δω ταυτόχρονα και τον μύλο σε σχέση με Taf γιατί βγάζει δύσκολες εκχύλισης η Taf είναι η αλήθεια και εκεί θα μιλήσει ο μύλος.
Λαονικε ξερω οτι δεν προτιμας τα blends,κανε ομως την χάρη στους γευστικους σου κάλυκες και παρε 250γρμ το rosebud competition blend απο taf και δεν θα το μετανιωσεις,συγουρα αξιζει με τον μυλο που διαθέτεις τώρα,ειναι η τριτη φορα που τον παραγγέλνω και ειναι απο τους ποιο ιδιαιτερους και χαρακτηριστικους καφεδες που εχω πιει,φοβερη οξυτητα με φρουτενια γευση,καθολου κακαο σοκολατες...τι να πω αυτος ο καφες ειναι πραγματικο ταξιδι σε τιμη χωμα γιαυτο που προσφερει!
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από laonikos78 » Σάβ Ιούλ 09, 2022 12:30 pm

Mr_Overdose έγραψε:
Σάβ Ιούλ 09, 2022 12:15 pm
laonikos78 έγραψε:
Παρ Ιούλ 08, 2022 10:01 pm
Ο καφές που έχω αυτή την στιγμή βγάζει μια απίστευτη γλυκάδα και ισορροπία που οφείλεται στην ποιότητα κοπής του μύλου καθώς και από την σίτα που τοποθέτησα, τουλάχιστον αυτό αντιλαμβάνομαι όμως είναι ένας καφές έξω από τα νερά μου και έχω ακόμα μισό κιλό στη διάθεσή μου.

Ήταν σωστή επένδυση ο μύλος μιας και αναβάθμισε το τελικό αποτέλεσμα κάτι που δύσκολα μπορώ να εκφράσω αλλά εύκολα μου γίνεται αντιληπτό από την γεύση καθως και την οπτική επαφή.

Ο καφές που έχω Catucai ποικιλία δεν έχει οξύτητα η κάποια ιδιαιτερότητα για να κρίνω κάτι περισσότερο.
Ο Batman μου πρότεινε κάτι καλό από Taf Κολομβία και λέω να ακολουθήσω την πρόταση του, την εμπιστεύομαι.
Θα δω ταυτόχρονα και τον μύλο σε σχέση με Taf γιατί βγάζει δύσκολες εκχύλισης η Taf είναι η αλήθεια και εκεί θα μιλήσει ο μύλος.
Λαονικε ξερω οτι δεν προτιμας τα blends,κανε ομως την χάρη στους γευστικους σου κάλυκες και παρε 250γρμ το rosebud competition blend απο taf και δεν θα το μετανιωσεις,συγουρα αξιζει με τον μυλο που διαθέτεις τώρα,ειναι η τριτη φορα που τον παραγγέλνω και ειναι απο τους ποιο ιδιαιτερους και χαρακτηριστικους καφεδες που εχω πιει,φοβερη οξυτητα με φρουτενια γευση,καθολου κακαο σοκολατες...τι να πω αυτος ο καφες ειναι πραγματικο ταξιδι σε τιμη χωμα γιαυτο που προσφερει!
Θα τον τιμήσω κάποια στιγμή αλλά την επόμενη θα πάρω El Guayabo - Κολομβία από Taf κατά προτροπής Batman.

Σήμερα που γέμισα ξανά το hopper με 250gr 'ζήτησα' από τον μύλο να βγάλει 20gr (προγραμματισμένη δόση) και μου έδωσε 19,9gr γιατί χθες ενώ ζήτησα το ίδιο μου έδωσε 19,6gr αλλά με άδειο hopper.
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από Batman » Σάβ Ιούλ 09, 2022 10:22 pm

Αγαπημενος μυλος ο συγκεκριμενος τον γλυκοκοιταζα κ γω ενα φεγγαρι...
Καλοριζικος και απο μενα λοιπον!
Πιστευω θα τον καταχαρεις και τα χρηματα που δινεις σε specialty καφεδες θα πιανουν τοπο..!

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από laonikos78 » Σάβ Ιούλ 16, 2022 2:28 pm

Πρώτη φορά ανοίγω τον μύλο για καθαρισμό και η κατακράτησης είναι αυτή:
Συνημμένα
20220716_141751.jpg
Φήμες λένε για 2,5gr κάτι που οπτικά με οδηγεί στο συμπέρασμα και αυθαίρετα να πω 3gr.
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από laonikos78 » Σάβ Ιούλ 16, 2022 3:01 pm

Τα εργαλεία που έκανα χρήση, εύκολος καθαρισμός, θα τον χαρακτήριζα παιδικό, θα μπορούσε κάποιος να κάνει συχνές αλλαγές καφέ, ταυτόχρονα δεν χάνετε η ρύθμιση του μυλου με την επανατοποθέτηση του πάνω φορέα και με μια αφράτη άλεση που γίνεται αντιληπτή όχι μόνο οπτικά αλλά και στο φλυτζάνι.


Άκρως ευχαριστημένος λοιπόν!
Συνημμένα
20220716_145207.jpg
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από Hatori » Κυρ Ιούλ 17, 2022 6:29 pm

laonikos78 έγραψε:
Σάβ Ιούλ 16, 2022 3:01 pm
Τα εργαλεία που έκανα χρήση, εύκολος καθαρισμός, θα τον χαρακτήριζα παιδικό, θα μπορούσε κάποιος να κάνει συχνές αλλαγές καφέ, ταυτόχρονα δεν χάνετε η ρύθμιση του μυλου με την επανατοποθέτηση του πάνω φορέα και με μια αφράτη άλεση που γίνεται αντιληπτή όχι μόνο οπτικά αλλά και στο φλυτζάνι.


Άκρως ευχαριστημένος λοιπόν!
Το Χωνί που το χρησιμοποίησες?

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από laonikos78 » Κυρ Ιούλ 17, 2022 7:15 pm

Γιώργο να σου πω αρχικά πως δεν πιστεύω την τύχη μου με τον μύλο, επιφοίτηση Κυρίου! :priest:

Το χωνί τώρα, για να ανοίξει το τούνελ για καθαρισμό (πράγμα εύκολα) πρέπει να βγει η πρόσοψη με το ηλεκτρονικό καντράν (όμως ούτε να σκεφτώ να πειράξω τα ηλεκτρονικά δεν θέλω) οπότε έψαχνα να βρω πως θα καθαρίσω το τούνελ από κάτω (εκεί που βγαίνει ο καφές) και της είσοδο (από πάνω) που μπαίνει ο καφές και η λύση βρέθηκε στην μακριά και στενή είσοδο που έχει το χωνί.
Το προσθέτω μπροστά στην ηλεκτρική σκούπα και καθαρίζω το τούνελ σε δευτερόλεπτα! :a080:
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από Hatori » Κυρ Ιούλ 17, 2022 7:27 pm

laonikos78 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 17, 2022 7:15 pm
Γιώργο να σου πω αρχικά πως δεν πιστεύω την τύχη μου με τον μύλο, επιφοίτηση Κυρίου! :priest:

Το χωνί τώρα, για να ανοίξει το τούνελ για καθαρισμό (πράγμα εύκολα) πρέπει να βγει η πρόσοψη με το ηλεκτρονικό καντράν (όμως ούτε να σκεφτώ να πειράξω τα ηλεκτρονικά δεν θέλω) οπότε έψαχνα να βρω πως θα καθαρίσω το τούνελ από κάτω (εκεί που βγαίνει ο καφές) και της είσοδο (από πάνω) που μπαίνει ο καφές και η λύση βρέθηκε στην μακριά και στενή είσοδο που έχει το χωνί.
Το προσθέτω μπροστά στην ηλεκτρική σκούπα και καθαρίζω το τούνελ σε δευτερόλεπτα! :a080:
Ευχαριστώ για το tip!!! Θα το δοκιμάσω, όντως είναι ένα θεματακι το τούνελ αλλά μη το φοβάσαι.

Απάντηση