Eureka Atom 65

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Eureka Atom 65

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Ιούλ 08, 2022 8:50 am

Η αγορά ήταν μια περιπέτεια γιατί μετάνιωσα να δώσω χρήματα για τον Atom 75 καθώς τον ειχα παραγγείλει και έκανα ακύρωση, τα χρήματα μου επεστράφησαν και τελικά κατέληξα στον Atom 65.

Πήρα για την εκπαίδευση εύκολο καφέ από Taresso 1kg Βραζιλία Vellum και θα ξεκινήσω τις εκχυλισης και τις ρυθμίσεις ως ότου να βρω ένα σημείο αναφοράς για σωστό φλιτζάνι.

Σήμερα λοιπόν ρεπό και πειραματισμοί, σήμερα αναμονή και για το μικρό hopper και υπομονή ως τον Δεκέμβρη για αλλαγή μαχαιριών σε red speed.
20220708_082155.jpg
Με τον καφέ για τις πρώτες ρυθμίσεις/εκχυλίσεις
Συνημμένα
20220708_083345.jpg
Αναμένοντας το μικρό hopper
..Για πάντα και μια μέρα.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από spyros12 » Παρ Ιούλ 08, 2022 2:09 pm

πολυ καλη επιλογη...καλα καφεδακια....περιμενουμε αποψεις κ σχολια...

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από Hatori » Παρ Ιούλ 08, 2022 2:10 pm

Καλώς τα δέχτηκες άντε τώρα ρίξε το κιλό και κερνά μας καφεδάκια!!!!!!
Καλές εκχύλισεις σου εύχομαι, κρίμα που δεν τα κατάφερε ο μεγάλος αδελφός να έρθει στο σπιτικό σου αλλά και με τον μεσαίο αδελφό πιστεύω θα είσαι αρκετά ικανοποιημένος!!!!
Περιμένουμε εντυπώσεις
:a013:

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Ιούλ 08, 2022 2:30 pm

Πρέπει να πέταξα περίπου 300 γραμμάρια καφέ ώστε να βρω την ρύθμιση κάτι που στο τέλος με τον καφέ Vellum μου έδωσε από 20gr in 44gr out σε 29" οπότε τώρα που βρήκα την ρυθμισω ανάλογα τον καφέ θα πηγαίνω λίγο πάνω λίγο κάτω.

Ο βαθμός άλεσης στον μύλο δεν έχει στοπ, οι αριθμημένες ενδείξεις απλά χρησιμοποιούνται ως μπούσουλας.
Πχ αλεθω 20gr σε 6,2" στην ρύθμιση (περίπου) 6.

Ο μύλος έχει στιβαρότητα, απουσιάζουν τα τράνταγμα και είναι απίστευτα αθόρυβος, εάν δείτε βίντεο στο YouTube και ακούσετε τον ήχο, καμία σχέση με την πραγματικότητα.........στο YouTube αυτό που ακούτε είναι θόρυβος, ενώ ο παραγόμενος ήχος στα αυτιά είναι στα όρια της σιωπής, ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ!!!
Αν και θα χρειαστεί περίπου 3 κιλά μέχρι να στρώσουν τα μαχαίρια μιλάμε για αφράτη κοπή που έκανε τον προηγούμενο μου μύλο Ascaso να φαντάζει πως έκοβα χαλίκια.
Η ποιότητα άλεσης είναι τέτοια που το wdt φαντάζει περιττό.
Στην αισθητική του πλευρά τώρα δεσπόζει στον χώρο δείχνει να σε κερδίζει με το στιλ του και την 'σοβαρότητα' του.
Με γυμνό portafilter πιστεύω πως το πάτημα του κουμπιού έχει μια αστάθεια ως προς την σταθερότητα του πάνω στην δαγκάνα αν το portafilter δεν είναι τύπου spout.
Προσωπικά χρησιμοποιώ funnel πάνω στο portafilter με αποτέλεσμα να αφαιρέσω την δαγκάνα, αυτό δεν προέκυψε ήταν κάτι που εκ των προτέρων το είχα στο μυαλό μου.
Λόγω μεγέθους και βάρους ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή για συχνές αλλαγές καφέδων αν και εφόσον ο καθαρισμός απαιτεί μετακίνηση στον χώρο.
Θεωρώ πως δεν έκανα λάθος που αναίρεσε την αγορά του 75 την τελευταία στιγμή.
..Για πάντα και μια μέρα.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Παρ Ιούλ 08, 2022 3:00 pm

Λαόνικε κακορίζικος !!! Εύχομαι καλά καφεδάκια με τη μηχανή σου. Να σου πω την αλήθεια ήμουν ανάμεσα σε αυτόν και τον niche. Απλά ήταν σε έλλειψη στο barista.gr

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από Trade52 » Παρ Ιούλ 08, 2022 3:04 pm

Πιστεύω σημαντική αναβάθμιση, απαραίτητη για έναν sommelier του καφέ....
Με γειά και καλά καφεδάκια

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από thanasis00 » Παρ Ιούλ 08, 2022 3:10 pm

Μεγειά Λαόνικε! Εύχομαι καλά και νόστιμα καφεδάκια! Και εγώ προσανατολίζομαι προς αυτόν το μύλο, οπότε θα περιμένω λίγο να μας πεις περισσότερες εντυπώσεις τις επόμενες μέρες, για να δω που να κινηθώ!

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από Hatori » Παρ Ιούλ 08, 2022 3:26 pm

laonikos78 έγραψε:
Παρ Ιούλ 08, 2022 2:30 pm
Πρέπει να πέταξα περίπου 300 γραμμάρια καφέ ώστε να βρω την ρύθμιση κάτι που στο τέλος με τον καφέ Vellum μου έδωσε από 20gr in 44gr out σε 29" οπότε τώρα που βρήκα την ρυθμισω ανάλογα τον καφέ θα πηγαίνω λίγο πάνω λίγο κάτω.

Ο βαθμός άλεσης στον μύλο δεν έχει στοπ, οι αριθμημένες ενδείξεις απλά χρησιμοποιούνται ως μπούσουλας.
Πχ αλεθω 20gr σε 6,2" στην ρύθμιση (περίπου) 6.

Ο μύλος έχει στιβαρότητα, απουσιάζουν τα τράνταγμα και είναι απίστευτα αθόρυβος, εάν δείτε βίντεο στο YouTube και ακούσετε τον ήχο, καμία σχέση με την πραγματικότητα.........στο YouTube αυτό που ακούτε είναι θόρυβος, ενώ ο παραγόμενος ήχος στα αυτιά είναι στα όρια της σιωπής, ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ!!!
Αν και θα χρειαστεί περίπου 3 κιλά μέχρι να στρώσουν τα μαχαίρια μιλάμε για αφράτη κοπή που έκανε τον προηγούμενο μου μύλο Ascaso να φαντάζει πως έκοβα χαλίκια.
Η ποιότητα άλεσης είναι τέτοια που το wdt φαντάζει περιττό.
Στην αισθητική του πλευρά τώρα δεσπόζει στον χώρο δείχνει να σε κερδίζει με το στιλ του και την 'σοβαρότητα' του.
Με γυμνό portafilter πιστεύω πως το πάτημα του κουμπιού έχει μια αστάθεια ως προς την σταθερότητα του πάνω στην δαγκάνα αν το portafilter δεν είναι τύπου spout.
Προσωπικά χρησιμοποιώ funnel πάνω στο portafilter με αποτέλεσμα να αφαιρέσω την δαγκάνα, αυτό δεν προέκυψε ήταν κάτι που εκ των προτέρων το είχα στο μυαλό μου.
Λόγω μεγέθους και βάρους ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή για συχνές αλλαγές καφέδων αν και εφόσον ο καθαρισμός απαιτεί μετακίνηση στον χώρο.
Θεωρώ πως δεν έκανα λάθος που αναίρεσε την αγορά του 75 την τελευταία στιγμή.
Δικαιωθηκες με την επιλογή σου και τώρα που θα τον μάθει και θα στρώσουν και τα μαχαίρια θα ταξιδέψεις ακόμη περισσότερο!!!

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Ιούλ 08, 2022 3:31 pm

Σας ευχαριστώ!
Ας δοθεί προσοχή στην αφράτη άλεση χωρίς clumping.
Στο απίστευτο αθόρυβο του μυλου.

Ένα χαρακτηριστικό του που δεν ανέφερα, ο φωτισμός που πέφτει επάνω στον καφέ την ώρα που γεμιζει το portafilter βοηθός σε χαμηλό φωτισμό.

Θα ήθελα να αναφερθώ στο μέτρο του δυνατού πως η κοπή 20gr στον Atom 65 είναι σημαντικά λιγότερη από τα αντίστοιχα 20gr του Ascaso i2 και αυτό γίνεται αντιληπτό από το μέγεθος πληρότητας του portafilter.

Η συνέπεια του με αριθμούς σε ζύγιση με την Brewista Smart Scale ll σε ρύθμιση 20gr του μυλου ήταν ΠΈΡΑΝ του πόσους καφέδες πέταξα, ρύθμισα: 20gr και έκοψα/ζύγισα σε 3 καφέδες: 20gr, 19,9gr και 19,7gr
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Eureka Atom 65

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Ιούλ 08, 2022 3:43 pm

Hatori έγραψε:
Παρ Ιούλ 08, 2022 3:26 pm
laonikos78 έγραψε:
Παρ Ιούλ 08, 2022 2:30 pm
Πρέπει να πέταξα περίπου 300 γραμμάρια καφέ ώστε να βρω την ρύθμιση κάτι που στο τέλος με τον καφέ Vellum μου έδωσε από 20gr in 44gr out σε 29" οπότε τώρα που βρήκα την ρυθμισω ανάλογα τον καφέ θα πηγαίνω λίγο πάνω λίγο κάτω.

Ο βαθμός άλεσης στον μύλο δεν έχει στοπ, οι αριθμημένες ενδείξεις απλά χρησιμοποιούνται ως μπούσουλας.
Πχ αλεθω 20gr σε 6,2" στην ρύθμιση (περίπου) 6.

Ο μύλος έχει στιβαρότητα, απουσιάζουν τα τράνταγμα και είναι απίστευτα αθόρυβος, εάν δείτε βίντεο στο YouTube και ακούσετε τον ήχο, καμία σχέση με την πραγματικότητα.........στο YouTube αυτό που ακούτε είναι θόρυβος, ενώ ο παραγόμενος ήχος στα αυτιά είναι στα όρια της σιωπής, ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ!!!
Αν και θα χρειαστεί περίπου 3 κιλά μέχρι να στρώσουν τα μαχαίρια μιλάμε για αφράτη κοπή που έκανε τον προηγούμενο μου μύλο Ascaso να φαντάζει πως έκοβα χαλίκια.
Η ποιότητα άλεσης είναι τέτοια που το wdt φαντάζει περιττό.
Στην αισθητική του πλευρά τώρα δεσπόζει στον χώρο δείχνει να σε κερδίζει με το στιλ του και την 'σοβαρότητα' του.
Με γυμνό portafilter πιστεύω πως το πάτημα του κουμπιού έχει μια αστάθεια ως προς την σταθερότητα του πάνω στην δαγκάνα αν το portafilter δεν είναι τύπου spout.
Προσωπικά χρησιμοποιώ funnel πάνω στο portafilter με αποτέλεσμα να αφαιρέσω την δαγκάνα, αυτό δεν προέκυψε ήταν κάτι που εκ των προτέρων το είχα στο μυαλό μου.
Λόγω μεγέθους και βάρους ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή για συχνές αλλαγές καφέδων αν και εφόσον ο καθαρισμός απαιτεί μετακίνηση στον χώρο.
Θεωρώ πως δεν έκανα λάθος που αναίρεσε την αγορά του 75 την τελευταία στιγμή.
Δικαιωθηκες με την επιλογή σου και τώρα που θα τον μάθει και θα στρώσουν και τα μαχαίρια θα ταξιδέψεις ακόμη περισσότερο!!!
Δεν έχω παράπονο.
Ο Atom 75 πηγαίνει στα 1200€ όπως τον ήθελα και ο Atom 65 όπως τον θέλω (με χαμηλό hopper και red speed μαχαιριά) μου πήγε/πάει 900€.
Δεν μπόρεσα να δικαιολογήσω την διαφορά των 300€ με κανέναν Θεό για οικιακή χρήση ως προς το αποτέλεσμα της συνέπειας και το μέγεθος των μαχαιριών.
Μιλάμε ότι έχουν ακριβώς την ίδια συνέπεια και ποιότητα άλεσης με την διαφορά ότι ο ένας είναι επαγγελματικός μύλος για μεγάλα μαγαζιά (Atom 75) και ο άλλος επαγγελματικός μύλος για μικρά μαγαζιά (Atom 65).
..Για πάντα και μια μέρα.

Απάντηση