Eureka Mignon Specialita

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Bradner
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 1:39 pm

Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από Bradner » Σάβ Μάιος 07, 2022 11:12 am

Χαίρετώ τα μέλη.
Κατέχω έναν eureka mignon specialita και η απορία μου είναι, υπάρχει περίπτωση να ακουμπήσουν τα μαχαίρια όσο κατεβαίνω σε πιο λεπτό κόψιμο ή υπάρχει κάποιο "στοπ" ασ πούμε?
Ευχαριστώ!

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από pankostas » Σάβ Μάιος 07, 2022 12:21 pm

Υπάρχουν βίντεο που λενε ότι για να βρεις τη σωστή ρύθμιση, ακούς τον θόρυβο που κάνουν τα μαχαίρια μόλις ακουμπάνε, οπότε πηγαίνεις 2-3 σκάλες πίσω για να βρεις το κόψιμο espresso.
Ο θόρυβος αυτός δεν καταστραφεί τα μαχαίρια γιατί στην ουσία δεν ακουμπάνε τα ίδια αλλά όχι τροχοί. Οπότε πιστεύω μπορείς να δοκιμάσεις να δεις σε που ακριβώς είναι το οριο , σε ποιο νούμερο.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από nkout » Κυρ Μάιος 08, 2022 7:11 pm

Οπως ειπε ο φιλος, δοκίμασε άφοβα οσο γυριζει ο μυλος να κατεβεις σιγα σιγα μεχρι να ακουσεις τα μαχαιρια να ακουμπανε. Θα το καταλαβεις. Αυτο είναι το σημειο μηδεν. Δεν παθαινουν κατι καθως ερχεται σε επαφη μονο η λεία επιφάνεια τους.

Σιγα σιγα ομως, μην πιεστουν κ την ακουσει το μοτερ.Επισης μη το κανεις με σβηστο μυλο, γιατι παιζει να οταν ξεκινησεις να μην μπορει να γυρίσει κ να καει.

efib
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2017 10:07 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: nespresso
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i1 mini
Οι καφέδες μου:: Taf, cup10

Re: Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από efib » Κυρ Νοέμ 27, 2022 1:27 pm

Παρέλαβα και εγώ τον νέο μου specialita και θέλω να ξεκινήσω τους καφέδες :mrgreen:
Έχω κάποιες απορίες.. 1) πρέπει ο μύλος να είναι σε λειτουργία για να γυρνάω το knob προς το finer ή μπορώ να το κάνω και χωρίς να είναι σε λειτουργία;
Και στις δύο περιπτώσεις δεν θα υπάρχουν κόκκοι ή υπολείμματα καφέ μέσα
2) διάβασα ότι βγάζεις το hopper και κουνάς το κάτω μαχαίρι και ταυτόχρονα γυρίζεις και το knob και έτσι βρίσκεις το true zero. Με μπέρδεψε γιατί αφού κουνάς το μαχαίρι δεν γυρνάει έτσι και αλλιώς το knob;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη:)

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από nikstgr » Κυρ Νοέμ 27, 2022 1:40 pm

προς το finer πρεπει να δουλευει ο μυλος, ενω προς το coarser μπορεις και σταματημενος.
για το 2ο, μπορεις απλα να τον δουλεψεις και σιγα σιγα να γυρνας το knob μεχρι να ακουσεις οτι ακουμπανε, ενα μικρο ζζζ

efib
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2017 10:07 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: nespresso
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i1 mini
Οι καφέδες μου:: Taf, cup10

Re: Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από efib » Κυρ Νοέμ 27, 2022 1:55 pm

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είχα την εντύπωση ότι από την στιγμή που δεν έχει κόκκους μέσα δεν υπάρχει θέμα αν το γυρίζω στο finer χωρίς να λειτουργεί. Θα ψάξω να βρω στο YouTube πως ακούγεται όταν ακουμπάνε. Με το που το ακούσω να το γυρίσω αμέσως προς το coarser; Φοβάμαι μην το χαλάσω

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από nikstgr » Κυρ Νοέμ 27, 2022 2:41 pm

αυτο το απειροελαχιστο που ακουμπαει εκεινη τη στιγμη δεν κανει καποια ζημια, ετσι κι αλλιως και με αυτον τον τροπο κανεις καλιμπραρισμα σε καποιον επιπεδο μυλο αν χρειαστει.
μαλλον εσυ εννοουσες οταν ειναι καινουργιος χωρις καθολου χρηση..ναι εκει προφανως δεν υπαρχει θεμα αλλα και παλι δε θα ξερεις σιγουρα ποτε ακουμπαει γιατι δε θα κινουνται τα μαχαιρια για να ακουσεις κατι.

efib
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2017 10:07 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: nespresso
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i1 mini
Οι καφέδες μου:: Taf, cup10

Re: Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από efib » Κυρ Νοέμ 27, 2022 2:51 pm

Οκ, θα το γυρίσω όσο είναι σε λειτουργία και μόλις ακούσω τον ήχο θα το γυρίσω. Ξέρεις για εσπρέσσο πόσο γύρισμα θέλει από το σημείο μηδέν; Να το πάω 2 αριθμούς προς το coarser;

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από nikstgr » Κυρ Νοέμ 27, 2022 3:18 pm

δεν υπαρχει στανταρ, εκτος οτι καθε μυλος μπορει να ειναι καλιμπραρισμενος διαφορετικα, και οι καφεδες ειναι διαφορετικοι. Αν σε καποιον ακουμπανε τα μαχαιρια στο -1, τοτε θα εχει αλλο βαθμο για τον ιδιο καφε με καποιο που ακουμπανε στο 0. Εμενα προσωπικα ακουμπανε στο -1 και εσπρεσσο φτιαχνω απο -0,25 εως 1,5-2.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από laonikos78 » Κυρ Νοέμ 27, 2022 4:07 pm

Efib καλορίζικος και καλά καφεδάκια να έχεις! :coffee:
..Για πάντα και μια μέρα.

Απάντηση