Αναβάθμιση μύλου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
ez90
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 19, 2021 1:56 pm

Αναβάθμιση μύλου

Δημοσίευση από ez90 » Πέμ Απρ 28, 2022 1:23 am

Καλησπέρα,

Αυτή τη στιγμή έχω μια lelit bianca με ένα μύλο lelit fred. Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά νέου μύλου και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Θα δω κάποια "πραγματική" διαφορά σε σχέση με τον μύλο που έχω;
2) Σκέφτομαι να κινηθώ είτε προς niche zero είτε προς eureka mignon xl

Οι 2 παραπάνω μύλοι εκτός από την διαφορά του single dose έχουν και διαφορετικά μαχαίρια (κωνικά vs flat). Γενικά στον καφέ δεν μου αρέσει η υπερβολική οξύτητα. Προτιμώ πιο "σοκολατένιους" καφέδες. Έχω μπερδευτεί όσο διαβάζω για τα γευστικά profile που δίνει ο κάθε τύπος...
Για τον niche zero έχω διαβάσει αρκετά reviews. Για τον eureka mignon xl δεν έχω βρει πολύ υλικό. Ποια η γνώμη σας για τους 2 μύλους; Θα προτείνατε κάτι διαφορετικό;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναβάθμιση μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Απρ 28, 2022 7:13 am

Και οι δύο μύλοι που κοιτάς είναι αξιόλογες προτάσεις και σαφώς αναβάθμιση από το fred σε κάθε επίπεδο.
Προσωπική μου επιλογή αν ήμουν στη θέση σου θα ήταν ο niche.
Οι οξύτητες είναι πρωτίστως θέμα ποικιλίας κόκκου και ψησίματος και δευτερευόντως τρόπου εκχύλισης.Σε κάποιο βαθμό παίζει ρόλο και η γεωμετρία των μαχαιριών κυρίως στο να τις τονίζει ή να τις απαλύνει .
Αλλά αν ένας καφές έχει εκ φύσεως οξύτητα,είτε κωνικά είτε flat θα δώσει οξύτητα.
Απλά προτίμησε καφέδες medium, medium-dark.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Αναβάθμιση μύλου

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Απρ 28, 2022 8:50 am

Αν είχα μόνο αυτές τις επιλογές θα πήγαινα Eureka mignon xl.
Σίγουρα όμως niche δεν θα πήγαινα ποτέ, όχι γιατί έχει κωνικά μαχαιριά αλλά δεν ξέρω τι υποστήριξη έχει, είναι sd, τα έξοδα στο τελωνείο δεν θα τους τα έδινα και τέλος ακούγονται διαφορά για τα μαχαίρια τούς.
..Για πάντα και μια μέρα.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναβάθμιση μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Απρ 28, 2022 10:32 am

Υπάρχει μια φρενίτιδα με τον niche ίσως όχι άδικα αφού και με τα έξοδα τελωνείου η τιμή παραμένει ανταγωνιστική για την κατηγορία του.
Για τα μαχαίρια τι ακούγεται?Απ' όσο ξέρω είναι τα ίδια με του mazzer kony.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Αναβάθμιση μύλου

Δημοσίευση από NiPi » Πέμ Απρ 28, 2022 11:02 am

laonikos78 έγραψε:
Πέμ Απρ 28, 2022 8:50 am
Αν είχα μόνο αυτές τις επιλογές θα πήγαινα Eureka mignon xl.
Σίγουρα όμως niche δεν θα πήγαινα ποτέ, όχι γιατί έχει κωνικά μαχαιριά αλλά δεν ξέρω τι υποστήριξη έχει, είναι sd, τα έξοδα στο τελωνείο δεν θα τους τα έδινα και τέλος ακούγονται διαφορά για τα μαχαίρια τούς.
Προσωπικά πλέον πολύ δύσκολα θα αγόραζα μύλο που να μην είναι single dose.
Όσον αφορά στην υποστήριξη του Niche, αν με αυτό εννούμε service, δεν έχω ακούσει μέχρι στιγμής κάποιον που να το έχει χρειαστεί.
(Αλλιώς μπορείς να παντα να στείλεις με ένα mail τυχόν ερωτήσεις σου και συνήθως απαντάνε μέσα στη μέρα).
Ο Niche σίγουρα είναι ένας αξιοπρεπής μύλος, αξιόπιστος, με πολλή καλή ποιότητα κατασκευής και πολύ βολικός στη χρήση και τον καθαρισμό του, που αξίζει πλήρως τα λεφτά του (προ τελωνείου και ΦΠΑ).
Για τα μαχαίρια του αναρωτιέμαι και εγώ τι έχει ακουστεί (φοράει αυτά του mazzer cony με μια ειδική επίστρωση).
Εναλλακτικά θα μπορούσες να κοιτάξεις και τον GIOTA D F64.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Αναβάθμιση μύλου

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Απρ 28, 2022 11:21 am

Ο κόσμος μας είναι όμορφος γιατί έχει διαφορετικές απόψεις!!!
Και εγώ μαζεύω λίγα λίγα τα χρήματα ώστε τα Χριστούγεννα να αναβαθμίσω σε Compak K10 Conic Fresh.
:b050:
..Για πάντα και μια μέρα.

ez90
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 19, 2021 1:56 pm

Re: Αναβάθμιση μύλου

Δημοσίευση από ez90 » Πέμ Απρ 28, 2022 3:20 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Ένας single dose μύλος τι προσφέρει παραπάνω;
Εκτός από τους 2 που έγγραψα θα προτείνατε κάτι διαφορετικό; Με budget έως 800-900e.
Η αλήθεια είναι ότι προσανατολιζόμουν προς τον eureka λόγω service/εγγύηση αλλά θα κοιτάξω επίσης και reviews για τον GIOTA D F64.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Αναβάθμιση μύλου

Δημοσίευση από NiPi » Πέμ Απρ 28, 2022 4:23 pm

Οι μύλοι που δεν είναι single dose, έχουν σχεδιαστεί για να δουλεύουν - και κόβουν καλύτερα - με γεμάτο Hopper, γι' αυτό, αν εσύ βάζεις κάθε φορά μόνο τη δόση που χρειάζεσαι (όπως κάνει ο περισσότερος κόσμος για λόγους"Φρεσκάδας"), συνήθως χρειάζεται να κάνεις διάφορες πατέντες για να προσομοιάσεις τη λειτουργία με γεμάτο Hopper
Οι single dose είναι συνήθως μικρότεροι σε μέγεθος (οι καλοί επαγγελματιοί μύλοι παραείναι ογκώδεις για μια μέση κουζίνα), έχουν μικρή κατακράτηση καφέ (o niche zero έχει σχεδόν μηδενική), ευκολότερο καθάρισμά και ευκολότερο workflow.
Αν εξαιρέσεις τους sette, δεν έχω ακούσει για προβλήματα σε άλλους μύλους.

vboul
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 8:09 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic PRO
Μύλος:: Eureka Mignon ORO SD

Re: Αναβάθμιση μύλου

Δημοσίευση από vboul » Πέμ Απρ 28, 2022 5:15 pm

ez90 έγραψε:
Πέμ Απρ 28, 2022 3:20 pm
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Ένας single dose μύλος τι προσφέρει παραπάνω;
Εκτός από τους 2 που έγγραψα θα προτείνατε κάτι διαφορετικό; Με budget έως 800-900e.
Η αλήθεια είναι ότι προσανατολιζόμουν προς τον eureka λόγω service/εγγύηση αλλά θα κοιτάξω επίσης και reviews για τον GIOTA D F64.
Ένας single dose μύλος προσφέρει:
1)πιο φρέσκο καφέ καθώς μπορείς να το φυλάς σε vaccum δοχείο και να το ανοίγεις για να βάζεις τη ποσότητα που θέλεις.
2)μπορείς να εναλλάσεις ποικιλία καφέ και κόψιμο για καφέ φίλτρου ή espresso.
Το τελευταίο ως προς την εναλλαγή απο καφέ espresso σε φίλτρο και ανάποδα θα σε ταλαιπωρήσει η eureka. Είμαι κάτοχος της eureka oro single dose και μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος για τα κριτήρια μου, δηλαδή εχω έναν όμορφο single dose μύλο που κόβει πολύ καλό espresso. Αν θέλεις μόνο espresso είναι καλή επιλογή ο eureka oro. Αν μπορείς να ξέφυγεις λίγο παραπάνω θα σου πρότεινα lagom p64.

konnosl
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2019 8:54 pm
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Samba, Taf, RollerRoasters

Re: Αναβάθμιση μύλου

Δημοσίευση από konnosl » Παρ Απρ 29, 2022 8:32 am

Θα πήγαινα σε df64 με τα ssp mp μαχαίρια που δίνουν πιο καθαρά φλιτζάνια αλλά το θέμα είναι ότι είναι out of stock συνέχεια. Αν τον βρεις κάπου ενημέρωσε και μένα!

Απάντηση