Με 250 βρίσκω μύλο ??

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
darkovits
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2021 9:01 am

Με 250 βρίσκω μύλο ??

Δημοσίευση από darkovits » Τετ Απρ 27, 2022 5:50 am

Χαίρεται και από μένα παιδιά (χρόνια πολλά :priest: υγεία σε όλους και χαρά και ορέξεις για καφέδες :lol: ) εδώ και καιρό ψαχνομαι για μύλο και βλέπω πολλούς δεν ξέρω τι να διαλέξω είχα ερωτευτεί τον mingon specialita αλλά είναι πολλά τα λεφτά Άρη μου , και έλεγε μήπως βρω κάτι εδώ η έξω έτσι έπεσα στον mignon manuele πιο κατώτερος από το σπέσιαλ αλλά βλέπω και εδώ κάτι μύλους χωρίς βαθμολογίες και κρητικές όσο αφορά το budget μέχρι 200-250 η χρήση που θέλω και κάνω με αυτόν που έχω είναι να φτιάχνω freddo espresso διπλες δόσεις 2-3 καφέδες την ημέρα . Τα φώτα σας κύριοι/ιες :clap:

Άβαταρ μέλους
ftso
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 1:00 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: area51,taf,cup10
Επικοινωνία:

Re: Με 250 βρίσκω μύλο ??

Δημοσίευση από ftso » Τετ Απρ 27, 2022 9:25 am

Είτε ανεβαίνεις λιγο σε budget και πας σε ενα Eureka Mignon Silenzio ειτε περιμένεις μέχρι να πετύχεις κάποιο offer.

Παράδειγμα ο specialita black friday έπαιξε στα 325 αν θυμάμαι καλά απο ενα κατάστημα.

Εναλλακτικά κοιτάς για κάποιον second hand...

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Με 250 βρίσκω μύλο ??

Δημοσίευση από laonikos78 » Τετ Απρ 27, 2022 11:06 am

Ο τελευταίο μύλος κατά την γνώμη μου που μπορείς να κόψεις αξιοπρεπώς αυτή τη στιγμή είναι ο Ascaso (κάτοχος και ο ίδιος αλλά θα γίνει αναβάθμιση σε λίγο καιρό).
Εάν θες κάτι σε μεταχειρισμένο εδώ θα βρεις σε αυτή τη σελίδα κάτι που θα σου κάνει σε αυτά τα χρήματα σε καλή τιμή και καλύτερο του Ascaso.
Τώρα αν δεν σου αρέσουν τα μεταχειρισμένα μπες στο Solino.gr και βρες καινούργιο μύλο Ascaso i1 με επίπεδα μαχαιριά στα 290€ η Ascaso i2 με κωνικά μαχαιριά στα 260€.
..Για πάντα και μια μέρα.

darkovits
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2021 9:01 am

Re: Με 250 βρίσκω μύλο ??

Δημοσίευση από darkovits » Τετ Απρ 27, 2022 7:55 pm

Δεν έχω θέμα από μεταχειρισμένα αφού και η εσπρεσιερα που πήρα μεταχειρισμένη την πήρα αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση και συμφέρει , 250 έλεγα για ταβάνι γιατί όλοι λένε ανεβα λίγο λίγο δλδ εάν έφτανα σε σημείο να έδινα 300 ευρώ προσωπικά θα επερνα την mignon specialita και πιο αθόρυβη από ascaso και 55 μαχαίρια αλλά δεν ήθελα να έφτανα τόσο ψηλά σε λεφτά αφού δεν είμαι και τόσο γαματα στα οικονομικά μου . εάν δώσεις την ascaco και είναι σε καλή κατάσταση σε θα έλεγα όχι .

AntonisΤ
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2021 4:07 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka mignon turbo
Οι καφέδες μου:: Distreto rosters

Re: Με 250 βρίσκω μύλο ??

Δημοσίευση από AntonisΤ » Τετ Απρ 27, 2022 8:07 pm

Καλησπέρα φίλε υπάρχει eureka mignon crono σε κατάσταση Καινούργιου με το κουτί τον έχω ένα χρόνο 190€

dtzgr
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 05, 2021 6:40 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: 1ZPRESSO JX-PRO

Re: Με 250 βρίσκω μύλο ??

Δημοσίευση από dtzgr » Τετ Απρ 27, 2022 8:13 pm

Για 2-3 αλεσματα την ημέρα δες και χειροκίνητο, με αυτά τα λεφτά έχεις αρκετές και καλές επιλογές.

Απάντηση