Αγορά Μύλου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
michalis.g
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2022 8:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: La Pavoni
Οι καφέδες μου:: Espresso
Τοποθεσία: Άρτα

Αγορά Μύλου

Δημοσίευση από michalis.g » Τρί Απρ 12, 2022 5:52 pm

Καλησπέρα σε όλους
Εδώ και λίγες μέρες έχω μια La Pavoni Europiccola Lusso. (Μου την χάρισε ο εργοδότης μου που δεν την χρησιμοποιούσε)
Επειδή τα οικονομικά μου είναι 600€ το μήνα, (Παντρεμένος με ένα παιδί) υπάρχει κάποιος οικονομικός μύλος ηλεκτρικός ή χειροκίνητος μέχρι 50-70€ να πάρω μέχρι να μπορέσω να μαζέψω κάποια χρήματα και να αγοράσω κάποιο μύλο αντάξιο της μηχανής!
Πίνω 3-4 εσπρέσο την ημέρα
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς, αν τα μανόμετρα της La Pavoni πωλούνται ξεχωριστά και που μπορώ να τα αγοράσω!
Σας ευχαριστώ πολύ
Μιχάλης
Συνημμένα
1649774562217.jpg

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά Μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Απρ 14, 2022 9:28 am

Καλημέρα Μιχάλη!
Καταρχήν μπράβο στον εργοδότη που σου χάρισε την pavoni,είναι κρίμα να κάθεται.
Υπάρχει kit για μανόμετρο αλλά τελευταία φορά που είχα τσεκαρει τιμές ήταν στα 200€ περίπου,οπότε θεωρώ ότι σε πρώτη φάση δεν αξίζει την επένδυση.Σε καμμία περίπτωση δεν είναι κάτι απαραίτητο για αρχή, αργότερα αν θες το τοποθετείς για να παίζεις με διάφορα προφίλ εκχύλισης.
Όσον αφορά το μύλο,έχω διαβάσει ότι οι pavoni είναι απαιτητικές στο μύλο και θέλουν πάντα όσο πιο φρέσκο κόκκο και ψιλή άλεση.
Δύσκολα να βρεις μύλο σε αυτό το μπάτζετ που θέτεις,ίσως βρεθεί κάτι στις αγγελίες 2ο χέρι με 120-150€ πχ Ascaso, Lelit, eureka κλπ.

Άβαταρ μέλους
ftso
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 1:00 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: area51,taf,cup10
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Μύλου

Δημοσίευση από ftso » Πέμ Απρ 14, 2022 10:41 am

Θα πρότεινα και εγώ ένα μύλο από τις αγγελίες. Παρόλα αυτά αν και δεν έχω άποψη για την συγκεκριμένη μηχανή υπάρχει και ο Graef CM 702 που παίζει στα 80-100 ευρώ και μπορεί να κόψει αρκετά ψιλά. Είναι όμως μύλος με διαβαθμίσεις και χάνεις την μικρο-ρύθμιση που μπορεί να κάνει την μικρή διαφορά.
Για entry μυλος πάντως έχει καλύψει πολύ κόσμο για espresso...

michalis.g
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2022 8:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: La Pavoni
Οι καφέδες μου:: Espresso
Τοποθεσία: Άρτα

Re: Αγορά Μύλου

Δημοσίευση από michalis.g » Πέμ Απρ 14, 2022 10:42 am

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος michalis.g την Πέμ Απρ 14, 2022 10:55 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

michalis.g
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2022 8:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: La Pavoni
Οι καφέδες μου:: Espresso
Τοποθεσία: Άρτα

Re: Αγορά Μύλου

Δημοσίευση από michalis.g » Πέμ Απρ 14, 2022 10:47 am

ftso έγραψε:
Πέμ Απρ 14, 2022 10:41 am
Θα πρότεινα και εγώ ένα μύλο από τις αγγελίες. Παρόλα αυτά αν και δεν έχω άποψη για την συγκεκριμένη μηχανή υπάρχει και ο Graef CM 702 που παίζει στα 80-100 ευρώ και μπορεί να κόψει αρκετά ψιλά. Είναι όμως μύλος με διαβαθμίσεις και χάνεις την μικρο-ρύθμιση που μπορεί να κάνει την μικρή διαφορά.
Για entry μυλος πάντως έχει καλύψει πολύ κόσμο για espresso...

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη (ftso)

michalis.g
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2022 8:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: La Pavoni
Οι καφέδες μου:: Espresso
Τοποθεσία: Άρτα

Re: Αγορά Μύλου

Δημοσίευση από michalis.g » Πέμ Απρ 14, 2022 10:54 am

Zen308 έγραψε:
Πέμ Απρ 14, 2022 9:28 am
Καλημέρα Μιχάλη!
Καταρχήν μπράβο στον εργοδότη που σου χάρισε την pavoni,είναι κρίμα να κάθεται.
Υπάρχει kit για μανόμετρο αλλά τελευταία φορά που είχα τσεκαρει τιμές ήταν στα 200€ περίπου,οπότε θεωρώ ότι σε πρώτη φάση δεν αξίζει την επένδυση.Σε καμμία περίπτωση δεν είναι κάτι απαραίτητο για αρχή, αργότερα αν θες το τοποθετείς για να παίζεις με διάφορα προφίλ εκχύλισης.
Όσον αφορά το μύλο,έχω διαβάσει ότι οι pavoni είναι απαιτητικές στο μύλο και θέλουν πάντα όσο πιο φρέσκο κόκκο και ψιλή άλεση.
Δύσκολα να βρεις μύλο σε αυτό το μπάτζετ που θέτεις,ίσως βρεθεί κάτι στις αγγελίες 2ο χέρι με 120-150€ πχ Ascaso, Lelit, eureka κλπ.
Καλημέρα Θοδωρή
Πρώτα από όλα σε ευχαριστώ πάρα πολύ
Εγώ έχω τρέλα με τις La Pavoni και όταν μου είπε ότι έχω μία και κάθεται στο υπόγειο, θα στη δώσω δεν το πίστευα.
Όντως είναι πολύ απαιτητική μηχανή και τώρα τη μαθαίνω.. πετάω αρκετούς καφέδες αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου, έχω υπομονή μεγάλη!
Θα κοιτάξω και στις αγγελίες έχεις απόλυτο δίκιο και δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό.
Έψαξα λίγο στο ίντερνετ και είδα έναν Prolex mini ή Tall και σκεφτόμουν μήπως τον πάρω για λίγο καιρό μέχρι να μαζέψω χρήματα, και σίγουρα θα είναι η επόμενη επένδυση μου ένας καλός μύλος.
Για τα μανόμετρα έχεις δίκιο, προς το παρών δεν αξίζει.
Την επόμενη φορά που θα κατέβω στην Αθήνα θα ρωτήσω εδώ μήπως υπάρχει κανένας έμπειρος κάτοχος La Pavoni και μου κάνει κανένα μάθημα από κοντά!

Σε ευχαριστώ και πάλι

Απάντηση