Eureka Mignon Crono - Σταμάτησε να λειτουργεί

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
NikosAr
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2021 12:49 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Ονειρική
2η Μηχανή:: Pure Over
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
2ος Μύλος:: Hario Canister C
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Crono - Σταμάτησε να λειτουργεί

Δημοσίευση από NikosAr » Παρ Μαρ 11, 2022 12:59 pm

@Mr_Overdose.. έχω απαντήσει. Προτιμώ να κάνω διάλογο με άτομα που έχουν κάποια σχετική λογική, γνώση ή εμπειρία επί του θέματος, κι όχι με κάποιον διαφημιζόμενο του σάιτ που μας φιλοξενεί και θίγονται τα συμφέροντα του..
@thanasis00.. η απάντηση μου είναι απλή.. όταν έχεις e-shop είναι σίγουρο οτι θα πουλήσεις και εκτός χώρας που είναι η έδρα σου, οπότε τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση ? Η εγγύηση ΕΝΝΟΕΙΤΕ ότι ισχύει για όλα τα μέλη στην ΕΕ αλλοιώς ας κλείσουν τα e-shop και να πουλάνε μόνο στο κατάστημα και να σου δίνει ο πωλητής εγγύηση δική του, εφόσων η εγγύση κατασκευαστή πλέον ισχύει μόνο για το κατάστημα πώλησης κι όχι για τον αγοραστή... θα τρελαθούμε δηλαδή... Με τα σχόλια που κάνετε συμφωνείτε σε αυτόν τον παραλογισμό που δεν έχει ούτε νομοική υπόσταση.
@slaughter.. Η αγορά έγινε από Ιταλικό e-shop επώνυμο και νόμιμο και πληρή όλες τις προδιαγραφές και φυσικά μου είπαν απο την 1η στιγμή να τους στείλω τον μύλο και να μου τον φτιάξουν δωρεάν... όμως λόγο βάρους θα πληρώσω πολλά σε μεταφορικά. Η αλήθεια είναι ότι και η Eureka Ιταλίας μου είπε το ίδιο πράγμα δηλ. να στείλω στο κατάστημα αγοράς... παρά τις οχλήσεις μου για πληροφορίες στην Ελλάδα.
Αρχίζω να πιστεύω ότι υπάρχει ειδική συμφωνία μεταξύ εταιρίας κατασκευής και μεταπωλητών, οι ίδιοι αυτοαποκαλούνται αντιπρόσωποι όχι μόνο μίας εταιρείας αλλά πολλών και αυτό γίνεται από τουλάχιστον 2 Ελληνικές εταιρείες που βρήκα εγώ με λίγο ψάξιμο οι οποίοι σου δίνουν εγγύηση ΜΟΝΟ αν αγοράσεις από τους ίδιους... ξεχνάμε δηλ. την επίσημη εγγύηση του κατασκευαστή και περνάμε στην εγγύηση του *πωλητή... τώρα αν κλείσει το κατάστημα... ε ας πρόσεχες.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Eureka Mignon Crono - Σταμάτησε να λειτουργεί

Δημοσίευση από nkout » Παρ Μαρ 11, 2022 1:14 pm

Ασε τι σου λεμε εδω μεσα εμεις κ παρε τηλ τον Συνηγορο του Καταναλωτη κ μαθε τα διακαιωματα σου. Οτι κ να λεει η καθε εταιρια κ ο καθενας εδω μεσα, υπαρχουν νομοι.

http://www.synigoroskatanaloti.gr/index.html

NikosAr
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2021 12:49 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Ονειρική
2η Μηχανή:: Pure Over
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
2ος Μύλος:: Hario Canister C
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Crono - Σταμάτησε να λειτουργεί

Δημοσίευση από NikosAr » Παρ Μαρ 11, 2022 1:47 pm

nkout έγραψε:
Παρ Μαρ 11, 2022 1:14 pm
Ασε τι σου λεμε εδω μεσα εμεις κ παρε τηλ τον Συνηγορο του Καταναλωτη κ μαθε τα διακαιωματα σου. Οτι κ να λεει η καθε εταιρια κ ο καθενας εδω μεσα, υπαρχουν νομοι.

http://www.synigoroskatanaloti.gr/index.html
Βρέθηκε η λύση..
Θα την πάω σε κατάστημα μεταπωλητή εδώ στην Ελλάδα και τα έξοδα επισκευής θα τα επωμιστεί ο πωλητής (Espresso Coffee Shop SRL) στην Ιταλία σε συμφωνία με τον κατασκευαστή (Eureka).

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Eureka Mignon Crono - Σταμάτησε να λειτουργεί

Δημοσίευση από nkout » Παρ Μαρ 11, 2022 1:53 pm

:oneup:

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Eureka Mignon Crono - Σταμάτησε να λειτουργεί

Δημοσίευση από thanasis00 » Παρ Μαρ 11, 2022 2:12 pm

NikosAr έγραψε:
Παρ Μαρ 11, 2022 1:47 pm
nkout έγραψε:
Παρ Μαρ 11, 2022 1:14 pm
Ασε τι σου λεμε εδω μεσα εμεις κ παρε τηλ τον Συνηγορο του Καταναλωτη κ μαθε τα διακαιωματα σου. Οτι κ να λεει η καθε εταιρια κ ο καθενας εδω μεσα, υπαρχουν νομοι.

http://www.synigoroskatanaloti.gr/index.html
Βρέθηκε η λύση..
Θα την πάω σε κατάστημα μεταπωλητή εδώ στην Ελλάδα και τα έξοδα επισκευής θα τα επωμιστεί ο πωλητής (Espresso Coffee Shop SRL) στην Ιταλία σε συμφωνία με τον κατασκευαστή (Eureka).

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Πολύ ωραία νέα! Αν θες πες μας και πως έκλεισε αυτό το deal, για να ξέρουν και επόμενοι με πιθανό πρόβλημα τι να κάνουν.

konza
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Ιουν 13, 2016 7:09 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Crono - Σταμάτησε να λειτουργεί

Δημοσίευση από konza » Παρ Μαρ 11, 2022 2:59 pm

Εγώ έχω να πω ότι αποκάλεσες την χώρα αρκετές φορές μπανανία επειδή εσύ ήθελες να κάνεις την δουλίτσα σου όπως βολευόσουνα.

Δεν είναι η χώρα μπανανία εσύ είσαι μπανανόφλουδα, 15 άνθρωποι σου λέγανε εμμέσως πλην σαφώς ότι είχες λάθος και εσύ επιχειρηματολογούσες με αερολογίες.

NikosAr
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2021 12:49 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Ονειρική
2η Μηχανή:: Pure Over
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
2ος Μύλος:: Hario Canister C
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Crono - Σταμάτησε να λειτουργεί

Δημοσίευση από NikosAr » Παρ Μαρ 11, 2022 3:42 pm

@thanasis00.. κανένα deal και καμιά συμφωνία. Όταν θα ολοκληρωθεί η επισκευή θα ενημερώσω έχοντας όλη την εμπειρία.
@konza.. ελπίζω να διασκέδασες και να πέρασες ευχάριστα.

NikosAr
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2021 12:49 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Ονειρική
2η Μηχανή:: Pure Over
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
2ος Μύλος:: Hario Canister C
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Crono - Σταμάτησε να λειτουργεί

Δημοσίευση από NikosAr » Τρί Απρ 05, 2022 3:15 pm

Όπως υποσχέθηκα θα ενημερώσω όλους που μπήκαν στον κόπο είτε να διαβάσουν το πρόβλημα που αντιμετώπισα είτε να σχολιάσουν...
1. Επικοινώνησα με το Ιταλικό e-shop να μου δώσει στοιχεία για επισκευή εδώ στην Ελλάδα. Απάντησαν ότι μπορώ να τους στείλω την μηχανή και να την επισκευάσουν χωρίς χρέωση ή να βρώ εγώ εδώ στην Ελλάδα κάποιο τοπικό σέρβις και να καλύψουν αυτοί τα έξοδα.
2. Βρήκα 2 μεταπωλητές OXI αντιπροσωπεία, με την βοήθεια του @slaughter & @argi (ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ)
3. Μίλησα και με τους 2 και η So&Lino με εξυπηρέτησε τελικά χρεώνοντας μου μόνο 20€ για την "εύρεση της βλάβης" η οποία ήταν η πλακέτα. Μίλησε η So&Lino με το κατάστημα στην Ιταλία, έστειλαν το ανταλλακτικό κι έγινε επιτυχώς η επισκευή χωρίς κάποιο άλλο έξοδο. :a013:

ptakis
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2014 1:21 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: LELIT PL41 PLUST
2η Μηχανή:: Clever Dripper
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Bridge, Kudu, Famoso
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Re: Eureka Mignon Crono - Σταμάτησε να λειτουργεί

Δημοσίευση από ptakis » Τρί Απρ 05, 2022 7:00 pm

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
Και κάπως έτσι αποδομείται και ο μύθος του "αγόρασε από Έλληνα έμπορο" (με κάμποσο καπέλο στην τιμή σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές αγορές) για να έχεις κάπου να απευθυνθείς σε περίπτωση επίκλησης της εγγύησης καλής λειτουργίας της συσκευής.
Παρεμπιπτόντως πρέπει να αναφερθεί πως ένας εκ των Ελλήνων μεταπωλητών παρέχει εγγύηση καλής λειτουργίας για 1 έτος, επομένως αν είχες αποφασίσει να πάρεις από αυτόν (σε ακριβότερη τιμή για να έχεις κάλυψη service στην Ελλάδα), θα έπρεπε να πληρώσεις εξ ολοκλήρου το κόστος επισκευής γιατί θα ήσουν πλέον εκτός εγγύησης...

NikosAr
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2021 12:49 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Ονειρική
2η Μηχανή:: Pure Over
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
2ος Μύλος:: Hario Canister C
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Crono - Σταμάτησε να λειτουργεί

Δημοσίευση από NikosAr » Τρί Απρ 05, 2022 8:35 pm

Συμφωνώ απόλυτα στο σχόλιο σου @ptakis... αν και δοκιμάζουμε τα όρια του φόρουμ που φιλοξενεί εμάς αλλά και τους διαφημιζόμενους που τα σχόλια τους ήταν το λιγότερο αποκαρδιωτικά.

Απάντηση