Eureka Mignon Zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από Spira » Παρ Ιαν 06, 2023 11:06 am

Καλά χρειάζεται ζύγισμα. Μην νομίζεις και εμένα που έχει αν αλλάξεις καφέ η κόψιμο, χάνεται η ρύθμιση του ζυγισματος, οπότε πάντα ζυγίζω και πάλι.

Όταν είναι στην θέση on ο μύλος λειτουργεί? Η έχει έξτρα μπουτον?

Άβαταρ μέλους
tparlos
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2019 11:59 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41EM
2η Μηχανή:: Krups XP4020
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από tparlos » Παρ Ιαν 06, 2023 4:53 pm

Spira έγραψε:
Παρ Ιαν 06, 2023 11:06 am
Καλά χρειάζεται ζύγισμα. Μην νομίζεις και εμένα που έχει αν αλλάξεις καφέ η κόψιμο, χάνεται η ρύθμιση του ζυγισματος, οπότε πάντα ζυγίζω και πάλι.

Όταν είναι στην θέση on ο μύλος λειτουργεί? Η έχει έξτρα μπουτον?
Δεν έχει έξτρα μπουτόν, μόνο διακόπτη on/off.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Ιαν 12, 2023 6:58 am

Μόλις έγινα και εγω μέλος αυτού του club! Συνεχίζω με Eureka μιας και 3 χρόνια αδιάλειπτης λειτουργίας του Eureka mignion manuale με επεισαν. Για να δούμε λοιπόν πόσο ήσυχος είναι, το μονοδοσιακό κομμάτι του, τα 55αρια μαχαίρια σε συνδυασμό με τα μόλις 295 ευρώ που έκανε απο το mokka !

johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από johnnypirea » Κυρ Ιαν 15, 2023 11:27 am

Καλημέρα εγώ τον αγοράσα την Πέμπτη από solino είμαι στην 5η άλεση και ενώ τις πρώτες 2 είχα κατακράτηση 0.02-0.05 τώρα ξαφνικά μου κρατάει 0.20-0.25 παρά τις πιέσεις στο λαστιχο τπτα καμία ιδέα??

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από nikstgr » Δευ Ιαν 16, 2023 11:52 am

αφου τελειωσει η αλεση και δεις οτι δε βγαζει πλεον καφε, εχοντας το μυλο σε λειτουργια, τοτε πατα το καπακι του και δες πως παει.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από dasimo » Δευ Ιαν 16, 2023 5:10 pm

Παιδιά , για να είμαστε σωστοί zero retention, δεν υπάρχει κανονικά. Κάτι θα μένει πάντα στο κύκλωμα του μύλου, και για αυτό εγω βάζω 18.3 γραμμάρια πάντα και παίρνω 18. Τωρα κάθε 5 μέρες του κάνω ενα καλό καθάρισμα και πεταει κανα δυο γραμμάρια, οπότε θα έλεγα να προσαρμοστούμε στούς νόμους της φυσικής! Το μυλαράκι είναι πολύ καλό και νομίζω στα 300 ευρώ που κάνει είναι καταπληκτικό. Ελπίζω το blower να κρατήσει καμία 3 ετία γιατί κάπου πήρε το μάτι μου τιμές στα 50 με 60 ευρώ οπότε προσοχή να μην ξεραθεί!
Κατα τα άλλα 5 ημέρες που τον έχω......ησυχία, καθαριότητα, πολιτισμός, συνέπεια στο κόψιμο, αλλα πάνω απ όλα καθαριότητα. Για εμένα το να έχω ενα όμορφο και καθαρό setup είναι πολύ σημαντικό, χωρίς όμως να θυσιάζω την ποιότητα της κοπής. Αν πέσει στα μάτια σας κανένα fork να κρατάει καλά το portafilter η κάποιο άλλο aftermarket εξάρτημα καλό θα ήταν να το posταρουμε εδω για να έχουμε μια εικόνα του τί μπορούμε να μετατρέψουμε αυτόν τον μονοδοσιακό specialita!

Nek
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 3:15 pm
Όνομα: Νεκταριος
Μηχανή:: Picopresso
Μύλος:: Timemore C2
Οι καφέδες μου:: Blackmilk,Round Cup,Taf,Mokka

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από Nek » Τρί Φεβ 07, 2023 1:47 pm

Καλησπερα και καλα καφεδακια σε ολους!
Θελω το διαφωτισμο σας οσον αφορα το θορυβο.Γενικα οσα βιντεακια κι αν δω ειτε θα ακουγεται υποφερτα,ειτε δυνατα ειτε γλυκα ομαλα που λες οκ το πηρα χωρις δευτερη σκεψη!!
Σιγουρα το πως βιντεοσκοπει ο καθενας ,μακρια κοντα,μικροφωνα με ακυρωσεις θορυβων κ.τ.λ παιζει ρολο.Σε καποια συγκριτικα ναι υπερεχει σε σχεση με αλλους με τις ιδιες συνθηκες ακροασης αλλα ρε παιδια για τι θορυβο μιλαμε;Οσο ενα φουρνος μικροκυματων;οσο ενα σεσουαρ;υπάρχει καποιο σημειο αναφορας.Ειμαι με χειροκινητο ο οποιος ναι δεν ειναι τοσο θορυβωδης αλλα κι αυτο το κρατς κρουτσ για κανα 2λεπτο (timemore c2 που σε ψιλη αλεση αργει )σε ησυχια πρωινου...μηπως ο λιγο περισσότερο θορυβος του zero για 10-20 " ειναι μια αντιστάθμιση;
ευχαριστώ εκ των προτερων

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από Spira » Τρί Φεβ 07, 2023 3:58 pm

Nek έγραψε:
Τρί Φεβ 07, 2023 1:47 pm
Καλησπερα και καλα καφεδακια σε ολους!
Θελω το διαφωτισμο σας οσον αφορα το θορυβο.Γενικα οσα βιντεακια κι αν δω ειτε θα ακουγεται υποφερτα,ειτε δυνατα ειτε γλυκα ομαλα που λες οκ το πηρα χωρις δευτερη σκεψη!!
Σιγουρα το πως βιντεοσκοπει ο καθενας ,μακρια κοντα,μικροφωνα με ακυρωσεις θορυβων κ.τ.λ παιζει ρολο.Σε καποια συγκριτικα ναι υπερεχει σε σχεση με αλλους με τις ιδιες συνθηκες ακροασης αλλα ρε παιδια για τι θορυβο μιλαμε;Οσο ενα φουρνος μικροκυματων;οσο ενα σεσουαρ;υπάρχει καποιο σημειο αναφορας.Ειμαι με χειροκινητο ο οποιος ναι δεν ειναι τοσο θορυβωδης αλλα κι αυτο το κρατς κρουτσ για κανα 2λεπτο (timemore c2 που σε ψιλη αλεση αργει )σε ησυχια πρωινου...μηπως ο λιγο περισσότερο θορυβος του zero για 10-20 " ειναι μια αντιστάθμιση;
ευχαριστώ εκ των προτερων
Οι Eureka γενικά είναι απο τους αθόρυβους. Εγώ είχα τον silenzio και τώρα τον turbo. Φαντάζομαι ο Zero θα είναι πιο κοντά στο Silenzio.
Ο Turbo έχει παραπάνω θόρυβο από τον Silenzio αλλά ο Silenzio ήταν αρκετά αθόρυβος. Θα τον χαρακτηριζα λίγο παραπανω ή εξίσου με έναν χειροκίνητο(Εχω τον comandante c40). Οπότε νομίζω δεν έχεις κάποιο ιδαίτερο λόγο να ανησυχείς για τον θόρυβο με τον συγκεκριμένο!

Nek
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 3:15 pm
Όνομα: Νεκταριος
Μηχανή:: Picopresso
Μύλος:: Timemore C2
Οι καφέδες μου:: Blackmilk,Round Cup,Taf,Mokka

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από Nek » Τρί Φεβ 07, 2023 7:18 pm

ομολογουμένως παρατηρω οτι ναι ο silenzio ερχεται λιγο πιο αθορυβος σε σχεση με τον zero,ισως πιο "γλυκος" ο θορυβος της αλεσης του,υποθετω λογω μικροτερων μοτερ και μαχαιριων,αλλα βλεποντας τις τιμες νομιζω με τον zero θα παρω και λιγο απο ολα..μεγαλυτερα μαχαιρια σε καλη τιμη και λιγότερο θορυβο.Η συγκριση σου με τον c40 βοηθάει αρκετα μιας και το "κροταλισμα " του comandante ειναι χαρακτηριστικο..

nikosdeb
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 8:57 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Lelit PL41tem PID
2η Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Timemore c2 chestnut

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από nikosdeb » Τρί Φεβ 07, 2023 8:48 pm

Νεκ καλησπερα, ο θορυβος του specialita (οπου κατασκευαστικα ειναι παρομοιος με τον zero) αν τον βαλεις σε λειτουργία χωρις να αλεθει κοκκους ειναι ανεπαισθητος στα ορια του ανύπαρκτου. Δηλαδη κοιμαται ανετα μωρο στο 1 μετρο χωρις να ξυπνησει, στο λεω απο ιδία πείρα. Οταν αλεθει κοκκους παιζει να ειναι σχεδον ιδιος με τον timemore, δλδ συνομιλεις ανετα με τον διπλανο σου κατα την διαρκεια της αλεσης χωρις να χρειαστει να ανεβασεις τον τονο της φωνης σου. Επισης ο ηχος ειναι βαθυς και καθολου ενοχλητικος οπως σε αλλους μυλους. Γενικα δεν νομιζω να υπαρχει πιο "ησυχος" μυλος.

Απάντηση