Eureka Mignon Zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
xristos93
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2021 8:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: Graef cm800
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από xristos93 » Παρ Μάιος 12, 2023 2:39 pm

Ξανά στοκαρε το mokka αλλά δυστυχώς βλέπω τιμή 370 ευρώ. Υπάρχει τρόπος να τον βρούμε φτηνότερο κάπου?

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από PaNoSS » Παρ Μάιος 12, 2023 2:52 pm

Δίνετε 370 για έναν mignon ...
Δώστε 450 για έναν df64 να πιείτε καφέ της προκοπής κ όχι πικροζουμια

xristos93
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2021 8:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: Graef cm800
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από xristos93 » Παρ Μάιος 12, 2023 3:14 pm

Στα 295 που τον είχαν παλιά ήταν καλή ευκαιρία για να γλιτώσουμε κανένα φράγκο. Τώρα δεν αξίζει, παντως αν φτάσω τα 450 για df64 θα έπαιρνα πιστεύω niche zero στα 550. Αν δε κάνω λάθος ο df64 θέλει έξτρα λεφτά για καλύτερα μαχαίρια σωστά?

Άβαταρ μέλους
dimach
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 7:04 pm
Όνομα: Αχιλλέας
Μηχανή:: ECM Classika
Μύλος:: Timemore Sculptor78s
2ος Μύλος:: Ascaso I2 mini
Οι καφέδες μου:: round cup ,taf
Τοποθεσία: Βόλος-Θεσ/νικη

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από dimach » Παρ Μάιος 12, 2023 4:50 pm

Καλησπέρα, για τον Niche υπολόγισε μεταφορικά ,δασμούς και ΦΠΑ

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από PaNoSS » Παρ Μάιος 12, 2023 6:04 pm

xristos93 έγραψε:
Παρ Μάιος 12, 2023 3:14 pm
Στα 295 που τον είχαν παλιά ήταν καλή ευκαιρία για να γλιτώσουμε κανένα φράγκο. Τώρα δεν αξίζει, παντως αν φτάσω τα 450 για df64 θα έπαιρνα πιστεύω niche zero στα 550. Αν δε κάνω λάθος ο df64 θέλει έξτρα λεφτά για καλύτερα μαχαίρια σωστά?
O niche θα βγει 800 ευρώ κ ο df64 δεν θέλει απαραίτητα άλλα μαχαίρια για να δώσει καλύτερο εσπρέσο από τον mignon. Μπορεί άνετα out of the box.

xristos93
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2021 8:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: Graef cm800
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από xristos93 » Σάβ Μάιος 13, 2023 11:33 pm

Έχω φίλο στην Αγγλία και αν τον επιλέξω μπορεί να μου το φέρει να γλιτώσω δασμούς κλπ. Άρα ο df64 πόσο κάνει out of the box? Πόσο πάνε έξτρα τα καλά μαχαίρια? Χρειάζεται καμία μοντα για popcorning klp?

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από PaNoSS » Κυρ Μάιος 14, 2023 10:19 am

xristos93 έγραψε:
Σάβ Μάιος 13, 2023 11:33 pm
Έχω φίλο στην Αγγλία και αν τον επιλέξω μπορεί να μου το φέρει να γλιτώσω δασμούς κλπ. Άρα ο df64 πόσο κάνει out of the box? Πόσο πάνε έξτρα τα καλά μαχαίρια? Χρειάζεται καμία μοντα για popcorning klp?
Φίλε μου η προτροπή μου ήταν να μην μπλέξεις με τον μύλο του νήματος για να καταφέρεις να πιεις ένα ανώτερο φλιτζάνι, από εκεί και πέρα, κάνε την αναζήτηση σου μόνος σου για το τι προτιμάς να αγοράσεις. Ο df64 είναι ήδη στην έκδοση 5, τι παραπάνω να θελει;

Υ.Γ. η εταιρεία niche στην Αγγλία παραδίδει μόνο με αγγλικό φις κ όχι με ευρωπαϊκό απ ότι ειχα διαβάσει.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από dasimo » Σάβ Ιουν 03, 2023 10:14 am

PaNoSS έγραψε:
Παρ Μάιος 12, 2023 2:52 pm
Δίνετε 370 για έναν mignon ...
Δώστε 450 για έναν df64 να πιείτε καφέ της προκοπής κ όχι πικροζουμια
Ελπίζω να έχει μια δόση χιουμοριστικής αναφοράς! Επειδή έχω τον μύλο και επειδή ξεκίνησα απο 38mm και ανέβηκα στα 45 και μετά στα 50 και τωρα στα 55, δεν νομίζω οτι τα 64 mm κάνουν διαφορά. Επίσης να αναφέρω οτι ο νέος mahlkonig Χ54 είναι στα 54 mm.
Επειδή είμαι και πολλά χρόνια χρήστης Eureka, δεν θα συγκρίνω σε ποιότητα κατασκευής , μοτέρ , αξιοπιστία, κοψίματος τον Made in Italy Eureka, με οποιονδήποτε made in chinese jungle και ουσιαστικά unbranded απο χιλιοανακυκλωμένο ατσάλι και πλαστικό με τον φθηνότερο Eureka. Μην αρχίσω και τος επιμέρους συγκρίσεις σε hopper, bean cup, κλπ που νομίζω οτι και ενα τριχρονο εντοπίζει τις αδιανόητες διαφορές. Πρός Θεού δεν λέω οτι ο DF64 ειναι ενας κακός μύλος (το αντίθετο) , αλλα μην μηδενίζουμε την τεχνογνωσία, εμπειρία και ποιότητα κατασκευής της Eureka.
Προσωπικα, τον πλήρωσα 295 ευρω απο το Μοκκα και όχι μονο δεν εχω μετανιώσει, αλλα περιμένω πάλι καμία προσφορά να πάρω και για το εξοχικό εναν για το setup που ετοιμάζω για το νησι.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από PaNoSS » Σάβ Ιουν 03, 2023 12:13 pm

dasimo έγραψε:
Σάβ Ιουν 03, 2023 10:14 am
PaNoSS έγραψε:
Παρ Μάιος 12, 2023 2:52 pm
Δίνετε 370 για έναν mignon ...
Δώστε 450 για έναν df64 να πιείτε καφέ της προκοπής κ όχι πικροζουμια
Ελπίζω να έχει μια δόση χιουμοριστικής αναφοράς! Επειδή έχω τον μύλο και επειδή ξεκίνησα απο 38mm και ανέβηκα στα 45 και μετά στα 50 και τωρα στα 55, δεν νομίζω οτι τα 64 mm κάνουν διαφορά. Επίσης να αναφέρω οτι ο νέος mahlkonig Χ54 είναι στα 54 mm.
Επειδή είμαι και πολλά χρόνια χρήστης Eureka, δεν θα συγκρίνω σε ποιότητα κατασκευής , μοτέρ , αξιοπιστία, κοψίματος τον Made in Italy Eureka, με οποιονδήποτε made in chinese jungle και ουσιαστικά unbranded απο χιλιοανακυκλωμένο ατσάλι και πλαστικό με τον φθηνότερο Eureka. Μην αρχίσω και τος επιμέρους συγκρίσεις σε hopper, bean cup, κλπ που νομίζω οτι και ενα τριχρονο εντοπίζει τις αδιανόητες διαφορές. Πρός Θεού δεν λέω οτι ο DF64 ειναι ενας κακός μύλος (το αντίθετο) , αλλα μην μηδενίζουμε την τεχνογνωσία, εμπειρία και ποιότητα κατασκευής της Eureka.
Προσωπικα, τον πλήρωσα 295 ευρω απο το Μοκκα και όχι μονο δεν εχω μετανιώσει, αλλα περιμένω πάλι καμία προσφορά να πάρω και για το εξοχικό εναν για το setup που ετοιμάζω για το νησι.
Χαχαχαχαχαχχαχαχα
Αυτοακυρωνεσαι μόνος σου!!!! Είναι αστείο... :a049:
Ξεκίνησες από 38mm και έφτασες στα 55 κ θες να μας πείσεις οτι τα 64 δεν κάνουν την διαφορά... ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΒΗΚΕΣ ΣΕ ΔΙΑΜΕΤΡΟ κυριε; ας έμενες στα 38 ..δν υπάρχει διαφορά..
Κ στην τελική μην κολλάς στη μάρκα. Έχει κ η Eureka 65αρι μαχαίρι που είναι κ πολύ αξιόλογο, το έχω δοκιμάσει. Απλά η τιμή του είναι πολύ μεγαλύτερη.

Ο τρόπος σκέψης μου στο να προτείνω τον df64 είναι διότι κοντά στα χρήματα του mignon, ΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΕΤΡΑΕΙ, είναι πολύ καλύτερη επιλογή ο df64.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από dasimo » Σάβ Ιουν 03, 2023 4:35 pm

δεν νομίζω οτι αυτοακυρώνομαι επειδή ανέβηκα στα mm , οι κατασκευαστές το επέλεξαν. Άλλωστε ο καλύτερος μονοδοσιακός είναι κωνικός. Εγω ποτε δεν είπα φίλε μου οτι ο df64 ακόμη και απο τα βάθη της κινεζικής ζούγκλας με το χιλιοανακυκλωμένο θαμπό πλαστικό του και το πλαστικό ποτηρακι δεν ειναι καλύτερος. Αλλα να λές τα 55mm του specialita ........9ενος σημείου αναφοράς για χρόνια), οτι βγάζουν πικροζούμι...είναι σχεδόν κωμικό.
Επίσης αξιζει να αναφερθεί εδω....οτι ο specialita 9που ειναι ο ζερo με οθονη και μεγαλο hopper) είναι ακριβότερος απο τον df64. Επίσης αξίζει να ναφέρουμε οτι όσο πιο μεγάλα είναι τα μαχαίρια σε εναν μονοδισακό, τοσο πιο μπαγιάτικο καφέ πίνεις λόγω κατακράτησης.
Σε κάθε περίπτωση εδω σε παραπέμπω σε ενα τεστ που λέει οτι ο oro που ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιος με τον zero λέει οτι είναι καλύτερος https://youtu.be/jp8l9ZG6QY0?t=366
Αν με ρωτας αν ισχύει , σου απαντω ΟΧΙ, δεν ειναι καλυτερος.....αλλα να αποκαλείς οποιονδηποτε μύλο της eureka πικροζούμι, είναι πραγματικά αστείο.

Απάντηση