Eureka Mignon Zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από spyros12 » Σάβ Ιουν 03, 2023 7:19 pm

για να μπω κ γω στην συζητηση.
ο df καλυτερος λογω μαχαιριων???
ο df σε σχεση με τον vario 30 που εχει κ αυτος ιδια διαμετρο αλλα 4 φορες την τιμη πανω απο τον df???
δ ειναι μονο η διαμετρος παιδια....
κ ο niche με βαση τα κωνικα επρεπε να εχει διαμετρο κοντα στα 80 mm αλλα οι γευσεις του ειναι flat.
flat γευση βγαζουν κ αλλα κωνικα (sette)...
οσον αφορα τα diamond ssp κτλ βγαζουν καλυτερη γευση η ειναι για περιβαλλον φουλ εργασιας???διαφορετικη γευση δ σημαινει οτι ειναι κ καλυτερη.
ηρεμα ρωταω...

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από dasimo » Κυρ Ιουν 04, 2023 8:28 am

Σπύρο συμφωνούμε απόλυτα. Δεν ειναι μόνο η διάμετρος , παίζουν πολλά ρόλο . Σε κάθε περίπτωση για χρήση στο σπίτι ο specialita στα 295 ευρω που βγαίνει κατα καιρούς, (γιατι ο zero ειναι στην ουσία ο specialita) δεν είναι μια κακή αγορά. 1650 rpm ο eureka , 1400 o df64, 320w ο eureka , 250w ο df64, όπως αυτα τα νούμερα δεν καθιστούν καλύτερη αγορά τον eureka ακριβως το ίδιο ισχύει για τα 9 χιλιοστά του df64 . Και μη μου πεί κάποιος οτι μπορείς να ανεβεις σε spp στον df γιατί σε αυτή την τιμή έχεις πολύ καλύτερες επιλογές απο τον df64. Κατα συνέπεια είναι θέμα γούστου και προτεραιτήτων. Για παράδειγμα εγω κάνω τον πρώτο καφέ μου στις 530 με 0600 το πρωι, η τεχνολογία silenzio ειναι για εμενα μια προτεραιότητα. Χρησιμοποιώ eureka εδω και 10 χρόνια χωρίς να με έχει αφήσει ούτε μισή φορά. Το hopper και το blower ειναι καταπληκτικής ποιότητας και ξέρω οτι μπορώ να παραγγείλω ανταλλακτικό και να το έχω την ιδια ημέρα, χωρίς να μπλέκω με ιδιοκατασκευές και 3d αμφιβόλου ποιότητας, χρηστικότητας και αξιοπιστίας. Το "ποτήρι" ειναι stainless steel με την ποιότητα και το σήμα της eureka, όλος ο μύλος είναι made in italy (και αυτό λέει κάτι για το αν ειναι καλός η κακός μύλος). Προσοχή, δεν, ισχυρίζομαι οτι ειναι καλύτερος μύλος ο eureka γιατι πιθανότατα δεν είναι και δεν υπαρχει καλύτερος μύλος.
Επίσης διαβάζω οτι η spp ετοιμάζει και 55αρια, θα τα αγοράσω ? Μαλλον όχι είναι η απάντηση γιατ'ί 170 ευρώ +μεταφορικα για μαχαίρια δεν δίνω οταν στην Eureka Βρίσκω με 20 . Με άλλα λόγια αν είχα 1000 ευρω budget για μυλο θα έπαιρνα κατι τετοιο ? Εννοείται πως όχι , υπάρχουν επιλογές στο segment 700-1200 που ειναι κλάσεις άνωτερες. Η ουσία είναι οτι με την Eureka εχω μύλο που είναι απίστευτος, για πολλά χρόνια μαχαίρια και όταν αποφασίσω να πουλήσω να κανω αναβάθμιση εύκολα θα πάρω το 70% της αξίας που πλήρωσα πίσω απο την αγορά.
Στο Black Friday και τον Φεβρουάριο το 30coffee απο την Πολωνία ξεστοκάριζε Dalla Corte Mina στις 3000 ευρώ και μυλο Dalla Corte Edge στα 550 ευρω (απο 1100 που κανει κανονικά), αυτα για εμένα είνια ευκαιρίες για να αποκτήσεις εξοπλισμό που διαφέρει, απο εκει και πέρα στα everyday budgets δεν διαφέρουν πολύ οι επιλογές. Εσύ ας πούμε Σπύρο έχεις έναν μυλο που είναι όνειρο για εμενα , γιατι ακριβως λόγω μεγέθους δεν μπορώ να τον έχω στην κουζίνα μου.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από spyros12 » Δευ Ιουν 05, 2023 9:24 am

συμφωνω απολυτα σε οσα λες....
ειναι ο μυλος με τα περισσοτερα θετικα απο οποιονδηποτε αλλο μυλο...απο αξιοπιστια ,ανταλλακτικα,τιμιο φλυτζανι, εως κ την στιγμη π θα τον πουλησεις εχεις βγαλει κ λεφτα.αν κρινουμε απο τα λεγομενα πιο εμπειρον θελεις τουλαχ τα διπλα χρηματα για να παρεις καλυτερο φλυτζανι απο τον σπεσιαλιτα..τουλαχ τα διπλα.
υ.γ. μυλος σαν τον δικο μου 65-75 mm που δ εχει γεματο hopper αλεθει σαν sette.αυτη ειναι η αληθεια.
για να μην θεοποιουμε τα μεγαλα μαχαιρια.
γιατι ολοι μιλανε για single dose με μεγαλα μαχαιρια,κανενα δ ακουσα τ λεει για την ομοιομορφια του.αν ηταν αξιοπιστος ο setteκ δ εκανε θορυβο...χθες θα τον επερνα ....χθες...

Άβαταρ μέλους
tparlos
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2019 11:59 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41EM
2η Μηχανή:: Krups XP4020
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από tparlos » Δευ Ιουν 05, 2023 11:53 am

dasimo έγραψε:
Δευ Ιουν 05, 2023 9:24 am
Το hopper και το blower ειναι καταπληκτικής ποιότητας και ξέρω οτι μπορώ να παραγγείλω ανταλλακτικό και να το έχω την ιδια ημέρα, χωρίς να μπλέκω με ιδιοκατασκευές και 3d αμφιβόλου ποιότητας, χρηστικότητας και αξιοπιστίας.
Παρεμπιπτόντως, προσπάθησα να βγάλω το hopper του zero για να κάνω καθαρισμό όπως γράφει στις οδηγίες τραβώντας το και έσπασε. Θεωρώ ότι είναι λάθος των οδηγιών, γιατί σφηνώνει πολύ σφικτά επάνω στον μύλο και για να βγει πρέπει πρώτα να το ανυψώσεις προσεκτικά με κάτι από κάτω (π.χ. ένα κατσαβίδι) και μετά να το αφαιρέσεις.
Πού μπορώ να παραγγείλω ένα ανταλλακτικό hopper για τον zero και να έρθει γρήγορα και σε καλή τιμή;

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από dasimo » Δευ Ιουν 05, 2023 11:01 pm

tparlos έγραψε:
Δευ Ιουν 05, 2023 11:53 am
dasimo έγραψε:
Δευ Ιουν 05, 2023 9:24 am
Το hopper και το blower ειναι καταπληκτικής ποιότητας και ξέρω οτι μπορώ να παραγγείλω ανταλλακτικό και να το έχω την ιδια ημέρα, χωρίς να μπλέκω με ιδιοκατασκευές και 3d αμφιβόλου ποιότητας, χρηστικότητας και αξιοπιστίας.
Παρεμπιπτόντως, προσπάθησα να βγάλω το hopper του zero για να κάνω καθαρισμό όπως γράφει στις οδηγίες τραβώντας το και έσπασε. Θεωρώ ότι είναι λάθος των οδηγιών, γιατί σφηνώνει πολύ σφικτά επάνω στον μύλο και για να βγει πρέπει πρώτα να το ανυψώσεις προσεκτικά με κάτι από κάτω (π.χ. ένα κατσαβίδι) και μετά να το αφαιρέσεις.
Πού μπορώ να παραγγείλω ένα ανταλλακτικό hopper για τον zero και να έρθει γρήγορα και σε καλή τιμή;
προχθές παρα λίγο να πάθω το ίδιο ακριβως..... θέλει ξεβίδωμα η βίδα που ειναι πίσω (το μπουλονακι ειναι μεσα στο πλαστικο), και μετα με αργές και σταθερες κινήσεις δεξια αριστερα βγαίνει. Θεωρω οτι είναι λάθος ο σχεδιασμος σε αυτο το κομματι κια θα παίρνουν πολλα παράπονα....

bestlgr
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2022 3:09 pm
Όνομα: Marios
Μηχανή:: Bezzera BZ -10 2021
Μύλος:: Euruka mignon zero
Οι καφέδες μου:: cup10 , samba , kawa

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από bestlgr » Δευ Οκτ 30, 2023 8:07 pm

Επειδη ειχα ατελειωτο channeling με το zero. Αυτο προσπαθωντας να αδειασω τα παντα με την φυσουνα του μυλου και να κανω την εκχυλιση. Το σταματησα πετωντας.τα.τελευταια 0.2- 0.3 gr που μου εδειχναν οτι ειχαν πολλα fiines και μου βουλωναν τις τρυπουλες του basket. Τωρα παταω 1 φορα την φυσουνα απαλα παιρνω αυτο που θελω , και μετα με δυναμη τα υπολοιπα τα πεταω. Το εχει παρατηρησει κανεις ή εχω αλλο προβλμα.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από dasimo » Τρί Δεκ 05, 2023 8:47 pm

ισχύει, έχει οχι fines, αλλα λίγο πιο χοντρά κομμάτια. Θα σου πρότεινα ν κάνεις τα εξής (εγω έτσι το ξεπερνω το πρόβλημα)

1. Κανεις κανονικά την διαδικασία όπως την λέει η εταιρία. αδειάζεις όλο το συστημα μεσα στο ποτήρι
2. Χτυπάς το ποτήρι μια δύο φορές να κατσει ο καφές
3. Γυρνας ποτήρι στο portafilter
4. αγοραζεις εναν σοβαρό distributor (εγω εχω πάρει αυτόν https://www.coffees.gr/feggrini-ye28-1- ... tool-58mm/ αλλα έχει χοντρές βελόνες μπορεί σημερα να αγόραζα ατόν https://www.coffees.gr/feggrini-ye33a-s ... ring-tool/)
5. με αυτό ισιώνεις (https://www.coffees.gr/motta-8350-58mm/)
6. Πατάς με tamper
7. κανεις καφέ

Με Lavazza τους δυο tierra που χρησιμοποιώ , τον Colombia και τον Selection παίρνω ΠΑΝΤΑ το ίδιο ΥΠΕΡΟΧΟ αποτέλεσμα
Δεν ξαναπεταω λεφτα σε roasters με αμφιβόλου ποιοτητας αποτέλεσμα και επαναληψιμότητα στα ψησίματα και αγορές και δεν εχω ΠΟΤΕ πρόβλημα. Καθε μερα, καθε ωρα τα ίδια. Επίσης , για την Bezzera BZ-10 επαιξε πολύ μεγάλο ρόλο και η αγορα του portafilter screen (https://www.coffees.gr/coffee-filter-sc ... rini-58mm/) , σκλήρυνε πολύ το puck αλλα για αυτό φταίει και ο καφές....με τους ελληνικούς καφέδες επαιρνα puck νερο....οτι αυτό σημαίνει (αδούλευτος καφες και μαλλον δεν εφταιγα ουτε εγω ουτε ο εξοπλισμός μου)

dioz
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 4:16 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41em

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από dioz » Δευ Δεκ 11, 2023 12:39 pm

Καλησπέρα

Σαν πρώτη επαφή με το άθλημα άλεσης καφέ (μόνο εσπρέσο) να προχωρήσω στη Zero (375 ευρώ)
ή να ανέβω οικονομικά στη DF64 gen2 (541 ευρώ) ?

Υπάρχει βέβαια και η οικονομικότερη DF64 v5 (440 ευρώ)...

Η μηχανή μου είναι μία Lelit PL41EM

nagual
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 19, 2021 11:24 am

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από nagual » Σάβ Δεκ 16, 2023 3:56 pm

Ο df64 gen2 βγαίνει 375 μαζί με τα μεταφορικά με το κουπόνι που έχω ποσταρει.

dioz
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 4:16 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41em

Re: Eureka Mignon Zero

Δημοσίευση από dioz » Σάβ Δεκ 16, 2023 7:12 pm

nagual έγραψε:
Σάβ Δεκ 16, 2023 3:56 pm
Ο df64 gen2 βγαίνει 375 μαζί με τα μεταφορικά με το κουπόνι που έχω ποσταρει.
Σωστα...αλλα με φοβιζει ο κινδυνος τελωνειου..

Απάντηση