Αγορά οικονομικού μύλου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
GiorgosPrt
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2022 1:27 am

Αγορά οικονομικού μύλου

Δημοσίευση από GiorgosPrt » Δευ Φεβ 14, 2022 2:26 am

Γεια σας, είμαι καινούργιος στο forum και σκοπεύω να αγοράσω μύλο καφέ. Το budget που διαθέτω είναι μέχρι 200€, γνωρίζω ότι σε αυτά τα χρήματα δεν παίρνω κάτι πολύ καλό, αλλά για πρώτο μύλο θεωρώ ότι είναι εντάξει.
Κοιτούσα συγκεκριμένα τον Graef CM502, καθώς μου τράβηξε την προσοχή αφού έχει και δοσομετρητή πράγμα το οποίο θέλω. Το ερώτημα είναι αν μπορεί να κόψει αρκετά λεπτό καφέ, καθώς διάβασα διαφορά σχόλια για μύλους Graef(CM702,CM800) όπου σε περίπτωση που δεν αρκεί το ποσό λεπτό κομμένος είναι ο καφές έχουν κάποιες λύσεις. Όπως ότι στον CM702 δίνει ο κατασκευαστής ροδέλες και στον CM800 το άνω μαχαίρι είναι ρυθμιζόμενο. Τώρα όσον αφορά τον CM500 παρατηρώ ότι δεν έχει κάποιο από τα δυο προηγούμενα συστήματα και αναρωτιέμαι αν πολύ απλά τον βελτίωσαν(καθώς διαθέτει 140 επίπεδα άλεσης) και δεν χρειάζεται κάτι από τα προαναφερόμενα ή αν όντως χρειάζεται πατέντα. Γι αυτό αν κάποιος έχει τον συγκεκριμένο μύλο θα παρακαλούσα να μας πει λίγα λόγια.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά οικονομικού μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Δευ Φεβ 14, 2022 8:38 am

Ψάξε μήπως βρεις τον eureka mignon chrono περίπου στα 200€ όπως αγόρασαν κι άλλα παιδιά εδώ στο φόρουμ.
Υπάρχει ήδη ειδικό θέμα με πολλές πληροφορίες.

GiorgosPrt
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2022 1:27 am

Re: Αγορά οικονομικού μύλου

Δημοσίευση από GiorgosPrt » Δευ Φεβ 14, 2022 9:46 am

Ωραία, θα κοιτάξω τον Eureka. Απλά αν κάποιος έχει GRAEF CM500 θα ήθελα να ακούσω δυο πράγματα και πάλι. Ευχαριστω!!

Απάντηση