Eureka atom 75 ή Ceado e5sd?

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Eureka atom 75 ή Ceado e5sd?

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Φεβ 02, 2022 4:48 pm

download/file.php?id=10915&mode=view
Και η κατάκτηση που λέγαμε.....

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka atom 75 ή Ceado e5sd?

Δημοσίευση από dasimo » Τετ Φεβ 02, 2022 7:43 pm

ο Atom δειχνει πιο "δοκιμασμένη" λύση και στα 75mm θα είναι σίγουρα καλός. Απο την άλλη η Ceado αποτελει εγγύηση διαχρονικά , ένα κλικ κάτω από την Mahlkonig σε επαγγελματικό και ημίεπαγγελματικό επίπεδο. Αναπόφευκτη η σύγκριση με τον G-iota ο οποίος δείχνει πιο προσεγμένη κατασκευή στο κολάρο αρκετά κλίκα πιο πάνω από τον Ceado ο οποίος κερδίζει ξεκάθαρα στο σώμα και ίσως και στην ποιότητα του μοτέρ. Για εμένα η επιλογή είναι ο G-iota με μαχαίρια τιτανίου και αν money is not an issue με SSP μαχαίρια. Υπάρχουν αρκετά reviews πλέον για τον G-iota,DF64 και με δεδομένο οτι τα μαχαίρια ειναι 64αρια δεν θα έχεις πρόβλημα υποστήριξης. Θα έβαζα αν δεν πήγαινα σε μονοδοσιακό και τον Mahlkonig X54 στο παιχνίδι που νομίζω στα 450 ευρώ είναι η πιο τίμια επιλογή (και εγώ μάλλον σε αυτόν θα καταλήξω, μιας και θελω να αναβαθμιστώ απο τον Mignon). Κάπου έχει πάρει το ματι μου και hopper 45 γραμμαρίων μονοδοσιακό για τον atom και μαλιστα φτιαγμένο απο την Eureka, αλλα δεν ξέρω αν τελικά ήταν για τον atom η τον Mignon.

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Eureka atom 75 ή Ceado e5sd?

Δημοσίευση από Batman » Τετ Φεβ 02, 2022 8:59 pm

Κακα τα ψεματα, επιπεδα μαχαιρια και απολυτο single dosing δεν υπαρχει..
Ακομα και με πατεντες (blow,πινελα,ματζουνια),η κατανομη δεν θεωρω οτι ειναι σωστη.
Συμπαθω τον Atom 75 απο αποψη γευσης κ μονο..
Οποιος επιλεγει επιπεδο μυλο με μεγαλα μαχαιρια πρεπει να τον δουλευει με hopper κ να πεταει γραμμαρια..
Αποψη μου καθως αυτο λεει η εμπειρια μου κ αυτο κανω και στον δικο μου Major.
Niche/sette δεν θα πηγαινα...
Εργαλειο δυνατο για απολυτο single dosing και ποιοτητα ειναι ο Talωs.

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Eureka atom 75 ή Ceado e5sd?

Δημοσίευση από Giorgos87 » Τετ Φεβ 02, 2022 10:09 pm

Τον ceado e5sd όπως και τον ακριβότερο e37sd τους είχα κ εγώ στα υπόψιν μεταξύ κ άλλων επιλογών, όσο δεν καταλήγω κάπου αναμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις των φίλων εδώ σχετικά με τους ceado

dimm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2012 12:32 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Linea Mini
Μύλος:: Eureka Atom 75

Re: Eureka atom 75 ή Ceado e5sd?

Δημοσίευση από dimm » Παρ Φεβ 04, 2022 10:05 pm

Είχα τον Ceado E6P και πλεον εχω τον Atom 75 με μαχαιρια τινανιου εδω και κανα μηνα -

dimm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2012 12:32 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Linea Mini
Μύλος:: Eureka Atom 75

Re: Eureka atom 75 ή Ceado e5sd?

Δημοσίευση από dimm » Παρ Φεβ 04, 2022 10:55 pm

Είχα τον Ceado E6P και πλεον εχω τον Atom 75 με μαχαιρια τινανιου εδω και κανα μηνα...

Θεωρω τον Atom 75, αρκετα καλη επιλογη, υπαρχει κατακρατηση αλλα του την χαριζω λογω της γρηγορης και εξαιρετικα αφρατη αλεση

Παραθετω βιντεακι του Atom, https://youtu.be/zh3isgrwja0

Θεωρω τους Ceado εξαιρετικους παντως αλλα νομιζω οτι τα μοντελα single dose οτι υπαρχουν για λογους marketing και για να μπουν στα σπιτια περισσοτερων, πιστευεω οτι θα υπαρχει κατακρατηση σε ολα τα μοντελα που λενε zero-retention... που ποιος μύλος έχει πραγματικά μηδενική κατακράτηση…

Επισης ο Eureka Oro - Single Dose, αναφερει "ELR System (Extremely Low Retention)" κι οχι zero retention...

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka atom 75 ή Ceado e5sd?

Δημοσίευση από dasimo » Κυρ Φεβ 06, 2022 9:37 am

Τυγχάνει και είμαι στο Μιλανο τώρα , και σε ένα πολύ διάσημο καφέ (panarello στην via Corso Italia ) είδα ότι χρησιμοποιούν τον atom 75 . Για να είμαι σωστός όμως σε όλα τα μεγάλα bar χρησιμοποιούν και τους επαγγελματικούς ceado. Απλά μου έκανε εντύπωση ότι θεωρούσα τον atom 75 αποκλειστικά για οικιακή χρήση

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Eureka atom 75 ή Ceado e5sd?

Δημοσίευση από Hatori » Κυρ Φεβ 06, 2022 11:28 am

dasimo έγραψε:
Κυρ Φεβ 06, 2022 9:37 am
Τυγχάνει και είμαι στο Μιλανο τώρα , και σε ένα πολύ διάσημο καφέ (panarello στην via Corso Italia ) είδα ότι χρησιμοποιούν τον atom 75 . Για να είμαι σωστός όμως σε όλα τα μεγάλα bar χρησιμοποιούν και τους επαγγελματικούς ceado. Απλά μου έκανε εντύπωση ότι θεωρούσα τον atom 75 αποκλειστικά για οικιακή χρήση
Για επαγγελματική χρήση είναι. Το μικρότερο μοντέλο το atom 60 θεωρείται οικιακό. Τυχερέ, για πες κάνουν ωραία καφεδάκια εκεί?

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka atom 75 ή Ceado e5sd?

Δημοσίευση από dasimo » Κυρ Φεβ 06, 2022 6:39 pm

Ζούσα εδώ αρκετά χρόνια και ήρθα ένα τετραήμερο μετά από ενάμιση σχεδόν χρόνο . Ωραία καφεδάκια 7αρια με ρομπουστα . 1.5 το πολύ ευρώ . Απολαμβάνω πάντα τον Μαροκινο μιας και δεν τον φτιάχνω Ελλάδα. Είπαμε με τη γυναίκα μου τώρα που γυρνάμε Ελλάδα να δοκιμάσουμε να μοιραζόμαστε το 18 αρι καλαθάκι και να πίνουμε περισσότερους (!). Αν ποτέ βρεθείτε στο Μιλανο μην αμελήσετε να πάτε στο Panarello και δοκιμάστε το καταπληκτικό γλυκό canoncino…….θα με θυμηθείτε .

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Eureka atom 75 ή Ceado e5sd?

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Φεβ 07, 2022 9:12 am

dasimo έγραψε:
Κυρ Φεβ 06, 2022 6:39 pm
Ζούσα εδώ αρκετά χρόνια και ήρθα ένα τετραήμερο μετά από ενάμιση σχεδόν χρόνο . Ωραία καφεδάκια 7αρια με ρομπουστα . 1.5 το πολύ ευρώ . Απολαμβάνω πάντα τον Μαροκινο μιας και δεν τον φτιάχνω Ελλάδα. Είπαμε με τη γυναίκα μου τώρα που γυρνάμε Ελλάδα να δοκιμάσουμε να μοιραζόμαστε το 18 αρι καλαθάκι και να πίνουμε περισσότερους (!). Αν ποτέ βρεθείτε στο Μιλανο μην αμελήσετε να πάτε στο Panarello και δοκιμάστε το καταπληκτικό γλυκό canoncino…….θα με θυμηθείτε .
Ευχαριστούμε πολύ για το tip... Καλημέρα!!!
:oneup:

Απάντηση