Επιλογή μύλου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Bradner
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 1:39 pm

Επιλογή μύλου

Δημοσίευση από Bradner » Σάβ Ιαν 15, 2022 11:56 am

Καλησπέρα παιδιά!
Πρόσφατα αγόρασα μια lelit pl41plust την οποία συνοδεύει ένας gaggia mdf που είχα από παλια! Με την συγκεκριμένη μηχανή ο μύλος αυτός δεν είναι ιδιαίτερα αποδοτικός. Εδώ είναι που θα ήθελα τη βοήθεια σας για να αλλάξω μύλο! Έχω σκεφτεί τον eureka mignon silenzio κοντά στα 300€ όπου είναι και το budget που διαθέτω.
Θα ήθελα όμως και τις δικές σας απόψεις και προτάσεις!

Stelios91
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 9:18 pm

Re: Επιλογή μύλου

Δημοσίευση από Stelios91 » Σάβ Ιαν 15, 2022 1:28 pm

Και εγώ στην ίδια φάση είμαι και σκέφτομαι κατά πόσον αξίζει να δώσουμε άλλα μισά επιπλέον χρήματα για να πάμε στον specialita με τα 55ρια(γιατί εκείνον προτείνουν οι περισσότεροι)
Για κάποιον ο οποίος δεν το έχει..."τερματίσει" να καταλαβαίνει κάθε νότα του καφέ και να μετράει με ειδικό εξοπλισμό την αλεση

Bradner
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 1:39 pm

Re: Επιλογή μύλου

Δημοσίευση από Bradner » Σάβ Ιαν 15, 2022 1:32 pm

Κάποιος πιο γνώστης ίσως μπορέσει να μας διαφωτίσει αν όντως έχουν πρακτική διαφορά και δεν είναι μόνο η οθόνη η διαφορά τους.
Ή αν σε αυτά τα χρήματα αξίζει να πάμε σε κάτι άλλο!

Stelios91
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 9:18 pm

Re: Επιλογή μύλου

Δημοσίευση από Stelios91 » Σάβ Ιαν 15, 2022 1:34 pm

Η σημαντική διαφορά είναι τα μαχαίρια...50mm ο silenzio 55 o specialita...
Απλα για κάποιον που δεν το έχει τερματίσει όπως λέω και παραπάνω...η και δεν θέλει κιόλας να γίνει επιστήμονας...κατα πόσον αξίζει να πας από 300 σε 450.

ChristosZ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Δεκ 29, 2020 2:48 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Mara PL62
2η Μηχανή:: illy Francis x7.1
Μύλος:: Eureka Oro Sin. Dose
2ος Μύλος:: Ascaso imini i-2

Re: Επιλογή μύλου

Δημοσίευση από ChristosZ » Σάβ Ιαν 15, 2022 2:47 pm

Σε αυτά τα χρήματα μπορείς να βρεις κάτι πολύ καλύτερο μεταχειρισμένο π.χ εναν Mazzer Jolly υπάρχουν και mods να τον κάνεις single dose.

thanospl68
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 02, 2021 3:24 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lellit Plust PID+μαν
Μύλος:: Eureka Mignon Manual
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή μύλου

Δημοσίευση από thanospl68 » Τετ Ιαν 19, 2022 7:18 am

Καλημέρα
εγώ, με την ίδια μηχανή, προχώρησα στην αγορά ενός Eureka Mignon Manuale από espressocoffeeshop στα €205 + μεταφορικά, γιατί δεν υπάρχει εδώ.
Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, τα μαχαίρια είναι 50άρια και τον έχω κάνει single dose με εξαρτήματα που σχεδίασα τύπωσα μόνος μου (3D)
Δεν νομίζω ότι θα δεις διαφορές με τον specialita, ιδιαίτερα αν είσαι στο αρχικό στάδιο του hobby.
IMG_0997sm.jpg
Φυσικά και ο Mazzer Super Jolly (αν έπαιρνα δεύτερο μύλο τώρα αυτόν θα έπαιρνα αλλά με μετατροπή single dose) είναι μια πολύ καλή λύση στα μεταχειρισμένα αλλά με αρκετή κατακράτηση και μεγάλο όγκο/βάρος.

Θ.

hiouston
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2022 9:29 pm

Re: Επιλογή μύλου

Δημοσίευση από hiouston » Κυρ Μαρ 20, 2022 9:42 pm

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω τον eureka manuale, είσαι ευχαριστημένος σε σχέση με το αν κόβει λεπτά τον καφέ για να έχεις μια καλή εκχύλιση 25 με 30 sec? Έχω πάρει προσφατα την gaggia classic και είμαι έτοιμος για αγορά μύλου και φαίνεται o manuale να είναι value for money.

Απάντηση