Επιλογή μυλου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Stelios91
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 9:18 pm

Επιλογή μυλου

Δημοσίευση από Stelios91 » Πέμ Ιαν 06, 2022 11:20 pm

Χαιρετώ και εύχομαι σε όλους καλή χρονιά...
Έχω σκοπό να προβώ σε αγορά εξοπλισμού καθώς δεν είμαι πλέον ικανοποιημένος από τo set delonghi dedica (μηχανή ec685 και μύλος kg521)
Σε αυτό το θέμα που άνοιξα...σε αυτό το νήμα.. προφανώς θα ρωτήσω για τον μύλο κατά κύριο λόγο... μπορεί να ανοίξω άλλο στην κατάλληλη κατηγορία για την επιλογή μηχανής (έχω ταβάνι τα 600 για την μηχανή αν κάποιος θέλει ας γράψει και για αυτό)
Σε μύλους μετά από διάβασμα και ψάξιμο έχω στο μυαλό μου κατά κύριο λόγο
-eurogat k3
-eureka specialita (με οικονομική υπέρβαση από μέρους μου)
Πίνω εσπρέσσο και φρέντο...δεν ασχολούμαι με αφρογαλα και δεν έχω ασχοληθεί με περίεργα και light roast χαρμάνια (φαίνεται και από τον μέχρι τώρα εξοπλισμό μου)
Οπότε θα ήθελα τα φώτα σας για επιλογή μύλου...
Αν αξίζει τα παραπάνω χρήματα ο specialita... Καθώς ξέρω ότι ο k3 είναι πολύ παλιό μοντέλο..αλλά ακόμα τον βρίσκω στα μαγαζιά καινούργιο..γύρω στα 320.
Σκοπός μου είναι να πάω σε εξοπλισμό που να μην σκέφτομαι σε 2-3 χρόνια πάλι να τον αναβάθμισω για αυτό και έχω ανεβάσει το budget κατά πολύ για τα δικά μου δεδομένα και για τον μύλο και για μηχανή..(κοιτάζω για lelit κατά κύριο λόγο σε μηχανή αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις)

Stelios91
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 9:18 pm

Re: Επιλογή μυλου

Δημοσίευση από Stelios91 » Παρ Ιαν 07, 2022 12:46 am

Να τονίσω ότι θα προτιμούσα να μην φτάσω στο budget του specialita γιατί θα δυσκολευτω αρκετά ειδικά αν φτάσω στα 600 για μηχανή (pl41plist pid)...Και στην επιλογή μύλου είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις πέραν αυτών των 2 μοντέλων που ανέφερα
Η και αν θα πρότεινε κάποιος να ρίξω λιγότερα χρήματα στην μηχανή (να πάρω το μοντέλο με τα 57mm για παράδειγμα)για να μπορέσω να πάρω τον specialita

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή μυλου

Δημοσίευση από slaughter » Παρ Ιαν 07, 2022 10:03 am

Καλημέρα. Εγώ πήρα τον Specialita και δεν το έχω μετανιώσει. Αρχικά πίστευα οτι δεν θα ασχολούμουν με single dose αλλά θα έβρισκα τον χρόνο και θα μου έβγαζε πάντα την ίδια ποσότητα. Τελικά έχω καταλύξει να τον δουλεύω single dose οπότε η οθόνη δεν μου κάνει διαφορά. Μπορείς να δεις και κάποιον πιο φθηνό mignon αν και με λίγο μικρότερα μαχαίρια.
Δες τους
  • Silenzio
  • Classico
  • Manuale
είναι πολύ καλοί μύλοι, εύκολοι στο καθάρισμα και παίζουν και καλά σε single dose.
PS: μπορείς να δεις και τον Crono που κανονικά δεν είναι για espresso και κάνει κάπου 200 ΕUR και μπορείς να του βάλεις μαχαίρια espresso με μικρό κόστος.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Επιλογή μυλου

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Ιαν 07, 2022 12:10 pm

Συμφονω και γω τον εχω για single dose και δεν με έχει προδώσει ποτέ. Πάρα πολύ ήσυχος και έχει συνέπεια από κόψιμο σε κόψιμο.

Stelios91
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 9:18 pm

Re: Επιλογή μυλου

Δημοσίευση από Stelios91 » Παρ Ιαν 07, 2022 12:31 pm

Ευχαριστώ αρχικά για τις απαντήσεις σας.
Δεν νομίζω να τον χρησιμοποιήσω τον μύλο σαν single dosing... τουλάχιστον προς το παρόν...είμαι και αρχάριος ακόμα...
Για σύγκριση με τον k3 έχει κάποιος γνώμη;ιδιο μέγεθος μαχαιριών και flat και οι 2...
Ο σπεσιαλιτα πιο μοντέρνος πιο μικρός και πιο εύκολος με την οθόνη για να ρυθμίσεις την δόση...
Αλλά σκεφτείτε το θέμα του budget για να με συμβούλεψετε...
Παράδειγμα...
Κ3 και plust pid?
H specialita και κάποια φτηνότερη lelit?(με το 57ρι group)

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή μυλου

Δημοσίευση από slaughter » Παρ Ιαν 07, 2022 12:42 pm

όπως σου έγραψα μπορείς αντί για τον specialita να πάρεις τον Silenzio που ξεκινάει απο τα 309 EUR αντί για τα 420 του Specialita. Δεν θα χάσεις και πολλά απο τα μικρότερα μαχαίρια. Απο μηχανές η plust pid είναι μια χαρά λύση αν δεν θες να δώσεις πολλά. Για τον Κ3 δεν έχω άποψη γιατί δεν τον έχω δουλέψει.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Επιλογή μυλου

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Ιαν 07, 2022 1:36 pm

Stelios91 έγραψε:
Παρ Ιαν 07, 2022 12:31 pm
Κ3 και plust pid?
H specialita και κάποια φτηνότερη lelit?(με το 57ρι group)
δεν σε ενδιαφέρει αν είναι παλιό μοντέλο το θέμα είναι να κάνεις την δουλειά σου εγώ 57αρη έχω και πίνω καφεδάρες.

Stelios91
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 9:18 pm

Re: Επιλογή μυλου

Δημοσίευση από Stelios91 » Παρ Ιαν 07, 2022 8:08 pm

Πολύ καλή συμβουλή θα έλεγα ο silenzio...τον έχω πλέον σαν φαβορί...δεν τον είχα βάλει στο παιχνίδι γιατί έχει μικρότερα μαχαίρια ..ειδικά από τον κ3 που έχει 58ρια
Αλλά αν όπως λες δεν έχει τόση μεγάλη διαφορά....έχω τα + με νορμάλ για το budget μου τιμή...
Δεν θεωρώ απαραίτητη την οθόνη έτσι κι αλλιώς

lukasb
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Δεκ 09, 2019 9:56 am
Όνομα: Lb
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Επιλογή μυλου

Δημοσίευση από lukasb » Σάβ Ιαν 08, 2022 10:25 am

Έχω αρκετά χρόνια τον Mignon και επειδή τον χρησιμοποιώ για single doses, παρατήρησα πως κρατάει αρκετό καφέ κατά το άλεσμα. Χθες μου έφτασε αυτό, το οποίο μου λείνει τα χέρια και το προτίνω σε όποιον έχει ή θέλει να πάρει το Mignon:

https://www.etsy.com/listing/981014740/ ... ro=1&frs=1

Το πήρα χωρίς την κεκλιμένη βάση, δουλεύει όπως πρέπει. Έρχεται από Γερμανία, χωρίς τελωνεία κτλ.

Stelios91
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 9:18 pm

Re: Επιλογή μυλου

Δημοσίευση από Stelios91 » Σάβ Ιαν 08, 2022 6:34 pm

Την επιλογή στα 29.84€ πήρες δηλαδή;

Απάντηση