Eureka Mignon Oro Single Dose vs Niche Zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
vboul
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 8:09 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic PRO
Μύλος:: Eureka Mignon ORO SD

Re: Eureka Mignon Oro Single Dose vs Niche Zero

Δημοσίευση από vboul » Τρί Μαρ 15, 2022 11:32 pm

todoornot έγραψε:
Τρί Μαρ 15, 2022 11:20 pm
Επειδή λες ότι είναι ο πρώτος σου μύλος, πώς τον δοκίμαζες πριν τον illy?
Καφέ αγόραζα απο coffee island με κόψιμο που είχαμε βρει σε mahlkonig EK43 και μετά το τοποθετούσα σε vaccum δοχείο για δύο μέρες τουλάχιστον κρατιόταν πολύ καλά, έπινα καφεδάρες όποτε δεν είχαμε προβλήματα με υγρασία! Αλλά τον illy το συγκρίνω με τα καφέ που πίνω έξω συχνά.

vboul
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 8:09 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic PRO
Μύλος:: Eureka Mignon ORO SD

Re: Eureka Mignon Oro Single Dose vs Niche Zero

Δημοσίευση από vboul » Τετ Μαρ 16, 2022 11:53 am

vboul έγραψε:
Τρί Μαρ 15, 2022 10:36 pm
Πριν σας γράψω τις πρώτες μου εντυπώσεις απο τον oro, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι μετράω μόλις λίγους μήνες σα home barista. Όπως επίσης και οτι είναι και ο πρώτος μου μύλος. Εδώ θα κάνω τη πρώτη μου παρατήρηση, ο oro δε πιστεύω ότι ενδείκνυται για entry level γιατί δεν είναι καθόλου εύκολος στη ρύθμιση ειδικά για όποιον επιθυμεί εναλλαγές στις μεθόδους παρασκευής καφέ. Δεν έχει καλό workflow, η θέση του κουμπιού on/off δεν είναι σε καλή θέση, πρέπει να ανοίξεις και στη συνέχεια να κλείσεις τη σίτα και οπωσδήποτε να κάνεις χρήση του blow up για να έχεις χαμηλή κατακράτηση. Και στη συνέχεια πινέλο για να καθαρίσεις το καφέ που έχει πέσει έξω απο το dosing cup. Ευχάριστη έκπληξη αποτελεί το γεγονός ότι έχουν βελτιώσει την εφαρμογή του hopper πάνω στο μύλο, χωρίς να υπάρχει κάποια διαρροή στο λαιμό. Όπως επίσης πρέπει να έχουν βελτιώσει και το θόρυβο. Στα reviews που είχα παρακολουθήσει στο you tube ακουγόταν σα τριβείο, σ' αυτή την έκδοση ακούγεται ελάχιστα το μοτέρ χωρίς συντονισμούς!!! Αυτό όμως που με παραξενεύει είναι ότι, αφού ρύθμισα το μύλο (μετά απο ώρες) , έβαλα ένα γνώριμο χαρμάνι (illy) για εμένα και δε έβγαλε στο φλυτζάνι ούτε άρωμα αλλά και ούτε γεύση. Αυτό που μπορεί να οφείλεται? Μήπως χρειάζεται ακόμα στρώσιμο?
Ο λόγος βρέθηκε, που δεν έχει γεύση και άρωμα ο καφές, κορωνοιός 😆. Αλλά εκεί που εξακολουθώ να αντιμετωπίζω πρόβλημα είναι στη ρύθμιση. Με πανομοιότυπα ποσοστά υγρασίας εχθές το απόγευμα και σήμερα το πρωί, χρειάστηκε άλλη ρύθμιση ο μύλος με αρκετή απόκλιση απο τη τελευταία ρύθμιση. Είναι φυσιολογικό να υπάρχουν τέτοιες αποκλίσεις?

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Eureka Mignon Oro Single Dose vs Niche Zero

Δημοσίευση από After » Τετ Μαρ 16, 2022 12:53 pm

Η δουλειά ενός head barista είναι κάθε πρωί να σεταρει την εκχύλιση διότι και η υγρασία αλλάζει, αλλά και ο καφές

Εδώ τα μάτια ανοιγοκλείνουμε και αλλάζει το φλιτζάνι, αυτη είναι η μαγεία του καφέ
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Eureka Mignon Oro Single Dose vs Niche Zero

Δημοσίευση από pankostas » Πέμ Μαρ 17, 2022 12:03 am

vboul έγραψε:
Τετ Μαρ 16, 2022 11:53 am
vboul έγραψε:
Τρί Μαρ 15, 2022 10:36 pm
Πριν σας γράψω τις πρώτες μου εντυπώσεις απο τον oro, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι μετράω μόλις λίγους μήνες σα home barista. Όπως επίσης και οτι είναι και ο πρώτος μου μύλος. Εδώ θα κάνω τη πρώτη μου παρατήρηση, ο oro δε πιστεύω ότι ενδείκνυται για entry level γιατί δεν είναι καθόλου εύκολος στη ρύθμιση ειδικά για όποιον επιθυμεί εναλλαγές στις μεθόδους παρασκευής καφέ. Δεν έχει καλό workflow, η θέση του κουμπιού on/off δεν είναι σε καλή θέση, πρέπει να ανοίξεις και στη συνέχεια να κλείσεις τη σίτα και οπωσδήποτε να κάνεις χρήση του blow up για να έχεις χαμηλή κατακράτηση. Και στη συνέχεια πινέλο για να καθαρίσεις το καφέ που έχει πέσει έξω απο το dosing cup. Ευχάριστη έκπληξη αποτελεί το γεγονός ότι έχουν βελτιώσει την εφαρμογή του hopper πάνω στο μύλο, χωρίς να υπάρχει κάποια διαρροή στο λαιμό. Όπως επίσης πρέπει να έχουν βελτιώσει και το θόρυβο. Στα reviews που είχα παρακολουθήσει στο you tube ακουγόταν σα τριβείο, σ' αυτή την έκδοση ακούγεται ελάχιστα το μοτέρ χωρίς συντονισμούς!!! Αυτό όμως που με παραξενεύει είναι ότι, αφού ρύθμισα το μύλο (μετά απο ώρες) , έβαλα ένα γνώριμο χαρμάνι (illy) για εμένα και δε έβγαλε στο φλυτζάνι ούτε άρωμα αλλά και ούτε γεύση. Αυτό που μπορεί να οφείλεται? Μήπως χρειάζεται ακόμα στρώσιμο?
Ο λόγος βρέθηκε, που δεν έχει γεύση και άρωμα ο καφές, κορωνοιός 😆. Αλλά εκεί που εξακολουθώ να αντιμετωπίζω πρόβλημα είναι στη ρύθμιση. Με πανομοιότυπα ποσοστά υγρασίας εχθές το απόγευμα και σήμερα το πρωί, χρειάστηκε άλλη ρύθμιση ο μύλος με αρκετή απόκλιση απο τη τελευταία ρύθμιση. Είναι φυσιολογικό να υπάρχουν τέτοιες αποκλίσεις?
Περαστικά αδερφέ! Να θες να δοκιμάσεις καφέ σε νέο μύλο και να έχεις απώλεια γεύσης και όσφρησης!!!! Υπομονή, το πέρασα και εγώ ευτυχώς μια βδομάδα χωρίς γεύση!
Όσο για την αρκετή απόκλιση που αναφέρεις μέσα σε μια μέρα δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό. Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα του καφέ και όχι του μύλου.

vboul
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 8:09 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic PRO
Μύλος:: Eureka Mignon ORO SD

Re: Eureka Mignon Oro Single Dose vs Niche Zero

Δημοσίευση από vboul » Κυρ Μάιος 08, 2022 4:47 pm

Γειά σας παιδιά και πάλι,

Κλείνοντας 2 μήνες χρήσης και έχοντας ολοκληρώσει σήμερα την αποσυναρμολόγηση του μύλου για το πρώτο καθαρισμό, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις απο αυτή την εμπειρία. Όταν παρέλαβα τον μύλο και έκανα το unboxing ενθουσιάστηκα, καθώς οι Ιταλοί πραγματικά έχουν τρόπο να σε ψαρώνουν. Στο κουτί μέσα όλα ήταν υπέροχα συσκευασμένα τόσο ο μύλος,που σου δίνει μια πολύ στιβαρή αίσθηση (ζυγίζει περιπου 7kg), όσο και τα υπόλοιπα συνοδευτικά έδειχναν ποιοτικά. Οι πρώτες δοκιμές έγιναν με καφέ illy αγορασμένο απο supermarket που είχε τελικά πρόβλημα,γι αυτό και δε μπορούσα να ρυθμίσω το μύλο. Τελικά αγοράζοντας πιο φρέσκο καφέ και βρίσκοντας τις ρυθμίσεις άρχισα να πίνω πολύ ωραίους καφέδες. Η πρώτη παρατήρηση μου είναι ότι είναι απαραίτητο το ψέκασμα του καφέ που έχουμε ζυγίσει με νερό πριν το ρίξουμε στο hopper για να αποφύγουμε τη στατικότητα,να κολλά δηλαδή ο καφές σε κάθε επιφάνεια και να πέφτει έξω απο το dossing cup. Εδώ όμως προκύπτει το εξής πρόβλημα, οι βρεγμένοι κόκκοι πολλές φορές μένουν κολλημένοι πάνω στο hopper και χρησιμοποιώντας τη ξύλινα τάπα στο blower δυσκολεύομαι να τους δω(εδώ να πω οτι η Eureka προσφέρει μια εναλλακτική, στο κουτί υπάρχει και μια διάφανη τάπα που μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις δίχως το blower ). Δεύτερη διαπίστωση, είναι ότι πραγματικά ο μύλος έχει χαμηλή κατακράτηση (αν εξαιρέσεις τις 2-3 πρώτες φορές που θα αλέσει κάποιος) και χωρίς τη χρήση blower. Η τρίτη διαπίστωση είναι ότι ακόμα και για έναν άπειρο σα και μένα μου έχει κάνει εντύπωση η ομοιομορφία στο κόψιμο. Η τέταρτη διαπίστωση είναι η σημερινή, καθώς αποφάσισα να ανοίξω το μύλο για να το καθαρίσω. Η διαδικασία δε μπορώ να πω ότι με δυσκόλεψε ιδιαίτερα, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ήταν εύκολη. Πολλές βίδες (σε κάποιες απ' αυτές βλέπω να χαλάει γρήγορα ο σταυρός)και αρκετά τα εξαρτήματα που έπρεπε να αφαιρεθούν. Αυτό όμως που με προβλημάτισε ήταν ότι είχε πραγματικά μπουκώσει το declumper. Τι μπορώ να κάνω γι'αυτο? Μπορώ να το αφαιρέσω? . Σ

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Eureka Mignon Oro Single Dose vs Niche Zero

Δημοσίευση από NiPi » Κυρ Μάιος 08, 2022 7:05 pm

vboul έγραψε:
Κυρ Μάιος 08, 2022 4:47 pm
Η τέταρτη διαπίστωση είναι η σημερινή, καθώς αποφάσισα να ανοίξω το μύλο για να το καθαρίσω. Η διαδικασία δε μπορώ να πω ότι με δυσκόλεψε ιδιαίτερα, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ήταν εύκολη. Πολλές βίδες (σε κάποιες απ' αυτές βλέπω να χαλάει γρήγορα ο σταυρός)και αρκετά τα εξαρτήματα που έπρεπε να αφαιρεθούν. Αυτό όμως που με προβλημάτισε ήταν ότι είχε πραγματικά μπουκώσει το declumper. Τι μπορώ να κάνω γι'αυτο? Μπορώ να το αφαιρέσω? . Σ
Πούλησέ τον και πάρε NIche Zero :D

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Eureka Mignon Oro Single Dose vs Niche Zero

Δημοσίευση από After » Κυρ Μάιος 08, 2022 8:36 pm

Από την στιγμή που βρέχεις τον κόκκο και μετά κάνεις wdt στο καλαθάκι, το declumber μόνο προβλήματα δημιουργεί
Στην θέση σου θα το αφαιρούσα
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Oro Single Dose vs Niche Zero

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Μάιος 09, 2022 2:53 pm

Πέρα από το θέμα του declumper. Μήπως παραβρέχεις τους κόκκους; Το σκέφτηκα όταν είπες ότι κολλάνε στο hopper. Από τα βίντεο που βλέπω, το ψέκασμα φαίνεται να προσθέτει ανεπαίσθητη υγρασία, οπότε μήπως να δοκιμάσεις να βρέχεις λιγότερο.

ChristosZ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Δεκ 29, 2020 2:48 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Mara PL62
2η Μηχανή:: illy Francis x7.1
Μύλος:: Eureka Oro Sin. Dose
2ος Μύλος:: Ascaso imini i-2

Re: Eureka Mignon Oro Single Dose vs Niche Zero

Δημοσίευση από ChristosZ » Τετ Ιουν 01, 2022 12:14 am

Κάτοχος του Eureka Mignon Oro Single Dose εδώ και περίπου 3 μήνες . Η σύγκριση που θα κάνω είναι με τον προηγούμενο μύλο μου τον τίμιο Ascaso mini i-2 . Φυσικά λόγω διαφορετικής γεωμετρίας των μαχαιριών (flat vs conic) δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτική η σύγκριση στο φλυτζάνι.
Τον μύλο τον πήρα από το https://30.coffee . Πολύ γρήγορος ο Πολωνός στην αποστολή, η DHL έκανε 2 εβδομάδες να τον φέρει.
Packaging της Eureka μια χαρά. Δεν χρειάστηκε να συσκευαστεί extra από το κατάστημα.
Αρχίζοντας με το θέμα της κατακράτησης με καθαρό μύλο έκανα 3 δοκιμές , μία την πρώτη φορά και άλλες 2 τον άνοιξα τον καθάρισα με πινέλο και η κατακράτησή του ήταν από 1,6-1,8 grams. Από εκεί και πέρα σχεδόν ότι βάζεις παίρνεις . Σε όσες δοκιμές έκανα το bellow δεν μου έδωσε τίποτα παραπάνω σε γραμμάρια. Οι μετρήσεις μου είναι σχεδον ίδιες με του Whole Latte Love οπότε παραθέτω παράκατω το πινακάκι με τις μετρήσεις και το video review.
eureka.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=dLvJVQzmqNo
Στην πρώτη εκδόση του μύλου πολλά ήταν τα παράπονα κατά πόσο ταιριάζει το bellow στο hopper και για πολλές δονήσεις στο hopper και στο σώμα τα οποία διορθώσαν σε αυτή την παρτίδα και δεν παρουσιάζονται. Επίσης σε σχέση με τον i-mini2 είναι αθόρυβος . Φτιάχνω επιτέλους καφέ ότι ώρα θέλω και δεν με νοιάζει αν κοιμάται κάποιος στο σπίτι.
To κόψιμο είναι αφράτο και ομοιόμορφο από όσο μπορώ να δω φυσικά θέλει ακόμα στρώσιμο. Για μένα που προτιμώ σοκολάτες , ξηρούς καρπούς κλπ μου έδωσε πολύ καλύτερα αποτελέσματα από τον Ascaso .
Tον χρησιμοποιώ μόνο για espresso και αλλάζω καφέδες συχνά και είναι πολύ εύκολος στις αλλαγές χωρίς να πετάω καφέ. Τέρμα οι φιλικές σφαλιαρίτσες 😊 στον μύλο για να φτύσει και τον υπόλοιπο καφέ , οπότε και σχεδόν αμελητέος ο καφές που σκορπίζεται στον πάγκο και τέλος το ζύγισμα μετά το κόψιμο. Οπότε είχα μεγάλη βεμτίωση στο workflow.
Το bellow στην ουσια ειναι αχρήστο. Εγώ δεν το χρησιμοποιώ.
Αυτές είναι οι πρώτς εντυπώσεις μου . Για οτιδηποτε νέο θα ενημερώσω εδώ.

argi
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 29, 2022 9:10 am
Όνομα: αργυρης
Μηχανή:: ecm puristika
2η Μηχανή:: delonghi dedici
Μύλος:: eureka mignon zero
Οι καφέδες μου:: covim pasalaqua blucaffe paradiso
Τοποθεσία: Βουλα

Re: Eureka Mignon Oro Single Dose vs Niche Zero

Δημοσίευση από argi » Τετ Ιουν 01, 2022 8:41 pm

εχω ενα zero , απο χθες και πρωτη κοπη κρατησε 4 γραμμαρια ....
θα δω τωρα τι κανει στην δευτερη κοπη
εχω δει βιντεακια με διαφορες θεωριες στην πρωτη κοπη.
Σε σχεση με το μεγαλο καταλανο , κοβει πιο αφρατα και αθορυβα
βεβαια αλλες λιγκες τιμων.

Απάντηση