Eureka Mignon Oro Single Dose vs Niche Zero

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
vboul
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 8:09 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic PRO
Μύλος:: Eureka Mignon ORO SD

Re: Eureka Mignon Oro Single Dose vs Niche Zero

Δημοσίευση από vboul » Πέμ Ιουν 09, 2022 10:23 pm

ChristosZ έγραψε:
Τετ Ιουν 01, 2022 12:14 am
Κάτοχος του Eureka Mignon Oro Single Dose εδώ και περίπου 3 μήνες . Η σύγκριση που θα κάνω είναι με τον προηγούμενο μύλο μου τον τίμιο Ascaso mini i-2 . Φυσικά λόγω διαφορετικής γεωμετρίας των μαχαιριών (flat vs conic) δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτική η σύγκριση στο φλυτζάνι.
Τον μύλο τον πήρα από το https://30.coffee . Πολύ γρήγορος ο Πολωνός στην αποστολή, η DHL έκανε 2 εβδομάδες να τον φέρει.
Packaging της Eureka μια χαρά. Δεν χρειάστηκε να συσκευαστεί extra από το κατάστημα.
Αρχίζοντας με το θέμα της κατακράτησης με καθαρό μύλο έκανα 3 δοκιμές , μία την πρώτη φορά και άλλες 2 τον άνοιξα τον καθάρισα με πινέλο και η κατακράτησή του ήταν από 1,6-1,8 grams. Από εκεί και πέρα σχεδόν ότι βάζεις παίρνεις . Σε όσες δοκιμές έκανα το bellow δεν μου έδωσε τίποτα παραπάνω σε γραμμάρια. Οι μετρήσεις μου είναι σχεδον ίδιες με του Whole Latte Love οπότε παραθέτω παράκατω το πινακάκι με τις μετρήσεις και το video review.
eureka.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=dLvJVQzmqNo
Στην πρώτη εκδόση του μύλου πολλά ήταν τα παράπονα κατά πόσο ταιριάζει το bellow στο hopper και για πολλές δονήσεις στο hopper και στο σώμα τα οποία διορθώσαν σε αυτή την παρτίδα και δεν παρουσιάζονται. Επίσης σε σχέση με τον i-mini2 είναι αθόρυβος . Φτιάχνω επιτέλους καφέ ότι ώρα θέλω και δεν με νοιάζει αν κοιμάται κάποιος στο σπίτι.
To κόψιμο είναι αφράτο και ομοιόμορφο από όσο μπορώ να δω φυσικά θέλει ακόμα στρώσιμο. Για μένα που προτιμώ σοκολάτες , ξηρούς καρπούς κλπ μου έδωσε πολύ καλύτερα αποτελέσματα από τον Ascaso .
Tον χρησιμοποιώ μόνο για espresso και αλλάζω καφέδες συχνά και είναι πολύ εύκολος στις αλλαγές χωρίς να πετάω καφέ. Τέρμα οι φιλικές σφαλιαρίτσες 😊 στον μύλο για να φτύσει και τον υπόλοιπο καφέ , οπότε και σχεδόν αμελητέος ο καφές που σκορπίζεται στον πάγκο και τέλος το ζύγισμα μετά το κόψιμο. Οπότε είχα μεγάλη βεμτίωση στο workflow.
Το bellow στην ουσια ειναι αχρήστο. Εγώ δεν το χρησιμοποιώ.
Αυτές είναι οι πρώτς εντυπώσεις μου . Για οτιδηποτε νέο θα ενημερώσω εδώ.
Το bellow δεν είναι και τόσο άχρηστο να ξέρεις, και εγώ την ίδια εντύπωση είχα, αλλά αν το χτυπήσεις με δύναμη (σχεδόν μπουνιά) θα βγάλει πράγμα.

Απάντηση