Βοήθεια για επιλογή μύλου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
sv4mzu
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 06, 2022 10:35 am
Όνομα: Στεφανος
Μηχανή:: Ascaso UNO PID
2η Μηχανή:: Gaggia Baby D 2006
Μύλος:: EUREKA Specialita
2ος Μύλος:: ASCASO i-2D
Οι καφέδες μου:: TAF

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από sv4mzu » Πέμ Μαρ 24, 2022 7:10 pm

Και αφου μπηκα στον κοπο να ασχοληθω, εφτιαξα και τον παλιο μυλο σε Single Dose ...
Συνημμένα
Single Shot MOD 2.jpg

Άβαταρ μέλους
sv4mzu
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 06, 2022 10:35 am
Όνομα: Στεφανος
Μηχανή:: Ascaso UNO PID
2η Μηχανή:: Gaggia Baby D 2006
Μύλος:: EUREKA Specialita
2ος Μύλος:: ASCASO i-2D
Οι καφέδες μου:: TAF

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από sv4mzu » Παρ Απρ 08, 2022 9:15 am

Με καποια αγορασμενα και καποια τυπωμενα σε φιλο, ολοκληρωθηκε το εργο Single ....
Συνημμένα
_Full_MOD_2r.jpg
_Full_MOD_1r.jpg

add1
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2018 4:39 pm

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από add1 » Τρί Απρ 12, 2022 2:55 pm

Καλησπέρα σε όλους! :D Είμαι καιρό τώρα με έναν χειροκίνητο hario skerton και πίνω φίλτρου (aeropress, v60, chemex).

Από τα γραφόμενα αντιλαμβάνομαι ότι δεν αξίζει να πάρεις μύλο με <400€.
Επομένως θα ήθελα κάτι σε αυτήν την τιμή που να κόβει κυρίως για φίλτρου αλλά στο τσακίρ κέφι
να μπορεί να κόψει και για espresso (στο μέλλον θα αγοράσω και μηχανή).
Οπότε θα ήθελα να είναι φιλικός στη χρήση και
να μπορεί να αλλάζει εύκολα ρύθμιση κοπής. Ιδανικά να είναι και single dose, αλλά και να μην είναι, λογικά είναιι εύκολη η αντικατάσταση του hopper αργότερα...

Διαβάζω πολύ θετικά σχόλια για τον DF64 αλλά και μοντέλα της Eureka όπως το Mignon Specialita.

Τι θα μου προτείνατε;

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Τετ Απρ 13, 2022 8:32 am

add1 έγραψε:
Τρί Απρ 12, 2022 2:55 pm
Καλησπέρα σε όλους! :D Είμαι καιρό τώρα με έναν χειροκίνητο hario skerton και πίνω φίλτρου (aeropress, v60, chemex).

Από τα γραφόμενα αντιλαμβάνομαι ότι δεν αξίζει να πάρεις μύλο με <400€.
Επομένως θα ήθελα κάτι σε αυτήν την τιμή που να κόβει κυρίως για φίλτρου αλλά στο τσακίρ κέφι
να μπορεί να κόψει και για espresso (στο μέλλον θα αγοράσω και μηχανή).
Διαβάζω πολύ θετικά σχόλια για τον DF64 αλλά και μοντέλα της Eureka όπως το Mignon Specialita.

Τι θα μου προτείνατε;
Eureka Specialita και df64 είναι πολύ καλοί για espresso αλλά δεν ξέρω κατά πόσο κάνουν για φίλτρου κι αν είναι βολικό να πηγαινοέρχεσαι συχνά στις ρυθμίσεις άλεσης .
Θα πήγαινα στον baratza vario+ ή vario W+ αν θέλεις και ζύγισμα της δόσης .Ιδανικά με τα ατσάλινα μαχαίρια της Ditting είναι κορυφαίο vfm για φίλτρου αλλά και για espresso (ιδανικά light roast.)
Δες κι ένα σχετικό βίντεο που υπάρχει στο ytoube από τον lance Hedrick .

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από Alexandros » Τετ Απρ 13, 2022 11:38 am

Zen308 έγραψε:
Τετ Απρ 13, 2022 8:32 am
Eureka Specialita και df64 είναι πολύ καλοί για espresso αλλά δεν ξέρω κατά πόσο κάνουν για φίλτρου κι αν είναι βολικό να πηγαινοέρχεσαι συχνά στις ρυθμίσεις άλεσης .
Κι οι δύο μια χαρά είναι για φίλτρου, αλλά μεταξύ τους, ξεκάθαρα μόνο ο DF64 εξυπηρετεί στην εναλλαγή ρυθμίσεων άλεσης.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από thanasis00 » Τετ Ιούλ 06, 2022 2:47 pm

Νομίζω και για μένα ήρθε η ώρα να αλλάξω μύλο και να πάω σε κάποιον single dose on demand.
Για την ώρα δεν έχω τρομερές απαιτήσεις όσον αφορά το γευστικό προφίλ, δεν έχω προτίμηση για οξύτητες, γενικά μου αρέσουν οι γεύσεις με σοκολάτα, φρούτα και γήινα αρώματα. Για την ώρα είμαι με έναν Mazzer Super Jolly ο οποίος είναι τίμιος γενικά, αλλά θέλω κάτι λίγο πιο μαζεμένο στη κουζίνα.

Κοιτάζω γενικά από Eureka είτε Specialita είτε MIGNON SINGLE DOSE, κοιτάζω και για Niche Zero, G-Iota με SSP burrs.
Μου αρέσουν και οι Eureka Atom και Ceado E5P, αλλά δε ξέρω πόση διαφορά έχουν σε μέγεθος από τον Mazzer.

Ποια κατεύθυνση θα προτείνατε; Έχετε να προτείνετε άλλους; 2-4 καφεδάκια τη μέρα φτιάχνω σε Lelit PL41 PLUST PID. Οικονομικά γενικά παίζω με ταβάνι πάνω κάτω τον Niche, που απ' ότι κατάλαβα έρχεται Ελλάδα με περίπου 850 ευρώ.

Άβαταρ μέλους
ftso
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 1:00 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: area51,taf,cup10
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από ftso » Τετ Ιούλ 06, 2022 3:10 pm

Αν είναι να πας σε Mignon Specialita καλύτερα Mignon Zero.
Δεν αναφέρομαι στον Oro (Single Dose)

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Ιούλ 06, 2022 3:31 pm

thanasis00 έγραψε:
Τετ Ιούλ 06, 2022 2:47 pm
Νομίζω και για μένα ήρθε η ώρα να αλλάξω μύλο και να πάω σε κάποιον single dose on demand.
Για την ώρα δεν έχω τρομερές απαιτήσεις όσον αφορά το γευστικό προφίλ, δεν έχω προτίμηση για οξύτητες, γενικά μου αρέσουν οι γεύσεις με σοκολάτα, φρούτα και γήινα αρώματα. Για την ώρα είμαι με έναν Mazzer Super Jolly ο οποίος είναι τίμιος γενικά, αλλά θέλω κάτι λίγο πιο μαζεμένο στη κουζίνα.

Κοιτάζω γενικά από Eureka είτε Specialita είτε MIGNON SINGLE DOSE, κοιτάζω και για Niche Zero, G-Iota με SSP burrs.
Μου αρέσουν και οι Eureka Atom και Ceado E5P, αλλά δε ξέρω πόση διαφορά έχουν σε μέγεθος από τον Mazzer.

Ποια κατεύθυνση θα προτείνατε; Έχετε να προτείνετε άλλους; 2-4 καφεδάκια τη μέρα φτιάχνω σε Lelit PL41 PLUST PID. Οικονομικά γενικά παίζω με ταβάνι πάνω κάτω τον Niche, που απ' ότι κατάλαβα έρχεται Ελλάδα με περίπου 850 ευρώ.
Ερχεται 804-814 ευρω. Γενικα απ οσους ανεφερες εγω θα πηγαινε ειτε Atom 75 είτε Niche Zero.
o Atom 75 έχει flat burrs 75αρια και υπερισχυει σε watt. Γενικα ομως ο Super Jolly ειναι ενας πολυ καλος μυλος αν δεν κανω λαθος. κοντα στα 800 σωστα ?

Παντως για single dose οπως λες στη τιμη του Niche θεωρω οτι ειναι κορυφη. Και ο Zero ειναι επισης καλος. Απλα στον Niche παιζει μεγαλο ρολο και η απλοτητα του. Η ρυθμιση ακομα και το καθαρισμα του ειναι τρομερα ευκολα. και φυσικα αισθητικα , ειναι απιστευτα ομορφος ο μυλος.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από thanasis00 » Κυρ Σεπ 04, 2022 3:09 am

Εν τέλει και εγώ σε Niche Zero προσανατολίζομαι. Αν υπολογίζω καλά, τώρα και με τη λίρα που έχει πέσει λίγο, παίζει και να έρχεται οριακά κάτω από 800 ευρώ. Ίσως κάνω τη κίνηση αύριο.
Τα χαρακτηριστικά που κοιτάω είναι το single dosing, το απλό workflow και το εύκολο καθάρισμα. Με τον mazzer sj και το doser έχω κουραστεί αρκετά. Οι άλλες μου επιλογές είναι ο Eureka Atom 65/75 ή ο Eureka Single Dose. Να σημειώσω ότι πίνω medium roast συνήθως.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Δευ Σεπ 05, 2022 8:25 am

thanasis00 έγραψε:
Κυρ Σεπ 04, 2022 3:09 am
Εν τέλει και εγώ σε Niche Zero προσανατολίζομαι. Αν υπολογίζω καλά, τώρα και με τη λίρα που έχει πέσει λίγο, παίζει και να έρχεται οριακά κάτω από 800 ευρώ. Ίσως κάνω τη κίνηση αύριο.
Τα χαρακτηριστικά που κοιτάω είναι το single dosing, το απλό workflow και το εύκολο καθάρισμα. Με τον mazzer sj και το doser έχω κουραστεί αρκετά. Οι άλλες μου επιλογές είναι ο Eureka Atom 65/75 ή ο Eureka Single Dose. Να σημειώσω ότι πίνω medium roast συνήθως.
Ο Eureka Atom ειναι επισης φανταστικη επιλογη. Flat burrs , ενω με Niche παιζεις με κωνικά. Εγω με τον Niche εχω κατα βολευτεί να πω την αληθεια. Το workflow και ο καθαρισμος ειναι αστειο και το αλλο θετικο ειναι οτι για την κουζινα ειναι κοσμημα!

Απάντηση