Βοήθεια για επιλογή μύλου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
thanasis00
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από thanasis00 » Παρ Δεκ 17, 2021 11:13 am

Καλημέρα,

Ανοίγω αυτό το θέμα για να το έχουμε σαν βασικό νήμα για προτάσεις μύλων, για να μην ανοίγονται πολλαπλά θέματα για το ίδιο ζήτημα.

Και έρχομαι τώρα στο δικό μου ερώτημα. Είμαι με Mazzer Super Jolly με doser. Γενικά είμαι ευχαριστημένος αλλά νιώθω ότι πλέον θα ήθελα έναν μυλο για single dosing και να έχει spout/funnel γιατί τώρα είναι αρκετή διαδικασία να προσπαθώ να βγάλω όλα τα grounds από το doser.

Κοιτάζω γενικά για Eureka mignon Specialita και Baratza sette 270 (είτε σκέτο είτε wi). Πιστεύετε ότι αξίζει η μετάβαση; Να δω και κάποιον άλλο; Για χρήματα μιλάμε γύρω στα 400 ευρώ περίπου, με άνω άκρο τα 500.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Δεκ 17, 2021 11:24 am

Ο μύλος που έχεις είναι ανώτερος σε σχέση με αυτούς που θέλεις να πάρεις όταν μιλάμε για επίπεδα μαχαίρια.
Μπορεί να γίνει single dosing με mod και εύκολη απομάκρυνση της κατακράτησης.

https://youtu.be/rujeYb82Nxc

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από thanasis00 » Παρ Δεκ 17, 2021 11:36 am

Artisti έγραψε:
Παρ Δεκ 17, 2021 11:24 am
Ο μύλος που έχεις είναι ανώτερος σε σχέση με αυτούς που θέλεις να πάρεις όταν μιλάμε για επίπεδα μαχαίρια.
Μπορεί να γίνει single dosing με mod και εύκολη απομάκρυνση της κατακράτησης.

https://youtu.be/rujeYb82Nxc
Επειδή έχω διερευνήσει όλες τις επιλογές στα αντίστοιχα θέματα, θα πω το εξής:
Το κιτ από Κορέα θέλει γύρω στα 200 ευρώ για να έρθει Ελλάδα, καθώς έχει πολλά μεταφορικά και τελωνείο.
Με λίγα λιγότερα ίσως μπορώ να πάρω το επίσημο spout ή funnel, αλλά είναι πάλι πολλά τα λεφτά...
Οι 3d printed λύσεις έχουν διερευνηθεί αλλά επειδή δεν είναι food safe, θέλει κάποιο σωλήνα από αλουμίνιο για να ταιριάξει με το 3d printed part για να είσαι safe, και σε κοντινά μαγαζιά δεν έχω καταφέρει να βρω τεχνίτη να με προμηθεύσει και να κόψει τον σωλήνα στο σωστό σχήμα για να ταιριάξει. Συνεπώς ωραία όλα όσα βρίσκουμε online αλλά δεν έχουμε όλοι τα λεφτά ή τα μέσα να τα υλοποιήσουμε...
Κατανοώ ότι είναι καλύτερο το κόψιμο του Mazzer, αλλά η καθημερινή ρουτίνα παίζει το ρόλο της...

Edit: εννοώ τα 200 ευρώ είναι πολλά για μόντες, γιατί αν κάτι δε πάει καλά, ρισκάρεις να μπεις μέσα, σε αντίθεση με τον έτοιμο μύλο που έχει τις μόντες που θέλω εξ αρχής.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Σάβ Δεκ 18, 2021 3:40 pm

thanasis00 έγραψε:
Παρ Δεκ 17, 2021 11:13 am
Καλημέρα,

Ανοίγω αυτό το θέμα για να το έχουμε σαν βασικό νήμα για προτάσεις μύλων, για να μην ανοίγονται πολλαπλά θέματα για το ίδιο ζήτημα.

Και έρχομαι τώρα στο δικό μου ερώτημα. Είμαι με Mazzer Super Jolly με doser. Γενικά είμαι ευχαριστημένος αλλά νιώθω ότι πλέον θα ήθελα έναν μυλο για single dosing και να έχει spout/funnel γιατί τώρα είναι αρκετή διαδικασία να προσπαθώ να βγάλω όλα τα grounds από το doser.

Κοιτάζω γενικά για Eureka mignon Specialita και Baratza sette 270 (είτε σκέτο είτε wi). Πιστεύετε ότι αξίζει η μετάβαση; Να δω και κάποιον άλλο; Για χρήματα μιλάμε γύρω στα 400 ευρώ περίπου, με άνω άκρο τα 500.
Αν θα κάνεις single dosing και δε θέλεις να ασχοληθείς με μοντες, τότε sette 270 ( όχι wi).

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Δεκ 18, 2021 5:09 pm

thanasis00 έγραψε:
Παρ Δεκ 17, 2021 11:36 am
Artisti έγραψε:
Παρ Δεκ 17, 2021 11:24 am
Ο μύλος που έχεις είναι ανώτερος σε σχέση με αυτούς που θέλεις να πάρεις όταν μιλάμε για επίπεδα μαχαίρια.
Μπορεί να γίνει single dosing με mod και εύκολη απομάκρυνση της κατακράτησης.

https://youtu.be/rujeYb82Nxc
Επειδή έχω διερευνήσει όλες τις επιλογές στα αντίστοιχα θέματα, θα πω το εξής:
Το κιτ από Κορέα θέλει γύρω στα 200 ευρώ για να έρθει Ελλάδα, καθώς έχει πολλά μεταφορικά και τελωνείο.
Με λίγα λιγότερα ίσως μπορώ να πάρω το επίσημο spout ή funnel, αλλά είναι πάλι πολλά τα λεφτά...
Οι 3d printed λύσεις έχουν διερευνηθεί αλλά επειδή δεν είναι food safe, θέλει κάποιο σωλήνα από αλουμίνιο για να ταιριάξει με το 3d printed part για να είσαι safe, και σε κοντινά μαγαζιά δεν έχω καταφέρει να βρω τεχνίτη να με προμηθεύσει και να κόψει τον σωλήνα στο σωστό σχήμα για να ταιριάξει. Συνεπώς ωραία όλα όσα βρίσκουμε online αλλά δεν έχουμε όλοι τα λεφτά ή τα μέσα να τα υλοποιήσουμε...
Κατανοώ ότι είναι καλύτερο το κόψιμο του Mazzer, αλλά η καθημερινή ρουτίνα παίζει το ρόλο της...

Edit: εννοώ τα 200 ευρώ είναι πολλά για μόντες, γιατί αν κάτι δε πάει καλά, ρισκάρεις να μπεις μέσα, σε αντίθεση με τον έτοιμο μύλο που έχει τις μόντες που θέλω εξ αρχής.
Υπερβολικά τα κοστολόγια που αναφέρεις και ούτε εννοούσα αγορά Κιτ αλλά για diy mod.
Αν και κάποιοι αναλαμβάνουν την εφαρμογή των μετατροπών σε επίπεδο service.
Περισσότερα για το κόστος θα βρεις στο αντίστοιχο νήμα εδώ από όσους κατόχους έχουν κάνει ήδη την μετατροπή.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από thanasis00 » Σάβ Δεκ 18, 2021 7:06 pm

Artisti έγραψε:
Σάβ Δεκ 18, 2021 5:09 pm
thanasis00 έγραψε:
Παρ Δεκ 17, 2021 11:36 am
Artisti έγραψε:
Παρ Δεκ 17, 2021 11:24 am
Ο μύλος που έχεις είναι ανώτερος σε σχέση με αυτούς που θέλεις να πάρεις όταν μιλάμε για επίπεδα μαχαίρια.
Μπορεί να γίνει single dosing με mod και εύκολη απομάκρυνση της κατακράτησης.

https://youtu.be/rujeYb82Nxc
Επειδή έχω διερευνήσει όλες τις επιλογές στα αντίστοιχα θέματα, θα πω το εξής:
Το κιτ από Κορέα θέλει γύρω στα 200 ευρώ για να έρθει Ελλάδα, καθώς έχει πολλά μεταφορικά και τελωνείο.
Με λίγα λιγότερα ίσως μπορώ να πάρω το επίσημο spout ή funnel, αλλά είναι πάλι πολλά τα λεφτά...
Οι 3d printed λύσεις έχουν διερευνηθεί αλλά επειδή δεν είναι food safe, θέλει κάποιο σωλήνα από αλουμίνιο για να ταιριάξει με το 3d printed part για να είσαι safe, και σε κοντινά μαγαζιά δεν έχω καταφέρει να βρω τεχνίτη να με προμηθεύσει και να κόψει τον σωλήνα στο σωστό σχήμα για να ταιριάξει. Συνεπώς ωραία όλα όσα βρίσκουμε online αλλά δεν έχουμε όλοι τα λεφτά ή τα μέσα να τα υλοποιήσουμε...
Κατανοώ ότι είναι καλύτερο το κόψιμο του Mazzer, αλλά η καθημερινή ρουτίνα παίζει το ρόλο της...

Edit: εννοώ τα 200 ευρώ είναι πολλά για μόντες, γιατί αν κάτι δε πάει καλά, ρισκάρεις να μπεις μέσα, σε αντίθεση με τον έτοιμο μύλο που έχει τις μόντες που θέλω εξ αρχής.
Υπερβολικά τα κοστολόγια που αναφέρεις και ούτε εννοούσα αγορά Κιτ αλλά για diy mod.
Αν και κάποιοι αναλαμβάνουν την εφαρμογή των μετατροπών σε επίπεδο service.
Περισσότερα για το κόστος θα βρεις στο αντίστοιχο νήμα εδώ από όσους κατόχους έχουν κάνει ήδη την μετατροπή.
Τι να πω, μάλλον δεν έχω ψάξει σωστά, πάντως τα diy mod που έχω δει δε μου φάνηκαν αξιόλογα, αλλά θα το διερευνήσω πάλι, ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Δεκ 18, 2021 10:58 pm

Δεν μπορεί το mod να κοστίζει όσο ο μύλος μεταχειρισμένος .

thanospl68
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 02, 2021 3:24 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lellit Plust PID+μαν
Μύλος:: Eureka Mignon Manual
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από thanospl68 » Τετ Δεκ 22, 2021 8:22 am

Όλα τα parts είναι 3D printed. δεν είναι τόσο ακριβά ούτε κατα διάνοια. Το μόνο που θα με ανησυχούσε είναι ότι όλοι οι μεγάλοι μύλοι θέλουν ποσότητα κόκων στο hopper για να πιέζουν αυτούς που αλέθονται. Υπάρχει minimum ποσότητα κόκων σε όλους αυτούς.
Υ.Σ. Για εκτύπωση 3D μπορώ να σε βοηθήσω

FeatherBrain
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2020 9:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41em
Μύλος:: Graef cm702

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από FeatherBrain » Τετ Δεκ 22, 2021 10:53 am

Καλημέρα,

Είμαι σε διαδικασία αναβάθμισης του ταπεινού μου Graef 702.

Η μηχανή μου είναι η Lelit pl41em. Πίνω καθημερινά 2 διπλά espresso και κάποια Σαββατοκύρια παραπάνω όταν φτιάχνω και για φίλους.

Προτιμώ τους πιο σοκολατένιους καφέδες με χαμηλές οξύτητες. Επειδή όμως είμαι σχετικά νέος ακόμη στον κόσμο του καφέ (ασχολούμαι στο σπίτι τον τελευταίο χρόνο) αυτό μπορεί και να αλλάξει στο μέλλον καθώς εξελίσσονται και οι γεύσεις μου.

Οι επιλογές που έχω ξεχωρίσει είναι οι εξής τρεις:
  • Eureka Mignon Crono/Manuale
  • Baratza Sette 270
  • Eureka Mignon Specialita
Οι Eureka Crono/Manuale φαίνονται αρκετά τίμιοι μύλοι και τους βρίσκω από εξωτερικό με περίπου 200 ευρώ. Θα έχω το stepless adjustment, low retention (σε σχέση με τον Graef :a080: ) και σίγουρα πιο σταθερά αποτελέσματα. Είναι όμως μια ανάθμιση που θα μου δώσει το κάτι παραπάνω ή σε ένα χρόνο θα ψάχνω πάλι να αναβαθμίσω τον μύλο;

Ο Baratza Sette 270 με ιντριγκάρει πολύ. Έχει αρκετά καλούδια, σχεδόν μηδενική κατακράτηση και τον βρίσκω στα 330 ευρώ από εξωτερικό. Στα συν του βάζω και το γεγονός ότι μπορώ αργότερα να τον αναβαθμίσω σε wi με ένα ποσό γύρω στα 100 - 150 ευρώ και να αποκτήσω και το αυτόματο ζύγισμα. Στα αρνητικά του είναι ο θόρυβος (δεν πιστεύω ότι θα έχω θέμα) και η ποιότητα κατασκευής του, που από ότι διαβάζω έχει αλλάξει προς το καλύτερο στα τελευταία μοντέλα. Πέρα από τα καλούδια όμως, στο θέμα της άλεσης, είναι ανώτερος από τους Eureka;

Για το τέλος άφησα τον Eureka Specialita. Ίσως η πιο συνετή επιλογή. Είναι στιβαρός, όμορφος, με αρκετά καλούδια και αυτός και αξιόπιστος. Η τιμή του ξεφεύγει λίγο από τους υπόλοιπους, δεν μπορώ να τον βρω κάτω από 420 ευρώ αυτή την στιγμή και δεν ξέρω κατά πόσο δικαιολογεί αυτή την διαφορά τιμής.

Σας ευχαριστώ όλους για τον κόπο σας. Καλές γιορτές και καλά :coffee: :coffee:

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βοήθεια για επιλογή μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Τετ Δεκ 22, 2021 11:30 am

O sette έχει ξεκάθαρα το προβάδισμα ως προς το single dosing .Ο eureka έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής.
Στο θέμα της άλεσης δεν μπορεί να γίνει άμεση σύγκριση γιατί ο sette έχει κωνικά μαχαίρια ενώ ο eureka επίπεδα.Ειναι και θέμα γούστου,κόκκου κλπ...Εννοείται ότι συγκριτικά με τον graef κι οι δυο είναι "μέρα με τη νύχτα " ανώτεροι.
Πρέπει να δεις που δίνεις μεγαλύτερο βάρος.

Απάντηση