Μύλος lelit pl043 με Gaggia baby class

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Sleopard
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2019 10:48 am

Μύλος lelit pl043 με Gaggia baby class

Δημοσίευση από Sleopard » Δευ Οκτ 25, 2021 1:51 pm

Καλησπέρα στην ομαδα.
Νέος με τον μυλο της lelit και κάνω τις δοκιμές μου με πρώτο καφέ έναν Lavazza Italiano 100% Arabica.

Αρχικά ζυγιζα 15gr κόκκους και τους αλεθα μόνο αυτούς. Βρήκα μία εκχύλιση σε 25" - 60γρ.

Μετα και αφού έβαλα όλους τους κόκκους στον κάδο είδα πως με ζύγισμα 15gr η εκχύλιση ήταν πιο γρήγορη με την ίδια ρύθμιση.

Δοκίμασα με 18gr καφέ και βρήκα μια εκχύλιση στα 25" - 42gr.
Στα 18gr είναι στο όριο της γραμμής στο basket (non pressurized).

Να μείνω στα 18gr και να κόψω μισή στροφή πιο χοντρά για να έχω 60ml στα 25 ";

Συγνώμη αν αυτά φαίνονται βασικά για κάποιους αλλά ζορίζομαι λίγο να ρυθμίσω τον lelit μυλο.

Αν το θέμα είναι off Ας μεταφερθεί. Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Μύλος lelit pl043 με Gaggia baby class

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Οκτ 25, 2021 2:36 pm

Καλησπέρα. Από γεύση πώς είναι ο καφές που πίνεις τώρα;

Sleopard
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2019 10:48 am

Re: Μύλος lelit pl043 με Gaggia baby class

Δημοσίευση από Sleopard » Δευ Οκτ 25, 2021 3:03 pm

Ήταν λίγο δυνατός και πικρός θα έλεγα. Δεν έχω φυσικά καλό μέτρο σύγκρισης. Αλλά είχε και ωραίο καιμακι.

Πάντως το σωστό πιο είναι. Να ζυγίζω κόκκους και να ρίχνω μέσα για έναν διπλό; Ή να έχω μέσα κόκκους και να ζυγίζω κομμένο τον καφέ; Γιατί είδα μεγάλη απόκλιση...

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Μύλος lelit pl043 με Gaggia baby class

Δημοσίευση από giorgos.b » Δευ Οκτ 25, 2021 3:39 pm

Sleopard έγραψε:
Δευ Οκτ 25, 2021 3:03 pm
Πάντως το σωστό πιο είναι. Να ζυγίζω κόκκους και να ρίχνω μέσα για έναν διπλό; Ή να έχω μέσα κόκκους και να ζυγίζω κομμένο τον καφέ; Γιατί είδα μεγάλη απόκλιση...
Σίγουρα αυτό που μετράει είναι τα γραμμάρια αλεσμένου καφέ και αυτό θα πρέπει να ζυγίζεις - και καλό θα είναι στο συγκεκριμένο μύλο να έχεις περισσότερο καφέ στο hopper και όχι μόνο αυτόν που θες να αλέσεις
Το να ζυγίζεις beans προϋποθέτει single dose μύλο που δεν έχει και κατακράτηση

Sleopard
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2019 10:48 am

Re: Μύλος lelit pl043 με Gaggia baby class

Δημοσίευση από Sleopard » Δευ Οκτ 25, 2021 4:09 pm

Τέλεια!!!
Για την μηχανή μου 18γρ αλεσμενου είναι καλά ή να τα ρίξω στα 16-17; Παίζει ρόλο και τα χαρμάνια γι αυτές τις ποσότητες ή μόνο η μηχανή;

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Μύλος lelit pl043 με Gaggia baby class

Δημοσίευση από giorgos.b » Δευ Οκτ 25, 2021 5:03 pm

Sleopard έγραψε:
Δευ Οκτ 25, 2021 4:09 pm
Τέλεια!!!
Για την μηχανή μου 18γρ αλεσμενου είναι καλά ή να τα ρίξω στα 16-17; Παίζει ρόλο και τα χαρμάνια γι αυτές τις ποσότητες ή μόνο η μηχανή;
Δεν έχει να κάνει με τη μηχανή αλλά με το καλαθάκι σε συνδυασμό με τον καφέ που χρησιμοποιείς (ο κάθε καφές στα ίδια γρ μπορεί να έχει διαφορετικό όγκο)
Οπότε ένας μπούσουλας είναι η μέθοδος με το νόμισμα που εχει αναφερθεί πολλές φορές - δεν έχω πρόχειρο link
Έχοντας βρει τα "σωστά" gr μετά παίζεις με το κόψιμο

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Μύλος lelit pl043 με Gaggia baby class

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Οκτ 25, 2021 5:47 pm

Sleopard έγραψε:
Δευ Οκτ 25, 2021 4:09 pm
Τέλεια!!!
Για την μηχανή μου 18γρ αλεσμενου είναι καλά ή να τα ρίξω στα 16-17; Παίζει ρόλο και τα χαρμάνια γι αυτές τις ποσότητες ή μόνο η μηχανή;
Το καλύτερο είναι να ξεκινήσεις Μ έναν καλό καφέ. Άσε τους commercial. Πάρε ένά φρέσκο blend για αρχή και ξεκίνα με 18-19 γραμμάρια αλεσμένο καφέ και 36-38 γραμμάρια ρόφημα. Καλύτερα είναι να αλεθεις με αρκετά γραμμάρια κόκκο στο hopper για πιο ομοιόμορφη άλεση γιατί όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω ο μύλος σου δεν είναι single dose
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hatori την Δευ Οκτ 25, 2021 6:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Sleopard
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2019 10:48 am

Re: Μύλος lelit pl043 με Gaggia baby class

Δημοσίευση από Sleopard » Δευ Οκτ 25, 2021 5:53 pm

Βρίσκομαι Αλεξανδρούπολη και πήρα εκτάκτως για δοκιμές τον Brazil του coffeelab. Θα δοκιμάσω με αυτόν και αργότερα θα πάρω καλύτερο σίγουρα!
Ο καφές σίγουρα πρέπει να μην υπερβαίνει την γραμμή του basket έτσι; θα δοκιμάσω με 18 γρ αρχικά!

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Μύλος lelit pl043 με Gaggia baby class

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Οκτ 25, 2021 6:15 pm

Σίγουρα δεν πρέπει να ακουμπάει τη ντουζιέρα. Αν κουμπωσεις και ξεκουμπωσεις αμέσως το portafilter και δεις ότι δεν χάλασε η ίσια επιφάνεια του καφέ τότε είσαι εντάξει. Αν χάλασε σημαίνει ότι ακουμπάει ντουζιέρα και θέλει λιγότερα γραμμάρια. Αυτό όμως θα συμβεί λογικά σε πάνω από 20 γραμμάρια αλεσμένου καφέ, με 18 θα είσαι μια χαρά. Και τελευταίο θα πρέπει ο καφές να είναι φρέσκος όχι λιγότερο από 5-7 μέρες και όχι περισσότερο από μήνα. Συνήθως αποδίδουν καλύτερα στις δύο εβδομάδες. Αυτά όλα είναι σχετικά και παίζουν από καφέ σε καφέ στα λέω σαν γενικό κανόνα να έχεις έναν μπουσουλα

Sleopard
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2019 10:48 am

Re: Μύλος lelit pl043 με Gaggia baby class

Δημοσίευση από Sleopard » Δευ Οκτ 25, 2021 6:48 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! :worthy:

Απάντηση