Μύλος ορειχάλκινος Alexander

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
dtzgr
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 05, 2021 6:40 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: 1ZPRESSO JX-PRO

Μύλος ορειχάλκινος Alexander

Δημοσίευση από dtzgr » Κυρ Σεπ 05, 2021 6:45 pm

Έχει κανείς τέτοιο μύλο;

Πχ κάτι τέτοιο:
https://www.brasspeppermill.com/el/prod ... 011380992/

Λέει ότι έχει 100% μεταλλικό μηχανισμό του οποίου υπάρχει και σχέδιο στην ιστοσελίδα. Ο μηχανισμός είναι ρυθμιζόμενος ως προς το πάχος αλέσματος.

Κάνει δουλειά για espresso και/ή φίλτρου; Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις, να κόβει για 1-2 ερασιτεχνικές δόσεις τη φορά θέλω.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Μύλος ορειχάλκινος Alexander

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Σεπ 09, 2021 2:14 am

Δεν βλέπω το κόστος αν και θυμίζει ξεκάθαρα τουρκικούς μύλους σαν τον Sozen που έχω.
Αν δεν θέλεις να κάνεις πειράματα πάρε ένα porlex που είναι δοκιμασμένος και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

dtzgr
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 05, 2021 6:40 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: 1ZPRESSO JX-PRO

Re: Μύλος ορειχάλκινος Alexander

Δημοσίευση από dtzgr » Πέμ Σεπ 09, 2021 2:41 pm

Το κόστος είναι περίπου 40€. Η διαφορά με τον porlex είναι ότι ο μηχανισμός άλεσης (μαχαίρια) είναι εξ ολοκλήρου μεταλλικός και ρυθμίζεται με βίδα, ενώ στον porlex είναι κεραμικός.

Ο δικός σου τούρκικος είναι με μεταλλικό μηχανισμό; Το ψιλότερο που αλέθει είναι για φίλτρου ή πάει και πιο κάτω;

Για τον συγκεκριμένο διάβασα αργότερα στην περιγραφή του κατασκευαστή πως "αλέθει άριστα για φίλτρου". Πάντως η μηχανή μου είναι με pressurized καλάθι, οπότε δεν πρέπει να παίζει ρόλο η ακρίβεια, αρκεί βέβαια να μπορεί να αλέσει σχετικά ψιλά.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Μύλος ορειχάλκινος Alexander

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Σεπ 10, 2021 7:07 am

Με τέτοιο κόστος τομ δοκιμάζεις ο porlex είναι ακριβώτερος.
Τα κεραμικά του porlex μαζί με την ανοξείδωτη κατασκευή του προσφέρουν γευστική ουδετερότητα
Αντίθετα τα μέταλλα των τούρκικων μύλων μπρούτζος και ατσάλι επεμβαίνουν στη γεύση.
Αν τους ξέρεις με τα χρόνια χρησιμοποιείς την αλλαγή που κάνουν στη γεύση για να βελτιώσεις ορισμένους καφέδες που έχουν θέματα (κάτι φθηνούς μην νομίζεις single origin) .
Τώρα μάλιστα δεν μπορώ να έχω μαζί μου την εσπρεσιέρα ο porlex με έχει σώσει από την σαβούρα του καφέ που κυκλοφορεί στη επαρχία με ένα aeropress και την bialetti.

Απάντηση