Αγορά μύλου από αρχάριο

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
chkontog
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 30, 2020 7:41 am

Αγορά μύλου από αρχάριο

Δημοσίευση από chkontog » Πέμ Αύγ 26, 2021 4:06 am

Καλησπέρα,
θέλω να πάρω έναν μύλο για κόκκους εσπρέσσο, επειδή μου βγαίνει πιο οικονομικά σε κόκκους απ' ότι αλεσμένος.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: Με τον μύλο θα πάρω καλύτερη γεύση στο τελικό αποτέλεσμα
και επίσης όταν κόβουμε πχ 250 γρ κόκκους καφέ, ο αλεσμένος καφές θα είναι 250γρ ή παραπάνω και τέλος πως θα μάθω σε ποιά σκάλα πρέπει
να βάλω τον μύλο για οικιακή μηχανή εσπρέσσο;

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μύλου από αρχάριο

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Αύγ 26, 2021 10:22 am

Καλώς ήρθες.
Η γεύση είναι συνάρτηση της ποιότητας των ακόλουθων συστατικών: μύλος, μηχανή, καφές, γνώσεις. Επίσης της υποκειμενικής γευστικής άποψης που έχει ο καθένας μας, αλλά ας επικεντρωθούμε στα τεχνικά.

Καταρχάς καλά κάνεις και ψάχνεις για μύλο γιατί εκτός του ότι η δόση βγαίνει πιο οικονομική, θα είναι πιο φρέσκια, με περισσότερα αρώματα και με σίγουρο θετικό αντίκτυπο στη γεύση.

Κατά κανόνα όση ποσότητα βάζεις σε κόκκο θα βγαίνει σε αλεσμένο καφέ, ίσως λίγο λιγότερο γιατί πολλοί μύλοι κρατάνε μικροποσότητες στο εσωτερικό τους.

Ο βαθμός άλεσης ρυθμίζεται έτσι ώστε να δημιουργηθεί η υδραυλική πίεση για να έχεις μια ροή εκχύλισης κοντά σε αναλογία 1:2 σε περίπου 25~30 δευτερόλεπτα. Βάζεις 20g αλεσμένου καφέ, παίρνεις 40g εσπρέσο. Αυτό σημαίνει ότι εκτός του μύλου πρέπει να έχεις μια μηχανή που να υποστηρίζει ελεύθερο portafilter (unpressurized) και ένα μεταλλικό tamper.
Όταν θα είσαι κοντά στα παραπάνω δεδομένα χωρίς εμφανή προβλήματα πχ channeling δοκιμάζεις και κρίνεις αν σου αρέσει. Αναλόγως τι κυριαρχεί στη γεύση σου: όξινο, γλυκό, πικρό, αλμυρό ρυθμίζεις μια σειρά από παραμέτρους όπως τον βαθμό άλεσης, την κατανομή, το πάτημα, τη δοσολογία, την αναλογία, ή ακόμα και τον ίδιο τον καφέ...αλλά κάθε φορά μόνο μια παράμετρο για να μη χάσεις τη μπάλα!

Αυτά για αρχή, ρίξε μια ματιά και εδώ και ότι άλλο θες ρώτα.

Απάντηση