Αγορά καλού μύλου για espresso

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Αγορά καλού μύλου για espresso

Δημοσίευση από nik___ » Τρί Αύγ 17, 2021 2:06 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Σκοπεύω να αγοράσω ένα πολύ καλό μύλο για espresso και έχω καταλήξει στις παρακάτω 2 επιλογές:
- Fiorenzato F64 Evo
- Mahlkonig E65S

Αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως είναι η ποιότητα της άλεσης και φυσικά πάνω απ’ όλα η γεύση του espresso που θα πάρω.

Προφανώς ο Mahlkonig είναι πολύ ακριβότερος σε σχέση με το Fiorenzato αλλά αν πιστεύετε ότι θα υπάρχει σημαντική διαφορά στην γεύση είμαι διατεθειμένος να διαθέσω τα παραπάνω χρήματα.

Θα ήθελα την γνώμη/συμβουλή όσων από εσάς έχουν εμπειρία πάνω στο θέμα αυτό.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά καλού μύλου για espresso

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Αύγ 17, 2021 9:45 pm

Γιατι κατεληξες σε αυτους τους δύο?
Θελω να πω πως και απεκλεισες τα κωνικα μαχαιρια?
Μονο τον fiorenzato εχω δοκιμασει που τον εχει στο μαγαζι της μια φιλη, δεν τρελαθηκα ιδιαιτερα αλλα ειναι βολικος σε σχεση με άλλους επαγγελματικους.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Αγορά καλού μύλου για espresso

Δημοσίευση από spyros12 » Τρί Αύγ 17, 2021 11:34 pm

Να ξεκαθαρισω οτι ειμαι νεος στον χωρο κ ουτε εχω καποιον απο τους δυο.
Αλλα μονο πολυ καλα μαγαζια εχουν mahlkonig(taresso κηφισιας τον ek 30 peak,cofee island ek 30,καθως επισης κ σε αρκετους διαγωνισμούς στο εξωτερικό.θεωρω παντως οτι ειναι ταβανι-πρωτο ραφι αν μπορεις να τον παρεις.στο φορουν δυο παιδια εχουν mahlkonig κ νομιζω ειναι υπερ ευχαριστημενοι(εκ 65gbw,ek 43).

Τωρα ο fiorenzato η αληθεια ειναι οτι παιζει σε παρα πολλα μαγαζια ο evo,τουλαχ στα μερη μου..αλλα απο οτι εχω διαβασει κ σε αλλα φορουμ δ ειναι κ κατι το τρομερό οσον αφορα την αλεση..ειναι ομως αρκετα προσιτός εως πολυ φτηνος για εμπορικος...σαν γευση τωρα που το ανεφερες αν υπαρχει διαφορα κ εγω θα ηθελα πολυ να ακουσω αποψεις απο πιο εμπειρους και γνωστες....
στα ιδια περιπου λεφτα με τον evo (700-800) κ με ιδια μαχαιρια (65mm) νομιζω ο atom υπερέχει κατα κρατος .

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά καλού μύλου για espresso

Δημοσίευση από Zen308 » Τετ Αύγ 18, 2021 9:36 am

Φυσικά αν δεν έχεις θέμα με την τιμή και τον ογκο του malkhonig ,αγόρασε τον .
Κορυφαία ποιότητα και ομοιομορφία άλεσης.
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι κάπως overkill. ένας τέτοιος μύλος για τον πάγκο του σπιτιού και για 2-3 καφεδάκια τη μέρα,αλλά περί ορεξεως.....από την άλλη κάθε espresso bar που σέβεται τον εαυτό του θα πρεπε να είχε αυτόν ή αντίστοιχου επιπέδου μύλο.
Θα σου συνιστούσα να δεις σοβαρά και τον Eureka Atom 75 specialty με diamond burrs.

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Αγορά καλού μύλου για espresso

Δημοσίευση από nik___ » Τετ Αύγ 18, 2021 11:58 am

Nimrodel έγραψε:
Τρί Αύγ 17, 2021 9:45 pm
Γιατι κατεληξες σε αυτους τους δύο?
Θελω να πω πως και απεκλεισες τα κωνικα μαχαιρια?
Από κωνικούς έχω δοκιμάσει εκτεταμένα το kinu phoenix (είναι ο μύλος που έχω). Σίγουρα είναι πολύ φθηνότερος αλλά θεωρείται γενικά καλός μύλος (στο ίδιο περίπου επίπεδο με Niche Zero). Παρ’όλα αυτά δεν έχω μείνει καθόλου ικανοποιημένος στο θέμα της γεύσης. Αντιθέτως έχω δοκιμάσει στη μηχανή μου (cafelat robot) τους ίδιους ακριβώς καφέδες αλλά αλεσμένους με επαγγελματικούς flat μύλους και είναι κλάσεις ανώτεροι σε επίπεδο γεύσης (δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτα πολύ καλούς καφέδες από specialty cafe).
Μονο τον fiorenzato εχω δοκιμασει που τον εχει στο μαγαζι της μια φιλη, δεν τρελαθηκα ιδιαιτερα αλλα ειναι βολικος σε σχεση με άλλους επαγγελματικους.
Θα είχες μήπως να προτείνεις κάποιο άλλο flat μύλο τον οποίο έχεις δοκιμάσει και θεωρείς αισθητά καλλίτερο σε σχέση με Fiorenzato ?

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Αγορά καλού μύλου για espresso

Δημοσίευση από nik___ » Τετ Αύγ 18, 2021 12:01 pm

Zen308 έγραψε:
Τετ Αύγ 18, 2021 9:36 am
Θα σου συνιστούσα να δεις σοβαρά και τον Eureka Atom 75 specialty με diamond burrs.
Ευχαριστώ για το suggestion, θα το κοιτάξω. Θεωρείς ότι σε ποιότητα και γεύση το συγκεκριμένο μοντέλο πλησιάζει τον E65S (να υποθέσω ότι έχεις δοκιμάσει και τους 2 αυτούς μύλους) ?

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά καλού μύλου για espresso

Δημοσίευση από Zen308 » Τετ Αύγ 18, 2021 1:15 pm

nik___ έγραψε:
Τετ Αύγ 18, 2021 12:01 pm

Ευχαριστώ για το suggestion, θα το κοιτάξω. Θεωρείς ότι σε ποιότητα και γεύση το συγκεκριμένο μοντέλο πλησιάζει τον E65S (να υποθέσω ότι έχεις δοκιμάσει και τους 2 αυτούς μύλους) ?
Έχω πιει καφέ και από τους δύο μύλους,αλλά δεν βγαίνουν έτσι τα συμπεράσματα.
Για να συγκρίνεις δύο μύλους σωστά πρέπει να τους έχεις δίπλα δίπλα στην ίδια μηχανή,με τον ίδιο καφέ και τον ίδιο barista με την ίδια συνταγή.
Ποιος έχει τη δυνατότητα να το κάνει αυτό?Ελάχιστοι.
Για τον Atom 75 μου έχουν πει πολύ καλά λόγια άτομα που ασχολούνται επαγγελματικά με τον καφέ.
Για μένα εκτός απροόπτου θα ναι ο επόμενος μύλος μου αν και όταν αναβαθμιστω.

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Αγορά καλού μύλου για espresso

Δημοσίευση από nik___ » Πέμ Αύγ 19, 2021 6:54 pm

Zen308 έγραψε:
Τετ Αύγ 18, 2021 1:15 pm
Έχω πιει καφέ και από τους δύο μύλους,αλλά δεν βγαίνουν έτσι τα συμπεράσματα.
Για να συγκρίνεις δύο μύλους σωστά πρέπει να τους έχεις δίπλα δίπλα στην ίδια μηχανή,με τον ίδιο καφέ και τον ίδιο barista με την ίδια συνταγή.
Ποιος έχει τη δυνατότητα να το κάνει αυτό?Ελάχιστοι.
Για τον Atom 75 μου έχουν πει πολύ καλά λόγια άτομα που ασχολούνται επαγγελματικά με τον καφέ.
Για μένα εκτός απροόπτου θα ναι ο επόμενος μύλος μου αν και όταν αναβαθμιστω.
Σε σχέση με ένα Fiorenzato F64 Evo (ο οποίος θεωρείται παρόμοιος σε ποιότητα με ένα Mazzer Super Jolly) θα δω σημαντική διαφορά στο φλυτζάνι αν αγοράσω είτε Mahlkonig E65S είτε Atom 75 ?

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά καλού μύλου για espresso

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Αύγ 19, 2021 7:07 pm

nik___ έγραψε:
Πέμ Αύγ 19, 2021 6:54 pm
Σε σχέση με ένα Fiorenzato F64 Evo (ο οποίος θεωρείται παρόμοιος σε ποιότητα με ένα Mazzer Super Jolly) θα δω σημαντική διαφορά στο φλυτζάνι αν αγοράσω είτε Mahlkonig E65S είτε Atom 75 ?
Σημαντική,δεν ξέρω,είναι και λίγο πολύ υποκειμενικά .
Γνωστός μου που αναβαθμίστηκε από Atom 65(ίδιας κατηγορίας με MZ sj & F64) σε Atom 75 diamond burrs μου είπε είναι αισθητή η βελτίωση.
Τώρα ο E65s έχει κι άλλα καλουδια απ' ότι ξέρω πέρα από την κορυφαία άλεση για την κατηγορία όπως κι άλλη τιμή φυσικά.
Μη περιμένεις τεράστιες διαφορές από ένα επίπεδο και πάνω...

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά καλού μύλου για espresso

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Αύγ 20, 2021 10:38 pm

Εχει να κανει και με το τι αλλο ζητας απο εναν μύλο. Πχ απο φλατ, ο mazzer major εμενα μ αρεσει και εχω πιει πολυ καλα φλυτζανια. Αλλα δεν εχει single dosing που, πλεον, για μενα, ειναι θεματακι. Οπότε αν θες φλατ κι εγω προς ατομ θα σου ελεγα. Γενικα οι eureka ειναι vfm.
Btw Cafelat robot τη ζαχαρωνω πολυ καιρο.

Απάντηση