Επιλογη μύλου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
liakpan83
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 29, 2021 5:29 pm

Επιλογη μύλου

Δημοσίευση από liakpan83 » Πέμ Ιούλ 29, 2021 5:42 pm

Καλησπερα στην ομαδα.

Θελω τα φωτα σας επειδη θελω να αγορασω μύλο.
Εχω την dedica αυτη την στιγμη και καθως δεν είμαι πολυ ικανοποιημένος με τον καφε αν και εχω δοκιμασει αρκετούς σκεφτομαι να αγορασω μύλο. Ξερω οι δυνατοτητες της συγκεκριμενη μηχανης ειναι περιορισμενες και λεω να της δωσω ακομα μια ευκαιρια. Δεν περιμενω κανενα φοβερό αποτελεσμα. Λογικα καποια στιγμη θα την αντικαταστήσω αλλα ακομα δεν εχει βγαλει τα λεφτα της. Αγορασα ενα non pressurised portafilter και απο γρηγορο ψαξιμο ειμαι αναμεσα σε

Iberital Challenge Automatic

Gaggia MDF Black

Graef CM 820

Sage Dose Control Pro

Lelit Macchine Caffè Fred PL043MMI

Ειμαι άσχετος με το θεμα καθως δεν ξαναειχα μύλο. Εχω θέσει ανώτατο οριο τα 230. Οποιαδηποτε αλλη προταση σε αυτα τα λεφτα δεκτή

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Επιλογη μύλου

Δημοσίευση από NiPi » Πέμ Ιούλ 29, 2021 7:03 pm

Fred

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογη μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Ιούλ 29, 2021 7:07 pm

Ο iberital έχει αποσπάσει πολύ θετικά σχόλια για το vfm από τον j Hoffman σε τουλάχιστον δύο από τα βίντεο του στο YouTube.
Κοίτα και για mazzer μεταχειρισμένο.

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Επιλογη μύλου

Δημοσίευση από madnifestah » Παρ Ιούλ 30, 2021 1:35 am

σε αυτά τα λεφτά θα πώ και εγω τον lelit τον οποίο έχω και εγώ απο τον Μάιο του 2019.
Δύο χρονάκια γεμάτα, δεν έχω κανένα παράπονο.


οι gaggia,graef και sage είναι εκτός γιατί είναι stepped. αν ήταν και για φίλτρου πχ θα ήταν καλύτερη επιλογή, αλλα για εσπρεσσο όχι.
ακόμη ένα κακό του gaggia ότι δίνει περίπου 7g στη φορά. και αν θές 18g;; πετάς ότι περισσεψει η τον βάζεις μπαγιατικο στον επόμενο καφε.

ο Iberital φενεται να είναι σαν τον lelit και ascaso i2. ίδιοι μυλοι, απο αλλή εταιρία...

liakpan83
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 29, 2021 5:29 pm

Re: Επιλογη μύλου

Δημοσίευση από liakpan83 » Παρ Ιούλ 30, 2021 10:12 am

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

Μονο για εσπρεσσο τον θελω οποτε παω για lelit. Υπαρχει καποιος λογος να δωσω τα παραπανω χρηματα να παω για τον ascaso i2 αφου ειναι ιδιοι;

Εχω δει οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν προτιμήσει τους graef. Υπαρχει καποιο πλεονέκτημα του graef έναντι του legit ; Και τι σημαινει οτι ειναι stepped?

Επισης το ειδα σε αλλα θεματα οτι λετε για μεταχειρισμενο, αλλα επειδη ειμαι άσχετος, φοβαμαι μην παρω κανενα μηχανημα ταλαιπωρημενο ή με προβλημα και θελει καμια επισκευή αλλαγη μαχαιριών κλπ.

liakpan83
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 29, 2021 5:29 pm

Re: Επιλογη μύλου

Δημοσίευση από liakpan83 » Παρ Ιούλ 30, 2021 11:02 am

Απο μεταχειρισμενα Βρηκα ενα fiorenzato f5 στα 220 και εναν mezzer Luigi super jolly man στα 220 αλλα πιθανον να ειναι απο καφετεριες οπου λογικα θα ειναι ταλαιπωρημένοι
Επισης βρηκα συνδυασμο Μηχανή wega atlas 1 group, και μύλος mazzer mini στα 700 .Αξιζει τιποτα απο αυτα;

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Επιλογη μύλου

Δημοσίευση από spyros12 » Παρ Ιούλ 30, 2021 11:45 am

Για κοιτα κ στις αγγελιες του σαιτ.
Αν δ κανω λαθος πριν λιγο καιρο ειχε mazzer super jolly καθως κ εναν mazzer mini.
Τον mini ετυχε να τον δουλεψω 2-3 μερες,μονο καλες εντυπωσεις μου αφησε.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογη μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Παρ Ιούλ 30, 2021 12:03 pm

liakpan83 έγραψε:
Παρ Ιούλ 30, 2021 11:02 am
Απο μεταχειρισμενα Βρηκα ενα fiorenzato f5 στα 220 και εναν mezzer Luigi super jolly man στα 220 αλλα πιθανον να ειναι απο καφετεριες οπου λογικα θα ειναι ταλαιπωρημένοι
Επισης βρηκα συνδυασμο Μηχανή wega atlas 1 group, και μύλος mazzer mini στα 700 .Αξιζει τιποτα απο αυτα;
Tαλαιπωρημενα ή όχι, είναι πολύ καλύτερος εξοπλισμός από αυτόν που έχεις κι από τους μυλους που σκέφτεσαι να πάρεις.
Αν το κυρίως μέλημα σου είναι ο καλός εσπρέσο κι όχι οι γρατζουνιές, αγόρασε μεταχειρισμένο εξοπλισμό. Το πολύ πολύ να χρειαστεί ένα σέρβις ή μια αλλαγή μαχαιριών που είναι και φθηνά.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Επιλογη μύλου

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιούλ 31, 2021 12:02 pm

Στους mazzer υπολογίζεις αλλαγή μαχαιριών με 35 ευρώ πάνω κάτω από την kafea και είναι σαν καινούργιος πάλι.
Οι επαγγελματικοίβμύλοι δεν παθαίνουν τίποτα σοβαρό με τον χρόνο.

liakpan83
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 29, 2021 5:29 pm

Re: Επιλογη μύλου

Δημοσίευση από liakpan83 » Κυρ Αύγ 01, 2021 11:45 pm

Οποτε παιδια παω για μεταχειρισμενο mazzer? Βρηκα εναν στα 230 +30 τα μαχαίρια. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οι διαστασεις του καθως στο παγκο θα ειναι τεράστιος. Ή να σκεφτω παραδειγμα σε λιγο παραπανω λεφτα να παω σε euruka mignon Classico που το σκρουτζ το εχει 299;

Απάντηση