Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να καταλάβω αν ο μύλος μου είναι ευθυγραμμισμένος ;

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να καταλάβω αν ο μύλος μου είναι ευθυγραμμισμένος ;

Δημοσίευση από BasilTh » Σάβ Ιούλ 10, 2021 6:44 pm

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να καταλάβω αν ο μύλος μου είναι ευθυγραμμισμένος ;

Η ερώτηση μου απευθύνθηκε με pm αλλά νομίζω ότι ενδιαφέρει περισσότερα μέλη του forum.

Η LeverCraft , δημιουργός του Ultra , που μαζί με την KafaTek και τον Titus κατασκευάζουν μύλους άλεσης με κύρια προτεραιότητα την ευθυγράμμιση των μαχαιριών, παρουσίασε ένα σχετικά εύκολο τρόπο ελέγχου της ευθυγράμμισης.

[urlhttps://www.youtube.com/watch?v=3WQRYdAiEuc][/url]


Με την μέθοδο αυτή ελέγχουμε κατά πόσο τα μαχαίρια είναι παράλληλα μεταξύ τους όταν περιστρέφονται.
Το σκεπτικό είναι να υπολογίσουμε την απόσταση των μαχαιριών από το σημείο της πρώτης επαφής τους, μέχρι το σημείο της πλήρους ακινητοποίησης τους.

Όλη η διαδικασία πρέπει να γίνει με τον μύλο εκτός τροφοδοσίας ρεύματος και σχολαστικά καθαρισμένο.

ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ

Σε ένα περιβάλλον χωρίς θορύβους, με ένα μολύβι, γυρίζοντας από την μια το μαχαίρι και από την άλλη σφίγγοντας το κολλάρο, βρίσκουμε το σημείο που τα μαχαίρια μόλις αρχίζουν να ακουμπούν. Καταλαβαίνουμε ότι ακούμπησαν με το αυτί.

ΠΛΗΡΗΣ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ

Αφού σημειώσουμε το σημείο πρώτης επαφής, συνεχίζουμε να σφίγγουμε το κολλάρο δυνατά μέχρι τα μαχαίρια να σφηνώσουν καλά. Σημειώνουμε και το σημείο ακινητοποίησης.
Με ένα μοιρογνωμόνιο μετράμε την απόσταση ανάμεσα στα δύο αυτά σημεία. Στον δικό μου SJ η απόσταση είναι 12-13 μοίρες.

Το βασικό που πρέπει από την αρχή να ξέρουμε είναι το βήμα του σπειρώματος του κολλάρου ρυθμίσεων. Ο ιδανικός τρόπος για να το μετρήσουμε είναι με ένα σπειρόμετρο, η εναλλακτικά με παχύμετρο . Με απλό χάρακα δεν θα έχουμε αξιόπιστα αποτελέσματα.
Στον SJ και στον Major το βήμα είναι 1,5mm, ή 1500μm. Αυτό σημαίνει ότι σε κάθε πλήρη περιστροφή του κολλάρου (360 μοίρες) η απόσταση ανάμεσα στα μαχαίρια μεταβάλλεται κατά 1500μm.



βημα σπειρωματος +.jpg



Αυτό σημαίνει ότι για κάθε 1 μοίρα περιστροφής του κολλάρου η απόσταση ανάμεσα στα μαχαίρια μεταβάλλεται κατά 4,16μm. Άρα οι 12-13 μοίρες που μετρήσαμε στον sj αντιστοιχούν σε 50-55μm.

Στο video η απόσταση βρέθηκε στα 35μm και ο μύλος θεωρήθηκε πολύ καλά ευθυγραμμισμένος. Νομίζω ότι στην περιοχή μέχρι τα 100μm, o μύλος θεωρείται σχετικά καλά ευθυγραμμισμένος και πάνω από 100μm, πρέπει να ασχοληθούμε με την ευθυγράμμιση του.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να καταλάβω αν ο μύλος μου είναι ευθυγραμμισμένος ;

Δημοσίευση από spyros12 » Σάβ Ιούλ 10, 2021 11:57 pm

Υπερ ευχαριστούμε κ.βασιλη....
Τουλαχ εγω ειμαι πολυ περιεργος να δω..
Σε πρωτη φαση το βημα του κολλαρου ειναι 2.2 mm στον Macap mxd 75mm.
Τα υπολοιπα θα μπορεσω να τα δω την δευτερα..

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να καταλάβω αν ο μύλος μου είναι ευθυγραμμισμένος ;

Δημοσίευση από Batman » Δευ Ιούλ 12, 2021 11:25 pm

Στον Major που εχω στα χερια μου ειμαι στις 11 μοιρες οποτε στα 46μm...

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να καταλάβω αν ο μύλος μου είναι ευθυγραμμισμένος ;

Δημοσίευση από spyros12 » Τετ Ιούλ 14, 2021 12:19 pm

Μια διορθωση το βημα ειναι 1.25 τελικα.
Το προβλημα ειναι οτι βγαζω απιστευτες μοιρες,70 συν.Ελα παναγια μου...τι προτεινετε???

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να καταλάβω αν ο μύλος μου είναι ευθυγραμμισμένος ;

Δημοσίευση από BasilTh » Τετ Ιούλ 14, 2021 5:55 pm

70 μοίρες με βήμα 1,25 μας δίνουν 340μm. Αυτό σημαίνει ότι ένα μέρος της άλεσης έχει προδιαγραφές espresso και το υπόλοιπο pour over. Πολύ μεγάλη ανομοιομορφία στην άλεση, γι’ αυτό και δεν πίνεις καφέ.

Για να διορθώσεις την κατάσταση έχεις δύο επιλογές.

1) Μέθοδος μαρκαδόρου-αλουμινόχαρτου
https://www.youtube.com/watch?v=5-cf0Iack5Q


2) Μέθοδος με γυαλόχαρτα
viewtopic.php?f=6&t=6451


Αν ξεκινήσεις με την πρώτη μέθοδο που φαίνεται ευκολότερη, λογάριασε ότι το πάχος κάθε στρώσης αλουμινόχαρτου είναι από 15-25μm. Λέω ότι φαίνεται ευκολότερη, αλλά για να καταλάβεις προς ποια κατεύθυνση πρέπει να κινηθείς θα χρειαστεί να επαναλάβεις την διαδικασία με τον μαρκαδόρο πολλές φορές.

Αντίθετα στην δεύτερη μέθοδο δεν χρειάζεται να τσεκάρεις καθόλου με τον μαρκαδόρο. Απλώς εφαρμόζεις τα γυαλόχαρτα και το σύστημα αυτό-ευθυγραμμίζεται.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να καταλάβω αν ο μύλος μου είναι ευθυγραμμισμένος ;

Δημοσίευση από spyros12 » Τετ Ιούλ 14, 2021 6:01 pm

Κ.βασιλη σας υπερ ευχαριστω για τον χρονο σας...
θα ενημερωσω για τις εξελιξεις...

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να καταλάβω αν ο μύλος μου είναι ευθυγραμμισμένος ;

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Ιούλ 15, 2021 3:52 pm

Στο Βασίλη που ξεκίνησε το τόπικ έχω υποβάλλει δημόσια τουλάχιστον 2 φορές τα σέβη μου για το μεράκι του , τις γνώσεις του , την προσπάθειά του να φέρει το καλύτερο αποτέλεσμα .Εκτιμώ τις απόψεις του και γι αυτό δεν θα εξέφραζα την αντίθεσή μου στη μέθοδο που παρουσιάζεται ,αλλά βλέπω οτι μπορεί να παρασύρει κόσμο να αρχίσει να παρεμβαίνει στο μύλο του ισως χωρίς λόγο και με εντελώς απροσδόκητα αποτελέσματα.
Δεν ξέρω κατα πόσο υιοθετεί ο BasilTh την μέθοδο που παρουσιάζεται αλλά θα τη σχολιάσω επειδή παρουσιάζεται δημόσια απο την LeverCraft Coffee και σε αυτή την παρουσίαση αντιτίθεμαι.

Για εμένα η μέθοδος αυτή ειναι παντελώς αναξιόπιστη .

Εξαρτάται απο
  • το πόσο δυνατά θα σφίξει κάποιος το φορέα των μαχαιριών .Ενδεικτικα να αναφέρω οτι μπορείς να σφίξεις ''δυνατά'' σε ενα εύρος τουλάχιστον 10-15 μοιρών
  • το πόσο επίπεδα ειναι τα μαχαίρια απο μόνα τους.Ενα μαχαίρι που εξέχει απειροελάχιστα σε ενα σημείο του ,θα σε βάλει να ευθυγραμμίσεις-στραβώσεις όλο το μύλο για το ενα αυτό σημείο-χαλώντας όλα τα υπόλοιπα σημεία του μαχαιριού.
  • οι διαφορές που συνήθως εντοπίζονται σε τέτοια μαχαίρια ειναι των λίγων μικρών του χιλιοστού-θα έλεγα κάτω απο 30μm.Αυτές οι αποκλίσεις δεν γινεται να μετρηθούν με ''εύκολο'' (για να μην πω μπακαλίστικο) τρόπο.
  • Συνυπολογίστε και το μπόσικο που μπορεί να έχουν τα σπειρώματα του κολλάρου ρυθμίσεων και το θέμα μπλέκει πολύ .
Αν και τη μέθοδο αυτή τη θεωρώ τόσο αξιόπιστη όσο το να μετρήσεις το μόριό σου με χάρακα για να δεις αν κάνεις ''καλό σεξ'', απο περιέργεια τη δοκίμασα στον ΕΚ43 για τον οποίο έχω πληρώσει πάνω απο 600€ για να ειναι απόλυτα ευθυγραμμισμένος (εκτός απο το κόστος του ίδιου του μύλου) ! Η μέθοδος μου έδειξε 59 μοίρες και ίσως έπαιρνε και λίγο παραπάνω σφίξιμο το μαχαίρι. Το πόσα μm απόσταση ειναι αυτό δεν μπήκα στον κόπο να το υπολογίσω.

Κατα το παρελθόν απο κάτι τέτοια που διάβαζα στο ιντερνετ παρασύρθηκα μετά την αγορά του μύλου μου και με βάση μεθόδους μέτρησης της ευθυγράμμισης όπως
  1. με βάση τον ήχο που κάνουν τα μαχαίρια όταν ακουμπούν και
  2. με βάση τη μέθοδο του μαρκαδόρου
,αποφάσισα οτι δεν ήμουν ευχαριστημένος απο την ευθυγράμμισή του. Τον έστειλα λοιπόν πάλι πίσω στη Γερμανία με το αντίστοιχο κόστος μεταφορικών και αμοιβής του Titus (μιλάμε για μύλο βάρους 25 κιλών) για να ελεγχθεί και πάλι με μικρόμετρα και να αποδειχθεί οτι ολα του κομμάτια έχαναν λιγότερο απο 1 μm και οτι οι μέθοδοι που χρησιμοποιούσα μου έδειναν ψευδή αποτελέσματα.

Μετα απο όλα αυτα λοιπόν αποφάσισα να χαρώ το μύλο μου και να μην ξαναασχοληθώ με το θέμα ευθυγράμμιση και κάπως έτσι απολαμβάνω τους καφέδες μου , όπως απολαμβάνω και το σέξ ανεξάρτητα απο το μέγεθος του μορίου μου. :lol:

Τι θέλω να πω;
Αν ειναι να το μετρήσει κανείς ,πρέπει να το κάνει σωστά με τα κατάλληλα μέσα και η μέθοδος που περιγράφεται είναι εντελώς εμπειρική.Αν πρότεινα κάποια μέθοδο με μικρό κόστος ή εύκολη στην υλοποίηση , αυτη θα ήταν η μέτρηση της κοκκομετρίας του αλεσμένου καφέ που βγάζει ο μύλος με σιτες kruve. Αυτο ειναι το πιο σίγουρο μιας και μετράς την ουσία της άλεσης και οχι τις θεωρητικές προδιαγραφές του μέσου άλεσης.

Σε κάθε περίπτωση πριν προβείτε σε οποιαδήποτε μόνιμη τροποποίηση του μύλου σας να το σκεφτείτε 2 φορές και ιδανικά θα έλεγα οτι αν αποφασίσετε κατι τέτοιο κάνετέ το σωστά σε μηχανουργείο-οχι κατ εκτίμηση (αν θέλετε να έχετε ενα σίγουρο αποτέλεσμα).

Με κάθε σεβασμό στους συμφορουμίτες και τη γνώμη τους και μαζί με λίγο χιούμορ έγραψα την άποψή μου και την εμπειρία μου και μένω ως εδώ.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να καταλάβω αν ο μύλος μου είναι ευθυγραμμισμένος ;

Δημοσίευση από spyros12 » Πέμ Ιούλ 15, 2021 6:23 pm

Δ ξερω τ να πω κ απο που να αρχισω....σιγουρα θα γραψω εκθεση ομως....σιγουρα ομως πρεπει να ευχαριστησω ιδιαιτερα κ προσωπικα τους βασιληδες για τον χρονο τους κ την βοηθεια τους.

γιατι ολο το γεγονος με στεναχωρησε παρα πολυ,απογοητευτηκα,... ειχα κ την γυναικα μου να με κοροιδευει *τι μυλο πηρες σαν μπυραρια στην γερμανια ειναι*
Ο μυλος στα ματια μου ηταν ωραιος η τιμη του ηταν καλη κ αποφασισα να τον παρω...λιγο ο πρωτος μου μυλος,λιγο το ενα,λιγο το αλλο,λιγο ο καθαρισμος ,λιγο τα πειράματα,λιγο οι ρυθμισεις,λιγο η απουσια εμπειριας κ αρχισαν οι καφεδες να πανε στον νεροχυτη...η απογοητευση μου μεγαλη και η χαρα της γυναικας μου ακομα μεγαλυτερη...
σε αυτο το σημειο μια κ δ ειμαι γνωστης θεωρω για μενα η επιλογη να παει ο μυλος στην Κόρινθο αναγκαια.. η βοηθεια του ΚΥΡΙΟΥ ΤΑΡΤΑΡΗ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ...
Δ ΕΧΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ...δ χρειαζεται διαφημιση απο εμενα το καταστημα BARISTA.GR
αν κ άλλοι συμφουρητες ειστε σε παρομοια κατασταση με εμενα κ σας κοροιδευει η συζυγος....μονοδρομος...

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να καταλάβω αν ο μύλος μου είναι ευθυγραμμισμένος ;

Δημοσίευση από BasilTh » Πέμ Ιούλ 15, 2021 8:16 pm

Μετά το post του Rallakias συνειδητοποίησα ότι δεν έχω αναφέρει σε ποιους μύλους μπορεί να εφαρμοστεί η μέθοδος της LeverCraft Coffee.

Προορίζεται για μύλους με κολλάρο ρυθμίσεων με σπείρωμα, που μπορεί να μετρηθεί, όπως Mazzer Macap Compak Anfim

Δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε EK43 Ascaso Eureka Ceado δηλαδή σε μύλους με τελείως διαφορετικό σχεδιασμό.

Απάντηση