Eureka Atom Specialty 75

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Eureka Atom Specialty 75

Δημοσίευση από Batman » Κυρ Ιουν 27, 2021 1:17 pm

Αυτη την στιγμη ειμαι κατοχος ενος Mazzer Super Jolly και ενος Mazzer MAJOR τον οποιο και χρησιμοποιω ως βασικο μου μυλο..
Τους εχω σεταρει με μια Cimbali m21 Junior..
Μου εχει κανει κλικ ο Atom Specialty 75..
Θα δω κατι καλυτερο στο φλιτζανι μου απο τον Major ??
Οι καφεδες μου ειναι διαφορων ειδων..light,medium και κατι φορες δοκιμαζω και κανεναν ιταλικο dark.
Αποκλειστικα espresso..

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Eureka Atom Specialty 75

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Ιουν 28, 2021 9:28 am

Στο φλυτζάνι διαφορά δεν θα δείς πηγαίνοντας σε παρόμοια (μικροτερα) μαχαίρια.Θα έβλεπες μια μικρή διαφορά αν πήγαινες σε πιο ευθυγραμμισμένα μαχαίρια ή σε ssp μαχαίρια.Μπορεί να δείς διαφορά στην ευκολία , στην αισθητική του μηχανήματος ή σε οτι άλλο . Αν σε τρώει η τσέπη σου το κάνεις αλλά στο φλυτζάνι δεν θα φανει κατι αισθητά καλυτερο.
Απο κάποιο σημείο και πάνω , όπως ειναι ενας καλός major μύλος-οχι κανενα χρέπι , η διαφορά στο φλυτζάνι ειναι ελάχιστη και για να φανεί θέλει ΠΟΛΛΆ χρηματα !

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Eureka Atom Specialty 75

Δημοσίευση από Batman » Δευ Ιουν 28, 2021 10:31 am

Rallakias έγραψε:
Δευ Ιουν 28, 2021 9:28 am
Στο φλυτζάνι διαφορά δεν θα δείς πηγαίνοντας σε παρόμοια (μικροτερα) μαχαίρια.Θα έβλεπες μια μικρή διαφορά αν πήγαινες σε πιο ευθυγραμμισμένα μαχαίρια ή σε ssp μαχαίρια.Μπορεί να δείς διαφορά στην ευκολία , στην αισθητική του μηχανήματος ή σε οτι άλλο . Αν σε τρώει η τσέπη σου το κάνεις αλλά στο φλυτζάνι δεν θα φανει κατι αισθητά καλυτερο.
Απο κάποιο σημείο και πάνω , όπως ειναι ενας καλός major μύλος-οχι κανενα χρέπι , η διαφορά στο φλυτζάνι ειναι ελάχιστη και για να φανεί θέλει ΠΟΛΛΆ χρηματα !
Συμφωνω σε πολλα πραγματα απο αυτα που λες..
Μου αρεσουν οι αλλαγες, με σκοπο το κατι καλυτερο,και γι αυτο το «σκαλιζω» παρ οτι το setup μου ειναι καλο.
(Major και Cimbali m21 junior)..
Οπως και οι περισσοτεροι διαρκως ψαχνομαστε με σκοπο το καλυτερο..ετσι μου μπηκαν τα ζουζουνια για τον Atom..
Παρ ολα αυτα εαν εχεις να προτεινεις κατι,ειτε σε μυλο,ειτε σε μηχανη,ειτε σε «πειραγμα» του ηδη υπαρχων εξοπλισμου μου, καλοδεχουμενο!!

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Atom Specialty 75

Δημοσίευση από Zen308 » Δευ Ιουν 28, 2021 10:59 am

Θεωρητικά δε θα δεις αξιοσημείωτη διαφορά, εκτός κι αν έχεις τους γευστικους κάλυκες του J Hoffman.😋
Θα μπορούσες να συμπληρώσεις το setup σου με ένα μύλο με μεγάλα κωνικα ώστε να έχεις περισσότερες επιλογές και ποικιλία(αν σε τρώει η τσέπη σου βέβαια).

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Eureka Atom Specialty 75

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Ιουν 28, 2021 3:09 pm

Αν διαθέτεις 300 ευρώ θα πρότεινα να βάλεις στο Major μαχαίρια SSP . Εχουν τη φήμη οτι ειναι τα καλύτερα.
Απο εκει και πάνω για να δεις την όποια (μικρή) διαφορά θα πρέπει να δώσεις 3.000 και πάνω . Ειτε για να πάρεις ενα υπερ-ευθυγραμμισμένο μύλο , είτε για να πάρεις μια πολύ ικανή μηχανή.
Αν τα διαθέτεις τα 3κ να το συζητησουμε ,αλλά επειδή δεν ειναι και το ευκολότερο νούμερο για να το διαθέσεις για εξοπλισμό καφέ , θα σου πρότεινα να μεινεις στα 300 των μαχαιριών.
Να ξέρεις πάντως οτι προτάσεις υπάρχουν-τα λεφτά σπανίζουν . :lol:

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Eureka Atom Specialty 75

Δημοσίευση από Batman » Δευ Ιουν 28, 2021 4:35 pm

Τα ssp ηταν μια αρχικη κινηση που πηγα να κανω...μεχρι ενας πολυταλαντος φιλος κ γνώστης του αντικειμενου που τα ειχε δοκιμασει, μου ειπε πως δεν αξιζαν τα χρηματα τους και τον κοπο που εκανε για να τα ευθυγραμμισει...
Οποτε αλλαξα πλευση....
Χρηματα για μυλο θα διεθετα αρκετα...αλλα που να μπλεκεις με τους Αμερικανους και τα τελωνεια για εναν kafatek..

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Eureka Atom Specialty 75

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Ιουν 28, 2021 8:28 pm

Σημ:Τα επίπεδα μαχαίρια έχουν ενα σημαντικό μειονέκτημα-(αν δεν ειναι απόλυτα παράλληλα μεταξύ τους) με δεδομένη γωνιακή απόκλιση μεταξύ τους , όσο μεγαλύτερα ειναι τόσο πιο ανομοιόμορφη άλεση παράγουν. Ετσι αν δεν ειναι ευθυγραμμισμένα δεν εχει κανενα νόημα να βάλεις καλύτερα μαχαίρια-θα ειναι σαν να βάζεις μηχανή ferrari σε lada niva.Τα μαχαίρια τα ίδια πάντως του SSP ειναι ακριβά γιατι ειναι κατασκευασμένα με τις ελάχιστες ανοχές για να μην ειναι στραβά.Τα μαχαίρια του SSP δεν θελουν ευθυγράμμιση-άλλο αν τα βάλεις στο στραβό μύλο και αλέθουν σαν τη ''βάρκα στο γιαλό'' .

Αν μιλάμε για βαθιά τσέπη θα κοίταζα τους μύλους του ακόλουθου βίντεο



και οπωσδήποτε δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις αμερικάνικο kafatek και να το πληρώσεις διπλό στο τελωνείο. (παρόλα αυτα αν το αποφασίσεις σου εχω πρόταση για να εκτελωνίσεις με 19% ΦΠΑ και το μικροτερο δυνατο δασμό) .

Εκτός απο τους παραπάνω , υπάρχει και ο μύλος που εχει κατασκευάσει ο Titus που λέγεται Nautilus .Εχει πολλές φωτογραφίες στο Instagram του ο Frank Durra (Titus) αλλά στην πράξη πρόκειται για τα μαχαίρια του EK43 σε διάταξη ίδια με του ΕΚ43 ,με ρυθμιζόμενες στροφές και μειωμένη κατακρατηση όπως ισχυρίζεται.Η τιμή του πρέπει να πηγαίνει προς τα 5.000 θα έλεγα . :a058:
https://www.instagram.com/p/CLJaXItnEkE ... _copy_link

Τέλος υπάρχει πάντα και ο υπερευθυγραμμισμένος ΕΚ43 του Titus όπως αναφέρω στο αντίστοιχο τόπικ.

Ελα κι εσύ στην παρέα των ''εχω πληρώσει ενα μικρο αυτοκινητο για να φτιάχνω καφέ στο σπίτι'' . :a016:

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Eureka Atom Specialty 75

Δημοσίευση από Batman » Δευ Ιουν 28, 2021 8:36 pm

Φιλε Βασιλη ο Nautilus ειναι ενας μυλος που γλυκοκοιταζω,απλα περιμενω να περασει λιγος χρονος μεχρι να βγουν τυχον αστοχιες και να τις διορθωσουν...!
Οποιος μπαινει στο χωρο του home barista πολυ γρηγορα φτιαχνει καφε καλυτερο απο το 80% των καφε εξω...
Το κακο ομως ειναι πως αν κολλησεις το μικροβιο,τοτε αναζητας διαρκως το κατι παραπανω...και το κατι παραπανω,δεν εχει ταβανι!

Απάντηση