Gaggia md15

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Chrispav
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 21, 2021 5:37 pm

Gaggia md15

Δημοσίευση από Chrispav » Δευ Ιουν 21, 2021 5:51 pm

Καλησπέρα. Είμαι νέος στο forum και σχετικά νέος στο club. Έχω μια παλιά μηχανή espresso και έχω βάλει στα πλανα μου να την αντικαταστήσω με την gaggia classic. Πριν από αυτό όμως Προμηθευτικα έναν μήλο gaggia md15. Όπως διαπίστωσα αργότερα ο συγκεκριμένος δεν συνίσταται για unpressed portafilter. Όποτε θέλω να κάνω τρεις ερωτήσεις:
1.- υπάρχει δυνατότητα με κάποια πατεντα να πετύχω πιο ψιλή κοπή ώστε να μπορέσω να φτάσω στα standard του unpressed portafilter?
2.- είναι υπερβολή να χρησιμοποιώ την gaggia classic με pressed portafilter?
3.- πως μπορώ να βρώ ποιο είναι η ιδανική κοπή (ρύθμιση) του μήλου για την μηχανή μου?
Σας ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia md15

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Ιουν 22, 2021 4:31 pm

Γεια σου φίλε.
Για το 1. δεν ξέρω. Γκουγκλάρισες τον μύλο σου και τη λέξη mod?
2. Είναι υπερβολή, με την έννοια ότι μάλλον δεν αξίζει να αλλάξεις μηχανή, από τη στιγμή που και πάλι δεν θα παίρνεις σωστή εκχύλιση.
3. Μόνο με δοκιμή. Ρίξε μια ματιά στις βασικές οδηγίες παρασκευής.

Chrispav
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 21, 2021 5:37 pm

Re: Gaggia md15

Δημοσίευση από Chrispav » Τρί Ιουν 22, 2021 6:00 pm

Σε ευχαριστώ. Ναι το έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρει τπτ

vagosduke
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2021 9:00 am
Μηχανή:: Gaggia Classic Pro
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MD15

Re: Gaggia md15

Δημοσίευση από vagosduke » Τετ Δεκ 08, 2021 9:32 am

Καλησπέρα. Σόρρυ για το resurrection του thread, αλλά σε αυτό έπεσα καθώς έψαχνα για τον συγκεκριμένο μύλο. Τον πήρα και εγώ (και) για espresso χωρίς να το έχω ψάξει και τρομερά. Υπέθεσα πως ένας μύλος των 100 ευρώ θα βγάζει και espresso έστω και σε λίγες σκάλες. Κρίμα... Ακόμα και στην πιο ψιλή σκάλα, παιρνω μη ικανοποιητικούς (πολύ γρήγορους) χρόνους εκχύλισης.

Αλλά...

Την μόνταρα και τώρα δουλεύει και για espresso και για ελληνικό μια χαρά :a013: . Η μόντα είναι πολύ απλή και δεν χρειάζεται καν να ανοίξετε το εσωτερικό της μηχανής (φαντάζομαι ούτε ακυρώνει και την εγγύηση). Λοιπόν έψαξα λίγο τι έχουν κάνει άλλοι και επειδή δεν βρήκα κάποιο καλό guide με εικόνες (πόσω μάλλον στα Ελληνικά) το παραθέρω εδώ για τους επείδοξους home baristas που καταλήξουν με αυτόν τον μύλο.

Η διαδικασία είναι η ακόλουθη (με φωτογραφίες):

- Αφαιρέστε το hopper για τους κόκκους
- Κάτω από το hopper είναι ο μύλος. Ο μύλος αποτελείται απο 2 μεταλλικές "λεπίδες" (=βαριά μεταλλικά οδοντωτά burrs): Την πάνω την κάτω. Κάτω ακριβώς από το hopper λοιπόν έχει ένα συρματάκι. Το σηκώνετε και το στρίβετε αντίθετα της φοράς του ρολογιού. Αυτό ξεκλειδώνει το πάνω μέρος του μύλου και έτσι μπορείτε να το αφαιρέσετε.
- Αυτό το εξάρτημα που μόλις βγάλατε (το πάνω μέρος του μύλου) αποτελείται από 2 μέρη: την μεταλλική "λεπίδα" και την πλαστική βάση της (με το συρματάκι). Ξεβιδώνουμε τις 2 βίδες που τα ενώνουν αυτά τα 2.
- Τώρα ο σκοπός είναι να βάλουμε κάτι ανάμεσα στην λεπίδα και στην πλαστική βάση ώστε η λεπίδα να κάθεται ένα ελάχιστο τσικ πιο ψηλά. Εγώ έκοψα 2 φύλλα από Α4 ακριβώς στο σχήμα της βάσης (δαχτυλίδι). Θέλει λίγο υπομονή για να βγούνε ακριβώς και να μην εξέχουν.
- Έβαλα τα 2 χάρτινα δαχτυλίδια (ή ότι υλικό κόψατε) πάνω στην βάση και από πάνω τοποθέτησα την "λεπίδα" και την ξαναβίδωσα. Στην τελευταία φωτογραφία που έχω προσθέσει φαίνεται το λευκό χάρτινο δαχτυλίδι που έχω κόψει και τοποθετήσει πάνω στην βάση.
- Τέλος, ξανασυναρμολόγισα την μηχανή με την αντίστροφη διαδικασία.

Με αυτά τα 2 κανονικά φύλλα εκτυπωτη η μηχανή τώρα κόβει ικανοποιητικά και espresso και ελληνικό. Παίρνω πολύ ικανοποιητική εκχύλιση με οικιακή μηχανή των 15 bar γύρω στην 2-2.5 σκάλα. Επίσης για Γαλλικό κόβει μια χαρά από την σκάλα 7 και πάνω.

Προσέξτε αν βάλετε μεγαλύτερο πάχος ή περισσότερα φύλλα, μπορεί να σηκώσετε την λεπίδα του μύλου τόσο ώστε να ακουμπάνε οι λεπίδες κατά το κόψιμο με αποτέλεσμα να χαλάσετε πιθανώς την συσκευή. Oπότε, προσθέστε μόνο τόσο πάχος ώστε να πετύχετε το αποτέλεσμα που θέλετε στις χαμηλότερες σκάλες και να τεστάρετε πάντα από την μεγαλύτερη σκάλα και να κατεβαίνετε σταδιακά σε μικρότερη, ποτέ το αντίθετο.

Αυτά. Το αφήνω εδώ για αναφορά για όποιον τελικά πάρει αυτόν τον μύλο. Και πάλι προφανώς δεν είναι τόσο καλύ λύση σαν είχες μια Sage των 250 ευρώ, αλλά είναι πιο εύκολο από ότι φαίνεται και σώζει την κατάσταση αρκετά ικανοποιητικά.

Καλημέρα και καλούς καφέδες!

Απάντηση