Mahlkönig E65S GbW

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Πέμ Μάιος 13, 2021 12:26 pm

Επιφυλάσσομαι  ωστόσο να δώσω κάποια στιγμή πληροφορίες όπως και να έχει για την παρακράτηση σε γραμμάρια.

Να αναφέρω το πιο βασικό μειονέκτημα του μύλου 

Ο μύλος είναι ιδιαίτερα ψηλός και δεν χωράει μαζί με το μαμισιο hopper κάτω από τα κλασσικά ντουλάπια κουζίνας  (ΥΨΟΣ 62 Εκατοστα) .

Έχω παραγγείλει λοιπόν το mini hopper που ευτυχώς διατίθεται on demand και προς το παρών θα δουλέψω την specialita
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Μάιος 13, 2021 5:08 pm

Καλορίζικος και ωραία εσπρεσσάκια εύχομαι!
Φοβερός μύλος με πραγματικά χρήσιμες λειτουργίες.
Ευχαριστουμε και για τις πρώτες εντυπώσεις που μας μετέφερες :oneup:

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Πέμ Μάιος 13, 2021 5:57 pm

Zen308 έγραψε:
Πέμ Μάιος 13, 2021 5:08 pm
Καλορίζικος και ωραία εσπρεσσάκια εύχομαι!
Φοβερός μύλος με πραγματικά χρήσιμες λειτουργίες.
Ευχαριστουμε και για τις πρώτες εντυπώσεις που μας μετέφερες :oneup:
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε! :oneup:
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

homekafetzis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2020 9:02 pm
Όνομα: Μάρκος
Μηχανή:: La Marzocco Linea mi
Μύλος:: Caedo E37s 83mm flat
2ος Μύλος:: HG-one 83mm conical
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από homekafetzis » Παρ Μάιος 14, 2021 8:32 pm

mantraxalos έγραψε:
Τετ Μάιος 12, 2021 10:02 pm


0 κατακρατηση 18γρ ζητας να σου βγαλει 18γρ σου βγαζει βαζεις ενα σακουλακι 250γρ στο hopper (εμενα μου κραταει 3 μερες :lick: )

Υ.Γ. δεν εχει νοημα να μετρας κατακρατηση στον θαλαμο αλεσης απο την στιγμη που παιρνεις οτι ζητας...18ΓΡ Ζητας 18 παιρνεις..
Φιλε αυτο που γραφεις δεν ισχυει!!! Συμφωνα με κατοχο του μυλου στο home barista που κανει review, o μυλος εχει κατακρατηση 6 γρ!!!

Παραθετω το κειμενο απο το home barista:

Retention
I measured total retention just once, earlier. I removed all coffee from the grinder, removed flapper, cleaned the grinding chamber, chute and spout with vacuum cleaner, so the grinder was totaly clean. Then I put 10.01g in, grinded it as a single dose and weighted the output, 4.12g. Total retention was ca. 5.9g

https://www.home-barista.com/grinders/n ... 43-20.html

Επομενως εσυ το επομενο πρωι που κανεις καφε, μπορει εσυ να ζητας απο τον μυλο 18 γρ και ο μυλος να σου δινει ζυγισμενα 18 γρ, αλλα τα 6 γρ ειναι απο χθες. Μιλαμε για το 1/3 της δοσης!!!
Αυτο δεν μπορει να μην επηρεαζει τη γευση.
Αν παλι καθε φορα που αλεθεις πετας 6 γρ για να καθαρισει απο τον παλιο καφε, στους 3 καφεδες που κανεις, πετας τον 1!!!
Ο μυλος αυτος σε ενα μαγαζι θα κανει φοβερη δουλεια, αλλα για το σπιτι δεν τον βρισκω λειτουργικο.
Τα πολλα ηλεκτρονικα και η ζυγιση εκτοξευουν την τιμη του.

Υπαρχουν και αλλες επιλογες με μεγαλυτερα μαλιστα μαχαιρια 75mm και 83 mm και χωρις (ουσιαστικη) κατακρατηση και φυσικα πιο προσιτη τιμη!!!

1) Eureka Atom 75mm με blow up system (μηδανικη κατακράτηση)

https://www.youtube.com/watch?v=U5S4IzwyB3M

https://www.barista.gr/en/eureka-atom-s ... ee-grinder

2) Caedo E37s με 83 mm και 0,5 γρ κατακράτηση


https://www.youtube.com/watch?v=Le7lShhk4eg
στα 8:40 λεει για κατακρατηση

https://www.barista.gr/el/ceado-e37s-mylos-alesis

homekafetzis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2020 9:02 pm
Όνομα: Μάρκος
Μηχανή:: La Marzocco Linea mi
Μύλος:: Caedo E37s 83mm flat
2ος Μύλος:: HG-one 83mm conical
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από homekafetzis » Παρ Μάιος 14, 2021 9:28 pm

homekafetzis έγραψε:
Παρ Μάιος 14, 2021 8:32 pm



Υπαρχουν και αλλες επιλογες με μεγαλυτερα μαλιστα μαχαιρια 75mm και 83 mm και χωρις (ουσιαστικη) κατακρατηση και φυσικα πιο προσιτη τιμη!!!

Nα συμπληρωσω και με φοβερη ποιοτητα αλεσης και κατασκευης.

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Παρ Μάιος 14, 2021 9:31 pm

homekafetzis έγραψε:
Παρ Μάιος 14, 2021 8:32 pm
mantraxalos έγραψε:
Τετ Μάιος 12, 2021 10:02 pm


0 κατακρατηση 18γρ ζητας να σου βγαλει 18γρ σου βγαζει βαζεις ενα σακουλακι 250γρ στο hopper (εμενα μου κραταει 3 μερες :lick: )

Υ.Γ. δεν εχει νοημα να μετρας κατακρατηση στον θαλαμο αλεσης απο την στιγμη που παιρνεις οτι ζητας...18ΓΡ Ζητας 18 παιρνεις..
Φιλε αυτο που γραφεις δεν ισχυει!!! Συμφωνα με κατοχο του μυλου στο home barista που κανει review, o μυλος εχει κατακρατηση 6 γρ!!!

Παραθετω το κειμενο απο το home barista:

Retention
I measured total retention just once, earlier. I removed all coffee from the grinder, removed flapper, cleaned the grinding chamber, chute and spout with vacuum cleaner, so the grinder was totaly clean. Then I put 10.01g in, grinded it as a single dose and weighted the output, 4.12g. Total retention was ca. 5.9g

https://www.home-barista.com/grinders/n ... 43-20.html

Επομενως εσυ το επομενο πρωι που κανεις καφε, μπορει εσυ να ζητας απο τον μυλο 18 γρ και ο μυλος να σου δινει ζυγισμενα 18 γρ, αλλα τα 6 γρ ειναι απο χθες. Μιλαμε για το 1/3 της δοσης!!!
Αυτο δεν μπορει να μην επηρεαζει τη γευση.
Αν παλι καθε φορα που αλεθεις πετας 6 γρ για να καθαρισει απο τον παλιο καφε, στους 3 καφεδες που κανεις, πετας τον 1!!!
Ο μυλος αυτος σε ενα μαγαζι θα κανει φοβερη δουλεια, αλλα για το σπιτι δεν τον βρισκω λειτουργικο.
Τα πολλα ηλεκτρονικα και η ζυγιση εκτοξευουν την τιμη του.

Υπαρχουν και αλλες επιλογες με μεγαλυτερα μαλιστα μαχαιρια 75mm και 83 mm και χωρις (ουσιαστικη) κατακρατηση και φυσικα πιο προσιτη τιμη!!!

1) Eureka Atom 75mm με blow up system (μηδανικη κατακράτηση)

https://www.youtube.com/watch?v=U5S4IzwyB3M

https://www.barista.gr/en/eureka-atom-s ... ee-grinder

2) Caedo E37s με 83 mm και 0,5 γρ κατακράτηση


https://www.youtube.com/watch?v=Le7lShhk4eg
στα 8:40 λεει για κατακρατηση

https://www.barista.gr/el/ceado-e37s-mylos-alesis
Φίλε αυτό που γράφω ισχύει και με το παραπάνω για μένα και για όσους... ΝΑΙ.... όσους ΔΕΝ βάζουν #1 προτεραιότητα την παρακράτηση 6 γρ όπως ανέφερες.

θα παραθέσω ξανά λοιπόν κι εγώ αυτά που έγραψα παραπάνω και μάλλον η δεν τα διάβασες σωστά και δεν τα κατάλαβες η φταίω εγώ που δεν σου έδωσα να καταλάβεις.

<< *Επειδή ακούω συνεχώς εδώ και τουλάχιστον 30 χρόνια τώρα όπου πάω και όπου σταθώ περί retention και κάπου από ένα σημείο και έπειτα και σε ορισμένες περιπτώσεις (και όχι βέβαια στην προκείμενη περίπτωση) , δεν έχει βάση ώριμης συζήτησης .

Να δώσω κι εγώ ένα στίγμα μια διαφορετική τοποθέτηση που βέβαια είναι και αυτή προς συζήτηση όπως όλες οι υπάρχουσες θεωρίες γιατί περί θεωριών πρόκειται, άλλα βασικά και περί αντίληψης.

Δηλαδή αν το παρακρατημενο από "χτες" υπόλειμμα αλεσμένου καφέ παραμένει στο χώρο άλεσης και στα κατώτερα σημεία του θαλάμου άλεσης η φεύγει με ένα απλό φλασαρισμα-κόψιμο του μύλου 2 δευτερολέπτων.

Δεν μπορώ να πιστέψω λοιπόν οτι εφόσον πιστεύουμε στη θεωρία του domino ότι το νέο εισερχόμενο μείγμα άλεσης δεν κλωτσάει έξω από τον μύλο το ήδη παλιότερο αφού αυτή η λογική επικρατεί πάντα σε κλειστούς θαλάμους όπου η διάφορα δυναμικού πίεσης από ψηλότερα διώχνει βίαια το υπάρχον υλικό.(ναι υπάρχει ακόμα και αυτή η συζήτηση σε ξένα φόρα)

Αρα λοιπόν εφόσον δεν έχουμε θέματα "οικονομίας" καφέ δλδ πετάγματος μια απειροελάχιστης ποσότητας manually τότε είμαστε οκ.
Τελειότητα δεν υπάρχει πουθενά.... αν μου πεις τι πρέπει να διαλέξω σε ένα μύλο είναι σίγουρα η "ποιότητα ζωής" που μπορεί να σου παρέχει γενικα και οχι 5 γραμμάρια καφέ . >>





Επειδή λοιπόν ΑΝΕΤΑ μπορώ και θέλω ...και άλλοι πολλοί μπορούν και θέλουν (όσοι είναι αυτοί)... να πετάμε και να φλασαρουμε 5γρ παλιού καφέ ο Θεός να τον κάνει "παλιό" αφού δεν μένει πάνω από 12 ώρες μέσα στο θάλαμο ...αλλά λέμε τώρα...έστω είναι παλιός δεν χαλαμε χατηρι..(καφές 7 το πρωί καφές ξανά μετά το γεύμα στις 18.00 ) και επειδή δεν μπαίνω στο τριπακι, παραμύθι όπως θες πες το του ψευτοδειληματος ( για μένα προσωπικά)  του αν θα πετάξω 5γρ καφέ..ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΜΥΛΟ ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ.. ε ναι λοιπόν 

Με νοιάζει όπως προανέφερα

Η ακρίβεια στην μερίδα χωρίς σκοτούρες - χωρίς ζυγαριές - χωρίς ποτηράκια - χωρίς μεταφορές από τα ποτηράκια στο πορταφιλτερ και ολο το mess
Η πιστότητα στην επανάληψη της ακρίβειας της μερίδας
Η ακρίβεια της άλεσης
Η πανεύκολη επιστροφή στη ακρίβεια προηγουμένης άλεσης υστέρα από αλλαγή.
Η ευκολία εναλλαγής δόσης ανάλογα για ποιον φτιάχνω καφέ
Η ποιότητα της άλεσης αυτή καθεαυτή
Η ταχύτητα της άλεσης
Η ποιότητα κατασκευής
Η ευκολία αποθήκευσης των μερίδων μου και των recipes που πλέον δεν χρειάζεται κα κάνω τίποτα πάρα μόνο να τοποθετήσω το portafilter .Τελος Η ΓΕΥΣΗ !!!

Τι δεν με νοιάζει ? η παρακράτηση!

Επομένως και αφού φλασαρω κάθε δόση όπως ανέφερα 18γρ θα ζητήσω και ΝΑΙ 18γρ θα πάρω και χωρίς να επηρεάσει την γεύση έτσι κι αλλιώς.

Και για τον  Mahlkönig EK-43S λέγανε ότι είναι για επαγγελματίες και τώρα έχει μπει σε όλα τα σπίτια.

Τώρα το οτι  δεν τον βρίσκεις λειτουργικό αφού δεν τον έχεις και δεν τον δουλεύεις και δεν τον τεστάρεις ..δεν τον ζεις.. αυτό είναι απορίας άξιον.. άσε έμενα λοιπόν  που τον έχω να  ταλαιπωρούμαι   και να βασανίζομαι :a013: 
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mantraxalos την Παρ Μάιος 14, 2021 9:53 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Παρ Μάιος 14, 2021 9:35 pm

homekafetzis έγραψε:
Παρ Μάιος 14, 2021 9:28 pm
homekafetzis έγραψε:
Παρ Μάιος 14, 2021 8:32 pm



Υπαρχουν και αλλες επιλογες με μεγαλυτερα μαλιστα μαχαιρια 75mm και 83 mm και χωρις (ουσιαστικη) κατακρατηση και φυσικα πιο προσιτη τιμη!!!

Nα συμπληρωσω και με φοβερη ποιοτητα αλεσης και κατασκευης.
Που δεν προσφέρουν όμως αυτά τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ τα όποια ήταν ο λόγος για τον όποιο αγόρασα τον συγκεκριμένο μύλο.Και μην μου πείς οτι τα εχουν γιατί θα σε πιάσω αδιάβαστο :a016:
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

homekafetzis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2020 9:02 pm
Όνομα: Μάρκος
Μηχανή:: La Marzocco Linea mi
Μύλος:: Caedo E37s 83mm flat
2ος Μύλος:: HG-one 83mm conical
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από homekafetzis » Παρ Μάιος 14, 2021 11:23 pm

Για τη ποιοτητα και τη ταχυτητα αλεσης, μην εισαι και τοσο σιγουρος, μιλαμε για πολυ εως πολύ μεγαλυτερα μαχαιρια και αν τους παρεις με titanium ή red speed burrs παει αλλου η βαλιτσα!
Για να μη μιλησω για την ευθυγραμμιση μαχαιριων της Mahlkonig που σε καθε μυλο που βγαζει ειναι διαφορετικη.Ενας στους δεκα ΕΚ43 βγαινει σωστος απο εργοστασιο!!!
Η ζυγαρια σιγουρα ειναι ένα πλεονεκτημα, αλλα πόσο δυσκολο και ποσο χρονοβορο είναι να βαλεις το pf σε μια ζυγαρια? Για εναν barista σε καφετερια που το κανει 100 φορες τη μερα να το καταλαβω ότι είναι ευκολια, αλλα στο σπιτι που κανουμε 1-2 καφεδακια δεν νομιζω ότι προσφερει κατι το τρομερο.Εσυ βεβαια τον πηρες και για αυτό οποτε οκ, αλλα ας το δουμε και λιγο αντικειμενικα!
Τωρα που αποθηκευεις συνταγουλες, εμενα δεν μου λεει κατι, με ενδιαφερουν πιο ουσιαστικα πραγματα, αλλα αυτή είναι δικη μου αποψη και και εσυ εχεις τη δικη σου και εκανες την επιλογη σου.
Οσο για τη λειτουργικοτητα, δεν χρειαζεται να εχεις και καποιο ιδιαιτερα υψηλο IQ για να καταλαβεις τι εννοω.
Νομιζω το εγραψα απλα και κατανοητα.
Μπορει να μην εχω δουλεψει το συγκεκριμενο μυλο, αλλα ειχα στο παρελθον μυλο on demand με αναλογη παρακρατηση και για εμενα δεν ηταν λειτουργικος.
Δεν μου αρεσει να πεταω τα 100 απο τα 250γρ που εχει το σακουλακι, εκτος αν πινεις κανα lavaza rossa, οποτε παω πασο, ουτε ο καφες που κανω να εχει μιση δοση χθεσινου - μπαγιατικου και μιση φρεσκου...για ποια γευση μιλαμε?
Ως γνωστο ο αλεσμενος καφες στα 20 λεπτα αρχιζει να χανει αρωμα και γευση, τωρα αν εσυ τον θεωρεις φρεσκο μετα απο 12 ωρες οπως ανεφερες οκ παω παλι πασο.
Αλλα υποθετω ότι ουτε αυτό το γνωριζες όπως και ότι τελικα δεν γνωριζες ότι ο μυλος που αγορασες εχει παρακρατηση και μαλιστα μεγαλη και όχι μηδεν όπως μας ειπες.

Τεσπα, δεν μπηκα στο κοπο να γραψω για να ερθω σε αντιπαρεθεση μαζι σου, αλλα εγραψες οτι μυλος εχει μηδενικη κατακρατηση, κατι που δεν είναι αληθες και εγραψα για να μην παιρνει λανθασμενη πληροφορια διαβαζοντας το καποιος και ότι επισης υπαρχουν και άλλες επιλογες με λιγοτερα χρηματα, μεγαλυτερα εως πολύ μεγαλυτερα μαχαιρια, χωρις παρακρατηση και καλυτερο φλυτζανι στο φιναλε!!!

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μάιος 15, 2021 12:29 am

homekafetzis έγραψε:
Παρ Μάιος 14, 2021 11:23 pm
Για τη ποιοτητα και τη ταχυτητα αλεσης, μην εισαι και τοσο σιγουρος, μιλαμε για πολυ εως πολύ μεγαλυτερα μαχαιρια και αν τους παρεις με titanium ή red speed burrs παει αλλου η βαλιτσα!
Η ζυγαρια σιγουρα ειναι ένα πλεονεκτημα, αλλα πόσο δυσκολο και ποσο χρονοβορο είναι να βαλεις το pf σε μια ζυγαρια? Για εναν barista σε καφετερια που το κανει 100 φορες τη μερα να το καταλαβω ότι είναι ευκολια, αλλα στο σπιτι που κανουμε 1-2 καφεδακια δεν νομιζω ότι προσφερει κατι το τρομερο.Εσυ βεβαια τον πηρες και για αυτό οποτε οκ, αλλα ας το δουμε και λιγο αντικειμενικα!
Τωρα που αποθηκευεις συνταγουλες, εμενα δεν μου λεει κατι, με ενδιαφερουν πιο ουσιαστικα πραγματα, αλλα αυτή είναι δικη μου αποψη και και εσυ εχεις τη δικη σου και εκανες την επιλογη σου.
Οσο για τη λειτουργικοτητα, δεν χρειαζεται να εχεις και καποιο ιδιαιτερα υψηλο IQ για να καταλαβεις τι εννοω.
Νομιζω το εγραψα απλα και κατανοητα.
Μπορει να μην εχω δουλεψει το συγκεκριμενο μυλο, αλλα ειχα στο παρελθον μυλο on demand με αναλογη παρακρατηση και για εμενα δεν ηταν λειτουργικος.
Δεν μου αρεσει να πεταω τα 100 απο τα 250γρ που εχει το σακουλακι, εκτος αν πινεις κανα lavaza rossa, οποτε παω πασο, ουτε ο καφες που κανω να εχει μιση δοση χθεσινου - μπαγιατικου και μιση φρεσκου...για ποια γευση μιλαμε?
Ως γνωστο ο αλεσμενος καφες στα 20 λεπτα αρχιζει να χανει αρωμα και γευση, τωρα αν εσυ τον θεωρεις φρεσκο μετα απο 12 ωρες οπως ανεφερες οκ παω παλι πασο.
Αλλα υποθετω ότι ουτε αυτό το γνωριζες όπως και ότι τελικα δεν γνωριζες ότι ο μυλος που αγορασες εχει παρακρατηση και μαλιστα μεγαλη και όχι μηδεν όπως μας ειπες.

Τεσπα, δεν μπηκα στο κοπο να γραψω για να ερθω σε αντιπαρεθεση μαζι σου, αλλα εγραψες οτι μυλος εχει μηδενικη κατακρατηση, κατι που δεν είναι αληθες και εγραψα για να μην παιρνει λανθασμενη πληροφορια διαβαζοντας το καποιος και ότι επισης υπαρχουν και άλλες επιλογες με λιγοτερα χρηματα, μεγαλυτερα εως πολύ μεγαλυτερα μαχαιρια, χωρις παρακρατηση και το πιθανοτερο καλυτερο φλυτζανι στο φιναλε!!!
Πάμε λοιπόν ένα , ένα..
1 - Για τη ποιότητα και τη ταχύτητα άλεσης, μην είσαι και τόσο σίγουρος, μιλάμε για πολύ εως πολύ μεγαλύτερα μαχαίρια και αν τους παρεις με titanium ή red speed burrs παει αλλου η βαλιτσα!

Mε το καλήμερα εγινες και αμφισβητίας ποιότητας ενος BRAND που για όσους γνωρίζουν μας κανει και αισθανομαστε σιγουροι ! Μεχρι στιγμης η  γευση ειναι υπερανω καθε προσδοκιας .Στα μαχαιρια δεν παζει ρολο μονο το μεγεθος για την ποιοτητα αλλα και η κατομη τους (αλλο ενα στοιχειο για το οποιο ειναι γνωστη η mahlconig.) και για την ομοιογενεια τον particles το ποιο σημαντικο στοιχειο της αλεσης που σε αυτο ειναι η κορυφη η Mahlconig.

2- Ποσο χρονοβορο ειναι ? παμε λοιπον....να παρεις τη ζυγαρια να την μηδενισεις να βαλεις πανω το πορταφιλτερ να παρεις το σακουλακι να μετρησεις 18 γραμαρια στο ποτηρακι να βαλεις τουσ κοκκους στον μυλο να κανεις την αλεση σε ποτηρακι αν δεν εχεις καλο portafilter holder (to 99% Προτιμαει να αλεθει σε ποτηρακι λιγοι μυλοι κρατουν με αξιοπρεπεια το πορταφιλτερ σταθερο) να βαλεις τον αλεσμενο καφε στο πορταφιλτερ...αν εισαι γρηγορος θες κανα λεπτο αν δεν θεσ να κανεις τον παγκο ανω κατω .Ποσα θελω εγω? 4 δευτερολεπτα. ουτε ποτηρακια ουτε ζυγαριες ουτε παρελκομενα κουμπωσες αλεσες τελιωσες! βαλε τωρα να εχεις 3-4 ατομα στην οικογενεια με διαφορετικα γουστα η καλεσμενους και θα καταλαβεις γιατι δεν χρειαζεσαι να εισαι BARISTA για να κανεις τη ζωη σου ευκολη. Eιναι σαν να λες οτι επειδη η SAAB εφαρμοσε το turbo πρωτα στα αεροπλανα και στα φορτηγα δλδ στα επαγγελματικα οχηματα δεν εχει λογο υπαρξης στα ιδιωτικης χρησης...ειναι και αυτο μια αποψη!

3- Συνταγουλες?  Θελω εναn villa calda 19gr double shοτ και στα καπακια εναν tierra για latte? οκ . Περιστρεφω το knob στην αναλογη θεση, κουμπωνω πορταφιλτερ 4 sec τελιωσα , Κανω brew ,βγαζω καθαριζω portafilter ξαναγυριζω 1 knob περιστρεφω στην απολυτη ακριβη θεση κατοπιν υποδειξης θεσης μαχαιριων για τον Tierra ξανακουμπωνω portafilter 4 sec τελιωσα.

4- Λειτουργικότητα και ΙQ ..ΟΝΤΩΣ δεν χρειαζεται καποιος να ειναι πυρινικος φυσικος για να καταλαβει τη διαφορα ενος παλιοτερου μηχανηματος με ενα μηχανημα τεχνολογιας αιχμης ειδικα στα θεματα λειτουργικοτητας.

5- Αφου λοιπον δεν εχεις τον μυλο αλλα ειχες καποτε πριν χρονια ενα αλλο μυλο on demand που σαφως δεν εχει την τεχνολογια που εχει αυτος ο μυλος πως κρινεις? με τα κριτηρια εκεινου του μυλου εκεινης της εποχης ? Μπορει να υπαρξει δικο σου μετρο εμπειριας σε ενα εντελως καινουργιο μηχανημα που τον εχουν στην Ελλαδα 5 ατομα? κατσε να τον γνωρισεις απο κοντα πρωτα και μετα αν δεν σου αρεσει βεβαιως ολες οι αποψεις δεκτες.


6- Δεν υπαρχει περιπτωση αγαπητε μου να πεταξω 100γρ καφε ανα σακουλακι 250gr οταν κανω 3-4 καφεδες μονοκοπανια δεν κανω flash το ιδιο πρωι αναμεσα στους καφεδες .

7- "ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΓΕΥΣΗ ΜΙΛΑΜΕ"  Ελα μου ντε ?  για ποια οταν καποιοι δεν εχουν καν φιλτρο νερου η αλατων ? οταν καποιοι δεν κανουν κανουν ποτε συντηρηση και πινουν ολα τα καταλοιπα του boiler ? οταν το μοτερ του μυλου εχει "αρπαξει" και ανεβαζει μυρωδιες στον θαλαμο και αρα στον "φρεσκοκομμενο" καφε? για τα σακουλακια που παιρνουμε και πολλες φορες ειναι ηδη αρπαγμενα και τα πεταμε οπως ειναι στον καδο (εκει δεν εχει retention) τοτε ο καφες που θα παραμεινει στον θαλαμο μας μαρανε - που ετσι κι αλλιως τον φλασαρω...

8- Εκτος απο αγενης εισαι και ψευτης . Που ακριβως αναφερω οτι ο "μυλος" εχει μηδενικη κατακρατηση? εγω ειπα ΓΙΑ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΣΤΟ ΠΟΡΤΑΦΙΛΤΕΡ 18 ζητας - 18 παιρνεις . Δεν βαζεις 18 να παρεις 17.5.

Συκεκριμενα στο ποστ γραφω " 0 κατακρατηση 18γρ ζητας να σου βγαλει 18γρ σου βγαζει βαζεις ενα σακουλακι 250γρ στο hopper (εμενα μου κραταει 3 μερες :lick: )
Υ.Γ. δεν εχει νοημα να μετρας κατακρατηση στον θαλαμο αλεσης απο την στιγμη που παιρνεις οτι ζητας...18ΓΡ Ζητας 18 παιρνεις.."

Υ.Γ Τωρα που μπηκαν καποια πραγματα στη θεση τους ουτε εγω θελω να μπω σε αντιπαραθεση μαζι σου.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μάιος 15, 2021 12:49 am

homekafetzis έγραψε:
Παρ Μάιος 14, 2021 11:23 pm

Τεσπα, δεν μπηκα στο κοπο να γραψω για να ερθω σε αντιπαρεθεση μαζι σου, αλλα εγραψες οτι μυλος εχει μηδενικη κατακρατηση, κατι που δεν είναι αληθες και εγραψα για να μην παιρνει λανθασμενη πληροφορια διαβαζοντας το καποιος και ότι επισης υπαρχουν και άλλες επιλογες με λιγοτερα χρηματα, μεγαλυτερα εως πολύ μεγαλυτερα μαχαιρια, χωρις παρακρατηση και καλυτερο φλυτζανι στο φιναλε!!!
Eπισης βλεπω να επιμενεις να κανεις λινκ απο εταιρειες που πουλανε μηχανηματα , να διαφημιζεις διαφορες μαρκες και να επιμενεις για καλυτερα φλυτζανια χωρις να εχεις δοκιμασει ποτε καφε απο τον εν λογω μυλο ΗΜΑΡΤΟΝ ΔΗΛΑΔΗ , ....που ?.....σε ενα ποστ που απλα προσπαθει να κανει ενα review...Λες και εισαι καποιος εγχωριος ανταγωνιστης της mahlconig.

Επισης παρατηρω οτι ενω εισαι περισσοτερο απο ενα χρονο μελος εχεις κανει ολες κι ολες 7 δημοσιευσεις αν κατι λεει αυτο..

Υ.Γ. δεν εννοω κατι κακο απλα αν εισαι εισαγωγεας καποιων μηχανηματων η αν δουλευεις επαγγελματικα για καποιους πες το μας για να καταλαβουμε..
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Κλειδωμένο