Mahlkönig E65S GbW

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
nikos999
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 16, 2014 9:35 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: brazilia mini clasic
2η Μηχανή:: Tmax500
Μύλος:: TALΩS woodsman
Οι καφέδες μου:: Speciality
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από nikos999 » Σάβ Μάιος 15, 2021 8:54 am

Εγώ πάλι που εχω κάνει περισσότερες απο 7 δημοσιεύσεις :lol: βλέπω χαλαρά οτι εσύ είσαι ο αγενής εδώ πέρα.Ο άνθρωπος μίλησε ευγενικά και σου είπε την άποψη του (ολόσωστη γιά εμένα) και μάλιστα περιεκτικά χωρίς ανακρίβειες και υποκειμενικές θεωρίες που με το κιλό μας αράδιασες εδω.
Αν εσένα σου μοιάζει ο άνθρωπος γιά εγχώριος ανταγωνιστής της ΜΥΛΑΡΑΣ ΣΟΥ εμένα μου μοιάζεις για εγχώριος πωλητης της EUROGAT. :lol:
Τεσπά μιλάω μόνο εάν εχω κάτι χρήσιμο να πω και δεν ανέχομαι να με υποτιμά κανένας φραγκάτος όπως δεν δέχομαι κανένας πολιτικός να με αποκαλεί Ψεκασμένο .
Απο πότε ο μετρητής δημοσιεύσεων έγινε εργαλείο αξιολόγησης ανθρώπων στα χέρια τού κάθε ημιμαθή(απαράδεκτος εδώ).Αλλα εάν τα ξέρεις τόσο καλά όσο φαντάζεσαι καί είσαι και τόσο μάγκας όσο νομίζεις τράβα και σε κανά διπλανό φόρουμ να τα πείς πού έχει διαχειριστή γιατί εδώ βρήκες και τα λές.
Ααα και που είσαι.Αντιπαράθεση στις χάρτινες θεωρίες σου βαριέμαι να κάνω.Δεν αξίζει.Εγώ πάντως μετά απο αυτά που είπες και να είχα λεφτά για κάτι τέτοιο δεν θα τα έδινα.Αποτροπή σκέτη είσαι. :lol:

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μάιος 15, 2021 9:30 am

nikos999 έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 8:54 am
Εγώ πάλι που εχω κάνει περισσότερες απο 7 δημοσιεύσεις :lol: βλέπω χαλαρά οτι εσύ είσαι ο αγενής εδώ πέρα.Ο άνθρωπος μίλησε ευγενικά και σου είπε την άποψη του (ολόσωστη γιά εμένα) και μάλιστα περιεκτικά χωρίς ανακρίβειες και υποκειμενικές θεωρίες που με το κιλό μας αράδιασες εδω.
Αν εσένα σου μοιάζει ο άνθρωπος γιά εγχώριος ανταγωνιστής της ΜΥΛΑΡΑΣ ΣΟΥ εμένα μου μοιάζεις για εγχώριος πωλητης της EUROGAT. :lol:
Τεσπά μιλάω μόνο εάν εχω κάτι χρήσιμο να πω και δεν ανέχομαι να με υποτιμά κανένας φραγκάτος όπως δεν δέχομαι κανένας πολιτικός να με αποκαλεί Ψεκασμένο .
Απο πότε ο μετρητής δημοσιεύσεων έγινε εργαλείο αξιολόγησης ανθρώπων στα χέρια τού κάθε ημιμαθή(απαράδεκτος εδώ).Αλλα εάν τα ξέρεις τόσο καλά όσο φαντάζεσαι καί είσαι και τόσο μάγκας όσο νομίζεις τράβα και σε κανά διπλανό φόρουμ να τα πείς πού έχει διαχειριστή γιατί εδώ βρήκες και τα λές.
Ααα και που είσαι.Αντιπαράθεση στις χάρτινες θεωρίες σου βαριέμαι να κάνω.Δεν αξίζει.Εγώ πάντως μετά απο αυτά που είπες και να είχα λεφτά για κάτι τέτοιο δεν θα τα έδινα.Αποτροπή σκέτη είσαι. :lol:
Το βλεπω ποσο ευγενικα μιλας και εσυ και ο προηγουμενος και ποσο εγκαθετος εισαι εγω δεν μιλησα για μυλαρα. βλεπουμε ποιος εχει την μυγα και το κομπλεξ και μυγιαζεται

Απο τοτε που σε αλλα φορα με εντονη δραστηριοτητα και πιθανο μεγαλο πελατολογιο για αλλες ομαδες συγκεκριμενοι πωλητες με 5-6 λογαριασμους ο καθενας και 4-5 ποστ στο καθε λογαριασμο εμπεναν κι αραδιαζαν οτι αυτοι ηθελαν ποτε με τον ενα και ποτε με τον αλλο λογαριασμο.

"ΑΠΟ ΠΟΤΕ Ο ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΩΝ ΕΓΙΝΕ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ" Το λες για μενα και επαναλαμβανεις το ιδιο πραγμα στον ιδιο χωρο ρε μαγκα του πληκτρολογιου, σε ρωταω κι εγω το ιδιο λοιπον.

Ααα και που σαι τι αντιπαραθεση να κανεις αφου δεν ασχολεισαι με το φορουμ το πες και μονος σου 8 ποστ εχεις

Εσυ για τον εαυτο σου καλα κανεις ασε και μας τους υπολοιπουν που ουτε εμεις ειμαστε ψεκασμενοι να πιστευουμε αυτο που πιστευουμε
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μάιος 15, 2021 9:44 am

nikos999 έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 8:54 am
Ααα και που είσαι.Αντιπαράθεση στις χάρτινες θεωρίες σου βαριέμαι να κάνω.Δεν αξίζει.Εγώ πάντως μετά απο αυτά που είπες και να είχα λεφτά για κάτι τέτοιο δεν θα τα έδινα.Αποτροπή σκέτη είσαι. :lol:
Γιατι δεν μας αναπτυσεις και την δικια σου ρε μαγκα με τα διδακτορικα στον εσπρεσσο να καταριψεις τις δικες μας τις χαρτινες?

Και οταν μας πεισεις , δεν εχεις παρα να πεισεις και την Mahlconig , στειλε της ενα γραμμα και πες της εσεις εδω περα δεν ξερετε να κατασκευαζετε μυλους και O CEO ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ και δεν ξερει να κανει τη δουλεια του.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μάιος 15, 2021 9:54 am

Επειδή έχω μπει στο ρουθούνι κάποιων εδώ , θα το πω και ένα τελευταίο γιατί αν δεν το πω θα σκάσω και δεν πρόκειται να ασχοληθώ με άλλα σχόλια γράψτε οτι θέλετε από κάτω.

Για να τελειώνει το παραμύθι με το retention .

Όλοι εσείς οι μανιακοί με το retention τι κάνετε δλδ ?

Για να έχετε πραγματική  μηδενική παρακράτηση ανοίγετε καπάκια και μαχαίρια κάθε φορά να καθαρίζεται?

και μην γυρίσει κάνεις να πει έμενα έχει 0 πραγματική παρακράτηση στο θάλαμο πρώτον γιατί δεν τον πιστεύω, δεύτερον μπράβο συγχαρητήρια είσαι ένας από το 0.1% που έχει τέτοιο μύλο ( αν υπάρχει) !
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει και είναι η ουσία των πραγμάτων είναι ότι ακόμα και μετά από blow  παραμένει καφές σε δύσκολα μέρη και επειδή τυγχάνει ο αδερφός μου να έχει ceado single dose ξέρετε αυτόν με τη "βεντούζα" από πάνω  , ε ναι λοιπόν μετά απο 3-4 χρήσεις σύμφωνα με τα λεγόμενά του  παραμένει καφές στο θάλαμο μετρημένος στα 2 γραμμάρια ) εκεί δλδ τι δεν αλλάζει γεύση? 
θα παίζουμε με τα γραμμάρια και κατά πόσο στη δική μου γλώσσα ο 2γρ μπαγιάτικος έχει τόση διαφορά από τον δικό σου 6γρ μπαγιάτικο?

Και τι κάνετε δλδ όταν από Κένυα θέλετε να πιείτε μια Κολομβία? δεν ανοίγετε το σακουλάκι πότε φοβούμενοι μην αλλάξει γεύση λόγω παρακράτησης  η ανοίγεται πάλι καπάκια και μαχαίρια?

Έλεος ένα καφέ είπαμε να πιούμε όχι να πάμε Αργοναυτική εκστρατεία  (και σε πείσμα ορισμένων θα τον πιούμε και θα είναι και γευστικότατος όπως πάντα ).
Γι αυτό λοιπόν πάντα σε ότι μύλο κι αν έχω κάνω εν μικρο φλασακι και τέλος τα προβλήματα οτι πετάξει έξω το πέταξε.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από spyros12 » Σάβ Μάιος 15, 2021 10:08 am

Ειρηνη υμιν αδερφια...
Αν ειναι συζητηση αυτη ...εγω θα προτειμουσα εφοσον οι διαφορες κ οι χαρακτηρισμοι εγιναν προσωπικες κ οχι δημοσιες...αλλαξτε τηλεφωνα κ καντε οτι θελετε...

Εμεις μπαινουμε στο φορουμ για να ηρεμησουμε απο την γκρινια της γυναικας οχι να εχουμε αλλη γκρινια..

Μεγια κυριε μαντραχαλε ο μυλος....μακαρι να ειχαμε ολοι εναν τετοιο...κ οσοι δ το εχουμε μακαρι να ειμαστε ευτυχισμενοι ..γιατι το παν δ ειναι ενας μυλος...

Οσον αφορα στον αλλο κυριο..δικαιωμα του ειναι αυτη η επιλογη κ ναι οντως εχει retention πολυ...οντως δικαιωμα του να πιστευει οτι υπαρχει καλυτερος μυλος...σεβαστο...

Αν για ολους το γουστο ειναι ιδιο...ολοι θα ειχαμε ιδιο αμαξι,ιδιο χρωμα,ιδια ρουχα κτλ κτλ...ολα θα ηταν μονοτονα...η διαφορετικοτητα ειναι που μας κανει ξεχωριστους κ ομορφους....

Υ.γ.οσον αφορα για τα χρηματα..οποιος τα εχει να τα χαιρεται, με γεια του κ χαρα του,μια ζωη εχουμε,μην ειμαστε τσιγκουνηδες....
Αλλα επειδη ειμαι απο επαρχια-χωριο-απο το νησι της χιου (κ δ μπορω να βλεπω ανθρωπους να πεινανε στις πολεις)
Οπως κανει φλας στα 2 γρ του παλιου καφε κ τα πεταει χωρις τυψεις,ας δωσει ενα δυο ευρω οταν παει βολτα σε καποιον που το εχει αναγκη...πιστευω θα νιωσει καλυτερα οταν ξαπλωσει το βραδυ στο κρεβατι...

Και κατι τελευταιο ...εχω ζητησει βοηθεια για μια αγορα...ολοι με εχετε ξεχασει...κ ασχολειστε με τα γραμμαρια...αφου εχετε τοσο χρονο καντε κ ενα σχολειο στο δικο μου νημα....σας ευχαριστω...χωρις φασαριες εεεε.

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μάιος 15, 2021 10:57 am

spyros12 έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 10:08 am
Μεγια κυριε μαντραχαλε ο μυλος....

Οσον αφορα στον αλλο κυριο..δικαιωμα του ειναι αυτη η επιλογη κ ναι οντως εχει retention πολυ...οντως δικαιωμα του να πιστευει οτι υπαρχει καλυτερος μυλος...σεβαστο...
Σε ευχαριστώ φίλε!

Συμφωνώ απολυτα και στο δικαίωμα επιλογής και γούστου όπως ανέφερες όπως και σε ολα τα υπόλοιπα που είπες!
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

homekafetzis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2020 9:02 pm
Όνομα: Μάρκος
Μηχανή:: La Marzocco Linea mi
Μύλος:: Caedo E37s 83mm flat
2ος Μύλος:: HG-one 83mm conical
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από homekafetzis » Σάβ Μάιος 15, 2021 11:48 am

Κατ’ αρχην να πω ότι το επαγγελμα μου δεν εχει καμια σχεση με τον καφε!
Ασχολουμε μονο σαν home barista εδώ και 15 χρονια και εχω αλλαξει πολλα μα πολλα μηχανηματα και εχω σχηματισει αποψη στο τι εξυπηρετει καλυτερα για εξοπλισμο στο σπιτι και τι όχι!!!
Εδώ λοιπον ερχεται η λειτουργικοτητα που δεν λες να καταλαβεις τι σημαινει.Τι είναι λειτουργικο σε ένα οικιακο περιβαλλον και τι οχι.
Δεν ειπα ποτε ότι o μυλος που πηρες είναι μαπα, ουτε αμφισβητησα το brand Mahlkonig, αλλα καποια πραγμτα είναι γνωστα στη πιατσα και τα ξερουμε από τεχνικους και χομπιστες!
Όλοι αυτοι οι μυλοι ( πλην ελαχιστον εξαιρεσεων ) εχουν σχεδιαστει να δουλευουν σε μαγαζια και να αλεθουν ολην την ωρα, επομενως το θεμα παρακρατηση τους είναι αδιαφορο!
Σε εμας στο σπιτι όμως τα πραγματα είναι διαφορετικα!!!
Αρα εμεις κοιταμε να κανουμε εξυπνη αγορα, ειδικα όταν είναι να δωσουμε ένα σκασμο λεφτα.
Κοιταμε να εξηπυρετουμε τις δικες μας αναγκες στο σπιτι και όχι τις αναγκες ενός μαγαζιου.
Ετσι λοιπον ανεφερα και άλλες επιλογες που αντικειμενικα και όχι υποκειμενικα είναι πιο ιδανικες για τις αναγκες στο σπιτι, χωρις να στερουνται ποιοτητα αλεσης και κατασκευης.
Μαλιστα με πολύ μεγαλυτερα μαχαιρια και επιλογη διαφορετικου τυπου, titanium ή red speed.
Ετσι όταν διαβασει καποιος το νημα και ισως ενδιαφερεται για αγορα μυλου, να δει ότι υπαρχουν και άλλες επιλογες και μαλιστα πιο οικονομικες, να ζυγισει και να δει…τι θελω? Να μου αποθηκευει συνταγουλες? να ζυγιζει αλλα και να παρακρατει το μισο καφε μεσα? ή να μην εχω παρακρατηση, δηλαδη να μην πεταω καφε ή να εχω παντα φρεσκοαλεσμενο μεσα στο καλαθι μου με κορυφαια αλεση..
Στους μυλους που ανεφερα δεν θες πανω από 10 sec από τη στιγμη που θα πατησεις το κουμπι για να αλεσει μεχρι να κουμπωσεις στο group και να κανεις εκχυλιση.
Δεν χρειαζονται ουτε ποτηρακια ουτε αυτά τα περιεργα που περιγραφεις, αν δεις μαλιστα βιντεο θα δεις ότι ο caedo ριχει τον καφε στο μπασκετ πιο τακτοποιημενα από τον mahlkoning σου.
Που ειμαι ψευτης??? 0 παρακρατηση δεν μας ειπες? 18 ζητας 18 παιρνεις…ναι αγαπητε αλλα τα 6 είναι χθεσινα…δεν ειχες καταλαβει καν πως δουλευει ο μυλος που αγορασες…τωρα εμαθες!!!
Σου μιλαω και σου απανταω με επιχειρηματα και εσυ μου λες ότι ειμαι ανταγωνιστης της Mahloking και εχω υποπτα λιγες δημοσιευσεις…ε δηλαδη τι να πει κανεις…
Από ποτε η διαφορετικη αποψη είναι αγενεια?
Μαλιστα αν διαβασει καποιος τα posts ( ή και εσυ ακομα καποια στιγμη που θα εισαι πιο ηρεμος ) θα δει ότι ο αγενης εισαι εσυ.
Οσο αυτό για τις δημοσιευεις…τι να πω…προτιμω στον ελευθερο χρονο μου να απολαμβανω τον εξοπλισμο μου, να βλεπω φιλους κλπ και στο κατω κατω να γραφω οποτε γουσταρω!!!

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από Zen308 » Σάβ Μάιος 15, 2021 12:41 pm

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά δε νομίζω ότι ο mantrahalos είπε κάτι λάθος ή είπε ψέματα σχετικά με την παρακράτηση.
Είπε ζητά 18 και παίρνει 18,αφού φλασαρει πριν για 2" και με κόκκους στο hopper. Όλοι που έχουμε μυλους commercial τύπου και δουλεύουμε hoper αυτό κάνουμε.Αφού ο άνθρωπος δεν κάνει single dosing και δεν αγόρασε μύλο single dosing, τί να πει? Ότι αν βγάλεις το hopper, βάλεις φυσουνα ιδιοκατασκευη, αρχίζεις να τρομπαρεις και να σκουπιζεις με πινέλα, θα πάραμεινει x ποσότητα καφέ? Ήμαρτον δλδ....
Τώρα ως προς τα μαχαίρια το μέγεθος από ένα επίπεδο και μετά δεν είναι το παν.
Προσωπικά αμφισβητώ ότι η eureka ή η ceado μπορεί να φτάσει την ομοιομορφία άλεσης της mahlkonig,αλλά ευνοείται δεν μπορώ να το αποδείξω αν δεν γίνει δοκιμή στους τρεις μυλους υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες.

homekafetzis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2020 9:02 pm
Όνομα: Μάρκος
Μηχανή:: La Marzocco Linea mi
Μύλος:: Caedo E37s 83mm flat
2ος Μύλος:: HG-one 83mm conical
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από homekafetzis » Σάβ Μάιος 15, 2021 12:49 pm

mantraxalos έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 12:29 am



3- Συνταγουλες? Θελω εναn villa calda 19gr double shοτ και στα καπακια εναν tierra για latte? οκ . Περιστρεφω το knob στην αναλογη θεση, κουμπωνω πορταφιλτερ 4 sec τελιωσα , Κανω brew ,βγαζω καθαριζω portafilter ξαναγυριζω 1 knob περιστρεφω στην απολυτη ακριβη θεση κατοπιν υποδειξης θεσης μαχαιριων για τον Tierra ξανακουμπωνω portafilter 4 sec τελιωσα.

Ξεχασεις βεβαια να πεις οτι ο μισος tierra (ολοκληρη η δοση terra ειναι 15gr) θα εχει μιση δοση απο τον villa calda, γιατι για να καθαριζει ο μυλος απο τον villa calda και να βγαλει σκετο tiera πρεπει να πεταξεις πολυυυυυυ καφε!!!
Μουρλια θα βγει ο tierra... :lol:

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μάιος 15, 2021 1:02 pm

homekafetzis έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 11:48 am
τι εξυπηρετει καλυτερα για εξοπλισμο στο σπιτι και τι όχι!!!
Τι είναι λειτουργικο σε ένα οικιακο περιβαλλον και τι οχι.
Όλοι αυτοι οι μυλοι εχουν σχεδιαστει να δουλευουν σε μαγαζια

Σε εμας στο σπιτι όμως ...
Αρα εμεις κοιταμε ....
δικες μας αναγκες στο σπιτι ..

Ετσι όταν διαβασει καποιος το νημα και ισως ενδιαφερεται για αγορα μυλου,

να παρακρατει το μισο καφε μεσα?

ο caedo ριχει τον καφε στο μπασκετ πιο τακτοποιημενα από τον mahlkoning σου.

Που ειμαι ψευτης???

ναι αγαπητε αλλα τα 6 είναι χθεσινα…

δεν ειχες καταλαβει καν πως δουλευει ο μυλος που αγορασες…τωρα εμαθες!!!

Σου μιλαω και σου απανταω με επιχειρηματα
Σε εμας στο σπιτι όμως ...
Αρα εμεις κοιταμε ....
δικες μας αναγκες στο σπιτι .

Κατηγοριοποιείς όλη την ανθρωπότητα με βάση τα δικα σου κριτήρια στο τι είναι λειτουργικό...τρομακτικό επιχείρημα. (εμείς λες παντού..ποιοι εμείς?)

Άσε εμάς τους μη συμβατικούς λοιπόν να μην είμαστε ΕΣΥ αλλά να ειμαστε εμείς να έχουμε αλλη άποψη και να ξερουμε καλύτερα τι εξυπηρετεί τις αναγκες μας σε θεματα λειτουργικότητας

Ολοι λεει "αυτοι οι μυλοι εχουν σχεδιαστεί να δουλευουν σε μαγαζια " για θυμισε μου την ιστορια των πρωτων μηχανων για comercial χρηση δεν σχεδιαστηκαν? και ομως τις εχουμε σπιτι τωρα. Το group E61 ? Κι αυτο βρε για comercial σχεδιαστηκε ,κι ομως οι μισες οικιακες μηχανες το φορανε. Το dual boiler τι? για οικιακη χρηση σχεδιαστηκε? Οι ηλεκρικοι μυλοι τι για το σπιτι κι αυτοι  σχεδιαστηκαν η για τους παγκους των καφε και εχουν τωρα πια πλυμηρησει τα σπιτια ??  καποτε ολοι πριν 100 χρονια χρησιμοποιουσαν μοκα ποτ και χειροκινητο μυλο. Τρομακτικό επιχειρημα...(μπορω να αναφερω απειρα παραδειγματα)
Τελικα εμεις τι εχουμε σπιτi μηχανηματα που σχεδιαστηκαν για επαγγελματιες ? Οποιο ηλεκτικο μηχάνημα δεις γυρω σου η πρωτη χρηση και σχεδιασμος ηταν για επαγγελαματιες αυτο δεν εμποδισε την ανθρωποτητα να τα χρησιμοποιει και να τα προσαρμοζει ..αλλο το ενα αλλο το αλλο .

Ανεκδοτο: ο caedo ριχει τον καφε στο μπασκετ πιο τακτοποιημενα από τον mahlkoning σου. ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΤΕΣΤΑΡΕΣ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕΣ ΠΛΑΙ ΠΛΑΙ? τρομακτικο επιχειρημα..

"ναι αγαπητε αλλα τα 6 είναι χθεσινα…" ΕΚΕΙ επιμενεις ντε και καλα να τα πιω αυτα τα 6 γρ  ...τρομακτικο επιχειρημα

" Ετσι όταν διαβασει καποιος το νημα και ισως ενδιαφερεται για αγορα μυλου, " Συγνωμη ειδες πουθενα τιτλο στο νημα "προταση αγορας μυλου"?  θα μας τρελανεις κι ολας ετσι?

"δεν ειχες καταλαβει καν πως δουλευει ο μυλος που αγορασες…τωρα εμαθες!!!" ευτυχως βρε εμαθα κατι που δεν θα μαθεις ποτε εσυ !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mantraxalos την Σάβ Μάιος 15, 2021 1:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Κλειδωμένο