Mahlkönig E65S GbW

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Τρί Μάιος 11, 2021 12:45 pm

madnifestah έγραψε:
Τρί Μάιος 11, 2021 10:49 am
καλοδούλευτος! το τερατάκι παιζει να είναι ότι καλύτερο μπορεί να μπει σε εναν πάγκο..
περιμένω εντυπώσεις... ( και όχι δεν ζηλεύω καθόλου )
Σε ευχαριστώ φιλαράκι να είσαι καλά!
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Τετ Μάιος 12, 2021 8:45 pm

Επιτέλους είναι στα χέρια μου !!!

Ότι και να πω για πρώτες εντυπώσεις θα είναι πολύ φτωχό..Τι να πρώτοαναφέρω?

Για την στιβαρή "γερμανική" κατασκευή ,το άψογο φινίρισμα η το εντυπωσιακό HD PANEL?

Το hopper είναι φτιαγμένο από ειδικό "πλαστικό"  υλικό που ακόμα και με σφυρί να το χτυπάς δεν παθαίνει τίποτα.

Η ζυγαριά κάτω από το "tray" ότι ποιο high-tech έχει να επιδείξει αυτή τη στιγμή η τεχνολογία ηλεκτρονικών ζυγών κάνοντας 6000 μετρήσεις ακρίβειας το δευτερολεπτο για να μπορέσει να πετύχει ακρίβεια ζυσισματος σε real time με απόκλιση  +/- 0,1 miligram .Σε 10 αλέσεις που έκανα 18γρ μόνο μια έδειξε στον εξωτερικό ζυγό 17.9.....(για επαλήθευση)

Τα μαχαίρια της Mahlkönig είναι εγγύηση γiα την ποιότητα κοπής-άλεσης και η πρώτη πειραματική εντύπωση ήταν ένα άλεσμα που παρόμοιο δεν έχουν ξαναδεί τα μάτια μου ομοιογενές σαν να παίρνεις μια χούφτα αλάτι στα χέρια σου,χωριs ίχνος clumping !!!  και στις 10 πρώτες αλέσεις πήρα ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα!

Το κεντραρισμα και στρώσιμο  του  καφέ στο Portaflter την ώρα της άλεσης .. είναι πια αστείο "fire and forget" , μια που "κουμπώνεις" το πορταφιλτερ στην υποδοχή και μια που το βγάζεις με ένα καλοσχηματισμένο λόφο μέσα του, το "αγκάλιασμα" της υποδοχής στο portafilter (portaflter support) είναι το κάτι άλλο ..."δεν υπαρχει¨....άλλη αίσθηση! (adjustable για κάθε είδος portafilter)

Το μενού του πάνελ είναι οτι πιο παραμετροποιησιμο υπάρχει. PORTAFILTER DETECTION ..μέσω learning process.Το έβαλες στην υποδοχή? ξερει το μηχάνημα αν ειναι είναι μονό διπλό η naked (μέχρι 6 portafliter) αφού το έχεις περάσει στη μνήμη με μια απλή διαδικασία ζυγισματος του και αρα αυτομάτως σε παραπέμπει σε 14γρ - 20γρ η οτι του εχεις δωσει εσυ να καταλάβει οτι πρέπει να αλέσει με την εισαγωγή του στην υποδοχή.

RECIPES..μάλιστα κύριοι απομνημονεύει βασικές recipes με βάση το βάρος/χρόνο και τη μικρομετρικη ρύθμιση στην άλεση που έχουμε  αποθηκευσει στον stepless ρυθμιστή. Με την εισαγωγή του Portafilter o σενσορας αναγνώρισης διαβάζει ποιο Portafilter έχουμε εισάγει προβάλλοντας ενα ωραίο μπλε χρώμα πάνω στο Portafilter σηματοδοτώντας ετσι την διαδικασία αναγνώρισης* και αυτομάτως αρχίζει την άλεση.
Όταν το χρώμα γίνει πράσινο σηματοδοτείται η ολοκλήρωση τησ άλεσης..

*ΕΦΟΣΟΝ οι πληροφορίες στο πανελ παραμέτρων συνταγής, βάρους και άλεσης ειναι σωστές και τις έχουμε ελέγξει ... ετσι ώστε αν προηγουμένως έχουμε αλέσει κάτι διαφορετικό να διορθώσουμε με την ένδειξη που υπάρχει ήδη πάνω στο πάνελ με υπόδειξη για διόρθωση με κατευθυντήρια βέλη προς τα δεξιά η αριστερά (finer or coarser) στην αντιγα πριν την εισαγωγή του Portafilter.

Ο έλεγχος απόστασης μεταξύ των δυο μαχαιριών ελέγχεται ηλεκτρονικά με ειδικό σενσορα ο όποιος μεταδίδει ζωντανά την πληροφορία στο πάνελ, την ώρα που ρυθμίζουμε κοπή.

Τέλος το tray και το spout είναι μαγνητικά και αποσπώνται πανεύκολα για τον ημερήσιο καθαρισμό της βάσης και του "τουνελ" εξαγωγης αντίστοιχα.

Αυτά για αρχη και επιφυλάσσομαι για περισσότερα στο μέλλον ακολουθούν κάποιες φωτο σε link στο imgur.

https://imgur.com/a/CBz0U2B
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από nkout » Τετ Μάιος 12, 2021 9:53 pm

Φαίνεται σοβαρό εργαλείο.

Από κατακράτηση πως πάει?

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Μάιος 12, 2021 9:53 pm

με γεια!

πόσο σου βγήκε τελικά;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Τετ Μάιος 12, 2021 10:02 pm

nkout έγραψε:
Τετ Μάιος 12, 2021 9:53 pm
Φαίνεται σοβαρό εργαλείο.

Από κατακράτηση πως πάει?
0 κατακρατηση 18γρ ζητας να σου βγαλει 18γρ σου βγαζει βαζεις ενα σακουλακι 250γρ στο hopper (εμενα μου κραταει 3 μερες :lick: )

Υ.Γ. δεν εχει νοημα να μετρας κατακρατηση στον θαλαμο αλεσης απο την στιγμη που παιρνεις οτι ζητας...18ΓΡ Ζητας 18 παιρνεις..
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Τετ Μάιος 12, 2021 10:05 pm

PublicDomain έγραψε:
Τετ Μάιος 12, 2021 9:53 pm
με γεια!

πόσο σου βγήκε τελικά;
Ευχαριστω, περιπου 2.400 ευρω.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Μάιος 12, 2021 10:36 pm

Δεν είναι καλός!! Στείλε τον πίσω!! :lick: :lick:

(καλορίζικος φίλε)
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Τετ Μάιος 12, 2021 10:54 pm

dkstopo έγραψε:
Τετ Μάιος 12, 2021 10:36 pm
Δεν είναι καλός!! Στείλε τον πίσω!! :lick: :lick:

(καλορίζικος φίλε)
Σε ευχαριστώ να είσαι καλά !
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μάιος 13, 2021 11:29 am

Καλορίζικο το εργαλείο, να το χαρείς!

Σχετικά με την κατακράτηση αξίζει σαν πείραμα να δεις πόσο κρατάνε μαχαίρια-τούνελ κλπ καθαρίζοντας μια φορά καλά το εσωτερικό και μετρώντας πόσο έβαλες και πόσο έβγαλες. Την ποσότητα που θα κρατηθεί μέσα, φυσικά δεν θα την αντιλαμβάνεσαι κάθε επόμενη φορά που θα αλέθεις, αλλά μέρος της (ίσως και όλη) θα μεταφέρεται στην επόμενη δόση.
Επομένως μέρος της κατακρατημένης ποσότητας θα περνάει ως "μπαγιάτικος" καφές στην επόμενη.

Δεν είναι κάτι τραγικό ούτε φαντάζομαι οτι θα επηρεάσει τη γεύση, απ' τη στιγμή κιόλας που τον καταναλώνεις τόσο γρήγορα.

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Πέμ Μάιος 13, 2021 12:14 pm

Luckees έγραψε:
Πέμ Μάιος 13, 2021 11:29 am
Καλορίζικο το εργαλείο, να το χαρείς!

Σχετικά με την κατακράτηση αξίζει σαν πείραμα να δεις πόσο κρατάνε μαχαίρια-τούνελ κλπ καθαρίζοντας μια φορά καλά το εσωτερικό και μετρώντας πόσο έβαλες και πόσο έβγαλες. Την ποσότητα που θα κρατηθεί μέσα, φυσικά δεν θα την αντιλαμβάνεσαι κάθε επόμενη φορά που θα αλέθεις, αλλά μέρος της (ίσως και όλη) θα μεταφέρεται στην επόμενη δόση.
Επομένως μέρος της κατακρατημένης ποσότητας θα περνάει ως "μπαγιάτικος" καφές στην επόμενη.

Δεν είναι κάτι τραγικό ούτε φαντάζομαι οτι θα επηρεάσει τη γεύση, απ' τη στιγμή κιόλας που τον καταναλώνεις τόσο γρήγορα.
Σε ευχαριστώ πολύ !!

Σχετικά με το θέμα του μπαγιάτικου καφέ στο χώρο άλεσης* και του τούνελ δεν υπήρξε ποτέ θέμα (για την δική μου περίπτωση μιλάω πάντα) καθώς πάντα "flashαρω" σε όλους του μύλους που χρησιμοποιώ hopper , λίγο καφέ και τον πετάω πριν την κανονική άλεση, αρα πάντα έχω φρέσκο καφέ στο portafilter μου.

*Επειδή ακούω συνεχώς εδώ και τουλάχιστον 30 χρόνια τώρα όπου πάω και όπου σταθώ περί retention και κάπου  από ένα σημείο και έπειτα και σε ορισμένες περιπτώσεις (και όχι βέβαια στην προκείμενη περίπτωση) , δεν έχει βάση ώριμης συζήτησης . 

Να δώσω κι εγώ ένα στίγμα μια διαφορετική τοποθέτηση που βέβαια είναι και αυτή προς συζήτηση όπως όλες οι υπάρχουσες θεωρίες γιατί  περί θεωριών πρόκειται, άλλα βασικά και περί αντίληψης.

Δηλαδή αν το παρακρατημενο από "χτες" υπόλειμμα αλεσμένου καφέ παραμένει στο χώρο άλεσης και στα κατώτερα σημεία  του θαλάμου άλεσης η φεύγει με ένα απλό φλασαρισμα-κόψιμο του μύλου 2 δευτερολέπτων.

Δεν μπορώ να πιστέψω λοιπόν οτι εφόσον πιστεύουμε στη θεωρία του domino ότι το νέο εισερχόμενο μείγμα άλεσης δεν κλωτσάει έξω από τον μύλο το ήδη παλιότερο αφού αυτή η λογική επικρατεί πάντα σε κλειστούς θαλάμους όπου η διάφορα δυναμικού πίεσης από ψηλότερα διώχνει βίαια το υπάρχον υλικό.(ναι υπάρχει ακόμα και αυτή η συζήτηση σε ξένα φόρα)

Αρα λοιπόν εφόσον δεν έχουμε θέματα "οικονομίας" καφέ δλδ πετάγματος μια απειροελάχιστης ποσότητας manually τότε είμαστε οκ.
Τελειότητα δεν υπάρχει πουθενά.... αν μου πεις τι πρέπει να διαλέξω σε ένα μύλο είναι σίγουρα η  "ποιότητα ζωής" που μπορεί να σου παρέχει γενικα και οχι 5 γραμμάρια καφέ .

Υ.Γ. To retention στον Ε65S Πάνω στον οποίο χτίστηκε ο νέος μύλος και είναι ακριβώς ο ίδιος σχεδιασμός , είναι ήδη πάρα πολύ χαμηλό έτσι κι αλλιώς.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Κλειδωμένο