Mahlkönig E65S GbW

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από spyros12 » Σάβ Μάιος 15, 2021 1:03 pm

Homekafetzis....
Βρε καλο μου παιδι,βρε χρυσε μου ανθρωπε,
Να χαρεις...θελεις να πεις μεγια πες,δ θελεις μην λες,δικαιωμα σ κ μαγκια σου,κ γω αν ειχα τα λεφτα του παιζει να μην τον επερνα αυτον,αλλα τ να λεει...
Δ μας προσβαλε το παληκαρι,ουτε την γυναικα μας επιασε στο στομα του,ηθελε να πει αυτα αυτα ειπε...
Δ εκανε παραπληροφορηση αυτος που θελει να παρει μυλο με 2000 πλασ μην σκας δ ειναι χαζος...θα βρει την ακρη....αλιμονο απο μας που για να παρουμε μια μηχανη κ ενα μυλο εχω ζαλισει τα παπαρια στο μισο φορουμ μην τυχον κ ξοδεψω κανα 100 ευρω παραπανω κ το παρει γραμμη η γυναικα μου...

Θελεις να κανεις ενα review κ συ με την μηχαναρα σου την linea που την βλεπω μονο σε φωτο κ μου πεφτουν τα σαλια..για να γουσταρουμε...κανε...μαζι σ με 1000..θελεις με τον caebo κ με αυτο....αλλιως τι να πω ρε φιλαρακι.. ελα χιο να κερασω καφε με brera (νεροπλυμα) που οχι μονο μια χαρα θα πεις...μετα θα σε αρεσει και ο malkoening...
Αλλα δ θα τολμας να πεις κ τιποτα στην γυναικα μου οτι ο καφες δ ειναι ωραιος....ειναι ετοιμη για φασαρια με το βρυδι σηκωμενο...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spyros12 την Σάβ Μάιος 15, 2021 1:32 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

homekafetzis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2020 9:02 pm
Όνομα: Μάρκος
Μηχανή:: La Marzocco Linea mi
Μύλος:: Caedo E37s 83mm flat
2ος Μύλος:: HG-one 83mm conical
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από homekafetzis » Σάβ Μάιος 15, 2021 1:12 pm

mantraxalos έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 1:02 pm

Κατηγοριοποιείς όλη την ανθρωπότητα με βάση τα δικα σου κριτήρια στο τι είναι λειτουργικό...τρομακτικό επιχείρημα. (εμείς λες παντού..ποιοι εμείς?)

Άσε εμάς τους μη συμβατικούς λοιπόν να μην είμαστε ΕΣΥ αλλά να ειμαστε εμείς να έχουμε αλλη άποψη και να ξερουμε καλύτερα τι εξυπηρετεί τις αναγκες μας σε θεματα λειτουργικότητας

Ολοι λεει "αυτοι οι μυλοι εχουν σχεδιαστεί να δουλευουν σε μαγαζια " για θυμισε μου την ιστορια των πρωτων μηχανων για comercial χρηση δεν σχεδιαστηκαν? και ομως τις εχουμε σπιτι τωρα. Το group E61 ? Κι αυτο βρε για comercial σχεδιαστηκε ,κι ομως οι μισες οικιακες μηχανες το φορανε. Το dual boiler τι? για οικιακη χρηση σχεδιαστηκε? Οι ηλεκρικοι μυλοι τι για το σπιτι κι αυτοι  σχεδιαστηκαν η για τους παγκους των καφε και εχουν τωρα πια πλυμηρησει τα σπιτια ??  καποτε ολοι πριν 100 χρονια χρησιμοποιουσαν μοκα ποτ και χειροκινητο μυλο. Τρομακτικό επιχειρημα...(μπορω να αναφερω απειρα παραδειγματα)
Τελικα εμεις τι εχουμε σπιτi μηχανηματα που σχεδιαστηκαν για επαγγελματιες ? Οποιο ηλεκτικο μηαχανημα δεις γυρω σου η πρωτη χρηση και σχεδιασμος ηταν για επαγγελαματιες αυτο δεν εμποδισε την ανθρωποτητα να τα χρησιμοποιει και να τα προσαρμοζει ..αλλο το ενα αλλο το αλλο .

Ανεκδοτο: ο caedo ριχει τον καφε στο μπασκετ πιο τακτοποιημενα από τον mahlkoning σου. ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΤΕΣΤΑΡΕΣ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕΣ ΠΛΑΙ ΠΛΑΙ? τρομακτικο επιχειρημα..

"ναι αγαπητε αλλα τα 6 είναι χθεσινα…" ΕΚΕΙ επιμενεις ντε και καλα να τα πιω αυτα τα 6 γρ  ...τρομακτικο επιχειρημα

" Ετσι όταν διαβασει καποιος το νημα και ισως ενδιαφερεται για αγορα μυλου, " Συγνωμη ειδες πουθενα τιτλο στο νημα "προταση αγορας μυλου"?  θα μας τρελανεις κι ολας ετσι?

"δεν ειχες καταλαβει καν πως δουλευει ο μυλος που αγορασες…τωρα εμαθες!!!" ευτυχως βρε εμαθα κατι που δεν θα μαθεις ποτε εσυ !
Πιστευεις οτι υπαρχει ανθρωπος που θελει να πεταει καφε?Οσα φραγκα και να εχει....
Στις μηχανες πετας καφε?χανεις κατι σε απο μια επααγγελματικη μηχανη αν την εχιες στο σπιτι? στους μυλους ειναι το προβλημα της παρακρατησης.
Τα επιχειρηματα σου ειναι αστεια και κρινω οτι δεν υπαρχει λογος να συνεχισω την κουβεντα, γιατι ή δεν καταλαβαινεις ή κανεις οτι δεν καταλαβαινεις!

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μάιος 15, 2021 1:18 pm

homekafetzis έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 1:12 pm
mantraxalos έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 1:02 pm

Κατηγοριοποιείς όλη την ανθρωπότητα με βάση τα δικα σου κριτήρια στο τι είναι λειτουργικό...τρομακτικό επιχείρημα. (εμείς λες παντού..ποιοι εμείς?)

Άσε εμάς τους μη συμβατικούς λοιπόν να μην είμαστε ΕΣΥ αλλά να ειμαστε εμείς να έχουμε αλλη άποψη και να ξερουμε καλύτερα τι εξυπηρετεί τις αναγκες μας σε θεματα λειτουργικότητας

Ολοι λεει "αυτοι οι μυλοι εχουν σχεδιαστεί να δουλευουν σε μαγαζια " για θυμισε μου την ιστορια των πρωτων μηχανων για comercial χρηση δεν σχεδιαστηκαν? και ομως τις εχουμε σπιτι τωρα. Το group E61 ? Κι αυτο βρε για comercial σχεδιαστηκε ,κι ομως οι μισες οικιακες μηχανες το φορανε. Το dual boiler τι? για οικιακη χρηση σχεδιαστηκε? Οι ηλεκρικοι μυλοι τι για το σπιτι κι αυτοι  σχεδιαστηκαν η για τους παγκους των καφε και εχουν τωρα πια πλυμηρησει τα σπιτια ??  καποτε ολοι πριν 100 χρονια χρησιμοποιουσαν μοκα ποτ και χειροκινητο μυλο. Τρομακτικό επιχειρημα...(μπορω να αναφερω απειρα παραδειγματα)
Τελικα εμεις τι εχουμε σπιτi μηχανηματα που σχεδιαστηκαν για επαγγελματιες ? Οποιο ηλεκτικο μηαχανημα δεις γυρω σου η πρωτη χρηση και σχεδιασμος ηταν για επαγγελαματιες αυτο δεν εμποδισε την ανθρωποτητα να τα χρησιμοποιει και να τα προσαρμοζει ..αλλο το ενα αλλο το αλλο .

Ανεκδοτο: ο caedo ριχει τον καφε στο μπασκετ πιο τακτοποιημενα από τον mahlkoning σου. ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΤΕΣΤΑΡΕΣ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕΣ ΠΛΑΙ ΠΛΑΙ? τρομακτικο επιχειρημα..

"ναι αγαπητε αλλα τα 6 είναι χθεσινα…" ΕΚΕΙ επιμενεις ντε και καλα να τα πιω αυτα τα 6 γρ  ...τρομακτικο επιχειρημα

" Ετσι όταν διαβασει καποιος το νημα και ισως ενδιαφερεται για αγορα μυλου, " Συγνωμη ειδες πουθενα τιτλο στο νημα "προταση αγορας μυλου"?  θα μας τρελανεις κι ολας ετσι?

"δεν ειχες καταλαβει καν πως δουλευει ο μυλος που αγορασες…τωρα εμαθες!!!" ευτυχως βρε εμαθα κατι που δεν θα μαθεις ποτε εσυ !
Πιστευεις οτι υπαρχει ανθρωπος που θελει να πεταει καφε?Οσα φραγκα και να εχει....
Στις μηχανες πετας καφε?χανεις κατι σε απο μια επααγγελματικη μηχανη αν την εχιες στο σπιτι? στους μυλους ειναι το προβλημα της παρακρατησης.
Τα επιχειρηματα σου ειναι αστεια και κρινω οτι δεν υπαρχει λογος να συνεχισω την κουβεντα, γιατι ή δεν καταλαβαινεις ή κανεις οτι δεν καταλαβαινεις!
Το τι πιστευει ο καθε ανθρωπος ειναι δικη του υποθεση οπως και η τσεπη του . Να στο πω κι αλλιως να το εμπεδωσεις πιστευεις οτι εκει εξω αναμεσα στα 3.5 δισεκατομμυρια που την βγαζουν με 1 δολλαριο την ημερα να εχουν λεφτα να πεταξουν σε εναν ceado η σε εναν mahlconig?

Οταν κερδιζεις κατι καπου , χανεις κατι καπου αλλου ασε τα ψευτοδιλήμματα 50 χρονων ειμαι δεν θα με τρολλαρεις εσυ τωρα

Εσυ εισαι αστειος και πολυ διασκεδαστικος ..συνεχισε!
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μάιος 15, 2021 2:43 pm

εδω κολαει > Πιστευεις οτι υπαρχει ανθρωπος που θελει να πεταει καφε?Οσα φραγκα και να εχει....

Τι εννοεις πεταω καφε τσουβαλια? εχεις σκεφτει ποσα πραγματα πεταμε απο το ψυγειο μας σε εβδομαδιαια βαση ξεχασμενα ? αν τα βαλεις κατω αγοραζεις την Κενυα αντε...

Που κολαν αυτοι που εχουν 1 δολλαριο την μερα? Στις καθημερινες προτεραιοτητες και αρα στη διαφορετικοτητα του πως σκεφτεται για μια επικειμενη αγορα ο καθε ανθρωπος..

Το ποιος εχει προβλημα που πρεπει αμεσα να το χειριστει με επισκεψη σε καποιο νευρολογο η και ψυχιατρο ειναι προφανες εχω εναν καλο να σου συστησω αν και τον λυπαμαι τον ανθρωπο γιατι δεν θα βγαλει ακρη μαζι σου.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

homekafetzis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2020 9:02 pm
Όνομα: Μάρκος
Μηχανή:: La Marzocco Linea mi
Μύλος:: Caedo E37s 83mm flat
2ος Μύλος:: HG-one 83mm conical
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από homekafetzis » Σάβ Μάιος 15, 2021 2:51 pm

mantraxalos έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 2:46 pm


Απο την αρχη φανηκες προβληματικος ,πιο προφανες δεν γινεται..

Ναι, γιατι δεν σου αρεσαν αυτα που ακουσες...Η αληθεια ποναει....

Αν σου ελεγα οτι πηρες τον καλυτερο μυλο, θα ημουν το καλυτερο παιδι.
Εδω πρεπει να γραφουμε αληθειες ομως...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος homekafetzis την Σάβ Μάιος 15, 2021 2:57 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

homekafetzis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2020 9:02 pm
Όνομα: Μάρκος
Μηχανή:: La Marzocco Linea mi
Μύλος:: Caedo E37s 83mm flat
2ος Μύλος:: HG-one 83mm conical
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από homekafetzis » Σάβ Μάιος 15, 2021 5:13 pm

Κατσε ρε φιλαρακι… γιατι πριν, μου το περιεγραφες αυτό ότι γινεται σε κλασματα δευτερολεπτου στο προγραμμα στις συνταγουλες του μυλου σου…και τωρα καπως πιο μπελαλιδικο ακουγεται..
mantraxalos έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 12:29 am



Συνταγουλες? Θελω εναn villa calda 19gr double shοτ και στα καπακια εναν tierra για latte? οκ . Περιστρεφω το knob στην αναλογη θεση, κουμπωνω πορταφιλτερ 4 sec τελιωσα , Κανω brew ,βγαζω καθαριζω portafilter ξαναγυριζω 1 knob περιστρεφω στην απολυτη ακριβη θεση κατοπιν υποδειξης θεσης μαχαιριων για τον Tierra ξανακουμπωνω portafilter 4 sec τελιωσα.

Μαθε λοιπον ότι εκτος από το hopper, μεσα στο σωμα του μυλου, λαιμος μυλου, θαλαμος μαχαιριων, μενουν πολλοι κοκκοι καφε, τους οποιους είναι αδυνατο να τους παρεις.
Αυτή η ποσοτητα λοιπον είναι πολύ μεγαλη 10 + γραμμαρια τουλαχιστον, αναλογα με τον μυλο, βαλε και τα 6 γρ που θα φλασαρεις….εχεις πεταξει πολυυυυυυ πραγμα φιλε.
Μην μου το παιζεις λοιπον τοσο ανετιλα γιατι δεν…

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μάιος 15, 2021 6:06 pm

homekafetzis έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 5:13 pm
Κατσε ρε φιλαρακι… γιατι πριν, μου το περιεγραφες αυτό ότι γινεται σε κλασματα δευτερολεπτου στο προγραμμα στις συνταγουλες του μυλου σου…και τωρα καπως πιο μπελαλιδικο ακουγεται..
mantraxalos έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 12:29 am



Συνταγουλες? Θελω εναn villa calda 19gr double shοτ και στα καπακια εναν tierra για latte? οκ . Περιστρεφω το knob στην αναλογη θεση, κουμπωνω πορταφιλτερ 4 sec τελιωσα , Κανω brew ,βγαζω καθαριζω portafilter ξαναγυριζω 1 knob περιστρεφω στην απολυτη ακριβη θεση κατοπιν υποδειξης θεσης μαχαιριων για τον Tierra ξανακουμπωνω portafilter 4 sec τελιωσα.

Μαθε λοιπον ότι εκτος από το hopper, μεσα στο σωμα του μυλου, λαιμος μυλου, θαλαμος μαχαιριων, μενουν πολλοι κοκκοι καφε, τους οποιους είναι αδυνατο να τους παρεις.
Αυτή η ποσοτητα λοιπον είναι πολύ μεγαλη 10 + γραμμαρια τουλαχιστον, αναλογα με τον μυλο, βαλε και τα 6 γρ που θα φλασαρεις….εχεις πεταξει πολυυυυυυ πραγμα φιλε.
Μην μου το παιζεις λοιπον τοσο ανετιλα γιατι δεν…
Εισαι ασχετος τελειως ομως καταρχην το spout αφαιρειτε με μια κινηση κλιπ και καθαριζεις με το πινελο μεχρι τα μαχαιρια ειναι θεμα αν αφηνει 3 γραμμαρια στο θαλαμο μετα απο αυτο και μετα απο φλας εισαι πεντακαθαρος..

Ειμαι πολυ περήφανος για σενα απο εκει που ησουν 1 χρονο και βαλε μελος με 6 δημοσιευσεις ξαφνικα εκτοξευτηκες στις 17 .ΜΠΡΑΒΟ ΒΡΕ!
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

homekafetzis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2020 9:02 pm
Όνομα: Μάρκος
Μηχανή:: La Marzocco Linea mi
Μύλος:: Caedo E37s 83mm flat
2ος Μύλος:: HG-one 83mm conical
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Mahlkönig E65S GbW

Δημοσίευση από homekafetzis » Σάβ Μάιος 15, 2021 7:11 pm

Το ποιος ειναι ασχετος φαινεται απο τις απαντησεις που δινεις...και μαλιστα εισαι και ντιπ για ντιπ που λενε και στο χωριο μου για να καταλαβεις απλα πραγματα που σου λενε.
Δεν μιλησα για αλεσμενο καφε - υπολλειματα, μιλησα για κοκκους καφε οταν βγαλεις το hopper, στο λαιμο του μυλου και στο θαλαμο αλεσης.
Επειδη μια εικονα ειναι 1000 λεξεις...μπας και καταλαβεις....
Η εικονα ειναι απο τον μυλου σου.
Οταν βγαλεις το hopper, αυτο το σημειο ειναι μεχρι πανω με κοκκους εως κατω στα μαχαιρια και δεν μπαινουν εκει πινελα και ειναι πολλααααα γραμμαρια!
images.jpg
δες και εδω στη μεση του post τις φωτο σε μεγενθηση.

https://www.home-barista.com/grinders/n ... 43-20.html

Τωρα που βλεπω και τις φωτο στο home barista τα 10γρ που ειπα ειναι πολυ λιγα για τον δικο σου μυλο.Ανετα 20+ χωραει ο λαιμος.

Η περιπτωση σου ειναι εντελως χασιμο χρονου, δεν καταλαβαινεις τιποτα, ουτε τις βασικες ορολογιες του μυλου δεν ξερεις.
Πραγματικα οτι και να γραψεις σταματω εδω γιατι ειναι πραγματικα ομως χασιμο χρονου η περιπτωση σου, δεν ξερεις που παν τα τεσσερα και δεν καταλαβαινεις κι απο πανω τι σου λενε.

Κλειδωμένο