Heinami San Marco ή Eureka Mignon Crono;

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Κωστας πε
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 2:26 am
Μηχανή:: Lelit pl41em
Μύλος:: Heinami

Heinami San Marco ή Eureka Mignon Crono;

Δημοσίευση από Κωστας πε » Κυρ Μάιος 02, 2021 9:24 pm

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω τον heinami San Marco... Είναι ένας επαγγελματικός μυλος που δουλεύανε τα πιο πολλά μαγαζιά όπως και της θείας μου (που μου τον έδωσε δώρο λόγο αλλαγής) και γενικά είμαι ευχαριστημένος από το κόψιμο του ΑΛΛΑ.. Κρατάει στα 18γρ τουλάχιστον τα 8 σε κάθε κόψιμο και αναγκάζομαι να τα βγάζω με πινελάκι.. Δεν είναι και on demand που πιστεύω θα με βοηθούσε.. Σκέφτομαι να τον δώσω και να πάω στον Eureka Mignon Crono.

Την βοήθεια σας τώρα.. Θα πέσω κατηγορία ποιότητας κοψίματος; αξίζει; τι λέει το φόρουμ;

Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Heinami San Marco ή Eureka Mignon Crono;

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Μάιος 03, 2021 2:22 am

Ιστορικός μύλος μαζί με την αντίστοιχη μηχανή του Χεΐναμη.
Ήταν μονόδρομος παλιά μέχρι να σκάσουν στη αγορά του επαγγελματικού εξοπλισμού κάτι Eurogat και λοιποί συγγενείς.
Αθάνατος μύλος αλλά εδώ και χρόνια δεν έχει αυθεντικά μαχαίρια.
Τα έχεις αλλάζει ποτέ ;
Ισχύουν και ορισμένες πατέντες που γίνονται για τους mazzer αν και με την κατάργηση του hopper αλλάζει και η άλεση..
Ο Εueeka μπροστά του είναι παιγνιδάκι στη Ιταλική έκδοση San Marko τον έχει φίλος μαζί με μία Gaggia baby και δεν τον αλλάζει με τίποτα είναι ευχαριστημένος από αυτόν.
Έχει κάνει πατέντες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο για να μικρύνει το κανάλι και ειδικά κάτω από το μαχαίρι που κρατά αρκετό καφέ και του έχει δώσει με μια σφήνα στη βάση κλίση δεκαπέντε μοιρών προς τα εμπρός.
Με όλα αυτά έχει μειώσει την κατακράτηση στα έξη επτά γραμμάρια.

Κωστας πε
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2020 2:26 am
Μηχανή:: Lelit pl41em
Μύλος:: Heinami

Re: Heinami San Marco ή Eureka Mignon Crono;

Δημοσίευση από Κωστας πε » Δευ Μάιος 03, 2021 9:11 am

Πραγματικά ιστορικός μυλος.. Τα μαχαίρια του, του τα άλλαξα λιγότερο από ένα χρόνο.. Μου τα άλλαξαν σε μια εταιρία καφέ που έχει και service οπότε πιστεύω να του έβαλε καλά. Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για το mod που λες.. Σκέφτομαι να βγάλω τον δοσομετρητη και να κάνω πατέντα αλλα πρώτα πρέπει να φτιάξω την κατακράτηση νομίζω..

Από κόψιμο είμαι φουλ ευχαριστημένος.. Απο χρόνο και κόπο θέλω να γλυτώσω.

Απάντηση