G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από Michalis_cy » Τετ Σεπ 07, 2022 8:18 pm

Γι αυτούς που θεωρούν τα 64mm flat μικρά, τώρα υπάρχει και επιλογή για 83mm μαχαίρια

https://www.google.com/amp/s/www.espres ... e-grinder/

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από PaNoSS » Πέμ Σεπ 08, 2022 9:00 am

Το έχω δει το όνειρο εγώ αυτή η εταιρεία θα πάει πολύ μπροστά..

gvsidis
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2021 11:30 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από gvsidis » Τρί Νοέμ 22, 2022 12:58 am

Καλησπέρα γνωρίζει κανείς αν απο αυτό το site υπάρχει τελωνείο?
https://df64coffee.com/

Αναφέρει no tax to Europe

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από slaughter » Τρί Νοέμ 22, 2022 10:10 am

δεν το ξέρω το site αλλά απο τιμές φαίνονται καλές. Τώρα αν κ τι θα παραλάβεις who knows. Εγώ έχω βάλει στον μάτι τον DF83 αλλά δεν πρέπει :a038:

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από Alexandros » Τρί Νοέμ 22, 2022 10:15 pm

gvsidis έγραψε:
Τρί Νοέμ 22, 2022 12:58 am
Καλησπέρα γνωρίζει κανείς αν απο αυτό το site υπάρχει τελωνείο?
https://df64coffee.com/

Αναφέρει no tax to Europe
Λίγο περίεργο να μην έχει τελωνείο από Σιγκαπούρη.
Μήπως τα αναλαμβάνουν αυτοί μέσα από το κόστος αποστολής;
Στείλε τους κανένα μήνυμα, δεν χάνεις κάτι.
Αν πάρεις, πάρε κατευθείαν και SSP μαχαίρια, μια και καλή...

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Δεκ 20, 2022 10:33 am

Υπάρχει κάποιος που να αγορασε τον μύλο απ' αυτό το site https://df64coffee.com/ να μας πει πόσο βγήκε συνολικά αν είχε τελωνείο κ γενικά πόσο χρόνο έκανε να παραδοθεί;

yiannisg
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 15, 2016 5:22 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από yiannisg » Δευ Ιαν 16, 2023 3:02 pm

Ωπ. Εδώ μπορώ να βοηθήσω κι εγώ.

Παράγγειλα 13/12 τον DF64P από df64coffee. βγήκε 400ε μαζί με τα μεταφορικά.

Μετά από 1-2 μέρες μου έρχεται μήνυμα, ότι θα τον μαρκάρουν σα δώρο και $50 αξία και ότι θα γράψουν ανταλλακτικά. Όπα λέω, αυτό είναι παλιό κόλπο που δεν το τρώνε εδώ και καιρό, νόμιζα ότι θα κάνετε τριγωνική όπως κάνει το αλί (τους απάντησα). Αν δεν είστε σίγουροι για 0 τελωνεία γιατί το γράφετε στη σελίδα και να την ακυρώσετε αν δεν είστε σίγουροι.

Απαντάνε ότι ένας στη χώρα μου (Ελλάδα) πλήρωσε μόνο $20 και κάτι τέτοιο και μετά all sales are final και no refunds κτλ.

Μπλέξαμε σκεφτόμουν, αλλά κάπου εκεί τον στείλαν με fedex. Σκέφτηκα, εντάξει αν είναι μέχρι π.χ. 50ε να τα δώσω να αποφύγω τη μανούρα και πάμε παρακάτω. Αν είναι παραπάνω, θα ζητήσω να επιστραφεί και θα αρχίσω τις διαδικασίες με την κάρτα να πάρω τα χρήματα πίσω και να κόψουν το λαιμό τους.

Τελικά, 30/12 έφτασε κανονικά στο σπίτι χωρίς πολλά πολλά και χωρίς τελωνείο. Ήμουν απλά τυχερός; Δεν ξέρω. Οι τύποι είναι για κλωτσιές αλλά εμένα μου "έκατσε".

Πολύ ευχαριστημένος με το μύλο (ερχόμουν από Fiorenzato F4e) , κλάσεις ανώτερος , ίδια κατηγορία με niche που δοκίμασα τον ίδιο καφέ (όχι απαραίτητα γεύση, εδώ υποκειμενικό τελείως, αλλά σε retention, clumping, ευκολία).

Οπότε, έχει το ρίσκο του αλλά αν σου κάτσει η παραγγελία τότε έρχεται σε εξαιρετική τιμή. Αλλά οπωσδήποτε με κάρτα που εμπιστεύεσαι ότι θα σε στηρίξει αν πάει κάτι στραβά.

Αναβάθμιση μαχαίρια δεν έκανα, το άφησα για αργότερα. Να πω την αλήθεια αυτή τη στιγμή είμαι τόσο ευχαριστημένος που μάλλον θα κάτσει καιρό με τα δικά του. Μόνο εσπρέσο αυστηρά προφανώς ο συγκεκριμένος, έμεινε ο fiorenzato για τα cold brew του καλοκαιριού.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από dasimo » Δευ Ιαν 16, 2023 5:05 pm

Πάντως στο homebarista.be σε πράσινο χρώμα φτάνει τωρα που μιλάμε στα 300 σύν μεταφορικά 30, σύνολο 330. Μάλιστα όταν το προχώρησα μου τον έδωσε αν δεν κάνω λάθος 292 συν μεταφορικά που νομίζω οτι είναι απίστευτη τιμή. Παρόλα αυτά προτίμησα τον Eureka Mignon zero απο το mokka στα 295 + 5 μεταφορικά, 300 σύνολο και μπορώ να πώ και εγω οτι ειμαι κατευχαριστημένος. Δεν ξέρω νομίζω οτι τα 64 μαχαίρια θα είναι καλύτερα αλλα κατι το made in italy , κατι το πατάκι που είχα legacy απο τον προηγούμενο mignon, κάτι τα 3 χρόνια απίστευτης ποσότητας καφέ και το γεγονός οτι ο παλιός δουλεύει ακόμη άψογα και χρειάζεται μονο μαχαίρια , με επεισαν. Επίσης , για την κουζίνα μου και το σύστημα μου το πράσινο βατραχί ηταν μεγάλο fail!

https://homebarista.be/en/shop/products ... icht-groen

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Ιαν 16, 2023 7:06 pm

dasimo έγραψε:
Δευ Ιαν 16, 2023 5:05 pm
Πάντως στο homebarista.be σε πράσινο χρώμα φτάνει τωρα που μιλάμε στα 300 σύν μεταφορικά 30, σύνολο 330. Μάλιστα όταν το προχώρησα μου τον έδωσε αν δεν κάνω λάθος 292 συν μεταφορικά που νομίζω οτι είναι απίστευτη τιμή. Παρόλα αυτά προτίμησα τον Eureka Mignon zero απο το mokka στα 295 + 5 μεταφορικά, 300 σύνολο και μπορώ να πώ και εγω οτι ειμαι κατευχαριστημένος. Δεν ξέρω νομίζω οτι τα 64 μαχαίρια θα είναι καλύτερα αλλα κατι το made in italy , κατι το πατάκι που είχα legacy απο τον προηγούμενο mignon, κάτι τα 3 χρόνια απίστευτης ποσότητας καφέ και το γεγονός οτι ο παλιός δουλεύει ακόμη άψογα και χρειάζεται μονο μαχαίρια , με επεισαν. Επίσης , για την κουζίνα μου και το σύστημα μου το πράσινο βατραχί ηταν μεγάλο fail!

https://homebarista.be/en/shop/products ... icht-groen

:a080: :a080: :a080: ωωωωω μιλάμε για απίστευτη προσφορά!!
550 μάξιμουμ για να έχεις μύλο με SSP μαχαίρια αν θες αργότερα..
Σουπερ τιμή!!

Υ.Γ.
Υπάρχει κάποιος που να έχει SSP Multipurpose μαχαίρια κ να θέλει να δοκιμάσει τα High Uniformity για ανταλλαγή;;;

DimK
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από DimK » Παρ Φεβ 10, 2023 1:21 pm

..αφού όλοι σας ξεπατωθήκατε σε αναβαθμισεις....και μιας και ο zero απο mokka εχει έλλειψη, ...με "αναγκάσατε¨ να παρηγγείλω έναν DF64P από το homebarista.

Φοβήθηκα, την απευθείας αγορά, μετά την κριτική του φίλου, για το τελωνείο, που όντως πριν τις γιορτές είχαν το μήνυμα no customs και τώρα το άλλαξαν σε no/low customs. + οτι υποτιθεται ότι θα ερθει με titanium burrs και οχι τα απλά, οπότε μειώνεται η ψαλίδα.

Να ρωτήσω όσους πήραν αυτόν ή τον DF64 ,
έχει ειπωθεί ότι έρχεται ευθυγραμμισμένος,...οκ., αλλά πόσα κιλά καφέ υπολογίσατε ότι χρειάστηκε για στρώσιμο?
..σκέφτομαι να παρω 1-2 από mart ώστε να φύγουν τα πρώτα "γρεζια".

η διαφορά που είδατε με το πέρασμα του χρόνου ήταν αμελητέα αρα μπορώ να πάω και κατευθείαν σε κανονική χρήση?
ή είχατε "περίεργη συμπεριφορά" για αρκετά κιλα?

Ο βασικότερος λόγος που ρωτάω είναι ο ψυχολογικός, ώστε να ξέρω τι με περιμένει , γιατί αν θέλει αρκετό στρώσιμο, και ξεκινήσω με κανονικό καφέ, μεχρι να βγάλω κάτι αξιοπρεπές.., το εγκεφαλικό είναι σίγουρο :a080:

Απάντηση