G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Απρ 24, 2023 10:19 pm

Όχι! Ή το ένα ή το άλλο.

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από ultimamage » Τρί Μάιος 02, 2023 10:34 am

bpel86 έγραψε:
Δευ Απρ 24, 2023 11:51 am
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή ένα link που έχει ανέβει απο thingiverse για anti popcorning δε λειτουργεί, μπορείτε να μου πείτε πιο είναι το καλύτερο γιατί βλέπω ότι υπάρχουν διάφορες εκδοχές; Ευχαριστώ!
https://www.thingiverse.com/thing:4890309/files
Εγω εχω αυτο και δουλευει μια χαρα. Το V1 εχω κανει που ειναι το μεγαλο οχι το μικρο.

xristos93
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2021 8:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: Graef cm800
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από xristos93 » Δευ Μάιος 15, 2023 4:28 pm

Καλησπέρα στην ομάδα.
Μήπως έχει κανείς τον παρακάτω μύλο να πει δύο λόγια? Θα με ενδιέφεραν απόψεις για την επαναληψιμότητα του και την ευκολία στο καθάρισμα.

ΥΓ: Είδα πως μερικοί παραγγείλατε από το σιτε του λινκ. Τελικά σας χρέωσαν τελωνείο?

https://df64coffee.com/products/df64p

DimK
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από DimK » Τετ Μάιος 17, 2023 2:41 am

Καλησπέρα.

Εγώ τον πήρα από το βέλγικο site, οπότε....δεν εχω αποψη για τελωνείο.

Ο καθαρισμός του μύλου....είναι γελοίος, 3 βιδες alen ανοιγει...καθαριζεις και κλείνεις. Αν και η κατακράτηση είναι ελαχιστη με τη φυσουνα...δεν νομίζω έχει νόημα ο συχνός καθαρισμός.
Αν αξίζει τα επιπλεον χρηματα από τον zero? ....δεν ξερω, εγω τα εδωσα τα επιπλέον χρηματα (διπλα ουσιαστικα) τον προτιμησα και από τον eureka oro που μέσα στα Χριστούγεννα , γνωστό γερμανικό site τον έδινε στα 499+ 30 μεταφορά, γιατί σε τεστ...εδινε κάτι παραπάνω στον df64p , συν το γεγονος οτι αλλάζω καφέδες συχνά (άλλον εγώ άλλο η κοπέλα μου) και η αλλάγή ρύθμισης είναι με γραμμικό μοχλό , πολύ εύκολο, ενω από όσο έχω δει στον eureka...κόβεις βόλτες.
Ενα ελάττωμα είνια οτι πολλούς καφέδες τους κόβω σχεδόν στο τέρμα λεπτό. Και δεν έχω μετακινηθεί ποτέ πρίν από τα 2/3 ( ας πούμε 1/3 χονδρο κόψιμο, 2/3 πιο λεπτό 3/3 τέρμα λεπτό)
Δηλαδή σε εναν καφέ είμουν έτοιμος να τον ανοίξω από κάτω και να μετακινήσω τα μαχαίρια ώστε να πλησιάσουν κιαλλο, να χάσω δηλαδή κάποιες ρυθμίζεις από το χονδρό κόψιμο και να κερδίσω επιπλέον στο λεπτό. Η διαδικασία στο δίκτυο υπάρχει και είναι απλή. (τελικα δεν το εκανα...) αν και θα ήθελα να δοκιμάσω να κόψω και τέρμα λεπτό ...σχεδόν για ελληνικό.

Χωρίς τη φυσούνα έχει κατακράτηση....άσχετα που σε ένα video έδειχνε 0,6 ..0,5γρ και με τη φυσούνα 0,1. Σε συνεχή ροή προφάνώς θα βάλεις 15 γρ και θα πάρεις 15 γρ χωρις φυσούνα ....αλλά το 1-1,5 γρ θα είναι από την προηγούμενη χρήση και θα αφήσεις μέσα....αλλο τόσο για την επόμενη.
Με τη φυσούνα....με 5-6 πατήματα ...βγαίνουν όλα.

val16
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2021 3:56 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από val16 » Πέμ Μάιος 18, 2023 7:10 pm

Καλησπέρα,

Και εγώ παρήγγειλα από το βελγικό site, ειδικά μετά την ομίχλη που σήκωσε η timemore γύρω από το tax free promise που έκανε. Σου έστειλαν κάποιο tracking number; Γιατί εδώ κ 3 ημέρες δεν μου έχουν στείλει τίποτα οι Βέλγοι.

DimK
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από DimK » Πέμ Μάιος 18, 2023 9:14 pm

ειναι λίγο οτι ναναι οι βελγοι, ....κιεγω περιμενα tracking number....και τιποτα,
τους εστειλα μαιλ μετα από 4-5 μερες....και μου εστειλαν το tracking..., το είχαν στελει στην ωρα του τελικα, ειχε ηδη φτασει ελλαδα.
μια διορθωση παραπανω...οι βιδες ειναι 2 και οχι 3...πιο ευκολος ο καθαρισμος.

Μια παρατηρηση, οταν σου ερθει ο μύλος, πριν το λειτουργησεις...ανοιξε τον απο πανω, εμενα μεσα στα μαχαιρια ειχαν ξεχασει ενα κομματακι αλουμινοχαρτο....μαλλον απο την ευθυγραμμιση.

Έχει στη συσκευασια το alen, ενα declumper επιπλεον και μερικα λαστιχακια για το πηρουνι που συγκρατει το ποτηρακι.

xristos93
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2021 8:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: Graef cm800
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από xristos93 » Παρ Μάιος 19, 2023 10:55 pm

Για τους κατοχους το DF64P (οχι του του απλου df64) έχετε κάποιο θέμα με το grind adjustment? Διαβαζα σε φορουμς ξενων απο κατοχους οτι δεν ειναι και το καλυτερο του σημειο και πρεπει επιγοντως να βελτιωθει. :c034:

kostas83
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 29, 2020 12:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από kostas83 » Σάβ Μάιος 27, 2023 8:37 am

Έχει βγει κάποιο εξάρτημα για το Portafilter να κάθεται;

DimK
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από DimK » Κυρ Ιουν 04, 2023 7:04 pm

Καλησπέρα, μολις αλλαξα τη ρυθμιση στον DF64P να κόβει πιο λεπτα.
Είναι πολυ ευκολότερο από ότι δείχνει στα videakia,...δεν χρειαζεται το κόψιμο των tire up.
οι 4 ταπες κατω βγαίνουν πολυ ευκολα και αποκαλυπτουν τις βιδες,
αρα ξεβιδωνεται η πρωτη βάση
Αλλαξαν πυκνωτη από τετράγωνο σε στρόγγυλο που τον εβαλαν στον πλάι, αρα δεν κοβεις κανενα tire-up, εχεις αμεση προσβαση στην κεντρική βίδα.
Αν δεν εχεις κατσαβιδι με αντίστοιχο εξάρτημα για να την ξεβιδώσεις, θα χρειαστεί να ξεβιδώσεις αλλες 3 απλες βιδες, να βγει και η 2η βάση (πολύ εύκολο) και μετά με γερμανικό κλειδί ή γαλλικό ρυθμίζεις την αλεση.

Το μόνο πρόβλημα που είχα είναι οτι η βιδα είανι αρκετα σφιγμένη και δεν εχει να κρατήσεις κόντρα πέρα από τον μοχλό που ρυθμίζεις την άλεση, και φοβήθηκα μην σπάσει.
μονο που τωρα διαπίστωσα οτι ο μοχλός δεν ειναι "καλης ποιοτητας πλαστικό" αλλά μεταλλικός, οπότε...αντεχει.

Έχει ήδη μια μαύυρη γραμμή που από οτι έλεγξα είναι το τέρμα ΠΡΟΣΟΧΗ οποιος θελει να το πάει οριακά, όπως ήθελα κιεγω, το να γυρνάνε τα μαχαίρια με το χέρι χωρίς να βρίσκουν δεν είναι απαραίτητα "οκ". Βάλτε το στο ρεύμα αφού μετακινήστε το μοχλό προς το χοντρό κόψιμο, και σιγά σιγά μετακινείστε το προς το λεπτό. Εμένα ενώ έδειχνε να είναι οκ με το χέρι , στο ρεύμα είχε έκανε εναν ελαφρύ μεταλλικό ήχο, οπότε το ξαναρύθμισα.

Lazarus
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2020 8:29 am
Όνομα: ΛΑΖΑΡΟΣ
Μηχανή:: bialetti brikka
Μύλος:: Hario Ceramic Mini-S
Οι καφέδες μου:: EXELSIOR gold, EXELSIOR spirit of india
Τοποθεσία: Χανιά

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από Lazarus » Τρί Ιουν 27, 2023 6:20 pm

Καλησπέρα. Έχω τον v2 DECLUMPER .Αξίζει να πάρω τον v4 ή να μην ασχοληθώ;

Απάντηση