G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
taks
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 22, 2020 5:56 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από taks » Τρί Σεπ 14, 2021 6:00 pm

To υλικό premium PLA είναι food safe? Ti thickness επιλέξατε στη εκτύπωση? Βλέπω η τιμή πέφτει αρκετά με thickness 0.3mm. Αναφέρομαι στην υπηρεσία 3dhub.

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από ultimamage » Πέμ Σεπ 16, 2021 8:58 pm

taks έγραψε:
Τρί Σεπ 14, 2021 6:00 pm
To υλικό premium PLA είναι food safe? Ti thickness επιλέξατε στη εκτύπωση? Βλέπω η τιμή πέφτει αρκετά με thickness 0.3mm. Αναφέρομαι στην υπηρεσία 3dhub.
Δώσε το λινκ σε ένα μαγαζί που τυπώνει και θα σου δώσουν τιμή. Για το υλικό που ρωτάς δεν γνωρίζω. Δεν είναι ακριβό παντός. Κανένα 10ευρω στο περίπου.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από Jousis » Παρ Σεπ 17, 2021 10:24 am

Και το υλικό να είναι food grade συνήθως δεν είναι η όλη εκτύπωση και το αντικείμενο food safe.
Για περιστασιακή επαφή δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά μην νομίζετε ότι έχετε food safe αντικείμενο στα χέρια σας, ειδικά από FDM printer.


Εκτός φυσικά κι αν σας πουν ότι αυτό που θα βγει είναι 100% ok. Μπορεί να έχουν διαδικασία για τέτοια δουλειά με ειδικούς printers.


Πχ... Food safe petg εκτυπώνεται σε εκτυπωτή με brass nozzle που πριν έχει εκτυπωθεί ASA. Το αντικείμενο έχει εσοχές που κάθονται εύκολα βακτήρια και δεν καθαρίζουν...

taks
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 22, 2020 5:56 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από taks » Παρ Σεπ 17, 2021 2:43 pm

Για την ολίγων δευτερολέπτων επαφή με τους κόκκους καφέ δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

tsoukni
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2021 2:15 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από tsoukni » Σάβ Σεπ 18, 2021 3:19 pm

Χθες παρέλαβα τον μύλο......έχω ενθουσιαστεί με την άλεση του με τα απλά μαχαίρια italmill δοκίμασα και το τέστ για την επίπεδοτητα των παιδιών και όλος περίεργος είναι άψογη !! Μάλλον κολοφαρδια :a049:
Στιβαρή κατασκευή με αρκετά αθόρυβη λειτουργία σε σχέση με πολλούς άλλους μύλους.
Τυπώσα και 3 γνωστά καλούδια (antipopcorning, declumper, και το indicator) ολα μια χαρά εκτός από το declumper αυτό που τυπώσα εγώ σκέτη αποτυχία....
Το δικό του declumper (δεν ξέρω αν το βελτίωσανε) τα πάει άψογα.... μηδενικό σβολιασμα και στατικό ηλεκτρισμό.

Καλά καφεδάκια :b050:

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από ultimamage » Σάβ Σεπ 18, 2021 10:15 pm

tsoukni έγραψε:
Σάβ Σεπ 18, 2021 3:19 pm
Χθες παρέλαβα τον μύλο......έχω ενθουσιαστεί με την άλεση του με τα απλά μαχαίρια italmill δοκίμασα και το τέστ για την επίπεδοτητα των παιδιών και όλος περίεργος είναι άψογη !! Μάλλον κολοφαρδια :a049:
Στιβαρή κατασκευή με αρκετά αθόρυβη λειτουργία σε σχέση με πολλούς άλλους μύλους.
Τυπώσα και 3 γνωστά καλούδια (antipopcorning, declumper, και το indicator) ολα μια χαρά εκτός από το declumper αυτό που τυπώσα εγώ σκέτη αποτυχία....
Το δικό του declumper (δεν ξέρω αν το βελτίωσανε) τα πάει άψογα.... μηδενικό σβολιασμα και στατικό ηλεκτρισμό.

Καλά καφεδάκια :b050:
Και εγώ τύπωσα declumper αλλά το βελτίωσαν σε σχέση με τα πρώτα που είχαν όλοι όπως και την γραμματοσειρά.

Δεν χρειάζεστε mod το declumper τουλάχιστον για εμένα είναι πολύ οκ.

taks
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 22, 2020 5:56 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από taks » Τρί Σεπ 21, 2021 8:01 pm

Το καθαριστικό για μύλο άλεσης του τύπου Urnex GrindZ είναι απαραίτητο ή εφόσον το να ανοίξει κάποιος τον μύλο και να τον καθαρίσει είναι πολύ εύκολο δεν απαιτείται κάποιο ειδικό καθαριστικό.

PS. Είναι απίστευτο το πόσο μεγάλη διαφορά κάνει το anti-popcoρν του Ben030 στην άλεση δεν το περίμενα.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Σεπ 23, 2021 12:58 pm

Το GrindZ είναι ιδανικό αν θες να καθαρίσεις τον μύλο σε βάθος γιατί οι ταμπλέτες του όταν αλέθονται εκτός του ότι πάνε σε κάθε πιθανή εσοχή του μύλου κ καθαρίζουν τη σκόνη του καφέ, απορροφούν τα έλαια που έχουν επικαθίσει στο εσωτερικό του μύλου (πχ αν αλλάξεις καφέ και δε θες κτο γευστικό προφίλ να επηρεαστεί από τον προηγούμενο).

Το κακό είναι οτι στη συνέχεια για να καθαρίσεις τα υπολείμματα του GrindZ από τον μύλο πρέπει να κάνεις μερικές αλέσεις με κόκκο καφέ δλδ να πετάξεις μερικές δόσεις. Φυσικά το προϊόν είναι απολύτως ασφαλές σε περίπτωση που δεις στον αλεσμένο καφέ μικρά κομματάκια.

Προσωπικά το χρησιμοποίησα δυο-τρεις φορές και μετά στο ντουλάπι. Οδοντοφλυφίδα, οδοντόβουρτσα και ηλεκτρική σκούπα κάνουν την καλύτερη δουλειά.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από Gespresso » Παρ Σεπ 24, 2021 9:05 am

Συμφωνώ και εγώ. Αν και πάντα καθαρίζω το μύλο με grindz, και μετά άνοιγμα, αφαίρεση του πάνω μαχαιριου (specialita), οδοντοφλυφιδα και βουρτσάκι μαζί με ηλεκτρική σκούπα.

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από thodoris5321 » Κυρ Οκτ 31, 2021 4:12 pm

Κάπου είχα διαβάσει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον μύλο ακόμα και χωρίς να ευθυγραμμίσεις τα μαχαίρια. Να πω πως πριν τα ευθυγραμμίσω έπαιρνα πολύ πικρούς καφέδες, γενικά κακό αποτέλεσμα.
Μετά την ευθυγράμμιση -ως επί το πλείστον- (όχι τέλεια) μπορώ να πω πως παίρνω πολύ καλά αποτελέσματα με την πικρίλα να έχει φύγει στο μεγαλύτερο βαθμό (ίσως αν αλλάξω το declumper να φύγει εντελώς).
Με τα italmill που χρησιμοποιώ δεν έχω πολύ σαφήνεια σε διαφορετικές γεύσεις διαφορετικών κόκκων καφέ, αλλά μπορώ να πω γενικά σε όλους τους καφέδες μέχρι τώρα θα μου δώσει ένα προφίλ σοκολάτας βούτυρου και μελιού. (Δεν έχω κάνει ακόμα φίλτρου)

Απάντηση