G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
manosgoni
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2018 12:56 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από manosgoni » Πέμ Οκτ 12, 2023 8:00 pm

Μόλις μου ήρθε ο μύλος, έβαλα τα mods και έκανα το alignment. (ο V2)

Ο καφές που έβαλα ήταν της black Bart (Ονδούρα).

Ξεκίνησα να αλεθω στο 10 και πάρα ήταν ψιλό κομμένος, ούτε σταγόνα δεν εσταξε στο ποτήρι.

Με την τρίτη προσπάθεια στο 25, πήρα καφέ στα 20 δευτερα.

Κάπου εκεί σταμάτησα γιατί πρώτον είναι ακριβουτσικος ο καφές και δεύτερον δεν θα έχω αύριο να πιω αύριο.

Το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από αυτό που έπαιρνα με τον ενσωματωμένο της lelit (pl042temd). Οπότε είμαι αισιόδοξος για τις επόμενες φορές.

Θα ξεκινήσω την άλεση στο 22 και θα κάνω μερικά καφεδάκια να δω που βρίσκομαι.

Τα ssp θα τα αφήσω προς το παρόν και για οικονομικούς λόγους και για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης μετά.

Σχετικά με τα mods, μπαίνουν πανεύκολα. Καθόλου στατικό δεν έχω και το indicator είναι must μιας και το μηδέν δεν έπεσε στην ένδειξη της giota.

Cfb
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 11:22 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από Cfb » Παρ Οκτ 13, 2023 11:32 pm

Στα 250 ευρώ τον πήρες μεταχειρισμένο από το homebarista?
Εάν ναι, "φαίνεται" καθολου ταλαιπωρημένος(είτε τα μαχαίρια του είτε εξωτερικά)?

manosgoni
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2018 12:56 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από manosgoni » Δευ Οκτ 23, 2023 5:02 pm

Όχι δεν έγραφε τουλάχιστον μεταχειρισμένο. Απλά είναι ο V2. Τον είχε ξαναβγάλει πάλι στα 250 κάποια στιγμή. Ήταν σε άψογη κατάσταση με τις ζελατίνες του.

Ακόμα με ταλαιπωρεί. Συμπαθητικό είναι το αποτέλεσμα αλλά έχω channeling πάντα.

Η δοκιμή είναι με καφέ black Bart Ονδούρα, 18gr in 36 out στα 25-35 sec. Αλεθω ψιλό σταθερά κοντά στο 20.5 με τα στοκ μαχαίρια.

Χρησιμοποιώ distributor Λογικά κάτι δεν κάνω καλά με το πάτημα. Το τέρμα ίσιο δεν το πετυχαίνω.

Πρόσφατα πήρα naked portafilter και βλέπω ότι τόσο καιρό δεν έπινα "σωστό" καφέ.

Συγκριτικά με τον build in της lelit παίρνω αρκετά ανώτερο αποτέλεσμα εκτός από μια (και μόνο ) φορά που βγήκε τρομερός ο καφές. Καθόλου πικρός με ξεκάθαρα τα αρώματα

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Οκτ 24, 2023 4:24 pm

1. Είναι σπαστικό, αλλά όπως με πολλά πράγματα στον espresso, έτσι και η εικόνα από το γυμνό δεν είναι απόλυτη ένδειξη. Επικουρική, ναι.
2. WDT κάνεις; (Αναφέρεις για distributor, αλλά πολλά και διαφορετικά εργαλειάκια διεκδικούν τον τίτλο.)
3. Στρώσιμο των μαχαιριών. Πολύ πιθανός ύποπτος.
4. Για το πάτημα, σε οικιακό περιβάλλον που δεν νοιάζει τόσο η ταχύτητα, μπορείς αφού ακουμπήσεις απλά το τάμπερ, να βάλεις και τα δύο χέρια (δείκτες και αντίχειρες) όχι στη λαβή αλλά χαμηλά και να πατήσεις προσεκτικά ώστε να είναι ίσιο. Ωστόσο μην τρελαθείς και πολύ, θα πρέπει να είναι πολύ στραβό το πάτημα για σου κάνει θέμα.

manosgoni
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2018 12:56 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από manosgoni » Τετ Οκτ 25, 2023 10:58 pm

Wdt εν κάνω, δεν έχω πάρει το εργαλείο. Έχω παλέψει με οδοντογλυφιδα αλλά δεν μου φάνηκε και πολύ καλό το αποτέλεσμα. Το στρώνω πρώτα με το χέρι όσο γίνεται. Με βλέπω να ψωνίζω βέβαια και ένα εργαλείο με βελόνες, έτσι για δοκιμή.

Για το στρώσιμο το διάβασα και εγώ η αλήθεια είναι και απλά περιμένω να περάσει ο καιρός. Προτίμησα το στρώσιμο να γίνει με τον καθημερινό καφέ και όχι με 2 κιλά καφέ μονοκοπανιά.

Το πάτημα γενικά δεν είναι τραγικά στραβό απλά δεν είμαι σίγουρος πόσο επιρρεαζει.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Έκανα ένα καλό καθάρισμα στη μηχανή και άλλαξα και ένα oring το οποίο είχα φθορά χθες το βράδυ. Το πρωί πήρα αρκετά βελτιωμένο αποτέλεσμα όχι όμως αρκετά καλό.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από todoornot » Πέμ Οκτ 26, 2023 12:49 pm

Το wdt έχει αναδειχτεί από τις πιο βασικές παραμέτρους για τον οικιακό τουλάχιστον espresso. Οδοντογλυφίδα δεν κάνει, αλλά αν γκουγλάρεις βελόνες βελονισμού, παίρνεις ένα πακέτο, πάχος 0,25 χιλ (παίζει και +-5 χιλ αλλά εκεί συμφωνούν πιο πολλοί και τολμώ να πω ότι κατά την περιορισμένη εμπειρία μου ισχύει), πένσα, κονταίνεις 5-6 από αυτές, τις βάζεις σε έναν φελλό από κρασί, είσαι ΟΚ.

Επίσης ξέχασα, για το channeling μπορεί να φταίει και ο καφές.

manosgoni
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2018 12:56 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από manosgoni » Παρ Νοέμ 03, 2023 5:22 pm

Μάλλον θα πάω σε εργαλείο wdt κατευθείαν γιατί βάλε βελόνες βάλε ένα κρασάκι για το φελο, τα φτάνουμε τα λεφτά.

Ωστόσο το αποτέλεσμα βελτιώθηκε αισθητά μετά τη ρύθμιση της opv.(lelit pl042 tempd) Έχω κρατήσει εδώ και καμιά εβδομάδα σταθερές τις άλλες παραμέτρους (γραμμάρια, πάτημα, χρόνους, καφε) .

Είχα δει διάφορους που έλεγαν να τη σεταρεις στα 10.5 bar με τυφλό αλλά με αυτή τη ρύθμιση είτε θα έπιανα τα 9 bar και θα είχα εκχύλιση σε μικρό χρόνο η θα έπιανα το χρόνο αλλά με εκχύλιση στα 9.5 +bar στο τέλος της εκχύλισης (δοκιμάζοντας κοψίματα κραυοντας τα για 2-3 ημέρες για σιγουριά)

Κατέβασα την opv στα 10 στο τυφλό και με το ίδιο κόψιμο η πίεση έσπαγε στα 7-8 sec και έμενε στα 9 και κάτι μέχρι 9 πάρα κάτι bar για το υπόλοιπο της εκχύλισης.

Δεν ξέρω πόσο επιρρεαζει το αποτέλεσμα αυτή η διαφορά της πίεσης πάντως σίγουρα είχα πολύ λιγότερο channeling και αν δεν είναι placebo μου φάνηκε ότι έφυγε αρκετή πικράδα από τη γεύση.

3 δοκιμές έχω κάνει προς το παρόν.

Υ. Γ. Οι δοκιμές έγινες με τον ίδιο καφέ αλλά με νέο σακούλι (αυτό μάλλον επηρέασε)

dioz
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 4:16 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41em

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από dioz » Παρ Δεκ 01, 2023 5:04 pm

Καλησπέρα σε όλους

Έχω αποφασίσει να πάω σε DF64

Στο παρακάτω site με απλά μαχαίρια βγαίνει στα 346 ευρώ.

https://df64coffee.com/products/df64-coffee-grinder

Αυτοί γράφουν no tax.
Κάποιος φίλος από εδώ που τον αγόρασε έγραψε οτι του ήρθε μετά από καιρό μία ειδοποίηση από FedEx για 20 ευρώ...

Για να είμαι πιο σίγουρος από θέμα τελωνείου κτλ
ποιόν θα μπορούσα να επιλέξω από homebarista.be...?

https://homebarista.be/en/category/koff ... offiemolen

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!

dioz
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 4:16 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41em

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από dioz » Παρ Δεκ 01, 2023 9:22 pm

Επανέρχομαι στο παραπάνω ερώτημα μου...

Ο παρακάτω μύλος είναι ο DF64 με τα απλά Italmill 64 mm flat burrs...?

https://homebarista.be/en/shop/products ... g-iota-wit

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Δεκ 01, 2023 10:51 pm

dioz έγραψε:
Παρ Δεκ 01, 2023 9:22 pm
Επανέρχομαι στο παραπάνω ερώτημα μου...

Ο παρακάτω μύλος είναι ο DF64 με τα απλά Italmill 64 mm flat burrs...?

https://homebarista.be/en/shop/products ... g-iota-wit
Αυτό καταλαβαίνω.

Απάντηση