G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
konnosl
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2019 8:54 pm
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Samba, Taf, RollerRoasters

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από konnosl » Πέμ Απρ 21, 2022 7:22 pm

SpirosG έγραψε:
Πέμ Απρ 21, 2022 2:57 pm
Κοίταξε, και εγώ όταν τον ζαχάρωνα καθυστέρησα μερικές ημέρες να το πάρω απόφαση και βγήκε out of stock αλλα τους έκανα ένα τηλέφωνο και μου είπαν οτι ενω είχαν απόθεμα μύλων είχαν ξεμείνει απο SSP Burrs και περίμεναν παραλαβή εντός μίας εβδομάδας. Και όντως 5 ημέρες αργότερα ξαναέβγαλαν διαθεσιμότητα και παρήγγειλα κανονικά. Τώρα εάν θέλεις να τους καλέσεις, να περιμένεις ή να πάς για κάτι διαφορετικό είναι νομίζω καθαρά δικό σου θέμα :)
Η επόμενη επιλογή είναι ο specialita αλλά για τους light - medium roast καφέδες που συνήθως παίρνω ο df64 θα αποδίδει καλύτερα

niman
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 21, 2019 11:38 am
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Graef 702

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από niman » Παρ Απρ 22, 2022 11:13 am

Καλημέρα στα μέλη
Επειδή θελώ ενα μυλο και ειδα αυτον στα 430 ευρω και πολυ καλες κριτικες μπορει να με κατατοπισει καποιος τι να προσεξω και απο που να τον παραγγειλω?
Αυτο το βελγικο σαιτ δεν εχει αγγλικα ελεος!
Επισης αυτα που λετε για τα μαχαιρια τι ειναι τα italmill κτλ μπορεις να επιλεξεις τι θες?
Για βοηθηστε λιγο με απλα ελληνικα !!!

Νικος

SpirosG
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 9:51 am
Όνομα: Spiros
Μηχανή:: Gaggia Evolution
Μύλος:: G-Iota DF64 (SSP MP)
Οι καφέδες μου:: ETHIOPIAN (#Kochere, Estate:Yirgacheffe)

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από SpirosG » Παρ Απρ 22, 2022 11:26 am

niman έγραψε:
Παρ Απρ 22, 2022 11:13 am
Καλημέρα στα μέλη
Επειδή θελώ ενα μυλο και ειδα αυτον στα 430 ευρω και πολυ καλες κριτικες μπορει να με κατατοπισει καποιος τι να προσεξω και απο που να τον παραγγειλω?
Αυτο το βελγικο σαιτ δεν εχει αγγλικα ελεος!
Επισης αυτα που λετε για τα μαχαιρια τι ειναι τα italmill κτλ μπορεις να επιλεξεις τι θες?
Για βοηθηστε λιγο με απλα ελληνικα !!!

Νικος
Γειά σου Νίκο!

Στο site του Homebarista.be, εάν κάνεις scroll τέρμα κάτω θα δείς ένα NL με ένα βελάκι δίπλα του, το πατάς και επιλέγεις ΕΝ για αγγλικά.

Τα Italmill είναι τα stock burrs του μύλου αυτού αλλα μπορείς εάν θέλεις να τον παραγγείλεις και με SSP μαχαίρια τα οποία εκτός απο αρκετά πιο ακριβά είναι και πολύ πιο ανθεκτικά αλλα και δίνουν (απο ότι λένε) σαφώς ανώτερο αποτέλεσμα άλεσης με καλύτερα ξεχωρίσματα των γεύσεων του καφέ κτλ. Δεν είμαι ο καταλληλότερος να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες καθώς κ εγω noob είμαι στο χώρο αλλα είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν πολύ πιο έμπειρα και καταρτισμένα μέλη στο forum τα οποία μπορούν να δώσουν πιο ακριβείς πληροφορίες. Πάντως (με όλη την καλή προαίρεση) υπαρχουν αφθονες πληροφορίες τόσο σε αυτό το νήμα όσο και με μια απλή αναζήτηση στο google που μπορείς να διαβάσεις σχετικά με τα πλεονεκτήματα των ssp μαχαιριών (π.χ. https://www.wholelattelove.com/blogs/ar ... peed-burrs)

Φιλικά

Σπύρος

konnosl
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2019 8:54 pm
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Samba, Taf, RollerRoasters

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από konnosl » Πέμ Απρ 28, 2022 10:44 pm

Γνωρίζει κάποιος κάποιο αξιόπιστο site εκτός του homebarista.be που είναι εδώ και καιρό out of stock για τον df64; Εννοείται να στέλνει Ελλάδα. Υποθέτω κάποιο εκτός Βρετανίας λόγω του τελωνείου.

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από thodoris5321 » Τρί Μάιος 03, 2022 8:22 pm

konnosl έγραψε:
Πέμ Απρ 28, 2022 10:44 pm
Γνωρίζει κάποιος κάποιο αξιόπιστο site εκτός του homebarista.be που είναι εδώ και καιρό out of stock για τον df64; Εννοείται να στέλνει Ελλάδα. Υποθέτω κάποιο εκτός Βρετανίας λόγω του τελωνείου.
Ξέρω το Πολωνικό https://ekspresdokawy.pl/ δεν έχω ιδέα εάν στέλνει Ελλάδα πρέπει να ρωτήσεις, αλλά να ξέρεις όλοι όσοι είναι Ευρώπη προμηθεύονται από τον Τομ στο homebarista.be λόγω συμφωνίας που έχει κάνει με την Κινέζικη εταιρία που πουλάει τον μύλο. Λογικά έχει και άλλα μαγαζιά που τον πουλάνε σε Γερμανία/Ισπανία.

isnogood
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 27, 2019 2:08 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Ecm Classika pid 500
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Casadio Instantaneo
2ος Μύλος:: ascaso i-steel
Οι καφέδες μου:: Taf, taresso, nomad, red

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από isnogood » Παρ Μάιος 06, 2022 2:57 pm

konnosl έγραψε:
Πέμ Απρ 28, 2022 10:44 pm
Γνωρίζει κάποιος κάποιο αξιόπιστο site εκτός του homebarista.be που είναι εδώ και καιρό out of stock για τον df64; Εννοείται να στέλνει Ελλάδα. Υποθέτω κάποιο εκτός Βρετανίας λόγω του τελωνείου.
Τώρα που μπήκα έχει πολλούς σε στοκ https://homebarista.be/shop/products/pr ... rbon-style

konnosl
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2019 8:54 pm
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Samba, Taf, RollerRoasters

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από konnosl » Παρ Μάιος 06, 2022 4:33 pm

isnogood έγραψε:
Παρ Μάιος 06, 2022 2:57 pm
konnosl έγραψε:
Πέμ Απρ 28, 2022 10:44 pm
Γνωρίζει κάποιος κάποιο αξιόπιστο site εκτός του homebarista.be που είναι εδώ και καιρό out of stock για τον df64; Εννοείται να στέλνει Ελλάδα. Υποθέτω κάποιο εκτός Βρετανίας λόγω του τελωνείου.
Τώρα που μπήκα έχει πολλούς σε στοκ https://homebarista.be/shop/products/pr ... rbon-style
Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ξέρω ακόμα, έχω παραγγείλει τον niche τώρα. Ελπίζω να μην το μετανιώσω!

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από Alexandros » Σάβ Ιουν 11, 2022 10:46 pm

Καλησπέρα στην παρέα,

ενδιαφέρομαι να αγοράσω τα SSP Multi purpose για espresso.
Μπορεί κάποιος που τα έχει να γράψει εντυπώσεις;

Επίσης, εννοείται αν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή εκτός από homebarista.be που είναι out of stock.

Ευχαριστώ και καλά καφεδάκια σε όλους.

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από Trade52 » Πέμ Ιούλ 28, 2022 8:58 am

Καλημέρα Αλέξανδρε, για τα μαχαίρια ssp που ενδιαφέρεσαι πιστεύω ότι είναι μια καλή αναβάθμιση αν και δεν έχω δοκιμάσει αυτά του homebarista.be αλλά τα Mazzer Super Jolly 64mm Red Speed και μπορώ να πω ότι βρίσκω διαφορά τόσο στην ποιότητα της άλεσης όσο και στην γεύση, προς το καλύτερο εννοείται, σε σχέση με τα στάνταρ.

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από Alexandros » Πέμ Ιούλ 28, 2022 11:50 pm

Trade52 έγραψε:
Πέμ Ιούλ 28, 2022 8:58 am
Καλημέρα Αλέξανδρε, για τα μαχαίρια ssp που ενδιαφέρεσαι πιστεύω ότι είναι μια καλή αναβάθμιση αν και δεν έχω δοκιμάσει αυτά του homebarista.be αλλά τα Mazzer Super Jolly 64mm Red Speed και μπορώ να πω ότι βρίσκω διαφορά τόσο στην ποιότητα της άλεσης όσο και στην γεύση, προς το καλύτερο εννοείται, σε σχέση με τα στάνταρ.
Γεια σου Μιχάλη,
Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.
Τα έχω παραγγείλει και εκκρεμεί να τα παραλάβω, να τα ευθυγραμμισω και να τα δοκιμάσω.
Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Απάντηση