G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από ultimamage » Πέμ Ιούλ 08, 2021 9:52 am

Ήρθε ο μύλος τελικά εχτές. Έκανε 7 μέρες να φτάσει και δεν έδωσα τιποτα παραπάνω σε χρήματα .

Αγόρασα μαρκαδόρο μαυροπίνακα και πριν αλεσω είπα να δω κατα πόσο είναι ευθυγραμμισμένα τα μαχαίρια.

Τα φέρνω κοντά ακούω τον θόρυβο αλλά δεν βλέπω να φεύγει ο μαρκαδόρος. Τα έφερα και πάρα πολύ κοντά με κλειστό τον μύλο και τον γύρισα με το χέρι μου.

Θα ανεβάσω και φωτό το μεσημέρι να δείτε μήπως κάνω κάτι λάθος .

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από ultimamage » Σάβ Ιούλ 10, 2021 11:12 am

Έχω παίξει 2 μέρες με τον μύλο και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος .

Έχει πολύ στιβαρή κατασκευή και από θόρυβο είναι πολύ καλύτερος από ότι περίμενα σε σχέση με ότι έβλεπα σε YouTube. Δεν έχει αυτόν το "οξύ" ήχο που ακούγεται στα βίντεο.

Έχω την καινούρια έκδοση με αλλαγμένο φόντο στα γράμματα και λίγο διαφορετικό declumper.
Ο καφές βγαίνει πάρα πολύ αφρατος χωρίς ίχνος μεγάλων κομματιών.
Επίσης το νέο declumper βοηθάει στο να θέλει 2-3 πολύ απαλά πατήματα στην φυσούνα και βγαίνουν τα πάντα.

Το workflow είναι πολύ ευχάριστο και από κατακράτηση η μεγαλύτερη που έχω δει είναι μια φορά 0.2 γρ. Όλες οι άλλες είναι 0.1 με 0.

Έχω βάλει ένα 3d τυπωμένο funnel το οποίο βοηθάει στη μείωση του popcorning , κάνει γρηγορότερη την άλεση και πιο ομοιόμορφη(μου το τύπωσαν στη Θεσσαλονίκη και το κόστος ήταν 14 ευρώ).

Επίσης δεν έχω δει καθόλου στατικό ηλεκτρισμό ούτε σε εσπρέσσο ούτε σε pour over.

taks
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 22, 2020 5:56 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από taks » Κυρ Ιούλ 11, 2021 11:20 am

Έλα φίλε και το δικό μου έφτασε προχτές αλλά δυστυχώς λόγω εργασίας είμαι εκτός σπιτιού. Είχα παραγγείλει τέλος Απρίλη από homebarista. Από εκεί είχες παραγγείλει και εσύ? Πήρα κ το Mythos one Clump crasher. Πιστευεις ότι με το νέο Clump crasher δεν χρειάζεται mod? Για να έστειλαν αναβαθμισμένα grinders πιθανώς να σημαίνει ότι μας δούλευαν κ ότι η παραγγελία έπεσε μετά το βίντεο του Hoffman.

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από thodoris5321 » Κυρ Ιούλ 11, 2021 12:15 pm

O Hoffmann δεν επηρέασε καθόλου την αναβάθμιση του μύλου, ότι ανέφερε είχε ήδη χιλιογραφτεί σε φόρουμς. Η εταιρία έψαχνε διάφορες ιδέες να αναβαθμίσει τον μύλο, μία ήταν antipopcorning κάτι που δε το πρόσθεσε ή δε το πρόσθεσε ακόμα.
Ήρθε και σε μένα ο μύλος, προς το παρόν δε του έχω κάνει alignment.

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από ultimamage » Κυρ Ιούλ 11, 2021 5:12 pm

Οι αλλαγές είχαν γίνει για το φόντο και το clump crasher απλός όλοι είχαν από την πρώτη παρτίδα.

Ένα παιδί από το αγγλικό φόρουμ έκανε ένα mod για antipopcorn και δουλεύει πάρα πολύ καλά.

Να ανεβάσω το λιν αν το θέλετε. Το έκανε ο ben-30 και το τελειοποίησε ένας που κάνει εισαγωγή του μύλου από Σιγκαπούρη. Τύπωσα επίσης ένα indicator για να είναι πιο εύκολο να διαβάζεις την ρύθμιση και ένα μικρό σαν spacer για να κάνω το mod με το μύθος αλλά από ότι φαίνεται δεν χρειάζεται .

Εγώ είχα παραγγείλει 4 Απριλίου από homebarista.

taks
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 22, 2020 5:56 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από taks » Δευ Ιούλ 12, 2021 11:48 am

Κατάλαβα, άρα από την ίδια παρτίδα παραλάβαμε όλοι. Εκτύπωσες αυτό με τις ραβδώσεις προς τα έξω? Γενικά εντυπώσεις, έχει κανείς κ το niche ή Specialita να συγκρίνει?

gmyk
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2014 9:41 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia Pro
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Dose
Μύλος:: G-Iota
2ος Μύλος:: Ascaso i-Mini i2

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από gmyk » Δευ Ιούλ 12, 2021 12:19 pm

ultimamage έγραψε:
Πέμ Ιούλ 08, 2021 9:52 am
Ήρθε ο μύλος τελικά εχτές. Έκανε 7 μέρες να φτάσει και δεν έδωσα τιποτα παραπάνω σε χρήματα .

Αγόρασα μαρκαδόρο μαυροπίνακα και πριν αλεσω είπα να δω κατα πόσο είναι ευθυγραμμισμένα τα μαχαίρια.

Τα φέρνω κοντά ακούω τον θόρυβο αλλά δεν βλέπω να φεύγει ο μαρκαδόρος. Τα έφερα και πάρα πολύ κοντά με κλειστό τον μύλο και τον γύρισα με το χέρι μου.

Θα ανεβάσω και φωτό το μεσημέρι να δείτε μήπως κάνω κάτι λάθος .
Με γεια μας!
Παρέλαβα και εγώ. Ελπίζω αύριο να τον ξεπακετάρω και να "παίξω".
Τελικά χρειάστηκε κάτι; Απλά τον χρησιμοποιούμε ή πρέπει να ελέγξουμε ευθυγράμμιση μαχαιριών;
Τα απλά/φτηνά μαχαίρια έχω.

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από ultimamage » Δευ Ιούλ 12, 2021 12:30 pm

Και εγώ τα απλά έχω. Ένα 80% είναι ευθυγραμμισμένος .

Όταν έχω χρόνο θα κάτσω να τον κάνω.

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από thodoris5321 » Δευ Ιούλ 12, 2021 3:28 pm

Πάντως κι εγώ το ίδιο έκανα με ένα μαρκαδόρο που βρήκα και με δυσκολία διέκρινα ότι βγήκε από ένα σημείο μόνο στα κάτω μαχαίρια, οπότε το άφησα για άλλη φορά με άλλο μαρκαδόρο. Είχα διαβάσει κάποιον που έγραφε ότι είχε μαρκαδόρο νερού.
Ο κάθε μύλος είναι διαφορετικά ευθυγραμμισμένος, χρησιμοποιείται και όπως είναι απλά υπάρχει μια μικρή αναβάθμιση στην άλεση όταν ευθυγραμμίζεται (ως επί το πλήστον).
Για να δούμε, αρχίζουν οι δοκιμές. :)

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από ultimamage » Δευ Ιούλ 12, 2021 11:03 pm

thodoris5321 έγραψε:
Δευ Ιούλ 12, 2021 3:28 pm
Πάντως κι εγώ το ίδιο έκανα με ένα μαρκαδόρο που βρήκα και με δυσκολία διέκρινα ότι βγήκε από ένα σημείο μόνο στα κάτω μαχαίρια, οπότε το άφησα για άλλη φορά με άλλο μαρκαδόρο. Είχα διαβάσει κάποιον που έγραφε ότι είχε μαρκαδόρο νερού.
Πάνε σε 3να βιβλιοπωλείο και πάρε ένα μαρκαδόρο για μαυροπίνακα.

Απάντηση