G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από thodoris5321 » Τρί Νοέμ 30, 2021 1:53 am

Όποιος ενδιαφέρεται για ssp brew μαχαίρια, έχει η fellow για 8 ώρες ακόμα από τώρα (μάλλον μέχρι τις 10 το πρωί σε εμάς) προσφορά, με τα μεταφορικά+duties+taxes δείχνει πως βγαίνουν γύρω στα 200-220 ευρώ. (εξαρτάται από την προμήθεια της τράπεζας)

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από thodoris5321 » Σάβ Ιαν 22, 2022 2:39 pm

Ξέρει κανείς αν υπάρχουν στην Αττική εταιρίες που αναλαμβάνουν ευθυγράμμιση μαχαιριών ssp σε df64 μύλους; Τα έχω αγοράσει και βαριέμαι να ασχοληθώ γιατί ξέρω ότι θα θέλω τέλεια ευθυγράμμιση :P

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από ultimamage » Τετ Ιαν 26, 2022 3:13 pm

thodoris5321 έγραψε:
Σάβ Ιαν 22, 2022 2:39 pm
Ξέρει κανείς αν υπάρχουν στην Αττική εταιρίες που αναλαμβάνουν ευθυγράμμιση μαχαιριών ssp σε df64 μύλους; Τα έχω αγοράσει και βαριέμαι να ασχοληθώ γιατί ξέρω ότι θα θέλω τέλεια ευθυγράμμιση :P
Στην Θεσσαλονικη που εψαξα γιατι βαριομουν και εγω να τα κανω οχι απλα δεν κανουν αλλα δεν ξερουν και τι ειναι...οποτε good luck :priest:

Gi0rgi0
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2020 5:36 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από Gi0rgi0 » Πέμ Ιαν 27, 2022 2:02 pm

Kαλησπερα
Ενδιαφέρομαι για την αγορά μύλου για single dose κυρίως για την άλεση πολύ light καφέδων. Ο τωρινός μου μύλος (Eureka specialita) ενώ είναι καλός για medium και dark καφέδες στους πολύ light τα κάνει θάλασσα, channeling και μάλιστα τρελό!
Ήμουν ένα κλικ πριν τη παραγγελία του Lagom P64 με τα ssp high uniformity αλλά λίγο η υψηλή του τιμή μ'εκανε να το ξανασκεφτώ, χωρίς να τον αποκλείσω, και να ψάξω μια πιο φθηνή εναλλακτική !
Τότε ήταν που έπεσα πάνω στον df64 ο οποίος διαβάζοντας το νήμα εδώ είδα ότι μπορεί να παραγγελθεί με τα ίδια μαχαίρια (ssp) απ' το homebarista.be!
Τι να κάνω ρε παιδιά; Πιστεύετε ότι ο Lagom αξίζει το τριπλάσιο της τιμής απ' τον df64 με τα ίδια μαχαίρια;
Από την άλλη αξίζει να δώσω για τον df 600+ ευρώ ενώ έχω τον specialita? Θεωρείται αυτό μια αναβάθμιση ή πάλι στα ίδια θα είμαι;

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Ιαν 27, 2022 2:52 pm

Gi0rgi0 έγραψε:
Πέμ Ιαν 27, 2022 2:02 pm
Kαλησπερα
Ενδιαφέρομαι για την αγορά μύλου για single dose κυρίως για την άλεση πολύ light καφέδων. Ο τωρινός μου μύλος (Eureka specialita) ενώ είναι καλός για medium και dark καφέδες στους πολύ light τα κάνει θάλασσα, channeling και μάλιστα τρελό!
Ήμουν ένα κλικ πριν τη παραγγελία του Lagom P64 με τα ssp high uniformity αλλά λίγο η υψηλή του τιμή μ'εκανε να το ξανασκεφτώ, χωρίς να τον αποκλείσω, και να ψάξω μια πιο φθηνή εναλλακτική !
Τότε ήταν που έπεσα πάνω στον df64 ο οποίος διαβάζοντας το νήμα εδώ είδα ότι μπορεί να παραγγελθεί με τα ίδια μαχαίρια (ssp) απ' το homebarista.be!
Τι να κάνω ρε παιδιά; Πιστεύετε ότι ο Lagom αξίζει το τριπλάσιο της τιμής απ' τον df64 με τα ίδια μαχαίρια;
Από την άλλη αξίζει να δώσω για τον df 600+ ευρώ ενώ έχω τον specialita? Θεωρείται αυτό μια αναβάθμιση ή πάλι στα ίδια θα είμαι;
Τα πολύ light ψησίματα γενικά είναι πρόκληση για την παρασκευή εσπρέσσο.
Πολλοί γνωστές θεωρούν ότι το medium-light είναι το ελάχιστο ψήσιμο για εσπρέσσο.
Από την άλλη ο καφές είναι καθαρά θέμα γούστου,εκχυλιζεις ότι γουστάρεις και γιατί όχι δλδ....
Δε θεωρώ ότι με το giotta θα δεις κάποια σοβαρή βελτίωση ώστε να αξίζει τον κόπο και το κόστος.Μια χαρά είναι ο specialita.Εκτος κι αν πας σε μεγάλους μύλους πχ Kony,Robur,K10,Μalkhoning,kafatek κλπ.
Σίγουρα θα βοηθουσε πολύ μια μηχανή με preinfusion, pressure profile κλπ.Εκει χωραει αρκετός πειραματισμός με τους light.

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από Alexandros » Πέμ Ιαν 27, 2022 5:30 pm

Gi0rgi0 έγραψε:
Πέμ Ιαν 27, 2022 2:02 pm
Kαλησπερα
Ενδιαφέρομαι για την αγορά μύλου για single dose κυρίως για την άλεση πολύ light καφέδων. Ο τωρινός μου μύλος (Eureka specialita) ενώ είναι καλός για medium και dark καφέδες στους πολύ light τα κάνει θάλασσα, channeling και μάλιστα τρελό!
Ήμουν ένα κλικ πριν τη παραγγελία του Lagom P64 με τα ssp high uniformity αλλά λίγο η υψηλή του τιμή μ'εκανε να το ξανασκεφτώ, χωρίς να τον αποκλείσω, και να ψάξω μια πιο φθηνή εναλλακτική !
Τότε ήταν που έπεσα πάνω στον df64 ο οποίος διαβάζοντας το νήμα εδώ είδα ότι μπορεί να παραγγελθεί με τα ίδια μαχαίρια (ssp) απ' το homebarista.be!
Τι να κάνω ρε παιδιά; Πιστεύετε ότι ο Lagom αξίζει το τριπλάσιο της τιμής απ' τον df64 με τα ίδια μαχαίρια;
Από την άλλη αξίζει να δώσω για τον df 600+ ευρώ ενώ έχω τον specialita? Θεωρείται αυτό μια αναβάθμιση ή πάλι στα ίδια θα είμαι;
Είχα τον Specialita και πήρα τον Df64. Βασικά λόγω workflow και retention.
Με τα βασικά μαχαίρια, μην περιμένεις να δεις σημαντική διαφορά στο φλιτζάνι.
Μου κάνει όμως, εντύπωση που λες ότι έχεις πρόβλημα με τον Specialita. Δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
dimach
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 7:04 pm
Όνομα: Αχιλλέας
Μηχανή:: ECM Classika
Μύλος:: Timemore Sculptor78s
2ος Μύλος:: Ascaso I2 mini
Οι καφέδες μου:: round cup ,taf
Τοποθεσία: Βόλος-Θεσ/νικη

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από dimach » Πέμ Ιαν 27, 2022 5:56 pm

Τον DF64 από που τον έχετε παραγγείλει ?
Το homebarista.be στέλνει Ελλάδα ?

Gi0rgi0
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2020 5:36 pm

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από Gi0rgi0 » Πέμ Ιαν 27, 2022 6:12 pm

Alexandros έγραψε:
Πέμ Ιαν 27, 2022 5:30 pm
Gi0rgi0 έγραψε:
Πέμ Ιαν 27, 2022 2:02 pm
Kαλησπερα
Ενδιαφέρομαι για την αγορά μύλου για single dose κυρίως για την άλεση πολύ light καφέδων. Ο τωρινός μου μύλος (Eureka specialita) ενώ είναι καλός για medium και dark καφέδες στους πολύ light τα κάνει θάλασσα, channeling και μάλιστα τρελό!
Ήμουν ένα κλικ πριν τη παραγγελία του Lagom P64 με τα ssp high uniformity αλλά λίγο η υψηλή του τιμή μ'εκανε να το ξανασκεφτώ, χωρίς να τον αποκλείσω, και να ψάξω μια πιο φθηνή εναλλακτική !
Τότε ήταν που έπεσα πάνω στον df64 ο οποίος διαβάζοντας το νήμα εδώ είδα ότι μπορεί να παραγγελθεί με τα ίδια μαχαίρια (ssp) απ' το homebarista.be!
Τι να κάνω ρε παιδιά; Πιστεύετε ότι ο Lagom αξίζει το τριπλάσιο της τιμής απ' τον df64 με τα ίδια μαχαίρια;
Από την άλλη αξίζει να δώσω για τον df 600+ ευρώ ενώ έχω τον specialita? Θεωρείται αυτό μια αναβάθμιση ή πάλι στα ίδια θα είμαι;
Είχα τον Specialita και πήρα τον Df64. Βασικά λόγω workflow και retention.
Με τα βασικά μαχαίρια, μην περιμένεις να δεις σημαντική διαφορά στο φλιτζάνι.
Μου κάνει όμως, εντύπωση που λες ότι έχεις πρόβλημα με τον Specialita. Δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Σε medium-dark και dark ψησίματα δεν έχω θέμα, αντίθετα σε light δραματική η κατάσταση!
Πρόσφατα ψώνισα απ' το γερμανικό the Barn, ένα αρκετά φημισμένο roastery, 4 διαφορετικες ποικιλίες espresso, συγκεκριμένα Huye Mountain, Los Alpes, Dambi Uddo και Ηimalaya Bourbon.
Όλοι αρκετά ανοιχτόχρωμοι καφέδες, roast date 10 Iανουαριου, 2 εβδομαδες de-gas, απαράδεκτη εκχυλιση, με γυμνό Portalfilter μπορείς να δεις το 80% του κάτω μέρους του καλαθιου να φαίνεται κατά την εκχύλιση!
Δεν έχω την εμπειρία να κρίνω εάν φταίει ο καφές αλλά δεν νομίζω, όπως προανέφερα με dark ψησίματα δεν έχω προβληματα

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από Alexandros » Παρ Ιαν 28, 2022 1:17 pm

dimach έγραψε:
Πέμ Ιαν 27, 2022 5:56 pm
Τον DF64 από που τον έχετε παραγγείλει ?
Το homebarista.be στέλνει Ελλάδα ?
Ναι, από εκεί τον είχα πάρει εγώ. Έστελνε κανονικά Ελλάδα.
Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι.

Άβαταρ μέλους
dimach
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 7:04 pm
Όνομα: Αχιλλέας
Μηχανή:: ECM Classika
Μύλος:: Timemore Sculptor78s
2ος Μύλος:: Ascaso I2 mini
Οι καφέδες μου:: round cup ,taf
Τοποθεσία: Βόλος-Θεσ/νικη

Re: G-Iota DF 64 / Solo - Single Dose Grinder

Δημοσίευση από dimach » Παρ Ιαν 28, 2022 3:09 pm

Ευχαριστώ θα το κοιτάξω διότι τον δίνει και με ssp πακέτο.

Απάντηση