Πρόβλημα σε Ceado E37S... βοήθεια

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
nasoszovo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 09, 2019 11:59 am
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: ECM Synchronika
Μύλος:: Mythos One
2ος Μύλος:: Ceado E37S
Οι καφέδες μου:: Taf,Cup10,Taresso
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Πρόβλημα σε Ceado E37S... βοήθεια

Δημοσίευση από nasoszovo » Σάβ Φεβ 27, 2021 7:44 pm

BasilTh έγραψε:
Σάβ Φεβ 27, 2021 7:22 pm
Αυτό που σου περιγράφω γίνεται με σβηστό τον μύλο.
Δεν θα πάθουν κάτι τα μαχαίρια αν απλώς ακουμπήσουν μεταξύ τους ενώ δεν περιστρέφονται.
Απλώς φρόντισε να είναι καθαρός ο μύλος όταν κάνεις αυτή την διαδικασία.
Το εχω ηδη κανει αυτο. Τον εχω ηδη καλιμπραρει.

Αυτο ειναι που με προβληματιζει. Κοβω λιγο πανω απο το 0, ισα να μην ακουμπούν τα μαχαιρια και το κοψιμο που παιρνω ειναι πολυ χοντρο.

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Πρόβλημα σε Ceado E37S... βοήθεια

Δημοσίευση από BasilTh » Σάβ Φεβ 27, 2021 8:20 pm

Αν είσαι σίγουρος ότι αλέθεις λίγο πρίν ακουμπήσουν τα μαχαίρια και πρέπει να αλέσεις ακόμα πιο fine, τότε έχεις πρόβλημα και πρέπει να επικοινωνήσεις με το κατάστημα που τον αγόρασες.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Πρόβλημα σε Ceado E37S... βοήθεια

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Φεβ 27, 2021 8:21 pm

Βρες το σημείο 0 (είναι το σημείο που ακουμπάνε τα μαχαίρια).Με το ρεύμα κλειστό δεν σε ενδιαφέρει το νούμερο που αναγράφει, μετά άρχισε να σηκώνεις το μαχαιριά περίπου 45 μοίρες από εκεί που είχαν τερματίσει εκεί είναι ένα καλό σημείο για να ξεκινήσεις τις μικρομετρικές σου ρυθμίσεις για να πάρεις τα επιθυμητά αποτελέσματα για τον καφέ σου.
Λογικά θα πρέπει όταν εχεις τα μαχαίρια στο σημείο 0 να γυρίζει η ταινία που εχει από πιάνω με τα νούμερα για να το βάλεις στο 0

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Πρόβλημα σε Ceado E37S... βοήθεια

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Φεβ 27, 2021 8:42 pm

δες απο το 4:56 και μετάhttps://www.youtube.com/watch?v=Le7lShhk4eg

nasoszovo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 09, 2019 11:59 am
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: ECM Synchronika
Μύλος:: Mythos One
2ος Μύλος:: Ceado E37S
Οι καφέδες μου:: Taf,Cup10,Taresso
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Πρόβλημα σε Ceado E37S... βοήθεια

Δημοσίευση από nasoszovo » Σάβ Φεβ 27, 2021 9:00 pm

johnsin έγραψε:
Σάβ Φεβ 27, 2021 8:42 pm
δες απο το 4:56 και μετάhttps://www.youtube.com/watch?v=Le7lShhk4eg
Το έχω δει και τον έχω καλιμπράρει αλλά δεν....

Απ οτι φαινεται εχει προβλημα και θα πρεπει να επικοινωνησω με το μαγαζι που το αγορασα.

Ευχαριστω παντως ολους που προσπαθησατε να βοηθησετε.

Άβαταρ μέλους
ar_ptz
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2020 6:11 pm
Μύλος:: Ceado e37s
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ

Re: Πρόβλημα σε Ceado E37S... βοήθεια

Δημοσίευση από ar_ptz » Τρί Μαρ 23, 2021 7:14 pm

Το πρόβλημα τελικά επιλύθηκε?

Άβαταρ μέλους
ar_ptz
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2020 6:11 pm
Μύλος:: Ceado e37s
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ

Re: Πρόβλημα σε Ceado E37S... βοήθεια

Δημοσίευση από ar_ptz » Τρί Μαρ 23, 2021 7:14 pm

Το πρόβλημα τελικά επιλύθηκε?

nasoszovo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 09, 2019 11:59 am
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: ECM Synchronika
Μύλος:: Mythos One
2ος Μύλος:: Ceado E37S
Οι καφέδες μου:: Taf,Cup10,Taresso
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: Πρόβλημα σε Ceado E37S... βοήθεια

Δημοσίευση από nasoszovo » Τετ Μαρ 24, 2021 1:06 pm

Καλησπέρα,

Συγγνώμη που δεν έκανα ένα update νωρίτερα σχετικά με το πρόβλημα στον μύλο μου αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ που λένε…

Λοιπόν ο μύλος είχε αγοραστεί από το barista.gr. Και ευτυχώς που επέλεξα να τον αγοράσω από το συγκεκριμένο μαγαζί γιατί απέδειξε ακόμη μια φορά γιατί έχει τόσο καλή φήμη.

Αφού επικοινώνησα με το συγκεκριμένο μαγαζί, έστειλα για έλεγχο τον μύλο στο service τους. Αποδείχτηκε ότι εγώ δεν είχα κάνει σωστό καλιμπράρισμα του μύλου και ο μύλος από τότε δουλεύει άψογα.

Αυτό όμως που μου έμεινε από την όλη ιστορία ήταν η αντιμετώπιση που είχα ως πελάτης από το συγκεκριμένο κατάστημα. Ήταν όλοι άψογοι!!!
Από την Αναστασία που έκανε την πώληση και αργότερα ανέλαβε τη διαδικασία επιστροφής του μύλου για έλεγχο, τον Βασίλη και Θανάση στο service που ήταν άψογοι επαγγελματίες και πρόθυμοι να μου εξηγήσουν το καθετι για τον μύλο αλλά και τον Βασίλη Ταρταρή, τον ιδιοκτήτη της επιχείρησης που χρειάστηκε να μιλήσω. Πραγματικά εντυπωσιάστηκα από τον τρόπο που χειρίστηκαν όλοι το θέμα με τον μύλο μου και μάλιστα απέναντι σε ένα πελάτη που μόνο εύκολο δεν τον λες. 😊

Ο μύλος από τότε που τον παρέλαβα δουλεύει άψογα και έχω εντυπωσιαστεί από την διαφορά που βλέπω στο φλυτζάνι σε σχέση με τον Ascaso. Οκ περίμενα διαφορά αλλά όχι τόσο μεγάλη.

Άβαταρ μέλους
ar_ptz
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2020 6:11 pm
Μύλος:: Ceado e37s
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ

Re: Πρόβλημα σε Ceado E37S... βοήθεια

Δημοσίευση από ar_ptz » Σάβ Μαρ 27, 2021 8:50 pm

nasoszovo έγραψε:
Τετ Μαρ 24, 2021 1:06 pm
Καλησπέρα,

Συγγνώμη που δεν έκανα ένα update νωρίτερα σχετικά με το πρόβλημα στον μύλο μου αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ που λένε…

Λοιπόν ο μύλος είχε αγοραστεί από το barista.gr. Και ευτυχώς που επέλεξα να τον αγοράσω από το συγκεκριμένο μαγαζί γιατί απέδειξε ακόμη μια φορά γιατί έχει τόσο καλή φήμη.

Αφού επικοινώνησα με το συγκεκριμένο μαγαζί, έστειλα για έλεγχο τον μύλο στο service τους. Αποδείχτηκε ότι εγώ δεν είχα κάνει σωστό καλιμπράρισμα του μύλου και ο μύλος από τότε δουλεύει άψογα.

Αυτό όμως που μου έμεινε από την όλη ιστορία ήταν η αντιμετώπιση που είχα ως πελάτης από το συγκεκριμένο κατάστημα. Ήταν όλοι άψογοι!!!
Από την Αναστασία που έκανε την πώληση και αργότερα ανέλαβε τη διαδικασία επιστροφής του μύλου για έλεγχο, τον Βασίλη και Θανάση στο service που ήταν άψογοι επαγγελματίες και πρόθυμοι να μου εξηγήσουν το καθετι για τον μύλο αλλά και τον Βασίλη Ταρταρή, τον ιδιοκτήτη της επιχείρησης που χρειάστηκε να μιλήσω. Πραγματικά εντυπωσιάστηκα από τον τρόπο που χειρίστηκαν όλοι το θέμα με τον μύλο μου και μάλιστα απέναντι σε ένα πελάτη που μόνο εύκολο δεν τον λες. 😊

Ο μύλος από τότε που τον παρέλαβα δουλεύει άψογα και έχω εντυπωσιαστεί από την διαφορά που βλέπω στο φλυτζάνι σε σχέση με τον Ascaso. Οκ περίμενα διαφορά αλλά όχι τόσο μεγάλη.
Νάσο, καλησπέρα.

Λόγω ότι διαθέτω τον ίδιο μύλο τον οποίο έχω αποκτήσει πρόσφατα θα ήθελα να σε ρωτήσω με το νέο καλιμπαρισμα που πραγματοποιήθηκε σε ποιό νούμερο της βαθμονόμηση αλέθεις και έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα?

Ο μύλος σου σε διαθέτει το νέο ceado quick set ?

Απάντηση