Quamar Q13/75 AUT - On demand mod

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Panagos1979
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2020 10:29 am
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Bezzera Unica Pid
2η Μηχανή:: lelit pl41 plust pid
Μύλος:: Quamar Q13
Οι καφέδες μου:: Blends και μονοποικιλιακοί
Τοποθεσία: Πειραιάς

Quamar Q13/75 AUT - On demand mod

Δημοσίευση από Panagos1979 » Τετ Φεβ 17, 2021 11:39 am

Καλημέρα σε όλους,

Πήρα τον συγκεκριμένο μύλο πριν από δύο μήνες μεταχειρισμένο βέβαια, σε μέτρια προς καλή κατάσταση. Δεν είχε το hopper, το καπάκι από το doser και τα πλαστικά ποδαράκια, ενώ δεν έλειπαν και κάποια μικροχτυπήματα και γρατζουνιές εξωτερικά. Μου κέντρισαν βέβαια το ενδιαφέρον τα 75αρια μαχαίρια, καθώς και η στιβαρή μεταλλική κατασκευής του. Αν και μέχρι στιγμής δεν έχω αλλάξει τα μαχαίρια :OOPS: (το ξέρω είναι λάθος μου μιας και δεν κάνουν και ακριβά) κόβει ικανοποιητικά τουλάχιστον στα blends που πίνω μέχρι σήμερα.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Να πω την αλήθεια δεν βρήκα και πολλά στο ίντερνετ για τον μύλο αυτό, η αγορά όμως ενός 3d εκτυπωτή πριν από λίγο καιρό και η νέα καραντίνα μου έδωσε την ευκαιρία να πειραματιστώ και να βγάλω επιτέλους το δυσλειτουργικό (σε οικιακές συνθήκες) doser.

Πήρα κάποιες ιδέες από υφιστάμενα projects που υπήρχαν στο Thingiverse έπρεπε όμως να φτιάξω κάτι δικό μου μιας και ο μύλος όπως προανέφερα δεν αποτελεί και την πλέον δημοφιλή επιλογή ειδικότερα μεταξύ των οικιακών χρηστών.

Αν και θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και τελείως χωρίς hopper, ο χώρος που δίνει η υποδοχή του μύλου (πρέπει να φαίνεται και στις φωτογραφίες) είναι αρκετός για μία και δύο δόσης καφέ, ήθελα όμως ένα μικρό δοχείο που να συμπληρώνει περισσότερο την εικόνα του μύλου και όχι την λειτουργικότητα αυτού. Μετά από 1-2 αποτυχίες (δεν είχα χρησιμοποιήσει ξανά προγράμματα τύπου CAD) έφτιαξα ένα σχετικά μικρό hopper με το καπάκι του, που νομίζω ότι άνετα μπορεί να φιλοξενήσει 200 περίπου γραμμάρια καφέ (δεν θα γεμίζω ούτε το μισό βέβαια).
7.jpg
Ακολούθως σειρά είχε το doser, υπήρχαν πολλές επιλογές, σχέδια και ιδέες, αλλά τελικά επέλεξα την πιο εύκολη σχεδιαστικά, ίσως αργότερα αν αποκτήσω μεγαλύτερη εμπειρία να φτιάξω και κάτι άλλο.
Κράτησα το στεφάνι του doser και το μετέτρεψα με ένα χωνί που εκτύπωσα σε on demand. Έφτιαξα και ένα καπάκι και νομίζω ότι το σύνολο πέρα από λειτοργικό δείχνει αρκετά όμορφο τουλάχιστον εξωτερικά.
Θα κάνω βέβαια τις απαραίτητες δοκιμές και αν χρειαστούν αλλαγές θα τις φτιάξω.
6.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
Άφησα σε αναμονή για το μέλλον δύο ακόμα θέματα.
α) Να μειώσω την κατακράτηση του καφέ, η σκέψη μου είναι να εκτυπώσω (χρειάζεται να αγοράσω ξεχωριστό με ελαστικές ιδιότητες νήμα TPU) ένα αντίστοιχο καπάκι όπως έχω δει στο Thingiverse αλλά και προσφάτως στο forum για την Eureka Mignon Specialita .
β)Θέλω να φτιάξω μια βάση είτε για ποτηράκι, είτε για το portafilter στην οποία θέλω να προσαρμόσω μαζί μια μικρή ζυγαριά, ώστε όταν πέφτει ο καφές να ζυγίζεται την ίδια στιγμή και να σταματάω εκεί που εγώ θέλω (ή έστω κατά προσέγγιση).

Ελπίζω να έδωσα κάποιες ιδέες. Προτάσεις βελτίωσης είναι ασφαλώς δεκτές.
Μόλις φτιάξω κάτι άλλο και είναι λειτουργικό θα το ανεβάσω.

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Quamar Q13/75 AUT - On demand mod

Δημοσίευση από BasilTh » Τετ Φεβ 17, 2021 2:53 pm

Ωραία δουλειά. Ιδιαίτερα το λογότυπο στο καπάκι του doser. . Ζηλεύω τούς χομπίστες του 3d printing για τις δυνατότητες που έχουν.
Μπορείς ακόμα να τυπώσεις ένα λοξό κώνο που να οδηγεί τον καφέ στο pf ενώ ακουμπά στην πιρούνα του μύλου.

Χωρίς τίτλοηυ.jpg


Όσον αφορά το ζύγισμα της δόσης είναι μια δύσκολη προσπάθεια.
Ο μύλος είναι πολύ γρήγορος, πρέπει να αλέθει με ταχύτητα 1,5gr/sec. Επίσης η ροή του καφέ από το tunnel δεν είναι σταθερή, ο καφές συσσωρεύεται και πέφτει σε δόσεις.
Αν προσθέσεις και την καθυστέρηση απόκρισης που έχουν οι ζυγαριές το εγχείρημα εμπεριέχει μεγάλη ασάφεια.
Ο μόνος μύλος που ζυγίζει με επιτυχία είναι ο sette. Ένας σχετικά αργός μύλος ( μικρά μαχαίρια ) με κάθετη άλεση ( χωρίς παρακράτηση ).

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Quamar Q13/75 AUT - On demand mod

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Φεβ 17, 2021 6:08 pm

τι νήμα χρησιμοποίησες για την εκτύπωση?
εχει πιστοποίηση για τροφιμα?
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Panagos1979
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2020 10:29 am
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Bezzera Unica Pid
2η Μηχανή:: lelit pl41 plust pid
Μύλος:: Quamar Q13
Οι καφέδες μου:: Blends και μονοποικιλιακοί
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Quamar Q13/75 AUT - On demand mod

Δημοσίευση από Panagos1979 » Τετ Φεβ 17, 2021 7:47 pm

Καλησπέρα, γενικά επειδή το θέμα του νήματος και εγώ πιστεύω ότι είναι σημαντικό, για οτιδήποτε έρχεται σε επαφή με τρόφιμα χρησιμοποιώ petg.
Από όσα έχω διαβάσει θεωρείται ένα ασφαλές νήμα γενικά. Στο hopper απέφυγα και τις χρωστικές ( natural ) στα καπάκια και στον κώνο δεν μου έβγαινε αλλιώς και έπαιξα με petg ασημί.
Απο όσο μπόρεσα να το ψάξω νομίζω ότι για τον συγκεκριμένο τύπο νήματος δεν υπάρχει κάποιο θέμα, εδώ είδα ακόμα και για pla δίνουν πιστοποιήσεις.
Το μεγαλύτερο ίσως πρόβλημα με τις 3d εκτυπώσεις είναι ότι αφήνουν μικροσκοπικές επιφάνειες που αν τις χρησιμοποιείς για πχ ποτήρια ή πιάτα μπορούν να συγκεντρώσουν εύκολα βακτήρια τα οποία καθαρίζουν πολύ δύσκολα. Στην περίπτωση του μύλου κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει επομένως δεν το θεωρώ και πιθανό.
Είμαι πολύ καινούργιος στο χώρο της 3d εκτύπωσης επομένως αν υπάρχει κάποια διαφορετική άποψη από περισσότερους γνώστες του χώρου θα ήθελα να την ακούσω.

Panagos1979
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2020 10:29 am
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Bezzera Unica Pid
2η Μηχανή:: lelit pl41 plust pid
Μύλος:: Quamar Q13
Οι καφέδες μου:: Blends και μονοποικιλιακοί
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Quamar Q13/75 AUT - On demand mod

Δημοσίευση από Panagos1979 » Τετ Φεβ 17, 2021 11:42 pm

BasilTh έγραψε:
Τετ Φεβ 17, 2021 2:53 pm
Ωραία δουλειά. Ιδιαίτερα το λογότυπο στο καπάκι του doser. . Ζηλεύω τούς χομπίστες του 3d printing για τις δυνατότητες που έχουν.
Μπορείς ακόμα να τυπώσεις ένα λοξό κώνο που να οδηγεί τον καφέ στο pf ενώ ακουμπά στην πιρούνα.
Όσον αφορά το ζύγισμα της δόσης είναι μια δύσκολη προσπάθεια.
Ο μύλος είναι πολύ γρήγορος, πρέπει να αλέθει με ταχύτητα 1,5gr/sec. Επίσης η ροή του καφέ από το tunnel δεν είναι σταθερή, ο καφές συσσωρεύεται και πέφτει σε δόσεις.
Αν προσθέσεις και την καθυστέρηση απόκρισης που έχουν οι ζυγαριές το εγχείρημα εμπεριέχει μεγάλη ασάφεια.
Ο μόνος μύλος που ζυγίζει με επιτυχία είναι ο sette. Ένας σχετικά αργός μύλος ( μικρά μαχαίρια ) με κάθετη άλεση ( χωρίς παρακράτηση ).
Βασίλη σ' ευχαριστώ. Πάντως όπως διαπίστωσα, έστω και στον λίγο καιρό που ασχολούμαι, δεν είναι κάτι εξωπραγματικο. Με ένα απλό (ή όχι και τόσο απλό ) μηχάνημα μπορείς να φτιάξεις μια σειρά από πράγματα σχεδόν χωρίς πολύ κόπο. Μέχρι και να σχεδιάζω σε cad έμαθα (ας είναι καλά το YouTube ). Αν γενικά "πιάνουν" τα χέρια σου αξίζει να το δοκιμάσεις.
Για τον λοξό κώνο, να πω την αλήθεια τον είχα δει σε ένα προτζεκτ αλλά το έκανα απλό. Το δουλεύω με ποτηράκι που όντος γεμίζει σε δευτερόλεπτα, είναι γρήγορος και ζυγίζω στη συνέχεια. Μπορεί αργότερα να φτιάξω και μια βάση για να μην υπάρχει κενή η θέση της βίδας .

Απάντηση