Χρήση Fiorenzato F4Ε Nano ως single dosing

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Χρήση Fiorenzato F4Ε Nano ως single dosing

Δημοσίευση από geoiron » Δευ Ιαν 25, 2021 7:08 pm

Καλησπέρα. Εδώ και περίπου έναν χρόνο χρησιμοποιώ τον μύλο του θέματος. Μη έχοντας εμπειρία από άλλους μύλους, θεωρώ πως είναι ένας τίμιος μύλος για οικιακή χρήση, με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ μικρό θόρυβο και σχετικά καλή άλεση. Η χρήση του ως single dosing βέβαια δεν είναι ιδανική, καθώς έχει αρκετή κατακράτηση. (δεν είναι και ο ρόλος του άλλωστε)

Χρησιμοποιώντας τον μέχρι αυτή την εβδομάδα αποκλειστικά ως single dosing μύλο, σκέφτηκα να πειραματιστώ και να τον χρησιμοποιώ με καφέ στο hopper. Από την στιγμή αυτή και μετά, οδηγήθηκα να κόβω αρκετά πιο χοντρά, η άλεση ήταν εξαιρετικά πιο αφράτη, δύσκολα πλέον παίρνω ξινίλα στο φλιτζάνι και γενικά κατάλαβα ότι η σωστή χρήση του συγκεκριμένου μύλου πρέπει να γίνεται με καφέ στο hopper.

Οι ερωτήσεις τώρα είναι οι εξής:
1) Παίρνω φρέσκους καφέδες σε σακουλάκια των 250γρ. Πίνω περίπου δύο καφέδες την ημέρα άρα το σακουλάκι μένει χοντρικά μια εβδομάδα. Είναι αυτό το διάστημα αποδεκτό να μένει ο κόκκος στο hopper?
2) Πόσο εύκολο είναι για έναν οικιακό χρήστη να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο? (καθώς για να αλλάξεις ρύθμιση πρέπει να καταναλώσεις αρκετά γραμμάρια καφέ) Πως το αντιμετωπίζετε όσοι δεν έχετε single dosing μύλους?

Υ.Γ.:Στο home-barista έχει εκτεταμένα θέματα για τον συγκεκριμένο μύλο αλλά τα περισσότερα αφορούν δύσκολες επισκευές που δεν έχω την ικανότητα και τις γνώσεις να επιχειρήσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χρήση Fiorenzato F4Ε Nano ως single dosing

Δημοσίευση από Zen308 » Δευ Ιαν 25, 2021 9:14 pm

Ki o δικός μου μύλος είναι παρόμοιας φιλοσοφίας και δεν κάνω single dosing.
Exω την διπλασια καταναλωση απο σενα,περιπου 75 γρμ τη μερα οποτε ενα σακουλακι των 250γρμ με βγαζει περιπου 3 ημερες,χρονικο διαστημα που κατα τη γνωμη μου ειναι οριακά αποδεκτο για να μεινει ο καφες στο hopper.
Μια εβδομάδα μου φαίνεται πολύ,δοκιμασε να βάζεις καφέ για 3 μέρες και δες από κει και πέρα πως δουλεύει ο μύλος σου κι αν παρατηρείς αλλαγές στη γεύση ή το άρωμα.

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Χρήση Fiorenzato F4Ε Nano ως single dosing

Δημοσίευση από geoiron » Τρί Ιαν 26, 2021 1:48 pm

Έχω ξεκινήσει και βάζω μέχρι το 1/3 περίπου της χωρητικότητας του hopper και το άλλο το έχω σε δοχείο κενού αέρος. Ελπίζω έτσι να κρατάω τη φρεσκάδα σε καλά επίπεδα.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χρήση Fiorenzato F4Ε Nano ως single dosing

Δημοσίευση από Zen308 » Τρί Ιαν 26, 2021 2:44 pm

Λογικά ναι. Θα το δεις και στην πράξη.

Απάντηση