Mazzer Major Mod ( μετατροπή για οικιακή χρήση, SSP red speed, μεταβαλλόμενες στροφές )

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Mazzer Major Mod ( μετατροπή για οικιακή χρήση, SSP red speed, μεταβαλλόμενες στροφές )

Δημοσίευση από BasilTh » Τετ Δεκ 02, 2020 10:32 am

Και πάλι ευχαριστώ.

Αντώνη, ξεκίνησα ήδη την υλοποίηση του επόμενου project και δουλεύω στο μυαλό μου, άλλα δύο.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Mazzer Major Mod ( μετατροπή για οικιακή χρήση, SSP red speed, μεταβαλλόμενες στροφές )

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Δεκ 02, 2020 11:27 am

Βασίλη όλα τα mods σου είναι διαμαντάκια για το forum. Πολλά συγχαρητήρια για το μεράκι και τη δουλειά σου! :respekt:

gtone:1
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2018 12:05 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Expobar Brewtus iv-r
Μύλος:: Mazzer Major
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Mazzer Major Mod ( μετατροπή για οικιακή χρήση, SSP red speed, μεταβαλλόμενες στροφές )

Δημοσίευση από gtone:1 » Πέμ Δεκ 03, 2020 9:15 pm

Μπουλντογκ τον εκανες τον μειτζορ Βασιλη! :respekt:

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: Mazzer Major Mod ( μετατροπή για οικιακή χρήση, SSP red speed, μεταβαλλόμενες στροφές )

Δημοσίευση από Cmour » Παρ Ιαν 29, 2021 8:28 pm

Βασίλη,
πραγματικά υπέροχη η παρουσίαση σου και τα mods σου και τα κατατοπιστικότατα βίντεο σου και όλη η συνεισφορά σου και συνέχισε έτσι.. :respekt:

Αλλά..


Πες μας και τι mod έχεις κάνει στο chute γιατί η υλοποίηση σου είναι αξιοθαύμαστη.. :worthy:

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Mazzer Major Mod ( μετατροπή για οικιακή χρήση, SSP red speed, μεταβαλλόμενες στροφές )

Δημοσίευση από BasilTh » Κυρ Ιαν 31, 2021 10:43 am

Κώστα, μάλλον αναφέρεσαι στο χωνί που οδηγεί τον καφέ από το tunnel στο pf.


panorama 141.jpg



Αρχικά, έφτιαξα ένα απλό στατικό χωνί, που όμως μάζευε καφέ στα τοιχώματα του. Τα μεγάλα μαχαίρια εκσφενδονίζουν τον καφέ με ταχύτητα ( 7sec για 18gr ) και ακόμα και οι light roast καφέδες κολλάνε.

Βλέποντας σε άλλους μύλους ( EK43 , Ceado Hero ) μηχανισμούς για να διώχνουν τον κολλημένο καφέ, κατέληξα σε ένα χωνί διπλού τοιχώματος. Το εσωτερικό μέρος μετακινείται κατά 1cm μέσα στο περίβλημα που αποτελεί και οδηγό του. Μια λαβή μετακινεί το εσωτερικό χωνί και με μια βίαιη κίνηση πάνω-κάτω ο καφές καταλήγει στο pf.


panorama 1 152 - Αντιγραφή - Αντιγραφή.jpg

Τα υλικά που χρησιμοποίησα, βρέθηκαν στις στοίβες με τα παλιά, μεταχειρισμένα αντικείμενα που κρατάω από χρόνια με την βεβαιότητα ότι κάπου θα μου χρειαστούν.

Χαρακτηριστικά το περίβλημα του κινούμενου χωνιού προήλθε από ένα dispenser σαπουνιού και το καπάκι από ένα μπρίκι καφέ.

panorama 2 48.jpg

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: Mazzer Major Mod ( μετατροπή για οικιακή χρήση, SSP red speed, μεταβαλλόμενες στροφές )

Δημοσίευση από Cmour » Κυρ Ιαν 31, 2021 12:11 pm

Πραγματικά η εφευρετικότητα σου είναι αξιέπαινη.. Πολλά μπράβο φυσικά και για όλο το χρόνο σου να μας τα παρουσιάζεις κ απλόχερα να μας τα αναλύεις.. :worthy:

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Mazzer Major Mod ( μετατροπή για οικιακή χρήση, SSP red speed, μεταβαλλόμενες στροφές )

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Ιαν 31, 2021 1:04 pm

άψογος!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Markos_Κ
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2022 12:59 am

Re: Mazzer Major Mod ( μετατροπή για οικιακή χρήση, SSP red speed, μεταβαλλόμενες στροφές )

Δημοσίευση από Markos_Κ » Παρ Φεβ 11, 2022 1:04 am

Πραγματικα φοβερη δουλειά, συγχατητηρια. Εχω δει το βιντεακι στο youtube πολλες φορες για να παρω ιδεες για το δικο μου major

Απάντηση